RPG odborně

SEBastian_Chum
8.12.2008 13:10
D&D 4th Edition "Game System License"
Potřeboval bych pochopit jak funguje GSL. Na netu je fůra rantů a komentářů typu "GSL? LOL! WTF. BBQ?" ale nic hezky systematicky vysvětlujícího.

Myslíte že se dá využít (nebo někdy bude upravena) tak, aby opět vycházely světy a varianty systému typu Iron Kingdoms, True20 a různé d20 licence seriálů a knižních sérií?

A co může takováhle GSL znamenat pro vývoj RPG do budoucna? Není to podvázání ideálu d20 systému?
Autorská citace #1
8.12.2008 14:00 - SEBastian_Chum
web píše:
he D&D 4E GSL will allow third-party publishers to create roleplaying game products in fantasy settings with the D&D 4th Edition rules, and publishers who register with WotC will be granted the right to use a version of the D&D logo that denotes the product as compatible with the D&D 4th Edition Roleplaying Game, in accordance with WotC's terms and conditions. The effective start date for sales of D&D 4E GSL publications will be October 1, 2008.

The license associated SRD will be available on June 6, 2008, at no cost. A small group of publishers received advanced notice and will receive these documents prior to June 6, at no cost, in order to prepare for publication of compatible materials by the effective start date. If you haven't already been contacted by WotC, you will be able to access the documents on the Wizards website beginning on June 6, 2008.

Wizards is also working on the details of a second royalty-free license, the d20 Game System License (d20 GSL). This license will allow third-party publishers to create roleplaying game products in non-fantasy settings with the 4E rules. The exact details for the d20 GSL will be released as they become available.
Autorská citace #2
8.12.2008 14:21 - SEBastian_Chum
web píše:
Wizards of the Coast (WotC) came out with its "Game System License" yesterday, allowing third parties to produce works compatible with the new 4th edition Dungeons & Dragons. As expected, it is far more restrictive than the OGL and D20 trademark license of the previous edition. There is no open game content. They have released something called the "System Reference Document", but it has no rules or stat blocks. It may not be reproduced in any form. Rather, it is essentially a list of the names that may be referenced. You cannot reprint or redefine any D&D4 rules or stat blocks in GSL products.

So what can you do with the GSL? You can print new rules, new spells, and new character or monster stat blocks. These can reference by name existing rules, and say "see the Player's Handbook", but they cannot describe what the rules do. i.e. You can list that an NPC has the power "Covering Attack" but you cannot describe what that does.
Autorská citace #3
8.12.2008 14:35 - Lotrando
Ten druhej příspěvek je od koho?

btw, to není až tak strašný, Covering attack se může jmenovat Defensive strike a je to
Autorská citace #4
8.12.2008 15:04 - SEBastian_Chum
netušim od koho to je

Píše:
Covering attack se může jmenovat Defensive strike a je to/cite]

ale to bys ho musel popsat jinak než covering attack, protože

Píše:
You can list that an NPC has the power "Covering Attack" but you cannot describe what that does.

Autorská citace #5
8.12.2008 15:18 - Lotrando
pak by jsi ale nemohl publikovat vůbec nic, navíc těžko mohou patentovat větu.
Autorská citace #6
8.12.2008 15:37 - SEBastian_Chum
Píše:
pak by jsi ale nemohl publikovat vůbec nic, navíc těžko mohou patentovat větu.


eh?

dopr chlape!

"You can print new rules, new spells, and new character or monster stat blocks. These can reference by name existing rules, and say "see the Player's Handbook", but they cannot describe what the rules do."
Autorská citace #7
8.12.2008 15:59 - Lotrando
No, a právě to si protiřečí. Když udělám mechanicky stejně fungující power, ale dám mu jinej fluf texta název, je to už OK nebo ne? Já bych řekl že je to OK.

Že nemůžu přetisknout potvoru z bestiáře je mi jasný.
Autorská citace #8
8.12.2008 16:15 - SEBastian_Chum
ale to jen jinými slovy napíšeš stejnou mechaniku, a to už je podle mýho chápání věci problém...

ale kdyby to bylo jak říkáš tak je to nějak moc jednoduchý obejít a tolik lidí si nestěžuje
Autorská citace #9
8.12.2008 16:27 - Alnag
Herní mechaniky se nedají patentovat. Je to podle nějakého amerického precedentu z kdysi dávno. Nicméně stejně znějící power je porušení copyrightu, tedy pokud to napíšeš jinak a dělá to totéž, je to OK. Pokud to okopíruješ Ctrl+C - Ctrl+V tak to není OK a dá se o to soudit (v USA).

U nás to funguje vůbec jinak.

Ke 4e se dají vydávat světy (to není problém), i mechanické doplňky, co bylo odstřeleno jsou alternativní d20 systémy které by nevyžadovali PHB. (Takže žádný Spycraft, žádný McWoD atd.). Nicméně GSL slibovali předělat. Bohužel teď to moc nevypadá, protože WotC má teď jiné starosti. Také slibovali d20 Modern 2.0, která měla mít vlastní GSL.

Každopádně WotC má problémy. Má problémy s DnD figurkami, má problémy s DnD insiderem a má prý problémy i s doplňujícími příručkami. Jediné co se prodává dobře (a to je vidět i z ratingů Amazonu, kdyby se někdo chtěl hádat) jsou základní pravidla 4e a to je dost málo.
Autorská citace #10
8.12.2008 16:38 - SEBastian_Chum
jaké má problémy s figurkami?

o tom insideru jsem slyšel, proto prej taky vyhodili tolik lidí, protože jeho spuštění posunuli a nechce se jim je platit nebo tak něco:-)

myslim že je docela kacířství uvést že ty 3rd party světy musí být "fantasy"...
Autorská citace #11
8.12.2008 17:03 - Lotrando
Tak nějak jsem si v hlavě převaloval ten Digital Insider a související odchody a potvrdil jsem si, že je to opravdu problém přehnaných očekávání. Otázka je, co se vedení naslibovalo a následný kontrast s tím, co bylo dodáno. Mít půl roku po spuštění jen nehotovej Character builder je docela málo. Teď ještě, kolik na to měli lidí. Troufám si tvrdit, že takovou dvacítku codérů na to co představili jako cílový stav potřebuju jen na základní koncept a prototyp. Dotažení toho jejich gaming table a dalších věcí je záležitost pro možná 50 lidí a stejně je to výlet kamsi do neznáma.

Zjednodušeně řečeno, uřízli si s tím digitálním světem velkej krajíc a pokud se ukázalo, že na to nestačí je dobře, že to ukončili. Aspoň tohle dobrodružství nestáhne ke dnu zbytek. Osobně mi za mých 5 babek měsíčně stačí dva časáky + něco navíc v podobě CB.
Autorská citace #12
8.12.2008 17:42 - Alnag
On ten digitální problém nezačal D&D insiderem, oni měli velké oči už s Gleemaxem (a taky nějakým online Magicem). Tohle je jen pokračování...

S figurkama je ten problém, že DnD miniatures se prostě neprodávají jak by měly (protože hráči RPG by je chtěli nenáhodné a hráči co hráli DnD skirmishe zase nestrávili tu změnu, která přišla se 4e).
Autorská citace #13
8.12.2008 18:42 - SEBastian_Chum
hehe Gleemax bylo fakt zoufalství:-) prej boardgamegeek killer... heheh

DnD Miniatures jsou zmrvenej projekt, protože to neni ani wargaming, ani modýlky pro RPG, ale snažili se o obojí... navíc je prostředí DnD sice díky RPG pozadí silný, ale v prostředí wargamingu je vydání další fantasy tematizované hry sebevražda.

myslim že moc spoléhali na značku, stejně jako kdysi na začátku tisíciletí s Chainmailem (pro ten dokonce vymysleli vlastní svět, něco jako čerstvoučce obydlený a minulýma civilizacema nezasažený forgotten realms... namísto aby to narvali do už existujícího...)

osobně mám doma nějaké DnD Miniatures, ale je to slabej wargaming a bez hrozný zásoby modelů i slabej nástroj pro roleplaying

jo a alnagu to že je to collectible a blind buy formát štve i hráče wargamingu... možná míň než roleplayery, ale i tak je to další oprátka.
Autorská citace #14
14.12.2008 20:25 - Alnag
Seb píše:
a bez hrozný zásoby modelů i slabej nástroj pro roleplaying


Nesmělé přešlapování... no víš... Ti co viděli "Alnagovu krabici neznámých hrůz..."
Autorská citace #15
14.12.2008 20:35 - SEBastian_Chum
no já něco zahlédl na fotkách z nějakého černého rytíře...

mám doma DnD miniatur taky plnou igelitku, ale nějak nevim co s tim. heheh, warhammer modely mam ve vatičce a v krabičkách, DnD miniatury hozený do igelitky - to ilustruje muj názor:-)
Autorská citace #16
15.12.2008 19:14 - Almi
SEBastian_Chum jestli nevíš co s DnD mini, já se o ně hlásím :o))) Mám jich plnej véélkej pytel a hraje se s nima fakt good. Ale je fakt, že si taky dávám bacha a vyzobávám zajímavý věci (není nad haldu skřetů, kobotů, goblinů, kostlivců apod.)
Autorská citace #17
15.12.2008 20:43 - SEBastian_Chum
no to já bych se toho chtěl zbavit najednou nebo vůbec... na co mi bude když mi zůstane pár figurek?
Autorská citace #18
15.12.2008 20:46 - Alnag
Tak udělej dražbu :)
Autorská citace #19
15.12.2008 21:31 - SEBastian_Chum
heheh, to bych prodal za málo, neni dost účastníků dražby:-)
Autorská citace #20
15.12.2008 21:39 - Alnag
Tak jinak... vysyp igelitku, udělej jednu, dvě fotky... uvidíme, jak moc použitelná sada to je a třeba se k dražbě přidám... :)
Autorská citace #21
15.12.2008 21:40 - SEBastian_Chum
ok, na to se ale musim psychicky připravit
Autorská citace #22
15.12.2008 21:52 - andtom
SEB: Ne, radši prosím Tě nechlastej, co pak z rozmazaných fotek :) Do dražby se zapojím.
Autorská citace #23
15.12.2008 21:54 - SEBastian_Chum
heheh
Autorská citace #24
15.12.2008 22:58 - Malabar
no ja by sem mozna taky mel zajem, ale sem chudej clovek ...
Autorská citace #25
15.12.2008 23:23 - SEBastian_Chum
charita jo? no já na tom taky nejsem nejlíp, uvidíme.
Autorská citace #26
16.12.2008 19:34 - LZJ
SEB: Ukaž fotky, já se taky hlásím do dražby.
Autorská citace #27
17.12.2008 00:31 - SEBastian_Chum
nemam je kam nahrát:-)
Autorská citace #28
17.12.2008 00:37 - Alnag
Tak třeba http://imageshack.us/

Nechci spoilovat pointu, ale ve finále Seb zjistí, že se vlastně DnD figurek zbavit nechce, ale že má fůru nepotřebných modelů do Warhammera :)
Autorská citace #29
17.12.2008 13:54 - SEBastian_Chum
jo dik

warhammerový modýlky už schraňuju desetiletí, ty nedám

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096604108810425 secREMOTE_IP: 44.200.145.114