RPG odborně

Alnag
3.3.2008 08:54
RPG Pundit je podivná a podivuhodná osoba, která proslula zejména jako nesmiřitelný kritik The Forge a jejích přístupů. Jeho nechvalná proslulost dovedla investigativního reportéra norského roleplayingového on-line časopisu k tomu, že se za ním vydal do Uruguaye a udělal s ním rozhovor...
Autorská citace #41
19.9.2010 02:27 - sirien
Shako píše:
Nejak se ztracim v tom, kdo je ten hodny a kdo ten spatny

trash: Ron Edwards a kdokoliv k němu se hlásící
grey zone: Kim (patří k Edwardsovi, ale je takovej rozumnější), Pundit (je proti Roníkovi, ale je to magor)
demigods: Robin D. Laws
others: others
Autorská citace #42
19.9.2010 08:39 - tuleník
sirien: som to nechcel takto na tvrďáka zavaliť :D ispešli riadok trash :D
Autorská citace #43
19.9.2010 10:19 - Sosáček
tuleník píše:
Moju nechuť k teórii vyvolal fakt, že miesto prostého poznatku, že hráči sú rôzni a treba nejako vysjť v ústrety pokiaľ možno všetkým, pod vplyvom istého egomaniaka vystriedalo delenie na "dobrých" a "zlých", protežovanie len jedného nemenovaného štýlu hry, ktorý je označený slovom, ktoré má pre 99,99% populácie iný význam ako pre "vyvolených" a často zarezanie ako skupín tak aj medziľudských vzťahov v mene protežovaného "jediného správneho" spôsobu hrania.

To ale nebylo v tyhle realite, ze ne?
Autorská citace #44
19.9.2010 10:20 - Sosáček
Robin D. Laws vymyslel neco uzitecnyho? A co to bylo?
Autorská citace #45
19.9.2010 10:52 - Sethi
Fink Ployd píše:
Robin D. Laws vymyslel neco uzitecnyho? A co to bylo?

Takový cheap shot. Býval jsi lepší.
Autorská citace #46
19.9.2010 15:17 - tuleník
FP: na nemenovanom webe májdeš niekoľko threadov, kde sa od stúpencov Roníčkových dozvieš, že je len jeden hodnotný herný štýl, a niekoľko príkladov, keď sa rozpadla hráčska skupina preto, lebo niekto z nej chcel hrať tým jediným štýlom a niektorí zo zvyšných hráčov naňho čudne pozreli.
V porovnaní s tým - 4e DMG obsahuje nejakú kategorizáciu hráčov a rady, ako ich udržať všetkých spokojných pri jednom stole.
Napriek tomu, že som dosť asociál, ten druhý prístup mi je sympatickejší.
Autorská citace #47
19.9.2010 15:28 - sirien
Tuleník: Nezaměňoval bych jeden paskvil s teorií jako takovou. Taky nepřestanu jíst všechno ovoce, jen protože mi zrovna ananas nepřipadá nijak úžasnej...
Autorská citace #48
19.9.2010 22:22 - Shako
sirien píše:
trash: Ron Edwards a kdokoliv k němu se hlásící
grey zone: Kim (patří k Edwardsovi, ale je takovej rozumnější), Pundit (je proti Roníkovi, ale je to magor)
demigods: Robin D. Laws
others: others


Diky. Aspon neco. ;-)
Autorská citace #49
20.9.2010 17:51 - Vojtěch
*podává návrh na vytvoření ligy proti ananasu*

Tedy, ne, že bych měl potřebu něco dodat, protože Forge jsem celkem netknutý, ale nutno podotknout, že Pundit vypadá na člověka poměrně zábavného.
Autorská citace #50
21.9.2010 13:58 - skew
tuleník píše:
FP: na nemenovanom webe májdeš niekoľko threadov, kde sa od stúpencov Roníčkových dozvieš, že je len jeden hodnotný herný štýl, a niekoľko príkladov, keď sa rozpadla hráčska skupina preto, lebo niekto z nej chcel hrať tým jediným štýlom a niektorí zo zvyšných hráčov naňho čudne pozreli.
Takový bludy rozhlašovat o dracidoupe.cz...
Autorská citace #51
21.9.2010 15:02 - tuleník
skew: tak zrovna na dračákovský web som v živote ani nepáchol :)
Vojtěch: byť zábavný a byť magor sa nevylučuje, dokonca by som povedal, že občas sa to podporuje :D
Autorská citace #52
22.9.2010 14:01 - Argonantus
Píše:
To co dělají je, že vstupují do diskusí a mluví, jako by jejich termíny, jako "narativismus" a "gamismus" byly platné. To se začíná šířit a po chvíli musíte ty termíny přijmout, pokud chcete být součástí diskuse o herním designu a teorii.


Přiznám se, že tohle mne - coby totálního RPG ignoranta - taky fascinuje od prvního okamžiku, co tady ty bitvy sleduji v přímém přenosu.
Usurpování běžného a standardního termínu pro nějaký posunutý význam je tradiční problém ve vědě, v magii i ve víře, a zejména při jejich vzájemném střetávání.

Můžete tím způsobit nechtěné nedorozumění, a nebo nedorozumění úmyslné (pokud tvrdohlavě a vědomě užívate termín jinak, než ostatní diskutující).

S tím pak je spojen jistý mesiášský komplex "jedině tohle je ta pravá věda". Což vyvolává jistou přednasranost všech, co jsou díky neužívání těch jedině správných termínů tak nějak vyloučeni.

Jinak to tu bylo už mockrát
http://www.d20.cz/diskuze/odborne-diskuze/2515.1.html#
Autorská citace #53
22.9.2010 18:43 - Vojtěch
tuleník píše:
Vojtěch: byť zábavný a byť magor sa nevylučuje, dokonca by som povedal, že občas sa to podporuje :D


Tak magor bych byl... zábavnost snad časem ;)
Autorská citace #54
13.4.2015 03:38 - sirien
si dovolím pingnout... štěklo to na mě z archivu a neodolal jsem a po těch letech co jsem to neviděl to bylo zase velmi osvěžující čtení - ne moc dlouhé a přitom výživné :) Kdo vynechal a tuší aspoň něco o historii teoretických válek, doporučuji doplnit - a kdo netuší se aspoň něco dozví :D
Autorská citace #55
13.4.2015 15:07 - Shako
Přečetl jsem si to znova po letech a pořád mi to přijde jako hrubá kritika proti Forge a indie, které bude rozumět jen opravdu málo zdejších čtenářů.
Autorská citace #56
13.4.2015 15:30 - Naoki
No já z toho měl pocit že to sirien vzkřísil v závislosti s DrD2
Autorská citace #57
13.4.2015 15:48 - sirien
What? Jaké DrD2? Kolem DrD2 se děje něco co sem nezachytil nebo co?

Shako: ne tak úplně. Třeba ty poznámky co má okolo "uměleckých" hráčů WoD jsem zažil z první ruky a ty jeho teze o roli systému (volnosti pro GM) - srovnej VtM s například AS nebo ToC - ty GUMSHOE hry se vydaly přesně tím směrem, na který Pundit ukazuje a jsou s tím dost úspěšné (neříkám, že to ovlivnil, jen že to je tentýž směr vývoje).

V tomhle kontextu mi to přišlo docela aktuální.
Autorská citace #58
13.4.2015 17:14 - Shako
sirien píše:
Shako: ne tak úplně. Třeba ty poznámky co má okolo "uměleckých" hráčů WoD jsem zažil z první ruky a ty jeho teze o roli systému (volnosti pro GM) - srovnej VtM s například AS nebo ToC - ty GUMSHOE hry se vydaly přesně tím směrem, na který Pundit ukazuje a jsou s tím dost úspěšné (neříkám, že to ovlivnil, jen že to je tentýž směr vývoje).


Jo, jsou tam střípky pravdy a zajímavé postřehy. Ale jak sám píšeš nemyslím si, že by na to měl Pundit nějaký vliv. Stejně tak si nemyslím, že Forge aktivita a Indie produkce skončila.

Co mi na tom článku "vadí" je, že potřebuješ rozsáhle povědomí o tom, jak vypadá rpg scéna (komunita, systémy staré a nové), jinak to zase tak moc přínosné není.
Autorská citace #59
14.4.2015 00:26 - Naoki
No Pundit píše kritiku na to "dementnství" když nepochopíš Forge hry, což mi připomělo to tvé neustálé nadávání na DrD2 a jejich přepólování mozku :-)
Autorská citace #60
14.4.2015 00:28 - sirien
Jo tak. Myslíš jako že bych si měl napsat o official RPGPundit's seal of approval? :D


EDIT: (každopádně ta podobnost které sis všiml není náhodná - ale to můžeme probírat spíš jinde, tenhle můj blog je k tomu poměrně vhodné místo případně)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093355894088745 secREMOTE_IP: 3.227.239.160