Kultura

sirien
22.4.2023 23:05
Crit Role RPGs (Daggehearth + Illuminated worlds)
Systém od Critical Role, resp. jejich vydavatelství.

Navzdory nějakému aktuálnímu hype byl ve skutečnosti oznámený už dva roky zpátky a měl vyjít loni, takže je už rok ve skluzu a s nedávnou OGL aférou to nejspíš nemá nic společnýho.


Daggerhearth je fantasy RPGčko - Critáci podle všeho dělají i nějaké scífko Illuminated worlds - pokud je zájem řešit to, tak pls založte novou diskusi.
Autorská citace #1
22.4.2023 23:15 - sirien
Proč to sem píšu... protože DnD Shorts hysterical hipsta udělal další over-hyped video - a je na něm krásně vidět, jak umí bejt mimo.

Zaprvé to spojuje s nedávnou OGL aférou, ale ve skutečnosti ten systém je oznámenej dva roky zpátky (a rok v produkčnim skluzu - což ok to be fair není nic až tak výjimečnýho nebo divnýho/alarmujícího, rok dva skluz je pro RPG vývoj vcelku běžnej).

Zadruhé jeho představy jak to přebere fanoušky DnDčku... ten systém co sem tak rychle zjistil ani neni zamejšlenej pro party adventuring, ale má to bejt podle toho co sem našel nějaká narativní záležitost zaměřená na tvorbu sociálně-dramatickejch konfliktů v 1v1 PvPčku. (Ale dělal sem si jen rychlej search, jestli o tom někdo víte něco víc, tak napište.)


Musim říct, že over-hyping Criťáků mě fakt nepřestává fascinovat. Škoda, že do tý čelní konkurence k DnD nejdou, protože by to vyšlo krásně najevo.

Ale jako sem zvědavej. Můj tip od boku by byl že to bude vlastně dost underwhelming systém (co bude samozřejmě fanouškama otravně glorifikovanej), kterej se z kraje hezky prodá (protože když máte PR páku jako Critical role, tak prodáte cokoliv), ale po kterym po chvíli neštěkne pes. Jakože neni to nějak seriózní predikce, jen tak jako střelba od boku, ale vlastně budu překvapenej, pokud to bude nějak výrazně jinak.
Autorská citace #2
22.4.2023 23:28 - RoVan
Video jsem neviděl, ale co jsem koukal, tak jsem pochopil, že ty hry budou dvě, Daggetheart a Illuminated worlds. Z těchto dvou právě jedna narativní 1v1 a druhá pro skupinovou dobrodružnou hru.
Edit: ale důraz na hype je zjevný, protože o těch hrách jsou informace dost kusé...
Autorská citace #3
23.4.2023 00:42 - sirien
Daggethearth je ta o které mluví a má to být ta 1v1 na nějakém d6 jádře, s tím že to teda má bejt nějaká epic half-goddish fantasy.

Illuminated worlds má být skupinovka a je to nějaká SF-fantasy (high-tech + magic + fantasy rasy + SF rasy mišmaš) kde jsou světy ve vesmíru pospojovaný nějakejma portálama kterejm se jakože řiká Illuminations (a nikdo snad neví kde se vzaly) a má to bejt na nějakym d12 jádře.

Jak to d6 tak to d12 jádro má bejt nějakej original stuff co si vyvinuli sami inhouse. Očekávám... nějakou vcelku průměrnou variaci na moderní konzervativní systém bez čehokoliv extra.
Autorská citace #4
23.4.2023 08:20 - Gergon
Iluminated je D6
Autorská citace #5
23.4.2023 08:54 - shari
Ofiko info, kterýho sice moc neni, je tady:
Daggerheart
Illuminated worlds system
Autorská citace #6
23.4.2023 12:33 - sirien
Gergon má asi pravdu, pardon za mystifikaci. A co koukám tak poolovej systém . A nejspíš to má bejt v podstatě universální systém pro různé setting a žánry.

So... Bude to revoluční záležitost ve stylu GURPS a Fate v jejich dobách, nebo z toho bude jen nahypeovaný JAGS? :D

Autoři zjevně měli něco společnýho s Band of Blades což je FitD story game a Scum and Villainy, což je SF verze BitD která mi přišla v mnohém spíš jako otrocky překlopenej klon než jako designovaná adaptace. Ale z telefonu se mi teď jejich credits nechce zkoumat moc podrobně.

O Daggerhearth toho nacházím ještě míň. Tohle bude hroznej hype-bubble.
Autorská citace #7
23.4.2023 14:27 - LokiB
To video není parodie?
Jakože epické bitvy na pozadí videa z filmu a her mají navodit atmošku ... no nechte toho

Horst Fuchs by měl začít prodávat RPG :D
Autorská citace #8
23.4.2023 16:11 - sirien
Ne, DnD Shorts je prostě hype content týpek.

Ve svym formátu je dobrej, to mu nechám, ale je to jen hype týpek - jeho content "5 nejvíc X Y v DnD" (X "nejsilnějších" "nejopomíjenějších" "nejpodceňovanějších" "nejzábavnějších"... Y "kouzel" "nestvůr" "subclass", "comb"...) bejvá fun a cool, ale kdykoliv se pustí do něčeho jinýho tak to jakože neni přímo průser (většinou), ale cítíš že mu chybí research a nějakej in-depth insight.
Autorská citace #9
23.4.2023 18:53 - Corny
Zrovna Stras Acimovic je spoluautor Band of Blades i Scum and Villainy, ve FitD kruzích docela pozitivně známé jméno, dost blízko John Harpera a docela se zapojoval i do tvorby Blades a obecně hodně dobře vnímaná kreativní osoba v RPG kruzích, které sleduju. Jestli je pod tím podepsaný, tak za mě to vzbuzuje minimálně pozitivní zvědavost.
To druhé jméno mi nic neříká.
Autorská citace #10
25.4.2023 01:00 - York
Tipuju, že Daggerhearth bude zhruba stejně dobrá hra jako DnD 5e, protože to bude tak blízkej klon, jak to jen půjde. Pointa není vytvořit novou, inovativní hru, ale prodat něco hromadě stávajících fanoušků Critical Role, plus se zbavit závislosti na Wizzardech. Kompatibilita s 5e je žádoucí, protože to umožní sdílet materiály a spoluhráče.

Samozřejmě tam budou Mercerovy nový classy a další domácí věci z kampaně Critical Role.
Autorská citace #11
25.4.2023 02:44 - sirien
York: v tom případě jsi nečetl ani těch devět postů co tahle diskuse zatím má. Daggerhearth má bejt nějakej d6 systém s důrazem na sociální drama mezi postavama, snad 1:1 a možná se story game spinem. Illuminated worlds má bejt SF-fantasy co zavání mixem StarGate s Numenerou. Vztah k DnD, TalDorei nebo Crit kampaní se zdá být u obojího dost nula.
Autorská citace #12
25.4.2023 15:35 - califax
To 1v1 PVP sa volá To the Last Gasp, Illuminated Worlds je D6 systém a Daggerheart je podľa ich slov "fresh fantasy" a dizajnované na "longer campaigns".... Všetko je to v ich ofiko videu, vôbec nie je nutné vyvárať si tu info z vody :D
Autorská citace #13
25.4.2023 16:23 - sirien
Aha - nějak sem si "State of the Press" nespojil s "informacemi o našich nových RPG systémech", tak sem tohle video skipnul... mrknu na něj pozdějc a přepíšu info odtamtud do záhlaví.
Autorská citace #14
25.5.2023 20:32 - Gergon
Nějaké nové info o Critical role RPG: Candela obscura
Autorská citace #15
25.5.2023 20:33 - RoVan
Critical Role uvádí Candela Obscura na první pohled BitD hack a vlastně hra, kterou bych klidně hrál. Neurazí, ale ani nic přelomového nepřináší (což teda asi ani nikdo nečekal).
Autorská citace #16
26.5.2023 07:13 - Jerson
Jo, nevypadá to špatně. Hlavně mě zajímá ten setting.
Autorská citace #17
27.5.2023 14:37 - sirien
So, Illuminated worlds TLDR here (DnD Shorts)

Překvapuje někoho že slavný DnD YTer a big-fan critical role nepozná Forged in the Dark system když ho tento praští mezi oči? Samzořejmě že ne, takže dál.

Když se vrátim k mé predikci z prvního postu, tak hlásim proškrtané bingo:
- je to trochu míň underwhelming než sem čekal, ale pořád - sou to jen přebroušený Blades.
- Crit fans to už teď glorifikujou a mluvěj o tom jakoby to byla herní revoluce, FitD v tom vůbec nepoznávaj, protože toto zjevně ani neznaj (když mrknete do té YT diskuse tak to je dost LOL, kdekdo to tam přirovnává třeba k Vampire the Masquarade, protože "to je víc roleplayingový a o postavách a vztazích" - proč k VtM? Protože VtM je jedno z mála jinejch RPG co Criťáci hráli a jejich fans zjevně neznaj nic co Crťáci nehráli).
- podle hypeu se to nejspíš prodá dobře (protože to prodávaj Criťáci...)
- ...ale z toho co tam vidim to dlouhodobě spíš zapadne jako další generickej FitD bez nějakýho většího svýho nápadu (i když abych byl fér tak smysluplně a zajímavě vypadajících drobnejch tweaků tam je hodně)
Autorská citace #18
27.5.2023 14:47 - York
sirien píše:
ale z toho co tam vidim to dlouhodobě spíš zapadne jako další generickej FitD bez nějakýho většího svýho nápadu


Nepodceňoval bych počáteční hype a silnou značku. Když se toho chytne hodně hráčů, objevěj se určitě další streameři, kteří to budou propagovat, a autoři, kteří pro to budou tvořit. Z dobrýho základu se dá vykřesat hodně.
Autorská citace #19
27.5.2023 15:41 - Dukolm
Jo to video ve mě evokuje první hru BitD a prohlížení deníku a pravidel.

Já bych si počkal jak bude vypadat ten setting ve výsledku to bude rozhodovat o tom jestli to zapadne nebo zůstane.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084106922149658 secREMOTE_IP: 204.236.220.47