Kultura

25.1.2021 23:51 - sirien
26.1.2021 00:01 - York
Ne, že by napsat "Nikdo ho nezná" nebylo asi tak 10 rychlejší než hledat video a vyrobit odkaz, ale proti gustu :-)

Ale jinak jo, věřím tomu, že první vlna zájemců o Vláďovo RPGčko by se rekrutovala jinde než mezi dnešníma aktivníma hráčema RPGček, ale i k těm by časem dorazilo.


Log 1=0 píše:
No, myslím, že Sirien už měl před očima pár podobných raketových startů


Jako třeba? Mně totiž napadá jen Končina, u který si autoři hráčskou základnu vybudovali sami, na DrD ani Altar se nijak neodkazovali. Jedinej další příklad je DrD II, který se už několik let tvrdošíjně prodává a hraje srovnatelně s (pravda trochu skomírajícím) DrD 1.6 před ním.
26.1.2021 00:03 - Xeth
Jerson píše:
Loki, dva soubojáky měla mít - a bude mít - i Hlídka. Jen rozšířený souboják před vydáním narychlo vyhodili, protože se ukázalo, že nefunguje. Alespoň podle informací od dvou testerů.

Oprava. Rozšířený soubojový systém v pravidlech DH nikdy nebyl. Už proto, že zatím nic takového neexistuje a teprve se na něm pracuje. Nebyl tedy z pravidel ani vyhozen. Mluvilo se o něm, to ano, probíhaly nějeké návrhy o tom, co by v něm mohlo být, ale je v plánu až pro PPP.
26.1.2021 00:18 - Log 1=0
York píše:
na DrD ani Altar se nijak neodkazovali

A co? Myslíš že čistě tato skutečnost umožní zabránit pádu? Pro by měla?

Na DrD II se vystřídalo několik autorských týmů, které generovaly spoustu věcí. Bude to mít Dračí hlídka? Honestly, aj dont think sou. Ale můžu se samozřejmě mýlit.
26.1.2021 00:19 - LokiB
Jerson píše:
Stejné postavy - myslím že na páté úrovni se sobě budou postavy dist blížit jak parametry vlastností, tak výběrem a hodnocením dovedností. Na první úrovni mají všichni stejné schopnosti povolání


Nepřišlo mi, když jsem si dělal kouzelníka a zloděje, že bych stavěl dalšího stejně.
Jo, není to extrémně velké množství kombinací, ale imho jsou jich určitě desítky, které jsou zajímavé a hratelné.

Ano, kouzel je má, to je součást mé výtky vůči téhle části pravidle. Kouzel je málo, jsou z větší části nezajímavá a mechanicky mi jejich popis zněl špatně. Trvání, bonusy, efekty ... i samotné popisy.

Jerson: zkoušel jsi text diktovat? Android je v tomhle už daleko a když ta možnost je, tak na telefonu diktuju dlouhé věty úplně v pohodě. drobnosti se pak doladí.
26.1.2021 00:25 - Jerson
Log 1=0 píše:
Prosím tě, co pro to psaní na mobilu používáš? To je hrůza co to s těmi posty dělá.

Jsem levák s dominantním pravým okem, na kterém mám dvě dioptrie a astigmatismus, takže to co na splývajících rozmazaných řádcích napíšu si při opravování zakrývám rukou. Když něco doplňuju v druhé polovině řádku, vlastně nevidím co píšu.
V kombinaci s tím, že nesnáším malé pracovní plochy a zároveň jsem nucen psát většinu věcí z mobilu a zároveň se vyjadřuju delšími větami jsem rád, že mi takhle uteče jen jedno slovo v příspěvku :-)

Diktovat jsem zkoušel, ale úprava delších textů je náročná, čárky a začátky vět to prostě neumí. Navíc často nemůžu mluvit dost nahlas.

Xeth - takže ze soubojáku se nic nevypouštělo? Ani třeba dosahy zbraní a složitější akce? Rád si opravím informace.

Loki, nevím jak by sis je stavěl, ale výběr na 1. úrovni je omezený určenými schopnostmi a na páté zase tím, že jich v pravidlech tolik není, takže si hráči vezmou čtyři nejužitečnější. To zda budou dvě stejně povolání ve skupině podobná nebo ne by se dalo zjistit asi jen průzkumem
26.1.2021 00:32 - York
Log 1=0 píše:
Na DrD II se vystřídalo několik autorských týmů, které generovaly spoustu věcí. Bude to mít Dračí hlídka? Honestly, aj dont think sou. Ale můžu se samozřejmě mýlit.


Vždycky je to do značný míry o štěstí, jaký se ti povede zaujmout lidi. Samozřejmě čím lepší máš start, tím větší máš základnu, ze který se můžou rekrutovat.


BTW osobně tipuju, že DrH nepoloží ani tak nezájem autora, jako spíš vydání JaD. Teda spíš zastíní - dost možná bude v klidu žít dál, ale nebude už přitahovat takovou pozornost jako teď. A můžou se samozřejmě stát i jiný velký věci, kdo ví ;)
26.1.2021 02:13 - Xeth
Jerson píše:
Xeth - takže ze soubojáku se nic nevypouštělo? Ani třeba dosahy zbraní a složitější akce? Rád si opravím informace.

Pokud vím tak ne. Rozhodně ne ve smyslu základního a rozšířeného systému. Samozřejmě probíhalo různé ladění, ale nic tak zásadního, jako různé systémy boje.
O rozšířeném soubojovém systému se mluvilo od začátku, ale seriózně se začal tvořit až nyní pro PPP.
26.1.2021 08:01 - ShadoWWW
Jerson píše:
Popravdě, tok že mi Tiruse neznáme není to samé, jako že je Neznámý všem ostatním.

Zakladatel Strangers and Dragons říká, že ho Tirus přivedl po letech zpět k Dračáku že tehdy hráli v tom světě DH. Takže zo není žádný NoName.
26.1.2021 08:21 - Gergon
Ano, já jakožto Prezident PJů znám zakladatele Strangerů osobně a tak to není žádný NoName. Potvrzuji =) - samozřejmě si dělám legraci (ze sebe) ;) zakladatel Strangerů je fajn kluk a má rád Dračí hlídku a vyhovuje mu, proč by ne. Někomu to prostě sedí.
26.1.2021 09:10 - efram
Sirien píše:
Rozprodalo se hodně kusů. To neni zdaleka totéž, jak víme opakovaně z jiných případů, které se rozprodaly - a o rok později po nich neštěkl pes (Stín meče? Hrdinové fantasy? Střepy snů? Pán prstenů? Rozcestí?) Na discordu je nějaká skupina diskutujících fanoušků... možná nižší desítky.


Proč za každou cenu jejich počínání dehonestuješ? Uvádějí, že vše vyprodali a teď už chystají dotisk s opravami. Stejně tak jejich discord prostě žije. Zveřejňují dodatečné věci, odpovídají na dotazy atd.
Sirien píše:
vůbec bych se nedivil kdyby natvrdo nakoupené z lajk-farem (ve skutečnosti docela levná sranda). Abych parafrázoval jednu klasickou hlášku: to má každej zelinář.

Máš nějakej důkaz nebo jen pocit? Pokud jen pocit, tak já mám zase pocit, že jim zbytečné nasazuješ psí hlavu.

Sirien píše:
Ve skutečnosti ty jejich fanoušky nějak - nikde nijak moc nevidim. Kdekdo okolo mi soukromě řekl, že za rok dva, hned co do-umře Tirusovo nadšení a vyčerpá se setrvačnost předchozího proma, po DH nejspíš neštěkne pes. Zatim nevidim důvod tomu nevěřit.


No a dál pokračuješ ve svém přehánění. Jejich komunita na discrodu žije. Podsouváš tu svoje dojmy, aniž by jsi se zabýval realitou. Ta druhá část ve stylu, kde kdo mi soukromě řekne…. Tak i kdyby byla pravda, jako že JPP, tak i kdyby to nadšení opadlo bude mít DH po dobu Tiriovi aktivity větši sledovanost a větší počet fandů, než cokoli na cz/sk scéně v současné době (nebo minimálně srovnatelnou).

Corny

Ano neplatí ani jedna z těch polarit ultimátně. Ale pořád mi přístup, který preferuji přijde o dost smysluplnější než ten druhý.

Jerson píše:
Jen s těmito pravidly a hlavně Tirusovým přístupem ke zpětné vazbě to nevypadá, že by DH takovým systémem mohla nebo vůbec měla stát.


Tirius, aspoň co discord DH sleduju, odpovídá v pohodě a drží nějakou lajnu. To že odpovídá tobě hruběji (odbyde tě) je spíš důsledek toho jak k věci přistupuješ, tedy je to o tobě. Jistě měl by být profesionál a nenechat se vytočit rýpali. Stop, ale on není profik, on to dělá ve svém volném čase. Nečetl jsem všechny příspěvky, ale ty co jsem četl, se Tirius snažil normálně zodpovědět.
26.1.2021 09:21 - Jerson
efram píše:
Uvádějí, že vše vyprodali a teď už chystají dotisk s opravami.

To sice uvádí, ale reálně to znamená, že veškerý jejich náklad byl rozebrán buď přímými odběrateli, nebo obchody. A v těch obchodech ty příručky jsou stále na pultech, nejsou prodané koncovým zákazníkům, ale pro tým DH jsou vykázané jako "prodané".
Nevím kolik jich v obchodech je, zda polovina nebo zanedbatelný počet, jen je třeba nebrat Tirusova marketingová prohlášení podle prvního dojmu.

efram píše:
Tirius, aspoň co discord DH sleduju, odpovídá v pohodě a drží nějakou lajnu. To že odpovídá tobě hruběji (odbyde tě) je spíš důsledek toho jak k věci přistupuješ

O mě vůbec nejde a nejde ani o nějaké urážky a shazování, které obstarávají lidé okolo něj. Jde o to, jak odpovídá PJjům, kteří přijdou s otázkou, jak mají řešit to či ono nastavení pravidel, že by chtěli napsat nějaký přehled, nějaké tabulky. A Tirusova odpověď je, že pravidla DH mají být volná a že DH žádné tabulky nemají a nebudou mít.

Jenže to že pravidla tabulky nemají bohužel neznamená, že je nepotřebují. Nebo jinak - PJjové ty tabulky potřebují. Pokud se je nedočtou v pravidlech, spoléhají na fanouškovskou tvorbu, a pokud ani ta nebude, tak si nějaké budou vytvářet sami - přesněji už si je vytváří.
26.1.2021 09:26 - Log 1=0
efram píše:
Stop, ale on není profik, on to dělá ve svém volném čase.

Stop, on to prodává. On posílá lidem zboží a dostává za to peníze. On na tom vydělává peníze. Takže ať už máš na "profesionála" jakékoli nároky, máš je mít i na něj.
26.1.2021 09:41 - Aegnor
efram píše:
Máš nějakej důkaz nebo jen pocit? Pokud jen pocit, tak já mám zase pocit, že jim zbytečné nasazuješ psí hlavu.

Stačí se kouknout trochu do minulosti.
26.1.2021 10:07 - Jocho
Log 1=0 píše:
Stop, on to prodává. On posílá lidem zboží a dostává za to peníze. On na tom vydělává peníze. Takže ať už máš na "profesionála" jakékoli nároky, máš je mít i na něj.


Ako sa môžeš pozerať rovnakou optikou na človeka, ktorý zastáva 3-4 funkcie (dizajnér, distribútor, správca fanpage a komunity) a popri tom chodí do práce, s firmou, kde každej z týchto pozícií je vyhradený samostatný zamestnanec?

Jeden človek predsa nemôže zastávať rôzne funkcie rovnako kvalitne ako celý tým. A to ešte vo svojom voľnom čase.
26.1.2021 10:13 - ShadoWWW
Jocho: Když dám jako zákazník šest stovek za hru, tak je mi docela jedno, jestli to dělal jeden autor po nocích nebo si na to deset lidí vzalo rok neplaceného volna. Budu to porovnávat stejně, protože i oba týmy ode mě chtějí stejné/obdobné peníze. Jo kdyby to bylo ke stažení zdarma, tak to je jiná. Ale oni požadují normální tržní taxu, tak si zaslouží stejný metr.
26.1.2021 10:15 - Lethrendis
Pokud mi to tu něco připomíná, tak lynčující dav. Někdo tu výše vzpomněl sekty - takže sekta na Kostce se rozkmotřila se sektou kolem DH. Teď je už všechno špatně. Myslím, že počátek toho ostrého nepřátelství začal kolem Jersona, který evidentně trpí obsedantní potřebou sledovat každý štěk autorů DH a rozporovat ho, následovaly nevyhnutelné internetové nadávky a pak už se zapojil i dork circle.

Domnívám se, že by slušelo všem ubrat plyn. Pokud se Vám DH nelíbí, tak se na ní vykašlete, jako jsem to udělal já. Vyhazovat hlášky, jako že je to lepší vyhodit než nedejbože nechat hrát, je nejen nepravdivé, protože evidentně existují alespoň nějací spokojení hráči DH, ale i nedůstojné. a doufejte, že někdo nezačne útočit na JAD, až vyjdou, protože takhle osobní spory prostě fungují.
26.1.2021 10:30 - Jocho
ShadoWWW píše:
Když dám jako zákazník šest stovek za hru, tak je mi docela jedno, jestli to dělal jeden autor po nocích nebo si na to deset lidí vzalo rok neplaceného volna. Budu to porovnávat stejně, protože i oba týmy ode mě chtějí stejné/obdobné peníze. Jo kdyby to bylo ke stažení zdarma, tak to je jiná. Ale oni požadují normální tržní taxu, tak si zaslouží stejný metr.


Myslím, že sa nerozumieme - Efram to písal v kontexte neskoršej komunikácie s koncovým používateľom, teda doplnkovou službou, nie v kontexte kvality produktu.

efram píše:
Tirius, aspoň co discord DH sleduju, odpovídá v pohodě a drží nějakou lajnu. To že odpovídá tobě hruběji (odbyde tě) je spíš důsledek toho jak k věci přistupuješ, tedy je to o tobě. Jistě měl by být profesionál a nenechat se vytočit rýpali. Stop, ale on není profik, on to dělá ve svém volném čase. Nečetl jsem všechny příspěvky, ale ty co jsem četl, se Tirius snažil normálně zodpovědět.


Súhlasím, že aj za tých 20 € by mi malo záležať, ako kvalitný je produkt, ktorý kupujem. Správu som však písal v kontexte, že rozumiem tomu, keď človek niečo predáva, neznamená to automaticky, že k tomu kupujúci dostane plnú podporu v porovnateľnej kvalite ako môže ponúknuť veľká konkurencia.
26.1.2021 10:31 - Jerson
Lethrendis píše:
Někdo tu výše vzpomněl sekty - takže sekta na Kostce se rozkmotřila se sektou kolem DH.

Sekta se vyznačuje homogenním názorem. Opravdu ti připadá, že na Kostce máme takhle všichni společně jeden názor na nějakou vybranou věc, který se řídí názorem vůdce skupiny?
Protože pokud ano, tak prosím na toho vůdce označ, ať můžeme posoudit, nakolik jsou jeho názory nekriticky přijímány.

Lethrendis píše:
Myslím, že počátek toho ostrého nepřátelství začal kolem Jersona

Počátek "nepřátelství" týmu DH a osobně Tiruse začal u Skavenovy recenze DH ještě před oficiálním vydáním.

Lethrendis píše:
který evidentně trpí obsedantní potřebou sledovat každý štěk autorů DH a rozporovat ho

Jo, takže buď člověk nesleduje, co tým DH dělá, a pak mu dají sežrat, že se (záměrně) neudržuje v obraze, tak jak se vyjádřili o Gergonovi. A nebo se v obraze udržuje a jejich aktivity sleduje, a pak "trpí obsedantní potřebou".

Kromě toho se tohle kolo rozjelo poté, co Gergon zveřejnil svou videorecenzi (kterou nechtěl dělat a kterou po něm chtěli jeho fanoušci) a mohli jsme sledovat, jak se k tomu tým okolo DH staví. Osobní antipatie, návody na chlastací hry, urážky, shazování (typu "co tenhle kluk dokázal"), odmítání kritiky s tím, že se na opravě přeci pracuje, atd.

To že spokojení hráči DH existují nikdo nerozporuje. Nejspíše existují i spokojení PJjové DH. Ale mám problémy najít někoho, kdo by na DH začal vést hru bez předchozích zkušeností a byl spokojený. Sice to pár lidí říkalo, ale následně jsem z nich vytáhl, že už dříve hráli Dračák a teď pravidla používají tak, jak znají z Dračáku, nebo si je obdobným způsobem upravují.

Třeba JOUOB má hezké video popisující "jednoduchost a přívětivost DH" - jako že šestnáctiletá Vypravěčka je opravdu považuje za jednoduché - když hráčům v podstatě vyřadila dvě magická povolání, třetí ještě nemusela nastudovat, protože ho nikdo nehrál, a může využít své znalosti pravidel Dračáku.

Nevím proč do toho taháš osobní spory, když je řeč o systému hry, případně přístupu k propagaci a hodnocení na různých portálech.
26.1.2021 10:37 - ShadoWWW
Lethrendis: Já to beru z pohledu zákazníka, co za to vyhodil šest stovek a dostal podobně kvalitní hru, jakou jsem kdysi dostal nákupem DrD+ edice A. Blbě fungující hru plnou překlepů a protichůdných tvrzení. Naštvaný jsem podobně jako tenkrát. Zvlášť mě štve to, že před nákupem jsem si nemohl nikde podívat, jak ta hra vypadá. Autoři to tutlali pod pokličkou a prodávali zajíce v pytli pod silným marketinkovým tlakem "Kupujte rychle, brzy nebudou!" a museli vědět, jak je ta hra špatná a že dříve nebo později se ukáže, co je to s prominutím za shit.

O to víc mě udivuje, že Gergonova recenze je první vlaštovka, která nazývá věci pravými jmény.

Srovnat to můžu třeba s DrD II Revize, která mě jako hra taky nebaví, ale na stránkách Altaru je ke stažení PDF, takže nehrozí, že bych se spálil jako u DrD+ A a u Dračí hlídky. I kdyby to PDF nebylo zadarmo, ale za malý poplatek, tak je to taky OK. Ale způsob chování autorů Dračí hlídky je vyloženě opruz nejhrubšího zrna a všude ve svém okolí jim za to budu dělat náležitou reklamu.

P.S. Všimni si, že DrD II Revize netrpí překlepy a takovými nesrovnalostmi jako DH.

P.S.2 Jo, chtěl jsem podpořit autory jako součást české RPG komunity, protože rád podporuji aktivity v této oblasti, kterých je zatraceně málo. Ale kdybych býval věděl to, co vím dnes, nikdy bych je nepodpořil.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098875045776367 secREMOTE_IP: 3.82.3.33