Produkty

30.12.2021 12:22 - Gergon
Druid patří do lesa je stejné tvrzení, jako že země je placatá, nebo že žena léčící pomocí bylinek je čarodějnice =) kdysi tomu někteří věřili, ale dnes už je to dávno překonané klišé, kterému ale stále někteří jedinci věří =)
30.12.2021 12:37 - malkav
Gergon: Tak ono těch jedinců asi nebude úplně málo :) I když je mi známo, co/kdo druidové byli, tak v rámci RPG je mám tendenci vnímat jako s přírodou spojené "čaroděje" a přiznávám, že je to v mém případě klišé zanesené DrDem.

Jerson: To prakticky nehratelné povolání hrálo několik mých spoluhráčů v našich hrách celkem obstojně. Ne ve všech, samozřejmě. Že to s sebou pro ně neslo limitace, to samozřejmě popírat nejde.

Takže pokud jsem zaznamenal, že se tvůrci JaD odkazují na to, že jsou tato pravidla určena i pro hráče původního DrD, tak se podobným klišé nemohou divit. Je to o zvyku.
30.12.2021 12:59 - Gergon
Lidí co ještě dnes věří na placatou zemi také není málo ;)
30.12.2021 13:34 - LokiB
ShadoWWW píše:
V ODnD se objevují jen jako nehráčské postavy. V 1E a 2E jsou to obory klerika zpracované jako něco mezi klasickým klerikem a mágem (magic-user).


Nemáš pravdu ShadoWWWe: v ADND 2E byl Druid samostatné povolání, stejně jako třeba Ranger nebo Paladin. Tedy patřil do určité skupiny (spolu s klerikem). Nebyl to obor klerika ... byl to obor Priesta, stejně jako Cleric.
A pak tu byla Complete Druid's Handbook (měli jsme a hráli jsme s ní od brzkých 90. let, protože spoluhráč měl slabost pro druidy).
Tam byly podobory:
Arctic Druid, Desert Druid, Forest Druid, Jungle Druid, Mountain Druid, Plains Druid, Swamp Druid


A co k němu psali přímo v ADND 2E?

Píše:
The druid is an example of a priest designed for a specific mythos. His powers and beliefs are different from those of the cleric. The druid is a priest of nature and guardian of the wildemess, be it forest, plains, or jungle.


Takže spojení s Divočinou ... a obecně s Přírodou (koneckonců byl to Priest of Nature).
Že to DrD omezilo jenom na Hvozd a nedalo na výběr ... ten záměr chápu, ale pro nelesení kampaně to byla pruda. Na což možná naráží Jerson ve svém hodnocení nehratelnosti.

My si ostatně Městského druida vytvořili ještě před Asterionem, i když pravověrný spoluhráč druida prskal, že je to nesmysl, že přeci divočina :)

Každopádně ... pro JaD je velmi dobře, že dává hráčům a GMům na výběr, aby si našli takovou postavu, jakou chtějí hrát. Že ne každá spadne do stereotypů jiných, vůbec nevadí.
30.12.2021 13:52 - MarkyParky
Druid Krakonoš. Tak to mě ShadoWWW dobře rozbil.
30.12.2021 14:28 - sirien
Efferwyck: díky za feedback.

Body výdrže jsem vysvětloval v rozhovoru s Gergonem. Termín "životy" svádí k chápání zásahů jako zranění, což ale neodpovídá fikci - jak množství zásahů co postava vydrží tak rychlosti "léčení", resp zotavování se. Výdrž víc táhne k chápání věci které odpovídá mechanikám hry a tudíž i více odpovídají fikci, která při hře vzniká.

Že ten pojem bude pro hráče zvyklé na jinou terminologii divný nám bylo jasné - buď si zvyknou, nebo zůstanou u té své, obojí je v pohodě.

Městský druid vybočuje z určitého českého archetypu, ale ve skutečnosti odpovídá mnoha předlohám v moderní fantasy. Když se někomu nelíbí, tak jako u ostatních oborů platí, že ho nemusí hrát.

Ono když se podíváš na prapůvodní vzor druidů, tzn keltské kněží, tak tomu obrazu milovníků lesa také moc neodpovídají.
30.12.2021 14:40 - malkav
Gergon: Že je druid velice často stylizovaný do přírodního klerika není můj výmysl. Budeš dělat blba i ze všech ilustrátorů, kteří spojují druidy primárně s přírodou a divokou zvěří? :) Odkaz na obrázky na google

EDIT: Abych předešel nějakému nedorozumění, tak mě osobně se myšlenka městského druida líbí. I když jak jsem psal výše, spíš bych si ho představoval jako krysaře apod., ale to je tak nějak má osobní stylizace.
30.12.2021 14:51 - Gergon
Nedělám z nikoho blba, jen říkám, že představa druida, který patří POUZE do lesa je přežitek.
30.12.2021 15:01 - malkav
Gergon: Jenže celá ta debata se odvinula od pozastavení se nad městským druidem. Samozřejmě i ve městě jsou zvířata, ale ne vždy si je člověk spojuje s přírodním prostředím. Sám jsi v předešlé diskusi poukazoval na stáčení diskuse a vkládání do úst něčeho, co člověk nenapsal. Říkám pouze, že může být pro hráče z některých kruhů zvlástní/neobvyklé nazývat někoho, jehož doménou je město, druidem ... a nemusíš takového člověka přirovnávat k vyznavačům placaté země ;)
30.12.2021 15:03 - Gergon
Já jsem taky vůbec nemluvil o tobě, ale o druhém kolegovi, který psal, že "druid patří do lesa a hotovo". Navíc já si ani o lidech s placatou zemí nemyslím že jsou blbci, pouze že mají zvláštní pohled na svět, který je trošku mimo moje chápání.
30.12.2021 15:39 - malkav
Efferwyck píše:
druid patri do lesa, jeste ho dokazu dat na savanu do tundry proste do prirody ale ne do mesta mezi baraky a lidi.

Gergon: Jenže pak jsi zbytečně vytěsnil druhou polovinu jeho věty.
30.12.2021 15:48 - LokiB
Ale tak druid obecně patří do přírody. JaD možnost pak říká "hele, město je TAKY příroda, koukněte se na něj takhle". Což je cool.
Jasně, že typický druid to není, ale i když sirien šíří teorie, že pro DND jsou klišé a stereotypy důležité a nemají se bořit, tak ve skutečnosti má potěšení s každého porušení zažitých kolejí :) (a pak říká, že přeci rozeznává ta podstatná klišé, která je třeba dodržovat, od těch nepodstatných ;))
30.12.2021 15:49 - Gergon
Nevytěsnil, jen se mi nechce citovat celé odstavce, když myšlenka je jasná.
30.12.2021 15:54 - malkav
Gergon: Jo, nechceš citovat pár slov navíc, ale svá vlastní, abys dosáhl té jasné myšlenky, sis tam dodal :) V rámci tebou uváděné citace je podtržená část tebou dopsána: "druid patří do lesa a hotovo"
30.12.2021 16:24 - Gergon
jo moje chyba, ty uvozovky měly být o dvě slova dříve a to hotovo mělo být moje uzavření a ne citace.
ale jako většinou na kostce se z této diskuze o druidech stalo zbytečné pitvání blbostí které mě fakt nebaví a je úplně mimo téma.
ať tady člověk napíše cokoliv, tak se najde někdo kdo to začne rozebírat a bud toho je málo, nebo moc, nebo řeší doslovné vyznění, případně nějaké teorie jak to vlastně bylo myšleno atd ... (jeden řekne že druid patří do přírody, druhý oponuje že město je taky příroda, první zase musí vysvětlovat jak vlastně myslel slovo příroda, čtvrtý řekne ...)
asi je moje blbost že mám potřebu lidem odpovídat a nedokážu je ignorovat, takže si za to můžu sám.
Moje myšlenka zazněla už dávno - "městský druid podle mě není blbost, ale zajímavý koncept a že druidi patří pouze do přírody je dost omezující a zastaralé tvrzení". víc říkat nepotřebuji.
30.12.2021 17:24 - LokiB
Gergon píše:
"městský druid podle mě není blbost, ale zajímavý koncept a že druidi patří pouze do přírody je dost omezující a zastaralé tvrzení


Když nechceš aby ti lidi odpovídali a rozebírali to, co píšeš, tak nepiš věci kontroverzní :) Jakmile použiješ "to a to je zastaralé", tedy typický subjektivní výkřik, tak se nediv, že ti to pak lidi omáltí o hlavu, když se snažíš brátnit, že "tys jen chtěl říc svoje stanovisko"

Když si přečteš DND 5E část o Druidovi, tak ten je plný toho, že Druid a přírod a síla přírody a zachování přírody atd.
Čili tvrzení, že druid patří do přírody není rozhodně zastaralé.
Zastaralé se ale může někomu zdát tvrzení, že "město není příroda". A o tom pak celá debata je. Někteří hráči mají v dichotomii civilizaci vs divočina klidně zaměněné divočina za příroda. A městský park nebo biozóna čističky odpadních vod pro ně není dost "příroda".
30.12.2021 17:53 - sirien
Nechcete si tu hádku o slovíčkaření dořešit v PM?

Jinak ano, DnD je o archetypech a klišé - ale i o fantasy a představivosti. Městský druid je o tom vidět za městem víc než jen domy - proudící životní síly, ekosystém různých zvířat a rostlin, mýty o aligátorech ve stokách, genii loci a duši města (jako obdobu nějaké duše lesa)...
30.12.2021 20:44 - todor
Kdyz uz se tedy bavime o predstavivosti, druidech jako ochranich divokych mist a mame i toho mestskeho druida... tak mam taky par otazek nad kteryma jsem se diky vam zamyslek :) - jak takova "mestska" divokost tedy vypada? Jakou by ji chtel udrzoval? Pro sebe jsem si rikal, ze takove pekne hucici trziste, nebo nejake bocni ulicky plne neresti, nasili, atd... by pro toho druida bylo to prave :D. Snazil by se tim balancovat "lepsi" ctvrti? Snazil by se je rozkladat, aby se vratili k te puvodni "mestske" divokosti? Jeho zaprisahly nepritel by byl mestsky planovac ulic... Jak vy vidite typickou "agendu" takoveho druida? EDIT: meli by druidi ve svych organizacich odvozenou svoji prestiz od podle toho jak divoke by slumy maji? Ooo jak jsi klesnul, v tve casti ti postavili luxusni dum.... /EDIT
30.12.2021 21:08 - shari
todor:
Nevím, jak moc je to s "divočinou", ale napadá mě pár věcí, co by druidi mohli dělat ve městě:
- starat se o krysy, ještěrky, žáby, chaluhy (a aligátory) v kanálech (minimálně tohle by docela divočina byla) :D
- udržovat parky, aby se tam dařilo drobným hlodavcům, ptákům a hmyzu a rostliny, aby prospívaly
- "vyhánět" krysy z domů a vodit je na "bezpečnější" místa
- dohlížet na to, aby holubi káleli jen na ty, kdo se druidům nelíbí :)
- prodávat domácí mazlíčky bohatým rodinám a starat se o jejich zdraví (těch mazlíčků)
- dohlížet, aby obyvatelé zacházeli se svými zvířaty ohleduplně
- hippie druidi by mohli sedět v parku a pozorovat kytičky
30.12.2021 21:13 - todor
me prave zajima ta predstava co je teda divokost (ve smyslu nespoutanost) pro mesto. jo je to jen takove mentalni cviceni, ale treba pro toho mestskeho druida mi to prijde docela zajimavy

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075881958007812 secREMOTE_IP: 3.141.27.244