RPG odborně

Alnag
3.8.2007 10:07
Jako doušku za mou přednáškou na Gameconu a díky příležitosti, která se naskytla, pár fakt o prodejnosti různých RPG... Nejlépe prodávaná RPG za květen 2007
Autorská citace #81
8.12.2008 19:38 - Colombo
mně se shadowrun líbí

podle mého má mnohem víc co říct něž nějaké Wushu! A systém se mi zdá šťastnější než d20...
Autorská citace #82
8.12.2008 19:40 - Colombo
mimo to, shadowrun je cyberpunk
ony "fantasy" prvky v tom obstarává to slovo "punk"
Steampunk není "sci-fi", cyberpunk není "fantasy"
Autorská citace #83
8.12.2008 19:41 - Colombo
a proč se to lidem líbí? Protože se to může stát!(ostatně, to už za čtyři roky uvidíme, jestli nastane konec 5. a počátek 6. světa).
Autorská citace #84
8.12.2008 19:48 - SEBastian_Chum
Colombo to ti řekla žena ne?!

teda jestli jsem pochopil správně že zastáváš názor podle kterého v "cyberpunku" slovo "punk" přináší "fantasy prvky"...

a WUSHU není setting ale systém... takže ti řekne to co se rozhodneš rozebírat při hře

s d20 se to srovnává těžko, protože d20 je hrozně proměnlivá věc a uděláš si z ní cokoliv chceš velmi lehce... stačí vzít True20 a škrtnout traity co se ti žánrově nelíbí.

a samozřejmě že steampunk JE scifi... i blbá wikipedia ti řekne že "Steampunk is a subgenre of fantasy and speculative fiction" ...

Píše:
a proč se to lidem líbí? Protože se to může stát!(ostatně, to už za čtyři roky uvidíme, jestli nastane konec 5. a počátek 6. světa).


to jen ve čtvrté edici, podle starších edic už jsme v roce 2008 dávno tam.

Autorská citace #85
8.12.2008 20:03 - Colombo
SEBastian_Chum píše:

to jen ve čtvrté edici, podle starších edic už jsme v roce 2008 dávno tam.

to není v Shadowrunu, to je v Mayském kalendáři.

Wushu opravdu není setting. Ale problém je, že každý systém přináší svůj náhled na setting, jakousi část náladovosti. Svět podle jednoho systému bude probíhat jinak než svět podle druhého(tedy, pokud by to bylo čistě pravidlově).

Mi nejde o světy d20, mi nesedne D20!

viz uvozovky a celé přirovnání. Jde mi o to, že Shadowrun nelze tak lehce odbýt "Urban fantasy"(jelikož Urban fantasy, alspoň co vím, definuje naprosto něco jiného) tak i Steampunk nepopíšeš tak jednoduše, jako Sci-fi. Když napíšu Steampunk je sci-fi, tak ten, co zná jen sci-fi bude kulové vědět, co to teda ten steampunk je.
Autorská citace #86
8.12.2008 21:08 - SEBastian_Chum
Colombo:

aha:-)

ok, tak to sorry za kousavej post.

nechtěl jsem Shadowrun odbýt jako Urban fantasy... ale řekněme že je to cyberpunkové urban fantasy:-)




Autorská citace #87
8.12.2008 21:55 - Colombo
kousavý post?

ne, urban fantasy, tedy městské fantasy, podle mne vypadá jinak. Problém je, že toho je u nás ještě mnohem méně, než i steampunku(alspoň co jsem četl: proč nevyšel sborník české urban fantasy, nebo tak něco).
Autorská citace #88
8.12.2008 22:01 - SEBastian_Chum
myslel sem tu narážku na colombovu ženu:-)

vyšel - pod kočičími hlavami se to tušim menuje

no jak myslíš, ale urban fantasy je celkem jasně definovanej termín (high nebo typické fantasy prvky hozené do našeho světa, aby se s nimi vypořádal... přičemž ani jedna ze dvou součástí není té druhé nijak přizpůsobená)

Autorská citace #89
8.12.2008 22:33 - Colombo
hmm, to jsme nevěděli. My měli za to, že Urban fantasy se více-méně odehrává ve velkoměstě, v metropoli, s typickými sociálními prvky metropoli odpovídající.
Autorská citace #90
8.12.2008 22:37 - Colombo
Takhle, shadowrun má fantasy prvky, ano, to mu nikdo nebere. Ale fantasy prvky má i Magický realismus a nikdo ho do fantasy neřadí.
Autorská citace #91
8.12.2008 23:04 - Gurney
Mě spíš překvapuje ten Warhammer - fantasy WH bych chápal ale zrovna 40k?
Na druhou stranu - ta knížka je graficky tak super a s takovou spoustou fluffu že ji mám doma taky :) (ale stejně bych nečekal že se najde tolik mě podobných šílenců, pochopil bych to spíš třeba u Star Wars)

Shadowrun je taky super (nebo aspoň byl v třetí edici) ale mám pocit že spousta lidí ho zavrhla po tom, co viděla obálku a už nečetli dál (obrázky jsou fakt divný - já sem měl výhodu že ho znám z černobílých pdf překladů třetí edice a nějak zapracovala představiost). Jen ten systém by mohl být mnohem jednoušší.
Autorská citace #92
8.12.2008 23:10 - Alnag
Gurney: Říkáš teda, že je dobrá? Že bych na to teda mrknul. Mně Warhammer spíš odrazuje (ani nevím proč, asi že si to spojuju s těma figurkama), ale na druhou stranu si říkám, že by k tomu člověk měl přistupovat s otevřenou myslí...
Autorská citace #93
8.12.2008 23:18 - SEBastian_Chum
warhammer 40k tě odrazuje?! chlape to je hereze! HEREZE!

lidi vždyť je to jeden z nejvykrádanějších settingů! a míra vykrádání mluví o kvalitě...

geniální hry, pár geniálních knížek (Crossfire, Eisenhorn) a super komiksy...

RPG je husté fluffově, systém je hrozně old school

ale svět za to stojí, něco naprosto neuvěřitelnýho
Autorská citace #94
9.12.2008 00:11 - Colombo
neřekl bych, že míra vykrádání svěčí o kvalitě, spíše o profláknutosti, tedy míře podvědomí. A to může být dané pouze a jen mírou stravitelnosti.
Autorská citace #95
9.12.2008 00:54 - Gurney
Co si budem vykládat, klasický Warhammer vykrádá zároveň Tolkiena a učebnice dějepisu, všechno říznuto atmosférou z nějakého hodně drsného hororu. Podle mě jeden znejlepších fantasy settingů vůbec, na to že je to povětšinou americká záležitost tak toho z toho tak nesvítí a autoři většinou mají aspoň nějakou představu co je to středověk (občas jsem koukal co jsem se dočetl o historických epochách v Ravenloftu 3.5, a nad takovými Forgotteny ani nemám odvahu moc přemýšlet).

Naproti tomu 40k je dost "svůj", ne každému se asi zalíbí (proto mě tak překvapuje to druhý místo).
Autorská citace #96
9.12.2008 10:42 - SEBastian_Chum
Gurney: HEREZE!!! HEREZE!!!

fantasy warhammer je tolkien + schválně a docela pečlivě překrucovaná historie + hodně moc suchého britského a černého humoru s domíchaným monty pythonem + parodie britských subkultur a společenských vrstev + howard, lovecraft a ještě pár spisovatelů na dokořenění.

a americký to nejni ani trochu, na britském původu warhammeru si všichni hrozně zakládaj... takže to nejni "povětšinou americká záležitost", za to by tě upálili.

W40k akorát nahradil monty pythony a britskou společnost za britský undergroundový komiks a parodie filmových a SF klišé.

jo a warhammer 40k je slavnej a prolezlej uplně neuvěřitelně. dokonce se zmiňuje v různejch kurzech, designérskejch dokumentech a workshopech jako "svět, který není ani černo-bílý, ani černo-šedý, ale černo-černý"...

ve W40k se postavy nerozhodují mezi zlem a dobrem, nebo větším a menším zlem... ale mezi strašlivým neosobním zlem na straně jedné a dokonale zkaženém, nepochopitelném a ultimátním ZLEM na straně druhé...

prostě je to sranda
Autorská citace #97
29.8.2009 00:30 - Alnag
Aktualizoval jsem tenhle článek o nové údaje (za rok 2009 a 2008). Je toho méně (a méně přesně), ale lepší než nic. Vypadá to, že Warhammer 40k si udržel postavení a udělal z WoD dlouhodobě trojku...
Autorská citace #98
29.8.2009 10:27 - Sosáček
Jsem zvedavej jak to dopadne s warhammerrem 3. WH je dost oblibenej a pouzivaji model jako dnd (tedy je potreba milion doplnku).

Taky jsem zvedavej jestli se snaha delat CC hry rozsiri.

(BTW bojovej system Dark Herecy je vykradenej z Burning Empires)
Autorská citace #99
30.8.2009 21:39 - Gurney
Ta popularita WH40k mě nepřestává udivovat. Chápu že je to setting asi nejpopulárnější figurkový hry, ale převálcovat i tak zavedený věci jako WoD a Shadowrun?
30.8.2009 21:53 - Colombo
Protože je to mnohem profláklejší než Shaowrn a WoD. Obé znám jen kvůli tomu, že se o RPG zajímám, WH40K (jako značku) znám z nejrůznějších směrů už delší dobu.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076319932937622 secREMOTE_IP: 44.212.39.149