RPG odborně

Alnag
3.8.2007 10:07
Jako doušku za mou přednáškou na Gameconu a díky příležitosti, která se naskytla, pár fakt o prodejnosti různých RPG... Nejlépe prodávaná RPG za květen 2007
15.8.2020 14:35 - sirien
Efram se snaží o jízlivost a jakože chytré narážky v rámci svého křížového tažení proti svému utkvělému bludu, že tu lidi nemají rádi DnD, protože si ho občas dovolí nevidět úplně dokonalé.

Tohle jsme si už několikrát vyzkoušeli, že nemá smysl zkoušet řešit. Nechte ho bejt ať se realizuje a posuneme se zase dál.
15.8.2020 14:56 - Aegnor
Jako mně v tom pořadí překvapil ten Cyberpunk ... nemá o tom někdo nějaké větší info?
15.8.2020 15:09 - exi
Aegnor Pravděpodobně kombinace podzimního releasu plných pravidel Cyberpunk Red (zatím mají jenom Starter Set, ale je kompatibilní s původníma pravidlama Cyberpunk 2020, takže nejspíš narostl prodej i těch) a listopadovýho releasu Cyberpunku 2077.

Edit: Koukám, že je to za první kvartál, ale jak CPR, tak CP2077 měly původně vyjít na jaře, takže to platí i tak.
Čili spekulace - lidi z natěšenosti na CP2077 houfně nakupovali CPR a původní příručky k CP2020.
15.8.2020 15:19 - LokiB
Ten samotnej zebricek bez cisel je o nicem. Prodalo se 100 kusu, nebo 100.000 kusu? Jake jsou rozdily v prodejich?
Skoda ze je to jen top 5, me by vic zajimalo top 20. Ale nenasel jsem.
15.8.2020 15:23 - York
Stolní RPGčko nemusí bejt skvělý na to, aby se dobře prodávalo, stačí, když není úplně strašný.

• Obrovskou roli hraje network effect - čím víc lidí to hraje, tím větší to má hodnotu pro další hráče.

• Stolní RPGčka jsou neuvěřitelně modovatelná - do tý míry, že prakticky každá skupina má nějaký houserules. Tohle se u jinejch produktů neděje, třeba filmy si doma moc lidí neupravuje.
15.8.2020 15:45 - Corny
York: Tak on obecně sám podíl na trhu o kvalitě produktu ale vůbec nic nevypovídá.
15.8.2020 16:06 - efram
sirien

Blud? Přečti si, jak se zde zdůvodňuje úspěch DND 5E :) a pak můžeš zase napsat nějakou svou předpojatost. O validním zhodnocení tu nemůže být ani řeč.

add.. ano nechte mě být a circlejerkujte si tu dal :)
15.8.2020 16:34 - Log 1=0
Mohl bys odkázat na nějaké konkrétní zdůvodnění v duchu toho tvého prohlášení?
Od někoho jiného než Jersona, samozřejmě, protože navzdory tvému přesvědčení, Jerson není oficiální mluvčí d20.cz ani nic podobného, ale jen jeden z mnoha uživatelů. Takže pro nějaké obecné tvrzení, jako například to, co předkládáš, jistě nebudeš mít problém předložit víc než jednoho konkrétního uživatele, který jej zastává.
15.8.2020 16:45 - LokiB
Log: a tak ze tu zaznely v ruznych diskusich hejty na DnD od vicero lidi, kterym nevyhovuje, to si vybavuju taky :) a byli to lide zde celkem aktivni.
DnD je velky system, vyzkousel ho skoro kazdy, takze se proti nemu snaze vymezuje nez proti obskurnim systémum, ktere znaji jen jejich skalni fandove a nedaji na ne dopustit.
15.8.2020 17:01 - efram
Log 1=0

Přesně jak píše LokiB, není potřeba to rozvádět. Za úspěchem DND (konkrétně 5e) je jen marketing, komunita (to se tu píše zhusta - upozadují se další skutečnosti). Nicméně ta pravidla jsou prostě fajn.
15.8.2020 17:02 - Corny
LokiB: Tak ono stačí napsat i takový relativně neutrální stanovisko jako "DnD je na můj vkus moc GMcentrické, tak preferuji jiné systémy" a efram si to přeloží jako "DnD je největší odpad" a je schopný se o tom týden hádat.
Stejně tak je pravda, že plno lidí DnD kritizuje (třeba já s ním mám taky dost problémů), ale to, že DnD není úplně dokonalý, je nejen prostě fakt (docela pochopitelně vzhledem k tomu, co je DnD zač a jak se vyvýjí), ale hlavně je to hodně daleko od toho odsuzovat DnD jako největší fail pod sluncem.

Což každopádně nic moc nemění na tom, že úspěšnost systému neznačí jeho kvalitu, stejně jako to, že je systém kvalitní, ještě neznamená, že bude úspěšný či že se bude skvěle prodávat. To neznamená, že si DnD ty prodeje alespoň z části nezaslouží, ale taky to neznamená, že jen proto, že ho kupuje nejvíc lidí, tak je to nejdokonalejší systém na trhu.
15.8.2020 17:10 - efram
Corny

tohle rozhodne není pravda, v te diskusi jsem dokladal jakými způsoby lze hru vést a jak to je popsáno v příručce. Nicméně to by museli někteří číst.
15.8.2020 17:18 - malkav
Corny: Neznamená to, že je nejdokonalejší, ale tak nějak to naznačuje, že vyhovuje největšímu množství lidí. Marketing určitě dost pomáhá, na druhou stranu bych ho zase nepřeceňoval. Do určité míry to dokládá i sirienův příspěvek, kde zmiňuje neúspěch 4E, kterému tedy nejspíš ani ten marketing nepomohl ;)
15.8.2020 17:22 - LokiB
Corny: nerad bych se pouštěl do sporu, co je to "kvalitní systém"... ono je asi snazší poznat shitózní systém, nefunkční systém; na druhou stranu kvalitní systém ... jakmile začneš srovnávat systémy co do kvality, tak v tom budou strašně lítat osobní preference (třeba k tomu, jaké styly hry hra umožňuje, generuje, podporuje, ...).
Takže je to pak spíš o dohadování.

Ale asi by mě teď nějak neuráželo, kdyby někdo tvrdil, že DND 5E je nejkvalitnější systém dneška, a i proto ho hraje nejvíce lidí. Že to není moje volba, na tomhle konstatování nic nemění :)
15.8.2020 18:43 - Corny
malkav píše:
že vyhovuje největšímu množství lidí.

To ve finále taky vůbec nemusí být pravda.
15.8.2020 18:55 - malkav
Corny: Ano, celé to nemusí být pravda, nemusí to být přesné, může to být vymyšlené a úmyslně zkreslené ... ale pokud jsou to nějaká, řekněme ofiko nezávislá data (nevím), pak by asi nebylo od věci je brát v potaz. Protože pokoušet se o nějaké objektivní hodnocení na základě vlastního pocitu, protože se ti ten výsledek prostě nezdá, je rozhodně horší ;)

Mimochodem cituješ jen druhou polovinu mé věty, která bez té první části vyznívá zkresleně.
15.8.2020 22:04 - Corny
malkav: Kdo říkal, že je neberu v potaz? (Stejně tak nikdo neřekl, že jde o úmyslně zkreslené či vymyšlené statistiky) Ale to, že hodně lidí kupuje DnD (což já nijak nezpochybňuju, nijak nepolemizuji o důvěryhodnosti těch čísel) znamená jen a pouze to, že hodně lidí kupuje DnD. Bez jakýchkoliv dalších informací z toho nejde dovozovat nic o tom, jestli je to dobrý systém, jestli je to špatný systém, jestli má dobrý nebo špatný marketing... Pocity do toho nikdo netahá, právě naopak. Pointa je v tom, že pozice čehokoliv na trhu může být způsobena spoustou dalších faktorů vedle marketingu, povědomí, dostupnosti, ceny, kvality atd. Vyvozovat tak například to, že jakákoliv kritika DnD je nesmyslná, když jej kupuje nejvíc lidí, je zkrátka zcela nepodložená (a v pravdě nijak nesouvisející) interpretace těch informací.

A cituji jen druhou polovinu té věty, protože ta je důležitá a s tou dle výše uvedeného nesouhlasím. Popravdě ani nevidím, jak to cokoliv zkresluje.

LokiB: Já ani neříkám, jestli DnD je nebo není kvalitní systém. Do toho se vůbec nepouštím. Říkám jen, že podíl na trhu o kvalitě (ani nekvalitě) v konečném důsledku nic nevypovídá.

Efram: Vzhledem k tomu, jaký poměr byl lidí, co se shodli na tom, že nemáš pravdu vůči těm, co byli na "tvé straně" mám docela jasno v tom, kdo má s tím čtením problém.
16.8.2020 08:14 - ShadoWWW
Corny píše:
to, že hodně lidí kupuje DnD znamená jen a pouze to, že hodně lidí kupuje DnD

Ani ne. Podle jiných průzkumů je tam jasná korelace s počtem aktivních hráčů. Tj. lidé je nekupují jen sběratelsky "do knihovničky".
16.8.2020 09:42 - efram
Corny

souhlasné stanovisko lidi co spolu jezdi na srazy (uzavřena bublinka) znamená jen a pouze to, že ti lidé se shodnou. Bez jakýchkoliv dalších informací z toho nejde dovozovat nic o tom, jestli je jejich názor validní, jestli jiný názor je tím pádem špatný...

Corny píše:
Vyvozovat tak například to, že jakákoliv kritika DnD je nesmyslná, když jej kupuje nejvíc lidí, je zkrátka zcela nepodložená (a v pravdě nijak nesouvisející) interpretace těch informací.


Tohle tu někdo tvrdí? Pokud tím narážíš na mě, tak já říkám opak. Dovozovat, že za úspěchem DnD je jen marketing (komunita etc.) a další věci je prostě krátkozraké. Ten systém lidem vyhovuje a to má své důvody.
16.8.2020 11:37 - sirien
Fakt ho v tom blábolení musíte podporovat?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.094316959381104 secREMOTE_IP: 44.203.58.132