RPG odborně

sirien
20.11.2009 14:18
V tomto článku najdete stručné, ale snad přínosné shrnutí nejčastějších pojmů, se kterými se můžete v RPG komunitě setkat, od zkratek po odborné s laickým vysvětlením.
Autorská citace #41
21.1.2015 03:52 - sirien
Protože si na Novym Zélandu
Autorská citace #42
21.1.2015 04:51 - Colombo
ššš, já se tím chlubím jen lidem na IM, ne veřejně...
Autorská citace #43
21.1.2015 06:08 - Naoki
sirien v australii, colombo na novym zelandu... d20 nam tu pekne cestuje :)
Autorská citace #44
21.1.2015 10:08 - Shako
Píše:
Vidím poměrně rozdíl mezi neutralitou a křečovitou korektností.


Ok, vzdávám to. Ale kdybys měl nějaký dlouhý zimní večer, tak to můžeš celé projít. To, co jsem vytáhnul byli jen střípky...
Autorská citace #45
21.1.2015 16:26 - sirien
Naoki: já sem už pár měsíců zase zpátky. Sme se tam s Colombem v podstatě prohodili s minimálním překryvem :)
Autorská citace #46
21.1.2015 17:16 - Gurney
Píše:
THAC0
j to už jsem podvědomě vymazal zpaměti :D Jinak je to akronym pro "To Hit Armor Class 0" a vyskytuje se to snad jenom v AD&D 2e (protože to by bylo aby se i ty hody na útok nedaly zkomplikovat :)

Další nášup pojmů, resp. osobností

Osobnosti (české)
Charles (Karel Černín) - říká se že s ním stojí a padá Taria...
Ecthelioni (Kryštof Ferenc, Jonáš Ferenc)
Merlkir (Jan Pospíšil) - dělal ilustrace k 13th Age a Hillfolku

Osobnosti (světové)
Kenneth Hite - autor nesčetného množství doplňků mimo jiné pro GURPS, Rune Quest, Savage Worlds a stand-alone GUMSHOE rpg Trail of Cthulhu

Keith Baker - herní designér a fantasy autor, známý především pro svůj D&D svět Eberron

Bill Slavicsek - herní vývojář spojený s TSR a později ředitel vývojového oddělení WotC, podílel se mimo jiné na D&D světech Dark Sun, Ravenloft a Eberron

John Wick - herní vývojář známý především svými kontroverzními výroky a hrami Legend of the Five Rings, 7th Sea či Houses of the Blooded
(když už je tam Pundit, tak Wick tam patří taky... i když je smutný, že tihle exoti jsou známější než spousta lidí kteří pro hráčskou komunitu udělali neporovnatelně víc)


(David) Vincent Baker - autor indie her Dogs in the Vineyard, Poison'D a Apcalypse World, jedna z hlavních osobností The Forge

Luke Crane - autor systému Burning Wheel a z něj odvozených Burning Empires a Mouse Guard, další z osobností The Forge

A btw admini kostky už jsou určitě vypsaní i jinde, v osobnostech imho fakt být nemusí, resp. nechal bych tam jen ty historické
Autorská citace #47
21.1.2015 19:30 - Colombo
Píše:
j to už jsem podvědomě vymazal zpaměti :D Jinak je to akronym pro "To Hit Armor Class 0" a vyskytuje se to snad jenom v AD&D 2e (protože to by bylo aby se i ty hody na útok nedaly zkomplikovat :)

Matně si pamatuju, že v DnD 2 to bylo taky. Mimo to to bylo ve všech BG, IW atp., které pokud vím podle Adnd nebyly, nebo jo?
Autorská citace #48
21.1.2015 19:59 - Vojtěch
Se třetí edicí začínala koketovat až BG2 a to ne zcela a IW2 o něco víc, ale s jistotou vím, že 3E pravidla zcela aplikovaly až Neverwinter Nights.
Autorská citace #49
21.1.2015 20:47 - Colombo
J, proto sem třetí edici výslovně nejmenoval.
Autorská citace #50
21.1.2015 22:23 - Shako
Colombo píše:
BG, IW
jelo se určitě podle ADnD.
Autorská citace #51
22.1.2015 00:17 - Colombo
ok
Autorská citace #52
22.1.2015 08:12 -
icewind dale 2 malo d&d 3e
Autorská citace #53
26.1.2015 02:14 - Gurney
... a jen tak mimochodem, překlad AD&D 2e máme taky (ve slovníku jsou jen odkazy na 3-5E)

...čtyři přeložené edice D&D tu visí... takže až si zas bude někdo stěžovat, že není pořádné fantasy rpg v češtině, pošlete ho někam... na Kostku.
Autorská citace #54
26.1.2015 03:04 - sirien
A ten trapný omyl že jsem kdysi zaměnil Wulfa za Charlese mi nikdo neřekne?

(updated to this point)

Trochu sem změnil formátování systémů, snad to je takhle přehlednější
Autorská citace #55
27.1.2015 18:37 - sirien
Upravil a rozšířil jsem Herní pojmy.

Nejsem si úplně jistý, zda termíny k popisu příběhu nepatří spíš mezi teoretické...

(kdyžtak pište další co vás napadnou, rád bych to měl co nejucelenější)


note: popisy se subjektivním vyzněním preferuju v minimální možné míře tam kde mi přijde že to je lepší pro orientaci případného zcela neznalého nováčka, pak si někdy najdu čas a zkusim to v tomhle duchu zarovnat
Autorská citace #56
27.1.2015 19:48 - Gurney
DM fiat = DM rozhodne, obvykle protože se objeví situace, kterou pravidla buď neřeší nebo případně řeší, ale z nějakého důvodu zrovna moc nepasují. Dělá to čas od času každý DM a je to prostě způsob rozhodování o něčem co se ve hře stane, není to apriori dobré ani špatné.

To co popisuješ jako "fiat" se obvykle nazývá "fudging" (házení za zástěnou a ignorování výsledků, upravování statů nepřátel a podobné způsoby "režírování", aby se ve hře nestalo něco, co je z nějakého důvodu považováno za nepřijatelné).
Autorská citace #57
28.1.2015 02:10 - sirien
Hm. U nás se ta terminologie v praxi co jsem poslední dobou koukal trochu přeházela.
Ale asi to má smysl uvést na pravou míru...
Autorská citace #58
28.1.2015 02:52 - Gurney
To jsem netušil, pro mě to vždycky vyjadřovalo GMovo rozhodnutí v protikladu k rozhodnutími učiněné nějakými herními mechanikami. Ale už chápu proč to u nás vzbuzuje ty negativní dojmy.
Autorská citace #59
28.1.2015 22:52 - Gurney
Mimochodem task resolution a conflict resolution má normálně český překlad - úkolové řešení a konkfliktové řešení.
Autorská citace #60
29.1.2015 10:26 -
odkial je ten cesky preklad?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095532894134521 secREMOTE_IP: 44.222.249.19