RPG odborně

sirien
20.11.2009 14:18
V tomto článku najdete stručné, ale snad přínosné shrnutí nejčastějších pojmů, se kterými se můžete v RPG komunitě setkat, od zkratek po odborné s laickým vysvětlením.
Autorská citace #1
20.11.2009 14:18 - alef0
Mám pár podnetov
* Ars magika sa píše Ars Magica (viď http://en.wikipedia.org/wiki/Ars_Magica)
* k DnD a ADnD by som dodal alternatívne skratky AD&D a D&D, ktoré sú myslím oficíálnejšie (napr. What Is D&D? z wizards.com)
* anglické termíny sa obvykle píšu s veľkými písmenami na začiatku dôležitých slov, napr. Lord of the Rings -- niekde je to tak, niekde onak.
* extrémě => extrémně
* teoretické pojmy mi nevadia, ale dobré by bolo odkázať sa na nejaké zdroje, ktoré ich definujú

Po zvážení pokojne zmaž tento príspevok.
Autorská citace #2
20.11.2009 14:27 - Pety
Presunuto z odvedle
Hmm ja si prave nejsem moc jistej tim jestli je BW narativni hra protoze v nekterych aspektech je hodne takticka a v jinych zase straslive simulacni a jediny aspekt ktery mi pripomina proslule hledani premisy je mechanika Beliefs a Instinktu.


A k breberkam:ja mel pocit ze breberky jsou jenom takovi ti hmyzí hmyzi ale jestli i cervi tak fajn(Ale i kdyby tak je to roztomile)
Autorská citace #3
20.11.2009 14:38 - Bouchi
Technicka poznamka - Strepy snu nejsou "publikovany Altarem", ale "publikovany ve spolupraci s Altarem" (neb vyrobu si platil Erric sam).
Autorská citace #4
20.11.2009 14:41 - sirien
hmyz, červy, to už vyjde nastejno.

BW a BE znám pouze z doslechu, v době kdy jsem tohle psal poprvé se o nich hodně mluvilo, tak jsem je zařadil... nejsem schopný jejich zařazení z hlavy rozsoudit, tehdy se to zdálo být ok, tak si to kdyžtak pořešte vy co je znáte v nějaké vedlejší témě a pak mi dejte sem vědět... diskusi na tohle téma bych v tomhle vlákně viděl nerad

Alef0: poznámky zapracovány. Příspěvky tu není ve zvyku mazat (i kdybych na to měl práva, jakože nemám) a ani k tomu není důvod. Teoretické pojmy jsou vysvětleny mnou a tím to končí. Kdybych uvedl zdroj, jen by to bylo vysvětleno někým jiným, to je toho. Expert není nic víc než pán z cizího města s barevnými slidey. Pokud se někomu mé vysvětlení nějakého pojmu nelíbí, může mi kdykoliv napsat PM.

EDIT: Bouchi: Také díky, hned to změnim.
Autorská citace #5
27.11.2009 15:09 - Silun
Mezi filmy seriály a literaturou by se mohlo objevit i OOTS
Autorská citace #6
27.11.2009 16:11 - Erric
Proc nektere pojmy maji link na webstranku a jine nikoliv?
Autorská citace #7
27.11.2009 16:17 - sirien
vzásadě tři důvody:
a) původně tam bylo linků více, ale dost z nich bylo neaktuálních, takže jsem je pozrušoval a tak
b) ne na vše vhodný link je
c) neměl jsem dost času všechny linky dohledat a začlenit do textu, nicméně rozhodně se na to výhledově chystám a chtěl bych aby tam byly ty linky u většiny věcí. Bohužel, momentálně svůj volný čas věnuji zvětšiny přípravě MaelströMu na Pragoconu a příštímu Conventiconu, takže vlastní aktivitu tady teď nevyvíjím, jen začleňuji návrhy ostatních. Doufám, že si najdu čas výhledově nebo o Vánocích.
Pokud máš někde něco k čemu bys chtěl link, tak napiš pojem a patřičný link do diskuse a já ho vložím až pudu okolo.

((oots vloženo))
Autorská citace #8
27.11.2009 20:02 - Erric
sirien: SS - Střepy snů - Erricovo narativní RPG o hraní filmových příběhů, publikováno ve spolupráci s Altarem
http://www.strepysnu.cz

;o)
Autorská citace #9
27.11.2009 20:21 - sirien
máš to tam
Autorská citace #10
28.11.2009 18:04 - sirien
Veditoval sem hromadu linků - snažil jsem se aby byly smysluplné, ale z nedostatku času jsem jich většinu zamířil na home weby a narovinu, některé z nich mi přijdou dost nanic (zvláště třeba wizardí, aspoň na první pohled)

Rozšířil jsem úvodní skupinu

Přidal jsem osobnosti, ale stihl jsem jen většinu čs scény, zahraniční musím ještě dodělat

Přidal jsem nějaké skupiny u nás působící

Každopádně kdybyste procházeli ty linky a narazili někde na to, že by se hodilo dát tam link jiný (účelem je aby byl co nejinformativnější k dané věci, až potom aby byl oficiální), tak mi dejte vědět

až si zas někdy najdu čas, budu pokračovat.
Autorská citace #11
28.11.2009 18:22 - Colombo
sirien, pomůžu ti: Colombo - troll na D20
Autorská citace #12
29.11.2009 22:18 - alef0
My Life with Master: http://www.halfmeme.com/master.html.
Český preklad: http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=4939#p132546
Autorská citace #13
29.11.2009 23:02 - Colombo
Fenixcon se tady nějak nevede?
Autorská citace #14
29.11.2009 23:19 - sirien
a) se koná v poslední zatáčce na bratislavu
b) to je dinocon
c) ve skutečnosti jsem na něj prostě nejspíš zapomněl :)

EDIT: a vůbec, co je s Fénixconem? Cony jsem vůbec nepsal... ještě.
Autorská citace #15
29.11.2009 23:45 - Colombo
Jistě, ale máš tam pořadatele a k tomu co pořádají.
Autorská citace #16
30.11.2009 00:34 - sirien
Mám tam pár pořadatelů jejichž jména se míhají éterem častěji.

Nicméně... přidal jsem zahraniční osobnosti - samozřejmě, nijak si nenamlouvám, že bych trefil všechny nebo jen většinu významných. Klidně doplňujte.

Přidal jsem cony.
Autorská citace #17
30.11.2009 07:44 - Bouchi
Fakticka poznamka - GameCon nevznikl se zamerem propagace Altaru, protoze a) ho zacali poradat lide, kteri se do Altaru dostali az o nekolik let pozdeji, b) v prvnich letech na nej vzhledem k obsahu jezdili lide, kteri uz Altar znali, naopak pribyvani "neznalcu" bylo provazano s pribyvanim "nealtariho" obsahu, takze pak uz slo de facto o propagaci hernich vydavatelu obecne.

Mezi ceskymi osobnostmi by vedle Sombry urcite mela byt i Reinita.
Autorská citace #18
30.11.2009 14:09 - sirien
Ne že bych Reinitu neznal, ale většinou se pohybuje tak nějak ve stínu ostatních... narozdíl od Ambeřana a Sombry Reinitu většina lidí moc nezná. Popravdě, když nad tím tak přemýšlím, sám si teď nějak víc nevybavuju, co konkrétně že dělá nebo dělala...
Autorská citace #19
30.11.2009 15:51 - pipux
Slovníček pojmů se hezky rozrůstá .... a co na to RPGpedia, podprojekt "věčně ve výstavbě" RPG planetky?
Autorská citace #20
30.11.2009 16:05 - sirien
V tu stránku jsem měl vždy hlubokou důvěru - od začátku jsem hluboce důvěřoval tomu, že se z toho stane další zapadlý projekt o který nikdo nebude jevit zájem, podobně jako třeba o RPG index.
Věnovat tu energii normální wikipedii by bylo o dost přínosnější pro všechny

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.067731857299805 secREMOTE_IP: 3.234.177.119