RPG odborně

Alnag
18.10.2006 06:23
Konečným cílem vývojové teorie RPG je nelehký cíl pokusit se z dosavadního ubírání vývoje RPG žánru předpovědět jeho další vývoj do budoucna. To je nesnadná a jednoduše napadnutelná záležitost, konec konců čas ukáže, nakolik mimo mísu budou její dnešní predikce. Záměrně se budu zabývat pouze hlavními proudy v RPG, protože se domnívám, že marginální excesy nejspíše neovlivní trh tak zásadním způsobem, aby definovaly příští generace (i když stát se může cokoliv).
30.12.2008 00:14 - Alnag
Jonka píše:
otázka je, jestli ty hry jsou za hranicí žánru, nebo jestli hranice žánru neposunují..


Jasně. Já jen upozorňuji na to, že se tenhle názor objevuje. Z čistě subjektivního hlediska se mi zdá, že se objevuje častěji (ale možná je to jen tím, že jsem k tomu teď všímavější než dřív) a to by mohlo předznamenat žánrové rozdělení.

Ony se totiž žánry občas jeden z druhého vydělují, víme? :)
30.12.2008 02:55 - sirien
IMO se některé vydělily už dávno, jen pro ně nebyla kategorie, takže se svébytně zarejvaly pořád pod RPG, protože by jinak nebylo kam je dát.
2IMO - žánrové rozdělení je obdobné jako vědecká literární kritika: je nanic, buď se vám hra (knížka) líbí nebo ne a žánr (kritikův názor) vás zajímá jen pokud ste freekoidně geekoidní maniaci který sou do věci zažraný natolik, že se pohybují ve svérách které zajímají jen jim obdobné freeky, aniž by to ostatním něco přinášelo.
Just IMO.

EDIT: Důležitá pointa projistotu zvýrazněna.
30.12.2008 08:44 - Sosáček
zanrove rozdeleni rika, ze starwars jsou neco jineho nez andromeda.

to mi pripada jako dost dulezitej rozdil.
4.8.2009 10:05 - Argonantus
To bylo o dost lepší, než šamšír. Tedy alespoň ze začátku; pak se to zaseklo do obvyklých schémat.
4.8.2009 11:39 - Merlin
argo: jenom slušně jo :) nebo seznáš co je to šamšír! :P
4.8.2009 13:52 - sirien
Sosáček píše:
zanrove rozdeleni rika, ze starwars jsou neco jineho nez andromeda.

Popravdě nevim nevim. Od chvíle co tam poletovala loď sestavená z hvězdy a pospojovaných planet držená pohromadě démonem z propsati a jedna z postav se ukázala být personifikací jedné z hvězd, navíc prohozená sama se sebou z budoucnosti, jsem dostal dojem že se to od běžné space opery nijak zvlášť neliší...
4.8.2009 13:56 - Sosáček
Nebylo to az potom, co zmenili scenaristu?
4.8.2009 14:06 - sirien
Sosáček píše:
Nebylo to az potom, co zmenili scenaristu?

Netušim, ale vůbec bych se nedivil. Ze začátku byl scénář Andromedy místy trochu ujetej, ale pořád docela cool, pak najednou byl dost lame. Ostatně se můžeme mrknout na wiki list of andromeda epizodes, scénáristi tam sou uvedený u každýho dílu (miluju wiki sérii "list of XXX episodes", super návod na stahování věcí)
4.8.2009 15:03 - Sosáček
:D

No, vymenili scenaristu tam co vymenili tu zrzku s ocasem, pulka druhy serie. Do ty doby to bylo relativne hard scifi. Myslim ze ta vec pohanena tim sluncem neni moc space opera, pac jsou na svete uplne rozumny navrhy neceho takovyho :) (ten demon je ale samozrejme neco jinyho)
7.8.2009 08:45 - Magus
Hele nerikal nêkde alnag ze na nejake cizi schrance byl Letter from Prague?
22.9.2010 19:25 - Jerson
Když už jsem na ten článek narazil znovu - už by ho šlo možná doplnit o další generaci, přesněji ujasnit 5. generaci, nebo je ještě brzy?
22.9.2010 19:48 - pipux
"5. generace" ? Docela vágní pojem - ona ostatně taky není řeč o další generaci grafických procesorů.

Jersi, jak bys 5. generaci viděl ty?
Nějaké praktické ukázky? (provázanost s jinými než klasickými médiemi a kulturními rámci?)

Jinak ...
pův. článek píše:
Pozn.: Když jsem dříve psal o 5. generaci byl můj odhad střelbou od boku. Dnes asi po půl roce se odvažuji říct, že to byl možná dobrý odhad. Zatím stále spíše v rovině spekulací se hovoří o spolupráci firmy White Wolf s počítačovými on-line RPG, Wizards of the Coast spouštějí po internetu distribuovaný placený obsah včetně on-line hraní D&D. To má jistě dost daleko k 5. generaci, ale směřování k většímu směšování PC a papírových RPG je stále zjevnější...

Různé icewind daly a neverwinter nightsy tu byly už dříve (cca přelom tisíciletí). Už NWN se hrálo online, v MMORPG hře D&D Online bych tedy nějaký zásadní (r)evoluční mezník neviděl ...

Ta věc s interkativním/placeným obsahem je spíše o vývoji samotného webu ...
22.9.2010 20:49 - Jerson
pipux píše:
Jersi, jak bys 5. generaci viděl ty?

Já do RGP jako takových moc nevidím, nemám doma poličku se stovkou nejnovějších, abych to vůbec mohl srovnávat a dělat v tomto směru obecné závěry.
22.9.2010 21:09 - Alnag
Jerson: Zatím bych si na to netroufal. Možná, už si na to nikdy netroufnu. Přestávám postupně sledovat trendy. Mám zábavných her do konce života a další věci kupuju jen sporadicky.
22.9.2010 21:16 - Jerson
tak asi počkáme, až se zase někdo vytasí stím, že jeho RPG je "nová generace" :-)
23.9.2010 08:57 - Argonantus
Argonantizace Alnaga...?
29.4.2015 13:58 - Shako
Troška nekromacie. Zajimavý pohled na generace rpg přes 8 lety - zejména ty vize 5. generace, které nejspíš nebudou odpovídat ani 6. generaci.

Píše:
role vypravěče předána UI, příběh předprogramován dopředu?

pravidla i prostředí komplexní podle aktuální potřeby

cílovou skupinou celá (obecná) společnost

hra vytvářena ve spolupráci PC návrhářů a pen & paper studií
29.4.2015 14:14 - sirien
To už si myslím Alnag dělal trochu legraci. Hlavně ten model rozdělení generací co je uvedený v článku se nechytil, resp. nenaplnil. Viz můj blog o IV. generaci RPG - aktuálně většina lidí stále uvažuje třígenerační model s tím, že současné hry pořád řadíme ke IIIg (s datací cca 95-současnost).

Pokud bys přistoupil na mojí v blogu uvedenou úvahu, pak by některé současné hry už zapadaly do IVg, přičemž dataci IVg bysme měli cca někdy 2010+, ale je dobré mít v paměti že to je něco co budeme schopní říct až zpětně.
29.4.2015 21:40 - York
Shako píše:
cílovou skupinou celá (obecná) společnost

hra vytvářena ve spolupráci PC návrhářů a pen & paper studií


V tomhle se náhodou trefil, přesně tudy směřuje DnD 5e.
24.8.2020 18:16 - LokiB
A další nekromancie po dalších 5 letech :)

Jak jsme se posunuli? Stále ještě není IV. gen?
DND 5E vládne, ale jinak se moc dál nevyvíjí
PF 2.0 není podle všeho generační posun
VtM 5E ...

něco jiného na obzoru?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12099385261536 secREMOTE_IP: 3.229.124.236