RPG odborně

Alnag
8.10.2007 13:13
Historie společnosti White Wolf je vlastně dvojí a pramení ze dvou firem, které jí daly její současnou podobu. Je to jednak samotný White Wolf, ale také Lion Rampant, velmi malá herní společnost vzniklá roku 1987.
Autorská citace #1
8.10.2007 13:13 - Dalcor
Zajímavé. Alnagu je to překald, nebo vlastní tvorba?
Autorská citace #2
8.10.2007 13:16 - Alnag
V této podobě je to dá se říct vlastní tvorba, jelikož jsem k tomu účelu zkrátil a přepracoval trojici dost rozvleklých článků, na jejichž překlad jsem neměl chuť plus doplnil aktuální informace ze současnosti, které tam už nebyly.
Autorská citace #3
8.10.2007 13:22 - Joe
Pjekné. Máte to dneska za jedna, studente!
Autorská citace #4
8.10.2007 13:23 - Dalcor
Ahá. No trošku mi haprovala čeština. I pár jemných nepřesností. Ale celkově moc pěkné.
Autorská citace #5
8.10.2007 14:51 - Lotrando
pěkné shrnutí pro ty z nás, co WoD až tak neznají, nebo zachytili jen jeho poslední inkarnace. Při té příležitosti bych se chtěl zeptat, jestli není někde k dispozici zmiňovaný článek o "troupe style role-playing", od té doby co jsem poprvé viděl Ars Magicu mi to nedá spát :)
Autorská citace #6
8.10.2007 14:55 - Rytíř
Lotrando: hotovo :)
V čem ti haprovala čeština, Dalcore?
Autorská citace #7
8.10.2007 15:13 - Lotrando
jj, dík, ještě jsem si doplnl obrázek, a už jsem tu jako doma :)
Autorská citace #8
8.10.2007 15:39 - Dalcor
No některé větní stavby jsou IMHO dost divné a ztrácí se smysl, nebo nedávají v kontextu smysl. A vůbec se to dost špatně čte.
Po druhé to právě proto nemíním číst.
Autorská citace #9
9.10.2007 08:29 - Alnag
Lotrando: Článek resp. dané číslo White Wolf magazínu je v zaměřovači mých vyhledávačů, ale zatím nic. Pokud bych ho získal, pravděpodobně bych se i pokusil o překlad.
Autorská citace #10
9.10.2007 18:37 - SEB
Hustý překlad. Líbí se mi že jsi dodal atuální věci, které v původním článku chyběly (Promethean, Changeling, Hunter a další věci, třeba ohledně Swords and Sorcery řad a MMO RPG licencovaných her)...
Ale zase jsi tam nedal tu historku s tím, jak vznikla obálka Masquerade (prý se toulali po městě a týpkovi omylem foťák vyfotil nějaký pomník na kterym ležela uschlá kytka, tak z toho udělali známý "marble and rose") ale možná že to bylo v jiném textu. Hodnocení 1, mně tady čeština dojmově nehaprovala (myslim Rytíři že Dalcor zas jen tak kouše aby se neřeklo).
Autorská citace #11
9.10.2007 18:56 - Alnag
Hlavně tohle je jedna z mála věcí, kterou jsem chtěl a zároveň i mohl podpořit zdejší WW/WoD sekci. Na jednotlivé hry jsou tady kabrňáci jiní, ale nějaký takový souhrný přehledový článek si myslím, že ještě plus mínus zvládnu sestavit.
A díky SEBe. Ta historka s růží tam tuším nebyla. Resp. byla tam jiná, že tu fotku původně nedělali pro obálku Vampire, ale už dřív pro ten časopis... a ta nebyla zdaleka tak zajímavá.
Autorská citace #12
10.10.2007 07:40 - Dalcor
Tak tedy já prudím:
Hra o čarodějích posléze vznikla pod jménem Ars Magica. Mark Rein*Hagen nabízel divoké vynalézavé nápady, zatímco Jonathan Tweet dodával pečlivě mechaniky. Vydali jí na samém sklonku roku. Ars Magica byla inovativní z několika důvodů: jednak to byl magický systém. I o dvacet let později je to jeden z nejoriginálnějších, nejinovativnějších a nejvolnějších magických systémů, jaké existují. Zakládá magii na pěti technikách a deseti formách. Kombinací těchto prvků může čaroděj vytvořit jakékoliv představitelné kouzlo.
Jakého roku?
Další zvírazněná věta nedává smysl v několika různých hladinách...protože je doslovně přeložená bez kontextové úpravy.
Ano prudím, ale ten špičkový článek by si zasloužil trochu stylistické úpravy. Ne můj vkus je příliš anglicko-gramatický. Já vím že ode mě to sedí - ale poté co jsem předělával stylistiku návratovských překladů, vidím spoustu věcí jinak.
Autorská citace #13
10.10.2007 08:18 - Rytíř
Tenhle článek jsem čet už před nějakou dobou, kontroloval jsem to Alnagovi hned jak to dal na web k uveřejnění. Takže už si úplně přesně nepamatuju konkr. dojmy, ale rozhodně vím, že se mi nezdál nijak vybočující z jeho obvyklého stylu ;) Že je při překladu těžký se ubránit angl. slovosledu je jasný, ale Alnag to většinou dokáže.. a tam kde ne, to buďto opravím nebo nechám, když to není do očí bijící.
Rozhodně netvrdím, že jsem dokonalej, leckdy mi taky uniknou pěkný čuňárny.. právě proto mě zajímalo, co to bylo tentokrát ;)
Zdá se mi ale, že jsi Dalcore v tomhle případě papežštější papeže; to co jsi zvýraznil není přece špatně. Alespoň podle mě :) Navazují na ní další věty, slovosled je v poho... fakt nechápu, co se ti na ní nelíbí. Možná už sem postiženej slepotou taky, z těch věčnejch překladů tady :)
(teď se nebavím o tom roku, neznám originál, takže jsem prostě předpokládal, že to stihli vydat do konce r. 1987, kdy byla fa založena...)
Autorská citace #14
10.10.2007 08:26 - Joe
V tomto prípade viem, o čo Dalcorovi ide:
z několika důvodů: ...
a za tým by mali nasledovať buď odrážky, alebo by tam nemala byť dvojbodka ale bodka. Potom môžeš nadviazať voľným štýlom udávania dôvodov. Aj mne sa to nezdalo, ale som sa k tomu zabudol vrátiť.
Autorská citace #15
10.10.2007 08:35 - Dalcor
Prosím neberte to jako rejpání, nebo kritiku. Mě se ten článek orpavdu velmi špatně četl a oproti jiným Alnagovým příspěvkům, mám pocit že tentokrát nevěnoval orpavám příliš času. Udělal jsem korektury a Alnagovi posall ať na to mrkne. Nechci ho tu kritizovat veřejně. Nejméně pak já kterej píše jak prase. Jenže u vlastního článku mi to nepřijde.
Zmiňovaný odstavec po stylistickém uhlazení:
Původní cíl firmy, tedy hra o čarodějích, posléze vznikl pod názvem Ars Magica. Mark Rein*Hagen dával k lepšímu divoké vynalézavé nápady, zatímco Jonathan Tweed připojoval ?pečlivě, nebo pečlivé, nebo pečlivě dodával, nebo přesné přesné příapdně detailní? mechaniky. Ars Magica byla inovativní hrou hned z několika důvodů. V prvé řadě jejím magickým systémem, který je i o dvacet let později stále považován za jeden z nejoriginálnějších, nejinovativnějších a nejvolnějších systémů jaké existují. Magie je v něm založena na pěti technikách a deseti formách. Kombinací těchto prvků může čaroděj vytvořit jakékoliv představitelné kouzlo.
EDIT - sakra teď jsem si tam sám našel chybu v jedné čárce :)
Autorská citace #16
10.10.2007 10:27 - Alnag
Neberu to jako kritiku. Beru to tak, že všichni chceme to nejlepší, ale prostě někdy se naše názory liší, nebo autor nevidí všechny věci z odstupu a tak jasně. Díky za připomínky Dalcore. Všechny jsem prošel, některé zakomponoval dle návrhu, jiné upravil jiným způsobem, upravil některé věci, které se nezdály po dalším čtení mně a tak.
Autorská citace #17
10.10.2007 10:38 - Dalcor
Třetí odstavec první věta: tradice jsou skutečně ožívají. Omouvám se :(
Nevím estli mám zvýšenou citlivost po posledních korekturách, ale našel jsem ještě pár hrubek, ale to zapadne :) nebo překledů, rpavděpodobně zpsůobených editací textu.
EDIT: nevím do čeho bych momentálně píchnul, tak jsem si vzal na paškál tenhle článek, ačkoliv normálně takovéhle blbosti nevyheldávám a jsou mi urkadené. Omlouvám se.
Autorská citace #18
14.10.2007 16:21 - sirien
dobrý článek, čověk z něj v krátké době získá docela slušný přehled o tom jak to šlo... neni něco podobného o TSR/WotC?
Autorská citace #19
14.10.2007 16:38 - Alnag
No... máme tu historii D&D. Není to úplně přesně to samé, ale je to podobný žánr. A jinak díky.
Autorská citace #20
14.10.2007 17:17 - sirien
jj, tu sem mylsím už četl, tak nic...
Autorská citace #21
14.10.2007 17:20 - Alnag
Ale tím nechci vyloučit, že v budoucnu třeba nezkusím něco podobného pro jiné společnosti. Jen se mi tohle zdálo akutní, doufal jsem, že to trochu rozhýbe zdejší letargickou WoD sekci. Přijde mi škoda, že ač se WoD u nás hraje relativně hodně na webu toho o něm člověk zas tolik nenajde.
Autorská citace #22
14.10.2007 17:29 - sirien
Překecám pár lidí abyněco vyplodili nebo sem převedli něco již vyplozeného :)
Autorská citace #23
29.10.2015 16:17 - ShadoWWW
Paradox koupil firmu White Wolf.
Autorská citace #24
29.10.2015 19:32 - Colombo
ShadoWWW: Pro upřesnění, je to švédský Paradox Interactive.

On je tu totiž ještě jeden Paradox, který dělá do deskovek a RPG. Ale ten vůbec není úspěšný (ačkoliv drží hromadu IP)

https://en.wikipedia.org/wiki/Paradox_Entertainment
Autorská citace #25
30.10.2015 14:53 - sirien
To sem docela zvědavej, co se s tim teď bude dít...
Autorská citace #26
30.10.2015 15:27 - Vojtěch
Mno, vzhledem k tomu, že reedice dělá Onyx Path, tak to asi bude zajímavé.
Autorská citace #27
30.10.2015 15:53 - Shako
Bude verze 3.0 resp. 5 edice?
Autorská citace #28
18.11.2018 15:57 - ShadoWWW
Autorská citace #29
18.11.2018 15:57 - York
ShadoWWW píše:
Velké změny u WW


Zní to dost děsivě :\
Autorská citace #30
18.11.2018 16:07 - sirien
Hodně no.

Hromady keců o tom jak budou v nové iteraci WoD využívat reálný svět k tvorbě hororu a nebudou se bát řezat do živého a aktuálního a pak se:
- sesypou jak malý děcka z trochy SJW rage
- napíšou příručky jednostraně liberálně-levicovym pohledem
- ...vyhážou lidi a reorganizujou protože si někdo dovolil skutečně postavit horor na realitě

Na jednu stranu si řikám, že dostali o co si řekli když se tomu tlaku podvolovat vůbec začali, na druhou stranu mi to je dost líto.
Autorská citace #31
18.11.2018 16:36 - LokiB
sirien píše:
vyhážou lidi a reorganizujou protože si někdo dovolil skutečně postavit horor na realitě


tohle je na tom asi to zajímavé.
jednak, jestli je to opravdu tak, nebo jen mlžej z jiných důvodů (prodeje?)
druhak, je to celkem neveselý obrázek dnešní aktivistické doby
Autorská citace #32
18.11.2018 16:45 - York
Mě hlavně vyděsilo tohle:

Píše:
White Wolf will no longer develop and publish these products internally.


Bude to prostě pár páprdů prodávajícíh licence. R. I. P., White Wolf >\
Autorská citace #33
18.11.2018 17:29 - sirien
York: Jo no, vcelku se děsim že se 5e Mage asi nedočkám :(


Loki: Spekulace jsou různé. Že PnP RPG (+larp) prostor není pro Paradox nějak zvlášť zajímavý se vědělo (ani v nejoptimističtějším scénáři by WoD nedokázalo udělat takový boom jako 5e) a že má 5e fungovat jako canon pro jiná média (podobně jako jsou komiksy podklad pro Marvel filmy, tady to měly být nějaké ty seriály popř. MMOčka atd.) na kterých se bude primárně rejžovat nebylo v komunitě asi žádné zvláštní tajemství. A nikomu to moc nevadilo - ta předtava že RPG knihy budou daný canon a kolem něj se bude hromadit další materiál co to doprovází nebyla nijak špatná.

Bohužel se obávám, že v tomhle nebylo načasování a ani provedení nějak extra šťastné. Osobně sem třeba čekal že hned s vyjitím těch RPGček začne WW posílat do světa nějaké "menší" materiály co nejdřív aby začal utvářet nějaké faktické základy té franchizy - např. bych si dokázal předtsavit kooperaci s nějakými dobrými spisovateli / scénáristy a grafiky a nějaké komiksové linie, co by s tím šly ven - něco v temnějším duchu s nějakou nadsázkou, např. ve stylu Sin City, umístěné někam v USA, třeba Detroit nebo jiné místo co je teď v tahu, kde by navázali na ten mýtus 11. září kdy upíři "řídící" lidksou společnost ve skutečnosti následují její trendy a parazitují na jejím vývoji - mohly by to být zajímavé příběhy o tom jak upíří společnost parazituje na ekonomických rozdílech a úpadku lokalit do ghet, na rasovém pnutí ve společnosti... přesně to, co slíbili. Do toho nějakou druhou komiksovou řadu co by byla víc urbanfantasy pro fanoušky které tyhle společenské sondy a kritiky neberou a chtějí prostě odlehčenější upíří příběhy... možná nějaké licencované knížky, nějaké soutěže pro autory povídek publikované u nich na webu z nichž by pak až by bylo dost dobrých vznikaly tištěné sborníky a tak.

Prostě začít zespoda a budovat to nahoru. Ale bohužel to příšlo v době kdy upíři zrovna nejsou v trendu (nemůže se to svést ani na vlně Vampire diaries a True blood co byla kdysi) a nejspíš tam byl i slušnej korporátní tlak na to aby s tím hned prorazili někam ve velkym.
Autorská citace #34
18.11.2018 19:08 - ShadoWWW
Ten nápad na "upíry z reálného/našeho světa" mě naprosto nadchnul. Škoda...
Autorská citace #35
18.11.2018 20:31 - Gurney
Co to znamená pro Chicago by Night, které je pořád v kickstarteru?
Autorská citace #36
18.11.2018 21:44 - LokiB
V diskusi k tomu KS píšou, že "prý nic", že je to schválený.
Autorská citace #37
21.11.2018 10:17 - Gurney
Nedá se někde sehnat celá ta kapitola o Čečensku? Zatím jsem našel jen útržky:




LokiB píše:
V diskusi k tomu KS píšou, že "prý nic", že je to schválený.

Cool, Chicago vypadá dost zajímavě.
Autorská citace #38
21.11.2018 11:59 - LokiB
Přiznám se, že tady jsem celkem rozpolcenej - na jednu stranu mi přijde fajn, když je setting/svět alter k tomu našemu a jsou tam využity zajímavé reálie.

Z nějakého důvodu v tomhle případu Čečny (a když si k představím třeba i současnou Sýrii) mi při čtení toho zde ukázaného textu není moc příjemně - přijde mi to fakt dost "živé", oproti třeba alternativní WWII, nebo Kubánské krizi či Studené válce, nebo i té Jugošce v 90. letech, které už mi přijdou dost "dávno".
Tohle se stále ještě děje, není to skončené, a tak trochu se nedivím, že to některým lidem nepřijde vhodné.

Jako nijak nechci omezovat hraní druhých, na co si hrají a jak. Od ofiko vydavatelství jsem z toho prostě rozpačitý.
Autorská citace #40
21.11.2018 13:19 - sirien
. . píše:
Kvůli debilních Čečenců...

EDIT:

CRAP CRAP CRAP, sorry.

Chtěl sem tu ten post nechat a jen k němu napsat že žádný další co by byl psaný tímhle způsobem a zároveň byl postnutý anonymně nebudu trpět, ale bohužel sem kliknul nějak blbě a smazal sem ho a nemůžu nikde najít zálohu :/

Anyway, anonymní přispívání má zjednodušit přístup k místní komunitě - pokud se někdo hodlá vyjadřovat nějak ostře, tak by už měl být součástí téhle komunity a měl by se pod to být schopný podepsat.

/EDIT

LokiB píše:
Přiznám se, že tady jsem celkem rozpolcenej

Nejsem si jistej, že oprávněně - možná si měl blíž sledovat co vlastně bylo s 5WoD slíbeno a co bylo už předtím dodáno.

Už 5VtM se natvrdo opřela do některých témat co jsou místy "posvátná" - např. si dovolili explicitně zmínit 11. září jako hybnou událost settingu. A, ironie iroinie, dostali sodu za to že si dovolili říct, že za to upíři nemůžou a že to i v takovémhle settingu nechali na lidech. Zato ale upíry zapletli do toho co následovalo a udělali z nich zdůvodnění různých prohřešků proti lidským právům jichž se dopouští západní státy v rámci witch-huntu "války s terorismem" (např. celý "security theater" na letištích atp.) a založili na tom celý koncept Druhé Inkvizice, který je v tom settingu dost klíčový.

A jestli Ti tohle ušlo tak sorry, ale jestli si přehlíd celý koncept "wars in the East" kdy sice není řečeno, že Sabbath ty války začal, ale je jasně řečeno, že je udržuje při životě, šíří a přilévá do nich benzin kudy může a je jasně řečeno, že starší upíři cítí volání krve a odchází do těch válek bojovat (což je dost klíčová událost celého settingu a definuje jej minimálně stejně jako to předchozí), tak si asi taky nečet moc pozorně. Popř. nevim co sis jako myslel, že ty "války na Východě" mají být, ale jestli Tě minulo že to je přímé ukázání na Afghanistán, Irák, Daeš (ISIS), Sýrii, Kurdy/Turky, Jemen a vůbec celej tenhle nekonečnej bordel, tak moc nevim kde žiješ.


Tohle pro mnohé fanoušky předeslalo tón, který chce 5WoD držet. A celé to bylo předesláno ještě předtím, než vůbec vyšla první knížka - autoři o tom otevřeně mluvili na různých talcích a v diskusích atp. Dokonce se v kontextu toho zmínili že si chtějí hlídat, aby každou příručku vždycky psali lidé co rozumí situaci na daném místě / v dané komunitě / dané problematice, aby nikdy neudělali tu chybu že by něco zpracovali příliš povrchně nebo "mediálně odtrženě" od reálné podoby věcí a aby ten horor co to bude obsahovat měl vždycky pevnej link na reálné zlo ve světě.

A popravdě to byl velmi silnej příslib a spousta lidí se na to velice těšila. Včetně mě. Tenhle obrat z WoD jako nějakého temného světa co je na pozadí reality k WoD jako temnému světu co se prolíná s realitou a přímo ho komentuje mi přišel super dospělej krok dopředu jak co do vývoje WoD tak třeba i možností RPG jako formátu.


Jeden z dobrých příkladů toho co je na tom awesome je něco, cos zjevně nezvážil, a to je fakt, že dokud 5WoD tohle téma nehodil na stůl, tak nikdo netušil, co se v Čečně queer komunitě děje. V diskusích k téhle kauze psali i lidi z Amnesty International a říkali "jako my o tom věděli, ale nikoho to absolutně nezajímalo - teď nám lidi píšou a ptaj se co je na tom pravdy a jak zlý to fakt je a jestli se dá pomoct".

...a jako to že to spojili s sharijou a že pocestě stihli vrazit facku místnímu diktátorovi a Putinovi... v tom nějak nevidim moc problém vzhledem k tomu, že to všechno sou fakticky vzato objektivní a pravdivé skutečnosti o té situaci.



Skutečnost, že WW dostane sodu za to že dodá co slíbil, protože se parta SJW může zcvoknout, je strašně smutná. Zároveň to je ale přesně to, co si WW zaslouží - když se té partě cvoků nedokázali postavit hned a poslat je k čertu na první dobrou a neudělat jasnou čáru mezi legitimní kritikou co budou reflektovat a hysterií kterou ne, tak teď si můžou vychutnat ovoce své předchozí servility.
Autorská citace #41
21.11.2018 13:49 - LokiB
sirien píše:
Nejsem si jistej, že oprávněně - možná si měl blíž sledovat co vlastně bylo s 5WoD slíbeno a co bylo už předtím dodáno.


Necítím se být členem party SJW :)
Ani, jak jsem psal, neberu nikomu právo si hrát co chce. A i když jsem nesledoval genezi 5WoD vůbec, a tedy nevěděl jsem nic o tom, co a jak bylo slíbeno, tak ani nehodlám WW bičovat za to, že to takhle chtěli hráčům dát :)

Jediné, co píšu, je, že svým způsobem chápu, že pro některé lidi je to citlivé a nepříjemné téma. A že tedy se ozvali.
Jak na to WW, potažmo jeho vlastníci zareaguje, nechávám zcela na nich.

Vzhledem k tomu, že ty zprávy byly i v našich mainstream médiích, a to opakovaně, včetně televize, tak jsem základní informace o tom, jak se pod Kadyrovem v Čečně jede proti homosexuálům, měl.
Nevím, jak je tomu na Západě, možná tam to pro ně byla zcela pod rozlišovací úroveň hlavních médií, u nás tomu tak nebylo, žurnalistika u nás je přeci jen stále ještě více orientovaná ven, než jen na lokální stories.

Takže suma sumárum - nehoroval jsem pro hysterii a svatá tažení proti WW produktům. Obecně jsem celkem až cynicky založen, takže nemám problém si dělal srandu z ničeho. Klidně si dělám za sebe prdel z nějakého tématu, nebo ať si ho dělá Louis CK ve standup výstupu. Na plakátech u dálnice by mi podobně zpracované téma asi vadilo. Což není to samé, já vím.

Prostě chápu, že to je pro některé lidi bolestivé a že oni tu ostrou reakci jedou. Ostatně si myslím, že na to mají právo.
Že a proč se tomu od majitelů WW ustupuje, to prostě nemám jak komentovat. Asi je to škoda. Ustupovat neustále nátlakovým skupinám je cesta do pekel. Vytyčit nějakou hranici, kdy si slyšíš názory lidí a kdy předposraně reaguješ na jakýkoli křik.
Autorská citace #42
21.11.2018 13:54 - York
sirien píše:
Skutečnost, že WW dostane sodu za to že dodá co slíbil, protože se parta SJW může zcvoknout, je strašně smutná. Zároveň to je ale přesně to, co si WW zaslouží


Tohle bych bral, kdyby to bylo rozhodnutí autorů. Což zcela zjevně není.
Autorská citace #43
21.11.2018 14:08 - sirien
Autoři ale měli možnost utnout tuhle historii už předtím, jen se toho zalekli a ustoupili, čímž si podřízli vlastní větev. Mohli to buď velmi teatrálně ignorovat (dát najevo že hlasití kritici jsou menšina nestojící ani za odpověď) nebo se tomu mohli otevřeně postavit (nějakým razantním, ale pořád civilním způsobem a jasně nakreslit čáru mezi kritikou které pozornost věnují a hysterií kterou pohrdají) a měli by klid.

Ono obecně platí, že podobný křik sílí, když mu je dávána pozornost, které si žádá a když dav cítí, že vyhrává. A bohužel WW s tím jak se pořád omlouval a přepisoval věci a s tím jak komunikoval na sociálních sítích prostě tohle všechno dával - SJW dav v něm najednou uviděl slabou oběť která se podvolí když se na ní křičí a která jim tak dá možnost se zviditelnit a "prosadit".

Podobně netuším, co se dělo mezi WW a Paradoxem, ale narovinu pokud jdu zpracovávat takovéhle téma, tak prostě musím vědět, že dostanu zpátky nějakou sodu a musim na to bejt připravenej a mít zpracovaný i svoje šéfy (dát jim předem vědět že maj čekat nějakej bordel a ujistit je že se s tím počítá a že sem připravenej se s tim vyrovnat).
Autorská citace #44
21.11.2018 14:12 - LokiB
Jsem to pochopil tak, že York myslí, že to současné není reakce "autorů" (tedy ti, co vymýšlejí a píší obsah), ale manažerů a vlastníků WW, kteří takto zasáhli "navzdory autorům". Ale možná jsem ho pochopil špatně já.
Nakolik jsou ve WW autoři obsahu oddělení od managementu a obecně šéfů, to nevím.
Autorská citace #45
21.11.2018 14:18 - York
sirien píše:
Podobně netuším, co se dělo mezi WW a Paradoxem


Řekl bych, že přesně tohle:

sirien píše:
A bohužel WW s tím jak se pořád omlouval a přepisoval věci


Fakt si nemyslím, že jsou autoři blbí a šli do toho bez toho, že si to budou muset obhájit. Problém je, že fanouškovi můžeš říct "tohle nebudeme komentovat", ale šéfovi dost těžko.
Autorská citace #46
21.11.2018 22:24 - Colombo
IMHO Paradox je švédský a strašně SJW.
Autorská citace #47
22.11.2018 12:39 - Jerson
Jen poznámka bokem:

LokiB píše:
přijde mi to fakt dost "živé", oproti třeba alternativní WWII, nebo Kubánské krizi či Studené válce, nebo i té Jugošce v 90. letech, které už mi přijdou dost "dávno".
Tohle se stále ještě děje, není to skončené, a tak trochu se nedivím, že to některým lidem nepřijde vhodné.


Nevím zda se s Jugoslávci potkáváš, ale pokud ne a náhodou bys na ně narazil, počítej s tím, že je to pro ně pořád živá věc (nemluvě o tom, že to co se tam děje v současnosti je přímým pokračováním, takže je to hodně citlivé téma). Mám to doma z první ruky, když manželka říká "za války jsem chodila do školy přes zátarasy", tak tím myslí právě začátek 90. let.

Kdybych to takhle neslyšel, tak asi nebudu mít problém s různou interpretací tehdejších událostí v RPG nebo třeba účastí na airsoftové akci Bosna 1993, ale takhle mi to přišlo dost nevhodné. A řada lidí se ozývá z podobných důvodů. Ono když někomu ve válce podříznou půlku příbuzných, tak i po dvaceti letech má problémy s klidem přejít, když se takové události použijou jako základ pro nedostatečně realisticky zpracované prostředí hry. U WW2 máme štěstí v tom, že pamětníků je už dost málo a pokud jsou, tak jsou o dvě generace vzdálení současnému použití.
Autorská citace #48
22.11.2018 13:34 - sirien
Jerson: Zajímavé téma. Přesuneme to sem, co Ty na to?
Autorská citace #49
23.11.2018 22:35 - Aeris
Colombo píše:
IMHO Paradox je švédský a strašně SJW.

Což je vzhledem k tomu, co je v jejich grand strategy hrách možno provádět dost hustá ironie.
Autorská citace #50
23.11.2018 23:39 - Colombo
Aeris: Ono jakákoliv reprezentace historického rasismu, genocid a otrokářství (snad krom velice zjednodušených systémů, které změnili) je totální TABU. Mám pocit, že se zdráhali vůbec tam mít i svastiku v HoI.
Autorská citace #51
24.11.2018 07:35 - ShadoWWW
Pamatuji si na skvělý letecký simulátor IL-2 Sturmovik, který byl nejrealističtějším leteckým simulátorem II. sv. války (a myslím, že dodnes je), kde ale na ocasech Luftwaffe chyběly hákové kříže, protože jsou to zakázané symboly.

Fanoušci si udělali vlastní hack, který je tam dodělával (byla to utilitka, která běžela zároveń se hrou).
Autorská citace #52
24.11.2018 10:52 - Jerson
Dneska jsou už lepší simulátory, nicméně hákové krize na letadlech jdou pořád téma. Hlavně kvůli Německu bývají v MMO hrách zakázané úplně, nevím zda mají i nějaký zákon v Rusku. I když v Německu řeší úpravu zákona, který by v historických souvislostech halový kříž povolil.

Víc mě ale iritují zákazy různých čísel kvůli tomu, že může jít o propagaci čehokoliv. 18, 88, nebo dokonce 420 jako propagace drog? Vůbec netuším souvislost, a přijde mi to silně pitomá politika. Když se někdo narodil v roce 1988 a do nicku si dá dvojčíslí roku narození, tak na některých serverech může dostat ban. Nechápu.
Autorská citace #53
24.11.2018 12:28 - efram
Nejde přeci o ta čísla. Pokud skupina určitých osob používá kryptogram 88 jako asociaci na Hail Hitler (8 = H - osmé písmeno v abecedě), tak to mě přijde daleko nebezpečnější, než fiktivní zpracování naší historie v rámci senttingu. co je prvním případě horšího je snad jasné.
Autorská citace #54
24.11.2018 12:34 - pilchowski
tak ono je asi rozdil jestli ma nekdo nickname "marcel88" nebo "mengele88" ze jo
Autorská citace #55
24.11.2018 12:45 - efram
pilchowski píše:


asi tak.....
Autorská citace #56
24.11.2018 12:48 - sirien
efram: to je tak když někdo zkouší symptomaticky potírat projevy (konkrétní symboly, konkrétní zástupné akronymy, konkrétní fráze, konkrétní typy nožů...) místo toho aby potíral příčiny a významovou podstatu (propagaci extremismu, skryté ozbrojování).

Obecně je to velmi špatný přístup který nefunguje vůbec nikdy a vůbec nikde, ale různé věcem obvykle moc nerozumící populární skupiny, hysterici a lidé propadající tendenci k přehnanému reaktivnímu chování to mají velmi rádi.

Mimochodem nefunkčnost tohodle platí i pro takové pitomosti jako je moderování webových komunit, což je důvod proč má Kostka měkce definovaná pravidla bez snahy o nějaké skutečně konkrétní příkazy či zákazy (což je zase důvod, proč nám to tu funguje, zatímco v místech s opačným přístupem se pořád někdo hádá a banuje se tam jak o život, ale to už by zas bylo jiné téma).
Autorská citace #57
24.11.2018 13:47 - Log 1=0
Na jedné protinacistické demonstraci jsme měli krom klasických transparentů typu "Jednorožci jsou víc než národ" a "Běžte radši na výlet" i transparenty "S IQ pod 80 okno nenakreslíš" (s patřičným obrázkem) a text o blescích (nepamatuji si znění), ve kterém bylo písmeno S nahrazeno runou Sol, ani nebyla zdvojená, prosté písmeno z mladšího furthanku. Policie nám ty dva transparenty zabavila...
Autorská citace #58
24.11.2018 14:04 - sirien
Svět má v tomhle stejně jako v mnoha jiných směrech daleko k dokonalosti - nicméně relace k RPG se mi nějak začíná v tom tématu ztrácet (vyjma možná Myfarog, ale to neni od White Wolfu...)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.13996386528015 secREMOTE_IP: 3.84.7.255