RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
30.5.2014 19:11 - sirien
Yashamaru píše:
Paizo asi pohrda penezma.

Naopak. Si RPGčkař, zaslechneš, že Paizo dělá super dobrodružství, ale nemáš k tomu úplně důvěru... a hele, free sample... a hej, to je cool, cože dalšího to nabízej?
30.5.2014 22:09 - Element
Hollow´s Last Hope přečteno, je to kraťoučký, 16 stránek. U Paiza se mi vždycky líbilo grafické zpracování, někomu ten komixový styl nemusí sednout, ale mě nevadí. Co se týče dobrodružství, tak se to dá shrnout asi následovně: v zapadlé vesničce se rozšířila nemoc a k výrobě léku chybějí tři ingredience. Jedna roste na nejstarším stromě blízkého hvozdu, druhá se dá najít v chýši dlouho mrtvé čarodějnice a třetí v prvním patře blízkého trpasličího chrámu. Na toto dobrodružství se dá navázat dalším (Crown of the Kobold King), kde prozkoumáme další patra chrámu.

Volně pak navazují:
Revenge of the Kobold King
Hungry Are the Dead
Carnival of Tears

Více informací o Darkmoon Vale, ve které se všechny dobrodružství odehrávají se dá najít v knize Pathfinder Chronicles: Guide to Darkmoon Vale.

Celkově to na mě udělalo pěkný dojem, slabší mi přišla jen některé hody z Random Encounters tabulky, ale rozhodně to nejsou jen seznamy nesmyslných kombinací monster, které jsem čekal že tam najdu.

Trošku si to předělám k obrazu svému a uberu generic high fantasy ve prospěch historické fantasy s prvky hororu. A mrknu na další věci od nich.
30.5.2014 22:40 - sirien
Yashamaru:
Vrabčák píše:
A mrknu na další věci od nich

vidíš, jak pěkně jim to funguje? :)
30.5.2014 23:44 - Vojtěch
Jo, takhle nějak to funguje :-)

Kdybys hledal nějakou tématicky laděnou věc, tak dej vědět. Určitě se něco vyhrabe.
8.6.2014 15:21 - ShadoWWW
Ve světě se v posledních letech osvědčil zajímavý trend - propagace PRG na veletrzích a conech. Americký GenCon každý rok trhá rekordy návštěvnosti a i letos byly lístky okamžitě vyprodané během několika hodin, proto organizátoři museli zvětšit plochu a udělat druhou vlnu prodeje lístků. I druhá vlna byla okamžitě rozprodaná.

A tento trend je nejen v USA. Např. anglický UK Games Expo, který je obdobou amerického GenConu, má také každý rok stále větší návštěvnost. Viz graf níže.Pro mě jako Brňáka je to hodně překvapující, protože vím, že brněnské, ale i pražské nebo německé veletrhy obecně upadají a trpí stále nižší a nižší návštěvností, mnoho z nich kompletně zaniklo (např. Invex). Ukazuje se ale, že veletrhy RPG her mají zcela odlišnou tendenci. Nejspíš právě proto, že u hraní stolních RPG je osobní kontakt nenahraditelný (oproti např. hraní počítačových her).

Vím, že jsou tu aktivity jako GameCon nebo Festival Fantasie. Rozdíl oproti GenConu nebo UK Games Expo je ale v tom, že GameCon a FF jsou fanouškovské uzavřené akce. Možná by to chtělo udělat nějakou výstavu spojenou s prodejem a otevřeným hraním na pražském nebo brněnském výstavišti. Mohlo by se ukázat, že tyto pro veřejnost zcela otevřené a přitom lehce propagovatelné akce by měly překvapivě stoupající návštěvnost, tak jako je tomu v zahraničí.
8.6.2014 16:20 - Vojtěch
Nebo proto, že na těchto veletrzích je zábava být?
8.6.2014 16:42 - sirien
ShadoWWW: Tvé představy o FF jsou trochu zastaralé, mnoho fanoušků na něj přestalo jezdit právě protože to přestala být uzavřeně fanouškovská akce...
8.6.2014 22:48 - ShadoWWW
Sirien: A celkově se zvedá návštěvnost, nebo spíš upadá?

Nicméně FF se odehrává v prostorách kina v Sokolově. To není ten styl, o kterém mluvím. Myslel jsem spíš veletržní akci. Samostatnou nejspíš ne (takový potenciál zatím RPG nemá), ale třeba jakou součást nějakého knižního nebo počítačového veletrhu. Něco jako se kdysi přidalo k Invexu Come in Future nebo později jak se k němu přidal např. Digitex. Tady v Brně je docela běžné, že menší tématicky podobné veletržní akce, které by samostatně byly moc malé, se spojí a pak se označují jako "X+y" (např. Invex + Digitex). Potřebovalo by to ale společnou záštitu největších hráčů na poli business RPG, tedy např. (ideálně) ALTAR+Mytago+Blackfire+Mephit+Fantasy obchod+Černý Rytíř. Vástavní + prodejní akce s přednáškami a volným hraním. Něco jako GemaCon, ale víc otevřené běžné veřejnosti (ne tak geeky, víc propagační).

Na veletržní a conové akce se poslední dobou zaměřuje nejen WotC, ale i Paizo a další. Když vezmu Wizardy: V době celého cyklu 4. edice byl hlavní propagační kanál internet. Dokonce chtěli jednu dobu přenést celé hraní D&D čistě přes internet. Pak si nechali udělat průzkumy a zjistili, že pro D&D jako mainstream je mnohem lepší propagační kanál veletrhy a cony. Jsou v jiné pozici než vydavatelé nemainstreamových RPG. Noví hráči nemainstreamových RPG se obvykle rekrutují z jiných RPG, které jim z nějakého důvodu nevyhovovali, a tak na netu hledají alternativy. D&D ale jako mainstreamová hra zaujímá předně nové hráče, kteří žádnou jinou zkušenost s RPG nemají. Jinými slovy, když se vezme nový hráč jiného RPG, tak téměř jistě bude mít zkušenosti s D&D. Když se vezme nový hráč D&D, tak téměř jistě nebude mít zkušenost s žádným jiným RPG.

A je krásně vidět, jak se cony a veletrhy staly hlavním informačním kanálem Wizardů místo internetu. V době příchodu 4E byly všechny nové informace o nové edici prve na internetu. V době příchodu D&D 5E ne. Tak např. playtest - na internetu se objevil první veřejný playtest na konci května 2012. Skutečně první veřejný playtest byl ale už předtím na Pax East 2012 na začátku dubna téhož roku (se zákazem focení). Nebo ilustrace - na veletrzích se objevily už zhruba měsíc předtím než na internetu (opět se zákazem focení). Nebo první dobrodružství pro D&D Next - Ghosts of Dragonspear Castle - se vydalo exkluzivně pro návštěvníky GenConu v srpnu 2013, pro internet bylo uvolněno až 1.5.2014. A jako poslední bych zmínil samotné vydání Player's Handbook 5E - 19.8.2014. Na GenConu ho ale budou exkluzivně nabízet už od 14.8.

Zkrátka - Wizardi se domnívají, že propagovat novinky přes cony a veletrhy jim přinese větší úspěch než prvotní propagace přes internet.
8.6.2014 23:16 - sirien
ShadoWWW: what? V prostorách kina v Sokolově? Ty kolego, Ty to máš fakt hodně zmotaný.

Festival Fantazie (letní, velkej) se odehrává v Chotěboři (město) v prostorách KD Junior (přednášky, zázemí) přilehlé sportovní haly (dva velké sály), přilehlé sokolovny (jako budovy, podle sdružení Sokol - jedna velká hala a několik přednáškovek) a kina Chotěboř.

FanCity aka Festival Fantazie Speciál (podzimní, malej) se odehrával v historii všude možně, aktuálně je pokud vím zpátky v Chotěboři ve Vaškově Hotelu Fantazie.

PragoFFest, aka FF-praha aka FF-únor aka "bývalý Pragocon" se odehrává v Praze a pokud se něco zvlášť nezměnilo tak v prostorách Modré školy (dvě velké haly mimo jiné, velký prostor venkovního hřiště)

K tomu Vašek různě fušuje a nefušuje do dalších akcí, ve kterých už úplně přehled nemám (GameFest, MineCity, Bloody Xmas...)


dříve FanCity a teď zejména PragoFFest a GameFFest chtěl Vašek pokud vím stavět především jako veletržní akce ve stylu Bratislavského Istroconu (který je skutečně mnohem víc "veletrh" než "con" tak jak ho chápeme u nás v ČR)
8.6.2014 23:18 - ShadoWWW
Chtěl bych se ale zmínit ještě o jedné věci - RPG pro začátečníky. Ukázalo se, že nové RPGčka s novými styly hraní RPG nepřináší do hraní tolik nových hráčů, jak se předpokládalo. Do nových RPG obvykle míří hráči jiných RPG, ale ne zcela noví hráči.

Souvisí to i s tím, že za posledních 5 let prudce stoupl počet hráčů stolních her - a to ve všech typech: deskových her, karetních (i sběratelských) her, figurkových válečných her - ale ne RPG! Tam naopak celkový počet hráčů klesá. Wizardi si nechali zpracovat rozsáhlý průzkum, proč tomu tak je a zjistili, že největší překážkou není ani rozsáhlost pravidel (mnoho deskovek má rozsáhlejší pravidla než některá RPG), ani cena (sběratelské karetní hry jsou dražší), ale délka přípravy hry.

Aby D&D 5E dokázala nastartovat vzrůstající počet hráčů RPG, její pravidla musí podporovat superrychlou přípravu hry. Nový, ještě rychlejší a jednodušší styl "vem a hrej". S tím souvisí např. tvorba postavy: pro většinu současných RPG hráčů je nepředstavitelné, aby hra nepodporovala tvorbu vlastní postavy a měla jen předpřipravené postavy. Pro většinu nehráčů RPG je to ale jeden ze zásadních plusů. Ti, kteří odmítají hrát RPG, se vyjádřili: Buď předpřipravené postavy, nebo tvorba postavy max. 30 minut. Většina respondentů ale požadovala začít hrát do pěti minut a nevadilo (v podstatě to bylo nutné), že by hráli s předpřipravenými postavami! Stejně tak práce a příprava DM se musí výrazně zjednodušit a zrychlit.

Z tohoto pohledu se dá snadněji pochopit, proč Starter Set nebude mít v sobě přípravu postavy a bude ji mít až volně stažitelné PDF Basic D&D. Starter Set má představit novou generaci systému "vem a hrej". Basic D&D má zase představit zcela nový stupeň superrychlé přípravy postav vyšší úrovně. A pro nás, kteří berem D&D spíš jako hobby než hru, tu bude opět stará dobrá trojka PHB+DMG+MM se všemi vychytávkami. :)
8.6.2014 23:20 - ShadoWWW
Sirien: A nevíš, jak si ty cony, včetně Istroconu, vedou z hlediska návštěvnosti?
8.6.2014 23:27 - sirien
Mimochodem, vzhledem k tomu Sokolovskému kinu... možná by nebylo od věci kdyby ses na ty zmíněné akce zajel aspoň jednou podívat, když už hodnotíš jak vhodné nebo nevhodné pro něco jsou.

Například moje zkušenosti s Festivalem fantazie coby prostoru na propagaci RPGček nováčkům jsou absolutně excelentní - nejlepší možný prostor u nás. Jezdí tam lidé otevření fantastice a hrám kteří se tam přijeli pobavit obvykle na delší dobu, tudíž jim nevadí zabít jedno odpoledne / večer RPGčkem. Ulovit se tam dají neskutečně snadno, přičemž naposledy co sem s Vaškem mluvil tam byla docela vysoká fluktuace nováčků každý rok (nebudu psát veřejně čísla, byl to soukromý rozhovor - každopádně to ROZHODNĚ není uzavřená akce).

Na vrcholu Maelström Gaming éry jsme dokázali za celé FF odehrát kolem 50 otevřených RPGček, přičemž limit byl dán pouze naší vypravěčskou kapacitou (ten rok jsme otevřená RPG ani nepropagovali, ten výsledek byl daný čistě setrvačností a pověstí minulých ročníků - děsili jsme se že kdybysme to propagovali tak to kapacitně neutáhneme, a dobře jsme udělali. Kolegové z Manifestu fantastiky rok na to značně přecenili své síly a kdybysme jim nepřišli na pomoc tak by byly umlácený čepicema), potenciální zájem byl o hodně větší.

(jen tak egocentricky poznamenám, že jsem tam tu linii vybudoval od základu a počet tam odehraných otevřených her dodneska netrumfnul ani GameCon, loni to tak tak sotva dorovnával)


A ano, pokud bys chtěl dělat propagační akci tohodle formátu na FFku, není problém, lusknu si prstama a sem znovu ve hře - za zády mám Maelström brand který tam dál žije pod jinými, přinejmenším stejně kompetentními, i beze mě, což nám dá defaultní raketovou propagaci prostě jen tím že Maelström má na FF svoje jméno, Vašek mě zná, takže věřím že mi linii bez problémů poskytne.

Problém je jen takový jeden drobný - Maelström nakonec opustil Gaming linii na FFku kvůli tomu, že jsme to nedokázali dál personálně táhnout. Osm dní programu v kuse každý rok s požadavkem na kvalitu má své limity a nám prostě došli lidi. Takže otázka je - najde se tu tak... deset lidí co pudou do osmideního záběru, každej jeden z nich během týdne čtyři přednášky a aspoň šest, sedm her?
8.6.2014 23:31 - sirien
Letní FF a Istrocon jsou něco přes 2k (na webu najdeš jiná čísla, protože si to FF i IC hezky šmelej jak je napadne - denní vstupy, unikátní vstupy...)

FF má míň unique ID, ale zase valná většina návštěvníků je na pár dní, IC může mít i přes 4k, těžko říct, sou jen víkendoví a maj mega fluktuaci, lidi tam choděj i jen na pár hodin na otočku, takže spousta z nich by ani nebyla moc propagačně zajímavá.

Druhotná FFka nevim, ztratil sem přehled. Pokud vim tak PragoFFest se už taky nějak blížil 2k, skoro určitě šel přes 1,5k unique.
FanCity nemám šajnu, s touhle akcí byly problémy, za dob kdy to byl FF Speciál se blížilo 1,5k, pak ale Vašek přerušil kontinuitu a šlo to dolu, teď snad zase nahoru, kde to je přesně netušim.

V létě je ještě Advík, kterej měl roky zpátky 2,5k a nárůst jak svině (+500 lidí ročně), ale sem si jistej že se ten trend dost zpomalil až zastavil. Problém s Advíkem je, že to je super-nerdy-otaku anime akce pro šestnáctky.

Nic dalšího velkého okolo pokud vím není...
8.6.2014 23:37 - ShadoWWW
sirien: Já tušil, že ty jsi ta osoba, co toho ví o zdejších conech nejvíc. :-) Díky.

Jinak co se týče třeba mé osobní návštěvy a podpory těchto akcí: bohužel z rodinných důvodů nemám čas se zůčastnit. Ale teoreticky bych si dokázal najít čas třeba na jednu akci, že bych přijel na 1, max. 2 dny a klidně bych něco odpřenášel a odmástroval, kdyby byl zájem nebo potřeba. :-)
8.6.2014 23:45 - ShadoWWW
Jinak celým tím svým pojednáním o conech a výstavách jsem chtěl říct hlavně to, že ve světě je to na vzestupu z hlediska návštěvnosti a dá se předpokládat, že u nás to bude podobné, tak pro vydavatele RPG by mohlo být zajímavé se toho chytnout a podpořit tak přežití RPG v ČR.
9.6.2014 11:11 - Dukolm
sirien píše:
Na vrcholu Maelström Gaming éry jsme dokázali za celé FF odehrát kolem 50 otevřených RPGček,...

Ještě by chtělo dodat, že to bylo v době kdy FF mělo 9-10 dní, takže srovnání s Gameconem 4 dny, jen trošku matoucí, nehledě na to že, když se dalo těch 50 (no můj odhad počtu je, jen okolo 40) her tak více méně to bylo na bedrech jen pár vypravěčů. Někdy bylo 5 skupinek ale někdy jen dvě až tři, ale nedalo se to nijak extra odhadovat dopředu.
9.6.2014 11:46 - Shako
ShadoWWW píše:
Jinak co se týče třeba mé osobní návštěvy a podpory těchto akcí: bohužel z rodinných důvodů nemám čas se zůčastnit. Ale teoreticky bych si dokázal najít čas třeba na jednu akci, že bych přijel na 1, max. 2 dny a klidně bych něco odpřenášel a odmástroval, kdyby byl zájem nebo potřeba. :-)


Tvé nadšení, že by se mělo udělat něco velkého je super, ale praktická zkušenost s tím, co máme aktuálně k dispozici je nulová a schopnost někam vyrazit se té nule hodně blíží. Tak dík za názor, ale... :-(
9.6.2014 11:51 - York
ShadoWWW píše:
Wizardi si nechali zpracovat rozsáhlý průzkum, proč tomu tak je a zjistili, že největší překážkou není ani rozsáhlost pravidel (mnoho deskovek má rozsáhlejší pravidla než některá RPG), ani cena (sběratelské karetní hry jsou dražší), ale délka přípravy hry.


Hru bez přípravy jsem sepsal v podstatě hlavně z těchto důvodů. Cílem byl text uchopitelný pro naprosté začátečníky. Bohužel nevím, jak moc se mi to povedlo, chybí feedback. (Respektive vím, že mechanickou stránku to chce ještě trochu zeštíhlit - pracuju na tom).

Výhledově bych taky chtěl zkusit se stejným cílem zpracovat dungeoncrawl mód postavený na tom, že základní pravidla budou co nejštíhlejší a další pravidla budou přidávat jednotlivé moduly s dungeony (v dungeonech budou k nalezení nové schopnosti, atp.).
9.6.2014 12:07 - York
ShadoWWW píše:
Pro vydavatele RPG by mohlo být zajímavé se toho chytnout a podpořit tak přežití RPG v ČR.


Tohle fakt u nás nehrozí. Vydavatelé jsou fyzicky jednotlivci. Mytágo a Fantasy obchod jsou dohromady představované jedním pracovně značně zatíženým člověkem. Prodeje RPGček navíc nejspíš nebudou hlavním zdrojem příjmů Mytága ani Mephitu, takže pochybuju, že by se jim taková aktivita vyplatila čistě z obchodního hlediska.

Nepochybuju o tom, že by šla nějaká spolupráce domluvit - zaštítění značkou, možná nějaké promo materiály, ale samotná aktivita u nás rozhodně musí vzejít od dobrovolníků, házet to na vydavatele není dobrý nápad.

sirien píše:
lidí co pudou do osmideního záběru, každej jeden z nich během týdne čtyři přednášky a aspoň šest, sedm her?


To je dost šílená nálož. Kdyby to bylo v Praze, tak asi jo. Chotěboř nedám.
9.6.2014 12:40 - Sparkle
No můžem se podívat kolik by stál pronájem stánku třeba na veletrhu knih, a pak se můžem bavit jak by se to zaplatilo. Ale organizovat se mi to nechce, mám toho moc.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.18113207817078 secREMOTE_IP: 35.170.64.36