Kultura

26.1.2021 10:58 - Log 1=0
Jocho píše:

Ako sa môžeš pozerať rovnakou optikou na človeka, ktorý zastáva 3-4 funkcie (dizajnér, distribútor, správca fanpage a komunity) a popri tom chodí do práce, s firmou, kde každej z týchto pozícií je vyhradený samostatný zamestnanec?

No, ten jednotlivec se rozhodl těmto firmám konkurovat a uvést profesionální komerční produkt, proto ho srovnávám s nimi. Pokud jim není schopen konkurovat, a dodávat srovnatelný produkt, a já souhlasím, že by rozhodně nebylo žádné selhání, kdyby nebyl, tak se do tohoto střetu nemá pouštět. Nikdo ho nenutí.

Já také dělám po večerech projekt zadarmo. Skaven mi za to nedává ani korunu. Ale bude to potom prodávat za peníze. Proto se snažím to udělat tak, aby za ně ti lidi, co si to koupí dostali adekvátní protihodnotu. Rozhodně se nechci schovávat za to, že to je můj amatérský projekt. Protože to prostě není, je to zboží, co půjde na pulty. Zákazníka nemusí zajímat, jestli mají autoři pět dětí, tři práce a nemocné koťátko. Kdyby chtěli dávat peníze takto nešťastným lidem, charit u nás funguje dost. Chtějí si koupit RPGčko.

Lethrendis píše:
Pokud mi to tu něco připomíná, tak lynčující dav.

Pak si nejspíš lynčující dav nikdy neviděl.
Lethrendis píše:
Teď je už všechno špatně.

Takže protože někdo poukazuje na konkrétní chyby v DH, jejím marketingu, nebo v chování příslušníků její komunity (jo, to bude bžunda, až mi někdo bude omlacovat o hlavu Sirienovy hlášky, ale tak to chodí), tak je pro něj všechno špatně? Wow.
Lethrendis píše:
počátek toho ostrého nepřátelství

Žádné ostré nepřátelství není. Stejnou sodu dostalo kdysi DrD II a Končina. A stejně tak se z toho někteří snažili dělat osobní zášť a tak. A dnes jsou obě ty věci přepracované, a někteří členové autorských týmů dali explicitně za pravdu té "osobní nenávisti". Takže tak.Lethrendis píše:
kolem Jersona

Takhle, mě se tedy moc nelíbí, že tu přepostovává výlevy random členů komunity a působí to jako nějaké oficiální vyjádření (ano, vážně, Jersone, jestli tu budeš něco takového ještě postovat, napiš radši "fanoušek DH" než "discord DH"). Ale to samozřejmě neomlouvá toho konkrétního člověka, co napsal tyhle konkrétní sračky.
Lethrendis píše:
Pokud se Vám DH nelíbí, tak se na ní vykašlete, jako jsem to udělal já.

Diskuse se rozproudila po X měsících, protože Gergon udělal opožděně recenzi. Rozhodně tu nikdo nemá nijak obsesivní potřebu DH řešit.
Lethrendis píše:
Vyhazovat hlášky, jako že je to lepší vyhodit než nedejbože nechat hrát, je nejen nepravdivé,

Však tohle tu nikdo nepíše, a to, že sis to přilhal, pěkně ukazuje, že ve skutečnosti ti nejde o to, reagovat na skutečnost, ale prostě zaujmout "zlatou střední cestu, jedno mezi čím" a tvářit se nad věcí. Což je ale celkem chucpe. Lethrendis píše:
doufejte, že někdo nezačne útočit na JAD, až vyjdou, protože takhle osobní spory prostě fungují.

Já nemám s nikým žádný osobní spor. Ano, DH se mi nelíbí, a myslím si, že existují či budou existovat hry a lidé, kteří by si ten zájem zasloužily víc (revidované dvojky, zapovězené země, yorkův dračák, příběhy impéria... mimochodem, tyhle projekty nemají s Kostkou nic společného, když už tak s RPG Fórem, a s některými jejich autory tu někteří mají fakt osobní spory, i když snad už trochu vychladlé). Ano, poslat svoje fake účty zkreslovat databáze je pro mě už morálně přes čáru. Ale fakt necítím zášť vůči Hlídce ani jejich autorům.

Co se týče JaD, snažíme se je psát tak, aby v nich nebylo tolik chyb na stopadesátiminutové video. Ale pokud by ty chyby, co tam budou (protože nějaké chyby jsou vždycky a všude) někdo věcně rozebral jako Gergon, tak budu jen rád. A na férovku, pokud v rozboru věcných chyb někdo vidí osobní spor, tak to svědčí především o jeho psychické nevyrovnanosti.
26.1.2021 11:08 - LokiB
ShadoWWW: DH lite mas volne ke stazeni, si to procti. Jerson se divil, ze je to moc obsahle

Jerson: sekta uctivacu placate Zeme ma za vudce koho? Nebo se zenes za encyklopedickym vykladem? Leth mel zjevne na mysli sektoidni chovani casti prispevatelu Kostky

S DH je to podobne jako s jinymi tematy, nejen zde. Vecna diskuse prerostla do emocnich sarvatek ad hominem z obou stran. Treba sirienovy reakce na RPGF mi prisly misty legracni.
Ale ono se holt vyhroti snadno cokoli, vót intěrnět :)
26.1.2021 11:10 - Tarfill
efram píše:
odpovídají na dotazy

efram píše:
Tirius, aspoň co discord DH sleduju, odpovídá v pohodě a drží nějakou lajnu

Tak to asi Tirus odpovídá pouze přes discord, protože když jsem mu já osobně poslal svoje dotazy na mail, tak mi vůbec nereagoval minimálně na dvě zprávy a ani poštu přes DH stránky. Takže o tom, že "odpovídají na dotazy" si myslím bohužel svoje...
26.1.2021 11:12 - York
Log 1=0 píše:
Zákazníka nemusí zajímat, jestli mají autoři pět dětí, tři práce a nemocné koťátko.


To ho sice zajímat nemusí, ale to, jakej si v rámci ceny produktu kupuje support, ho nepochybně zajímat bude a v komerčním sektoru je naprosto běžný, že některý produkty ho maj lepší než jiný. Zákazník si vybírá svobodně, nic ho nenutí koupit si produkt od malýho nakladatele se všemi handicapy, který to ssebou nese. To samý se ostatně týká i kvality - nikdo nikoho nenutí, aby si kupoval DrH, a přesto to lidi dělaj.
26.1.2021 11:18 - Arten CZ
V mém okolí největší reklamu Dračí Hlídce dělá Jerson a Sirien. Vím o 7 skupinách, které si koupili Dračí Hlídku a šli si ji zahrát jen proto, aby viděli, jak je strašná, když mají dva výše jmenovaní potřebu na každém kroku vypichovat, o jak špatnou hru se jedná, přestože jinak by si ji nekoupili. 4 ze 7 u ní zůstali a hrají ji jako primární systém.

Důvod je jednoduchý. Vše, co je kritizováno, jim nevadí. Že minmaxují postavy? No a co, dělají to i u ostatních her. Že musí sem tam přimhouřit oko, aby dával výsledek hodu smysl? Také to dělají i u jinýh her. Že občas nechají rozhodnutí na GM, aby měla hra šmrnc? Dělali to tak i dříve. A proč přešli z (povětšinou) DnD k Hlídce? Má tak akorát voleb, je tak akorát crunchy, souboje více odsýpají a je tak jednoduchá, že si ji dokážou přizpůsobovat za pochodu.

RPG je pro ně zdroj zábavy, chtějí se sejít, pokecat, vymlátit pár skřetů, zažít pár wow momentů a mít si o čem popovídat, když se sejdou v hospodě. Asi nejsou správní roleplayeři, asi nejsou správní deskovkáři, asi nejsou správní hráči, asi dělají úplně vše špatně, ale u hry se baví a Dračí Hlídka podporuje to, co od hry chtějí.

Občas se mi zdá, že se u všech těch diskuzí kolem zapomíná na to, že jde hlavně o lidi a o zábavu. To je myslím to, co se autorům Dračí Hlídky podařilo a kam cílili. Vydat si svůj systém pro zábavu a nabídnout svůj pohled na zábavu ostatním.

Že lidé, kteří potřebují pro hraní RPG systémy a pomůcky, které zajistí, aby byli maximálně spravedliví, bránili jim ve svinění a nutili rovnoměrné rozdělení času mezi jednotliv hráče, proti Dračí Hlídce vystupují, kdykoli sednou ke klávesnici, je pro Dračí Hlídku asi nejlepší reklama.
26.1.2021 11:21 - Jerson
LokiB píše:
Jerson: sekta uctivacu placate Zeme ma za vudce koho? Nebo se zenes za encyklopedickym vykladem? Leth mel zjevne na mysli sektoidni chovani casti prispevatelu Kostky

Loki, o sektářském chování na Discordu DH jsem začal psát já. Rozdíl je v tom, že tady, ale i na RPG fóru jsou lidé s různými názory vítáni. Jasně, často spolu nesouhlasíme a občas se i ostřeji pohádáme, někdy za hranou věcné diskuse, ale ty rozdílné názory tady normálně vyjadřujeme. Sám Lethrendis je totiž nejlepší protipříklad k takovému chování - jeho názory na některé věci jsou silně odlišné od většiny místních lidí, ale nikdo mu neříká, že je sem nemá psát, nebo že to jsou kecy.
26.1.2021 11:21 - Log 1=0
Takže když si někdo kupuje šmejd, je to jeho problém? Aj dont think sou. Respektive, do značné míry je. Ale to nijak neomlouvá ty, co šmejd prodávají. Míněno zcela obecně.
26.1.2021 11:26 - York
Arten CZ píše:
V mém okolí největší reklamu Dračí Hlídce dělá Jerson a Sirien.


:D


Log 1=0 píše:
Takže když si někdo kupuje šmejd, je to jeho problém?


Pokud má předem k dispozici informace, do čeho jde, tak určitě.


Log 1=0 píše:
Ale to nijak neomlouvá ty, co šmejd prodávají. Míněno zcela obecně.


Pokud o tom produktu nic nezatajujou, nevidím nic, za co by se měli omlouvat. Navíc to posouváš do trochu jiný roviny - velký firmy si můžou například dovolit nový produkty dotovat a prodávat je hluboko pod tržní cenou. Malá firma si to dovolit nemůže a je úplně jedno, jak kvalitní, pilný a pracovitý má zaměstnance. Zákazníkovi, jak říkáš, to může bejt jedno, koupí si to levnějš. Ale za co přesně by se měla ta menší firma omlouvat? Za to, že je malá?
26.1.2021 11:31 - Jerson
Arten CZ píše:
Občas se mi zdá, že se u všech těch diskuzí kolem zapomíná na to, že jde hlavně o lidi a o zábavu.

A proč myslíš, že na to zapomínáme? Jen jsou také lidé, kteří si DH koupili, přečetli a ani nezačali hrát, protože byli silně zklamáni. Navíc ani nemůžou svoje pravidla vrátit nebo prodat, protože se pracuje na opravené verzi a těžko si někdo koupí pravidla plná chyb.

Takže pokud ty čtyři skupiny hrajou DH kvůli mě a Sirienovi a vyhovuje jim, je to v pořádku. Doufám, že ti tři další si jen kvůli mě nekoupili pravidla a teď to mají za vyhozené peníze.
Protože pokud si někdo DH kvůli takovým recenzím koupí proto, jaká je, a někdo jiný si ji právě proto nekoupí, pak recenze splnily svůj účel a je ho výhra pro všechny.

Takže je zbytečné stavět situaci tak, že spokojení hráči DH na základě našich recenzí jsou něco nežádoucího.
26.1.2021 11:32 - Log 1=0
Arten CZ:
Za čas věnovaný studiu a úpravám DH mohli mít vymyšlený vlastní podobný systém, zvláště jestli hráli starý Dračák (divil bych se, kdyby ne). Jen vyhodili peníze, které mohli mít na brambůrky a colu. Ale jestli jim to stálo za to, těm nerdům z D20 ukázat, tak to jsou jejich peníze. Hele, víš co, když mi pošlou těch 500 kč a svoje jména, vyrobím jim PDF certifikát, který si budou moct pověsit na zeď a který bude říkat, jak moc mi to natřeli.
26.1.2021 11:39 - Jocho
York píše:
Ale za co přesně by se měla ta menší firma omlouvat? Za to, že je malá?


Presne na to som narážal vyššie - kvalita samostatného produktu je jedna vec a keby záležalo iba na tom, tak je jasné, že pokiaľ jeden typ produktu predávajú viacerí výrobcovia za porovnateľnú cenu, záleží na jeho kvalite.

Vyššie sa ale rozoberalo, že dodatočné služby, v podstate "starostlivosť o zákazníkov", nie sú na takej úrovni, na akej by ich niektorí očakávali, na čo som napísal, že sa nedá porovnávať úroveň služieb malého dodávateľa, ktorý to robí vo voľnom čase, s veľkou firmou, ktorá robí customer-care naplno.

Samozrejme, môžeme teraz 12 strán polemizovať o tom, že podpora hráčov je neoddeliteľnou súčasťou RPG hier a každá hra musí mať živé fórum a poctivo odpovedať hráčom na ich sebedebilnejšie otázky s chochmesom a ústretovosťou na úrovni Amazonu, pretože ináč je celý produkt na hovno a nestojí za to utrácať zaň zarobené peniaze.

Krátko a jasne:
Som toho názoru, že keď si kúpim produkt od lokálneho distribútora, očakávam porovnateľnú kvalitu produktu, ale nespolieham sa na to, že dostanem porovnateľnú kvalitu doplnkových služieb.
26.1.2021 11:42 - LokiB
Log 1=0 píše:
Žádné ostré nepřátelství není. Stejnou sodu dostalo kdysi DrD II a Končina. A stejně tak se z toho někteří snažili dělat osobní zášť a tak. A dnes jsou obě ty věci přepracované, a někteří členové autorských týmů dali explicitně za pravdu té "osobní nenávisti".


Jakože tu nikdo nemá osobní zášť vůči autorům Končiny? A nejde po nich i v jejich jiných aktivitách? Tak to jsem tu měl jiný dojem :)
Explicitní sypání si popelu na hlavu je v dnešní době populární, to se musí líbit, takové zadostiučinění.

Píše:
Však tohle tu nikdo nepíše, a to, že sis to přilhal, pěkně ukazuje, že ve skutečnosti ti nejde o to, reagovat na skutečnost,


Tak nějak jsem neviděl prokázané, čí ty falešné účty vlastně byly. Autorů DH? Podporovatelů a fanoušků DH? (jsem dalek konspiračních teorií, že je založil někdo, aby se to profláklo a DH to ve skutečnosti poškodilo ;) ale i to v dnešní době člověka napadne, taková je dezinformační doba)

Ona je to pochopitelně zas bouře ve sklenici vody. DH je malý produkt s malým dosahem (i když by autoři byli rádi za něco jiného a zde se někteří něčeho jiného bojí) a stejně tak je Kostka místo s omezeným dosahem na reálné lidi venku (opět tedy menším, než by si někteří přáli a jiní se toho obávali).

Že ve výsledku "produkt" či "myšlenku" často více poškozují "oddaní podporovatelé" než sám autor, právě svojí nekritičností a agresivitou, a že se to pak obrací proti autorům samotným je také běžné. A standardní "nečitelnost emocí" na internetu to ještě prohlubuje, než kdyby si o tom lidi promluvili někde přímo, tam se emoce vykládají snáz a i se snáz drží.

Popravdě - když čtu třeba Jersonovy námitky na discordu DH nebo zde, tak můj pocit z nich často je, že některé věci z principu pochopit "nechce" (netvrdím, že opravdu nechce, ale že tak působí ... zkuste pls rozlišit). A to je živná půda pro frustrovaně-agresivní reakce z druhé strany někoho, kdo má k ruce internet a pocit, že teď to těm druhým nandám.

Věcně: DH mají v sobě zabudované "věci", které je pro určitou část hráčů činí nehratelnými a špatnými. To je podle mě fakt. Že se to pak v diskusích přetavuje v názor, že je to "obecně nehratelné" už je zavádějící a typické pro internetové diskuse, jako je Kostka. To prostě podle mě fakt není. Protože "nehratelnost" je vágní pojem a snadno se dá na obecné úrovni vyvrátit tím, že to někdo hraje.

Když někdo vytvoří nové RPG, které bude mít hlavní mechaniku v tom, že se sice hází kostkou, dokonce ty mechaniky budou běžně dané a jasné, ale hází se tajně a výsledek si každý hráč může upravit nebo vymyslet podle toho, jak se mu zrovna chce ... tak to bude pro dost lidí zde nehratelné a ukázkově špatně RPG (a budou to odmítat nazývat RPG). Velkou část dalších lidí to sice neurazí, ale hrát to z různých důvodů nebudou. A pak bude skupina (a o její potenciální velikosti by jistě byl spor), která to bude mít za geniální a nejlepší RPG, dokonce etalon všech RPG, jak by měly vypadat.
A vsadím se, že první a třetí skupina by si pak záhy na internetech vjížděly do vlasů, škorpily se a časem by došlo i na ostré spory ... všichni přesvědčení, že "pravda" v tomto případě je objektivní a mají ji oni :)

tl;dr: nic moc se neděje, skupina lidí, jejíž počet by se dal na obou stranách spočítat na prstech, nemusí lámat kámen v kamenolomu, tak tráví čas "diskusí" na internetu. Nedělejme z toho velké issue :) (zrcadlo snad každý má)
A klid, apokalyptické hrozby, že špatné DH poškodí zdejší RPG scénu na roky, se nenaplní.
26.1.2021 11:52 - Jerson
LokiB píše:
Popravdě - když čtu třeba Jersonovy námitky na discordu DH nebo zde, tak můj pocit z nich často je, že některé věci z principu pochopit "nechce"

Máš pravdu. Nechci pochopit, že oficiální a autorem prezentovaný způsob hraní Dračí hlídky je
Neřeknu vám, jak hru nastavit. Udělejte na začátku chyby a postupně se to nastavení pro svou skupinu naučíte.

Protože si myslím, že s takovým postupem bych já osobně u hráčů druhou šanci vůbec nedostal, takže by mi tenhle způsob učení pravidel DH nemohl fungovat.

A opravdu nechci pochopit, že někdo pravidla takto vytvoří a prezentuje. Dokonce si myslím, že to může poškodit pohled lidí mimo RPG na tuhle zábavu jako takovou. Naštěstí tenhle postoj neprezentuje na veřejnosti.
26.1.2021 11:54 - LokiB
Log 1=0 píše:
Za čas věnovaný studiu a úpravám DH mohli mít vymyšlený vlastní podobný systém, zvláště jestli hráli starý Dračák (divil bych se, kdyby ne). Jen vyhodili peníze, které mohli mít na brambůrky a colu.


to je blbost a imho i ty musíš vědět, že je to blbost :)
mít čas nijak nesouvisí se schopností vytvořit vlastní podobný systém. jakože skutečně nijak ...

Jerson: to je přesně to, co píšu. děkuju za potvrzení. vlastně v každé větě jsi to potvrdit. což je fajn.
26.1.2021 11:55 - Log 1=0
LokiB píše:
Jakože tu nikdo nemá osobní zášť vůči autorům Končiny?

Fér point, ale tak jsem to nemyslel.
Nicméně, to, že sodu dostali právem, a uznali to explicitně, a připomínky v ještě větší míře zakomponovali do nové verze, nemá snad smysl okecávat.
EDIT:
LokiB píše:
to je blbost a imho i ty musíš vědět, že je to blbost :)
mít čas nijak nesouvisí se schopností vytvořit vlastní podobný systém. jakože skutečně nijak ...

Vytvořit funkční systém vyžaduje schopnosti. Ale pokud je někdo schopný a ochotný hrát v nefunkčním, protože ho vlastně nezajímá, tak mu stačí systém nefunkční. A ten si fakt může vyrobit každý. A za hry se to doladí. Jako DH.
26.1.2021 11:59 - Corny
Arten CZ píše:
Občas se mi zdá, že se u všech těch diskuzí kolem zapomíná na to, že jde hlavně o lidi a o zábavu.

Nezapomíná...ale tady se hovoří o systémové kritice systému. Jestli se s ním nakonec lidi baví nebo ne, třeba právě proto (jak sám poukazuješ), že ti lidé si s tím už nějak poradí, je sice hezké, já jim to přeju a neberu, ale v konečném důsledku je to úplně nepodstatné pro vyhodnocení toho systému a jeho kvalit či neduhů (ostatně přehlížet vady systému proto, že hráči už nad nimi nějak přimhouří oko, je prostě fakt nesmyslný pohled na věc, bavíme-li se o nějaké snaze kritizovat systém). A asi ani nevím, že by tu někdo někomu vadilo, že někdo si dokonce dovolí DH hrát a bavit se jím, resp. se v tomhle smyslu vyjadřoval.

Arten CZ píše:
Že lidé, kteří potřebují pro hraní RPG systémy a pomůcky, které zajistí, aby byli maximálně spravedliví, bránili jim ve svinění a nutili rovnoměrné rozdělení času mezi jednotliv hráče, proti Dračí Hlídce vystupují, kdykoli sednou ke klávesnici, je pro Dračí Hlídku asi nejlepší reklama.

Tohle opravdu může říct jen někdo, kdo vůbec nechápe smysl TTRPG pravidel, nebo ho chápe neskutečně krátkozrace. Bohužel to hovoří samo za sebe...

Lethrendise a jeho 'cenný' input ve stylu "Já DH neřeším ale mám potřebu řešit, že vy ho řešíte" snad ani nemá smysl komentovat, snad jen se podivit nad tím, že někomu může připadat neobvyklé, že někdo z české herní komunity, kdo se zajímá o TTRPG design, se soustředí na jeden z mála titulů, které z té české herní scény vycházejí. Čím to asi bude?...
26.1.2021 12:02 - Arten CZ
Log: nevšiml jsem si, že by padlo v mém příspěvku tvé jméno.
Jde převážně o skupinky z devítiletky, pro které byl první a jediný systém, který hráli, zdejší překlad DnD5e, na který jsem je já a další lidé ze skupiny, kde hraju, přivedli. Předtím rpg nehráli. Nenapsal jsem, že to udělali na truc nerdům z D20, ale právě naopak, aby viděli, co je na té hře tak špatné, když dva velice aktivní členové komunity, která se postarala o překlad hry, kterou hrají, o ní píše s takovým despektem. I negativní reklama je reklama.
26.1.2021 12:05 - York
Corny píše:
snad jen se podivit nad tím, že někomu může připadat neobvyklé, že někdo z české herní komunity, kdo se zajímá o TTRPG design, se soustředí na jeden z mála titulů, které z té české herní scény vycházejí. Čím to asi bude?...


Spíš mi řekni, proč se na Kostce diskuse točí prakticky výhradně kolem DrH, zatímco o Forbidden Lands a Lone Wolf Adventure Game je tu prakticky ticho po pěšině, přestože vyšly prakticky současně.
26.1.2021 12:08 - Jerson
Arten CZ píše:
I negativní reklama je reklama.

To je v pořádku. Nicméně bys neměl přehlédnout, co jsem napsal do své recenze hned na začátek.

Píše:
Dračí hlídka (DH) je Dračí doupě po 30 letech a opravdový kandidát na přímého uživatele termínu Dračák. Pokud jste hráli DrD libovolné verze (myšleno 1.x, nikoliv Pluska nebo Dvojky), jste zvyklí brát text pravidel jako nezávazné doporučení, máte zkušenosti s vedením hry a úpravou mechanik, nebo tyto zkušenosti má váš PJ, tak je Dračí hlídka přesně to, co jste chtěli. Jděte do ní a hraje ji.


Nikdy v mé recenzi nenajdeš větu "DH by nikdo neměl hrát", jak by mohlo plynout z tvých příspěvků.

York píše:
Spíš mi řekni, proč se na Kostce diskuse točí prakticky výhradně kolem DrH, zatímco o Forbidden Lands a Lone Wolf Adventure Game je tu prakticky ticho po pěšině, přestože vyšly prakticky současně.

To je celkem jednoduché. Většina lidí uplatňuje princip neřeš, co není rozbité.
26.1.2021 12:10 - Log 1=0
Ah, objevil jsem Yorkovy neoznačené edity.
York píše:
Pokud má předem k dispozici informace, do čeho jde, tak určitě.

Takže je velmi dobře, že na špatný produkt hodně lidí nadává, a říká, jaký to je šmejd, chápu správně?
York píše:
Ale za co přesně by se měla ta menší firma omlouvat?

WTF? Co chceš tím odstavcem říct? Že když se někdo nemůže bránit nekalé konkurenci, tak je v pořádku prodávat šmejdy? Já fakt nechápu myšlenku.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08031177520752 secREMOTE_IP: 54.163.14.144