RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
24.3.2014 15:27 - sirien
hm... jako dobrý, ale jako nic extra...
24.3.2014 15:49 - ShadoWWW
Proč mám z textu pocit, že ho psal fanoušek DrD II z RPG fóra?

Uvést pouze a jenom odkazy na RPG F a RPG Geek jako zdroje o RPG - drsné.
24.3.2014 17:21 - sirien
A ještě navíc to RPG Fórum ani pořádně nezná - popravdě ani RPG scénu jako takovou, protože si tam stěžuje na to že aby měl člověk k té široké paletě her přístup, tak musí umět anglicky, nicméně o ne úplně malé knihovně překladů na RPG Fóru a o překladech tady na Kostce tam nemá ani fň.

A u DrDII bych řekl, že to není ani tak fanoušek, jako spíš někdo kdo o něm četl jen pár "recenzí" a promo materiálů.

A ani neumí moc psát - v úvodu píše, jak to má být představení pro lidi co RPG neznají a ne průlet historií - aby následně člověk četl průlet historií a malé marketingové promo pár her, na prvním místě jakési u nás ve skutečnosti prakticky neznámé Kouzlem a mečem.

Líbí se mi taky ty kecy o "rychlém dohánění západních trendů" - RPG budou mít letos 40 let, u nás existují 22 let a nějaké dohánění bych teda osobně radši vůbec nezmiňoval.

Ani nemluvě o tom, jak k RPG motá Gamebooky, v prvním díle seriálu u "eurovek" zapomene zmínit CGE a Chvátilovky, u ameritrashe zmíní Arkham, ale úplně vynechá BSG...


...mimochodem, co je k čertu RPG Geek? (a proč tam neni rpg.net?)
24.3.2014 18:15 - crowen
ShadoWWW píše:
Uvést pouze a jenom odkazy na RPG F a RPG Geek jako zdroje o RPG - drsné.


To je naopak extremne silny signal o vyzname D20.cz v nasich koncinach :-) A ja som z toho mal pocit, ze to pise fanusik Pathfinderu, este aj obrazky tam ma z PF a nie z DrDII, heretik jeden!

Ale seriozne, clanok nic moc, ale lepsie ako nic, kedze to vychadza v neRPG mediu, ktore sleduju potencialni RPG hraci.
24.3.2014 18:40 - sirien
Obrázky bych nekomentoval - ten deník z oWoDu na kterém se válí dvě šestistěnky s dvacetistěnkou je vskutku útrpný pohled.
(A btw. už snad přes deset let se má psát Fate a ne FATE když už jsme u detailů)

Článek je očividně zaujaté promo pro Kouzlem a Mečem - ta hra tam je jako jediná zmíněná dvakrát, se zdůrazněním že "pro začátečníky" a navíc autor přislíbil právě o ní udělat celý příští článek.
Ale tak whatever.

Mě spíš přijde totálně stupidní, že článek který je předeslaný jako:
Píše:
Co táhne tolik lidí k usednutí ke stolu s tužkou, papírem a několika kostkami, jež pouze ve své hlavě přetváří na mohutné hrady, temné hvozdy a majestátné bytosti? A vůbec nejlepší otázka – mohou takové hry zajímat i vás? O RPG by se dalo napsat mnoho a spíše než na historii se v dnešním článku zaměříme na stručné představení žánru

je ve skutečnosti velmi trapným a suchým výčtem pár dostupných RPG her bez bližšího představení toho, o co jde, takže je sice pěkné, že to "víří vody", ale že by to mělo faktický přínos pochybuju.
24.3.2014 19:06 - ShadoWWW
crowen píše:
To je naopak extremne silny signal o vyzname D20.cz v nasich koncinach :-)

No, jestli RPG F je něco jako RPG Geek a Kostka je něco jako EnWorld, tak jsem spokojený. :-)
24.3.2014 20:55 - Vojtěch
Nemyslel Game Geek - ty videa na youtube?
24.3.2014 21:02 - Shako
sirien píše:
co je k čertu RPG Geek?


Vojtěch píše:
Nemyslel Game Geek - ty videa na youtube?


Ne, myslel projekt původního Board Game Geek, který pak zavítal i do rpg geeek - zatím je to pořád dosti ubohé, kvůli roztříštěnosti jednotlivých edic rpg a malému množství hodnocení. Souvislost s rpg forém je tak leda v tom, že na obojím se dají hodnotit rpg. :-D

Odkazoval jsem to kdysi i tady na D20, že takový web existuje. :)
24.3.2014 21:12 - Vojtěch
Použiju n to DM techniku! Handwaveuju to! (Prostě nad tím mavám rukou, ale vypadá to profi)
7.4.2014 13:41 - York
Téma zdá se pomalu vychladlo, nic to ovšem nemění na jeho aktuálnosti.

Pokusím se shrnout, co se od doby jeho založení stalo (a vzpomenu si na to - případně doplňte):

  • Sirien překládá Fate 4e (jsou už k dispozici hmatatelné výsledky)
  • Sparkle pracuje na Fate rozcestí (trochu upravený překlad FAE, v plánu je vydání v malém nákladu)
  • Vyšly DrDII Hry mocných (to bylo možná chvíli před založením diskuse, ale aktuální to stále je)
  • Proběhla RPG kuchyně 2014, čeká se na výsledky. Boubaque v tématu o pozdním sběru nabídnul vysázení a grafické zpracování případného sborníku dopracovaných her.
  • V plánu jsou další podobné soutěže: RPG dílna (zaštiťuje Jerson), deskovková kuchyně (zaštiťuje Morech)
  • Jarxes z RPG fóra na poslední chvíli spíchnul RPG linii na Pragoffestu
  • brzy vyjde Končina
  • byla řeč o vydání CPH (nevím, v jakém je to stavu)
  • Gediman stále pracuje na Voidu
  • já stále pracuju na Dakaře


Na co jsem zapomněl?
Jsme s tím spokojeni?
Co dalšího můžeme udělat?
7.4.2014 14:00 - noir
Začneme všichni hrát Void a až hráči začnou umírat (což nebude trvat dlouho), chytne se toho Nova. RPG tak konečně budou mít zmínku v prime-timeu a začne se o nich mluvit...
7.4.2014 14:25 - Sparkle
Dva webové magazíny shánějí pisálky článků, tak kdyby jim tam někdo hodil aspoň jeden článek o RPG, bylo by to fajn. Já to nestíhám.

http://www.wargaming.cz/

http://www.mfantasy.cz/
7.4.2014 17:56 - Jerson
York píše:
byla řeč o vydání CPH (nevím, v jakém je to stavu)

Upravil jsem pravidla a přepisuju je, jen stále lavíruju mezi tím, zda je napsat pro úplného nováčka a vysvětlit všechno, nebo pro zkušeného hráče a vysvětlit jen podstatné a odlišné věci.
A taky pořád narážím na to, že neumím psát.
7.4.2014 18:06 - York
Jerson píše:
stále lavíruju mezi tím, zda je napsat pro úplného nováčka a vysvětlit všechno, nebo pro zkušeného hráče a vysvětlit jen podstatné a odlišné věci.


Začni určitě tím druhým. Snížíš si tak objem textu k napsání, což ti usnadní vývoj. Kratší text si taky přečte víc lidí.
7.4.2014 18:34 - ShadoWWW
York: Máš příliš omezený rozhled jen na projekty, co se točí okolo RPG F. Vím o několika dalších. Např.:
- DrD++ (nebo že by DrD+ 2?)
- DrD 1.6 v PDF verzi
- Sedmý živel (Asterion)

Vím ještě o dalších, ale ty se necítím hoden komentovat (minimálně ne v tuto chvíli).
7.4.2014 18:50 - ShadoWWW
Překvapilo mě, že v anketě hráčů Asterionu "Jaký RPG systém používáte při hře na Asterionu?" DrD2 docela propadlo. Nejvíc se hraje DrD 1.6 (9 hlasů), pak DrD+ (4) a daleko za nimi D&D -bez konkrétní edice- (1) DrD II (1) a Fate (1). Pro GURPS a Střepy snů nehlasoval nikdo.

Střepy snů mě taky překvapily, protože v pravidlech této hry byla přímo výzva, aby si hráči Asterionu zkusili zahrát ve Střepech snů. Naopak mě překvapil úspěch Fatu (i když taky bez konkrétní edice, ale předpokládám 2).
7.4.2014 18:59 - Sparkle
Nám se v krámě zase vrátilo Drd2 na pozici nejprodávanějšího rpg. :(
7.4.2014 19:07 - sirien
Jerson píše:
jen stále lavíruju mezi tím, zda je napsat pro úplného nováčka a vysvětlit všechno

pokud to má jít do tisku, tak přesně tak. Pro úplného nováčka a všechno, i kdyby jen ve zkratce jednou dvěma větami...


ShadoWWW: Zaprvé teda anketa se 17 hlasy je fakt o ničem. DrD mohly dohromady odklikat dvě skupinky, zatímco Fate a DnD mohl odkliknout jeden hráč ze skupinky...

Každopádně - nic moc překvapivého. DrD vede, +kový tradicionalisti v závěsu, na II něco pes. Poměrně očekavatelné rozložení cz mainstream RPG internetového publika (mimo RPG F a Kostku)

Střepy snů jsou pro Asterion totálně k ničemu. Erric tam sice vepsal nějaký marketingový kec aby zkusil hráče Asterionu nalákat, ale - Asterion je tradiční až bolestivě klišé high fantasy heroic setting co si hraje na jakýsi realismus a kompaktnost. Je to české Dragonlance bez knížek a přesně k tomu je určen - k rozsáhlé sáze přes 36 levelů. Což je přesně to, co Střepy nenabízí.
Střepy jsou hra, která Ti vytvoří výsledek spíš ve stylu Dungeons&Dragons Movie (teda, nejspíš v o dost vyšší kvalitě) - což není něco, co by Asterion moc podporoval.

A úspěch Fate... 1 hlas není moc úspěch. Každopádně zapomínáš, že Fate existuje už velmi dlouho - a český překlad Fate existuje už také velmi dlouho, o dost dýl, než lidi myslí. Pokud se vybavuju správně, tak už snad i celých 7 let a táhne tomu na 8...
...a v mezičase vyšly Příběhy Impéria - to už taky budou tak 4 roky, ne?
...a teď poslední rok je trochu bordel kolem 4e...

Jediná věc, která mě v té anketě fakt zarazila, je propad GURPS. Svého času míval dost příznivců, ale očividně už má svou éru hodně za sebou...


Jo a pak taky diskuse. Může mi prosím někdo říct, kdo to je tavicz a kde kdo tady na Kostce ke všem Démonům i Ďáblům přeložil DnD Next?
7.4.2014 19:11 - sirien
Sparkle: To je sice roztomilé a určitě dobré pro Bouchiho, ale nedá mi to neučinit drobnou faktickou poznámku: na to, jak dlouho nám tu říkáš / tvrdíš / brečíš? že je právě DrDII tím nejprodávanějším, co máš na skladě... pořád k těm vlastníkům nikde nevidim ty hráče.

Popravdě řečeno znám hodně lidí, kteří DrDII koupili. Neznám jediného, který by jej i hrál.
Ta diskuse na Asterion auditku je snad první místo, kde jsem na nějaké takové narazil (RPG F nepočítám, to je jako kdyby se Wizardi chlubili tim, že DnD Next hraje Mike)
7.4.2014 19:27 - ShadoWWW
Píše:
(RPG F nepočítám, to je jako kdyby se Wizardi chlubili tim, že DnD Next hraje Mike)

:-D
Píše:
kde kdo tady na Kostce ke všem Démonům i Ďáblům přeložil DnD Next?

Tos vzal kde? Vždyť ta hra ještě ani kompletně nevyšla. Jediný, o čem vím, je překlad playtestu, který je mimo jiné v hlavičce diskuze o DnD Next. (Ten jsem dělal ve spolupráci s několika svými kámoši, se kterými jsem zkoušel hrát playtesty.)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.06938099861145 secREMOTE_IP: 3.95.233.107