RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
20.6.2014 00:04 - Sparkle
No zase pokud akce bude příšerně zorganizovaná, ale povede se tam odchytnout 5 lidí a udělat jim krásnej opengaming, o to silnější na něj budou mít vzpomínku, takové světlo ve tmě :)
20.6.2014 09:37 - Blaine
Sirien: V tom s podminkama od Vaska mas pravdu. Ja a banda kamosu mame zase sve tri stoly v deskovkove herne 3-4 volnasky (4. by pry by mel byt na miste) na cely tyden, ktere si muzeme predavat, protoze dovolenou na cely tyden si nikdo samozrejme vzit nemuze. Prvni rok jsme to meli taky tak. A druhy taky. Mame proste to co chceme. Nechceme odmenu, pro nas je to ciste konicek, moznost si zahrat wargaming s novyma lidma, pokecat, opit se jak psi.
Jelikoz jsem s nim nedohadoval jeste nejake financni odmeny, to je parket nekoho jineho a nam jako "klubu" to staci, tak si nemuzu stezovat.
17.1.2015 11:01 - ShadoWWW
Narazil jsem na historickou stránku s překlady RPGček. Jsou tam překlady AD&D (jiný než tady), GURPS, Shadowrun, Risus a Vampire the Masquerade.
4.2.2015 13:15 - Plz
Chvíli mi trvalo než jsem přečetl celou asi už rok starou diskuzi a nedá mi to a chvilku si tady budu taky "honit své ego".

Není pravda, že RPG skomírá nebo dokonce umírá ale je jen jiná doba. Vím o několika herních skupinách, které hrají, hrají pravidelně ale nemají potřebu se nějak zapojovat do internetového života a nebo jen velmi málo. Třeba z naší grupy jsem vlastně jediný kdo vůbec kdy byl na netu.

Co mám kontakty na mladší hráče (děti mých kamarádů) tak vím že taky hrají dokonce i se mnou v družině hraje 14letý klučina, který jinak dělá PJe (alespoň je vidět na čem jsem to vlastně vyrostl). Ale ani jeden z nich nevidí důvod proč by jako měl dělat něco víc než jen hrát. Nemám pocit že by jich bylo nějak míň než dřív.

Proč servry zejí prázdnotou? Osobně si myslím že jsou k tomu dva důvody. První ten důležitější je, že jsou jiné věci na netu, než nějaký diskuzní servr vždyť se dá hrát tolik her on-line tak proč proboha něco psát. A druhý důvod je přítomnost dinosourů (mezi které taky už asi patřím) kteří nepředali včas otěže. Tohle je třeba problém Draciho Doupete, které tak hledělo na svoji úroveň a bálo se mladé krve v redakci až se tou úrovní zalklo.

Ještě snad dodat, že k tříštění internetové scény přispělo i názorové hádání mezi DrD a zbytkem herního světa kdy zastánci DrD ho obhajovali a druhá strana naopak na DrD dštila oheň a síru (jeden z důvodů proč jsem třeba já opustil RPGforum).

Co pro to mohu udělat já? Já nic a ani nic dělat nechci. Stále hraji což je pro mě nejdůležitější.

A co tvorba? Hraji si na svém písečku se svými pravidly a ni nevím jestli bych je někdy dal třeba sem na kostku na cupování místním vlkům. Asi bych se dozvěděl jak jsem staromódní, nemožný a jak jsou vlastně pravidla k ničemu. Alespoň mě k tomu vede přečtení diskuze u Dakary, Končiny a několika článků o tvorbě her.

Co závěrem? Nebojte se, RPG pokračuje dál a jen dinosouři zase vymřou.

Plž
4.2.2015 15:13 - Vojtěch
Já si právě myslím, že je škoda, že se část tvorby ztratí v nenávratnu a zmizí s dinosaury, kteří často mají nějaký klenot, o který by se dalo podělit. Ono totiž že skupinka hrála kdesi v lesích znamená, že si sice užila zábavu,což je skvělé, ale dál se pak nic neděje a vývoj nikam nejde.
4.2.2015 17:01 - sirien
Vojtěch Já bych se toho nebál. Ti co nic nesdíleli by stejně moc nepředali a Kostka archivuje "moudrost" mnoha veteránů v článcích i diskusích. Myslím, že třeba Alnagův odkaz jen tak nezmizí ani kdyby sem Alnag už nikdy nepřišel.
4.2.2015 17:15 - andtom
Plž: Napsal jsi to hezky.
4.2.2015 17:47 - Babaj
Alnag?: Kdo je to alnag,:-))
5.2.2015 08:53 - Plz
Vojtěch:
Ani já bych se nebál. Naopak. Když se podívám do historie tak vlastně vždy přežilo jen to nejlepší a ostatní bylo ztraceno. Kolik knih třeba bylo za první republiky a kolik jich je natolik dobrých, že mají cenu číst i teď? Historie se opakuje a zapomenutí většiny textů je vlastně úplně v normální.

A navíc RPG je především hra a hra je buď zábavná nebo nudná. Ve výsledku je jedno jak se hraje. Na to žádnou herní teorii nikdo nepotřebuje, jen zdravý rozum a chuť si zahrát. Teorii píší jen ti co by rádi hráli ale už na to nemají tolik času.

Plž
5.2.2015 09:25 - Vojtěch
Jde o to, že když se nikdo nepodělí, tak není ani z čeho vybírat.
5.2.2015 10:24 - York
Vojtěch píše:
Jde o to, že když se nikdo nepodělí, tak není ani z čeho vybírat.


Od první prezentace k něčemu široce použitelnému bývá obvykle dlouhá cesta. Málokdo se po ní vydá a ještě méněkdo dojde na konec. To, že kostka je asi nejhorší možné místo, kde se o to snažit, je ovšem smutná pravda.

Plz píše:
A navíc RPG je především hra a hra je buď zábavná nebo nudná. Ve výsledku je jedno jak se hraje. Na to žádnou herní teorii nikdo nepotřebuje.


Na hraní ne, ale vytvořit zábavnou hru není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Něco o tom vědět je docela dobrý startovní bod.
5.2.2015 10:41 - Shako
York píše:
To, že kostka je asi nejhorší možné místo, kde se o to snažit, je ovšem smutná pravda.


Chápu... těch kvalitních produktů, které vznikly, ale jen na kostce se jim nedostalo pozitivní přijetí... Void, Astrální doupět, DrD II, Končina...
5.2.2015 12:28 - PetrH
jen se bojím, že brzo asi vymřou klasická rpg typu oDnd, respektive za dva tři roky budou v kategorii ostatní/retro.
5.2.2015 13:37 - Gurney
Plž: to je hezky řečeno, já mám taky dojem že to "vymírání rpg" je spíš takový pocit, že tráva bývala zelenější než nějaký ověřený fakt.

Píše:
Proč servry zejí prázdnotou? ...

Můj tip je že mimo jiné i proto, že diskuze ve srovnání s dobou třeba před pěti lety mnohem snadněji sklouzávaj k nějakým teoretickým debatám a to odrazuje od přispívání normální hráče, ale zase láká teoretiky, čímž se kruh uzavírá. Tak nějak si dělám naděje, že fluffovýma článkama a návodama k hraní se to podaří trochu zvrátit, i kdyby to byly jen komenty typu "to je ok, možná to použiju".

(a nebo jsme právě teď taky spadl do toho dojmu o mýtických časech kdy bylo všechno lepší :)

plž píše:
Ještě snad dodat, že k tříštění internetové scény přispělo i názorové hádání mezi DrD a zbytkem herního světa kdy zastánci DrD ho obhajovali a druhá strana naopak na DrD dštila oheň a síru

Nj, to byla svého času hrozná blbost, ve kterém mám taky svůj díl blbých keců, byť podstatně později :(

Plz píše:
Asi bych se dozvěděl jak jsem staromódní, nemožný a jak jsou vlastně pravidla k ničemu. Alespoň mě k tomu vede přečtení diskuze u Dakary, Končiny a několika článků o tvorbě her.

Nevím o tom, že by někdo dostával sadu za to že sem hodil svoje domácí pravidla. Je pravda že několikrát sem někdo došel s tím jak výbornou hru napsal, jak by ji chtěl vydat (přičemž zlatý grál byl skoro vždycky udělat nové a lepší DrD a přivést všechny do osvíceného zlatého věku, kdy skoro každý bude hrát jeho úžsné rpg) a jak by ji všichni měli vyzkoušet a když s tím prudil dostatečně dlouho, tak někomu ruply nervy a bez příkras mu řekl že jeho hra není nic extra, což dotyčného tvůrce obvykle moc nepotěšilo. Většina z nich se cítila ublížená a reagovala nějak takhle...
Píše:
...To, že kostka je asi nejhorší možné místo, kde se o to snažit, je ovšem smutná pravda.

...nebo ještě ostřeji, čímž samozřejmě jenom přiložili pod kotel.

Končina je pak speciální případ lidí, kteří zkombili výše zmíněné se zaplacenou reklamní kampaní ve které se mimo jiné tváří že to rpg vlastně vymysleli oni, že se setkali hlavně s posměchem tedy není úplně nepochopitelné. Nechvalně proslulí satyři a víly na popularitě taky moc nepřidali.

Co je na to všemu vůbec nejsmutnější ale je, že těmhle vlastně nepříliš zajímavým výtvorům bylo věnováno mnohem víc pozornosti než těm opravdu dobrým (u nichž byly komentáře z dvacky vlastně jenom pozitivní).

Jestli sem svoji tvorbu hodit dát něbo ne je samozřejmě na každém, holt je to tu (nepříliš) moderovaný prostor a nachází se tu lidé rozumní (kterých si myslím, že je převaha) i pár jedinců, kteří soudí jen podle kdo danou věc vydal a jestli je to dobré nebo ne je vlastně nezajímá.
5.2.2015 13:48 - York
Nemluvil jsem o negativnosti hodnocení. Když někdo přijde s tím, že tady je jeho hotová finální hra, která konečně odpoví na všechna přání a prosby hráčů, tak si o to pochopitelně říká. Mluvil jsem o procesu, kdy se z konceptu stává alespoň trochu použitelná hra. A na to prostě kostka není dobré místo.
5.2.2015 14:03 - Gurney
PetrH píše:
jen se bojím, že brzo asi vymřou klasická rpg typu oDnd, respektive za dva tři roky budou v kategorii ostatní/retro.

Nevím co přesně je myšleno klasickými rpg, ale zrovna OD&D je dnes nesrovnatelně populárnější rpg než před deseti lety.
5.2.2015 15:45 - sirien
Plž: No mě přijde, že tu píšeš nesmysly.

Já sám jsem naopak vždycky psal nejvíc právě v době, kdy jsem nejvíc hrál - a to jak co do věcí k běžnému hraní tak k teorii. A shodou okolností vím, že to tak mnoho dalších má podobně. Tzn. přesný opak toho, co tu zkoušíš tvrdit.

Stejně tak Tvoje teze o tom, jak se hráči dnes neúčastní života na netu se mi zdá být dost zcestná. Místní návštěvnost je stabilní, počet zde běžících diskusí se nijak zvlášť nevymiká historické normě (vyjma nějakých krátkých intenzivních období, obvykle vázaných na nějakou událost nebo dění).
Podobně na jiných místech českého internetu (Nyx...) se RPG nediskutují o nic víc ani míň než pamatuju z dřívějška. Servery tedy prázdnotou rozhodně nezejí. Že klesla aktivita na RPG Fóru konkrétně je sice možné, ale to si budeš muset jít vyříkat vedle na RPG Fórum.

Přítomnost dinosaurů je jen Tvá dojmologie - složení místních diskusí je dnes zásadně odlišné od doby dřív. Sám bych mohl vyjmenovat deset, možná dvacet velmi aktivních lidí minulosti, kteří scénu povětšinou v tichosti opustili buď zcela nebo se stáhli do role tichých pozorovatelů. Lidé co tu jsou aktivní dnes jsou z valné většiny nová generace.
I vedení webů patří k nové generaci - tady u nás z valné většiny, u našich sousedů tak z poloviny (a technicky za celou jejich historii jde v podstatě už o skoro třetí až třeti-a-půltou generaci, abychom byli přesní).
Že se dracidoupe.cz chovalo elitářsky a namyšleně a novou krev posílalo k čertu - nevím, nikdy jsem tam nechodil, možné to je, ale opět problém jednoho serveru, nic víc. (Kromě toho jestli to dělali kvůli "kvalitě", tak to je co se mě týče velmi dobrá ironie)


Ohledně tříštění internetové scény - lol. Nic jiného než "lol" se k takovému nesmyslu říct fakt nedá.
Nevím, na jakém internetu jsi žil Ty, ale já pamatuju cz internetovou scénu roztříštěnou mezi desítky malých webů. A ty se pak začaly spojovat a srůstat a komunitně prolínat (ostatně Kostka sama vznikla jako aglomerát tří původních webů...) a naopak v průběhu času docházelo k větší a větší sjednocenosti.
Ano, DrD stálo stranou, protože prostě. A ano, v jeden moment se místní komunita rozdělila, ale při zpětném pohledu bych spíš řekl, že se rozmáchla do šířky, aby její členové získali trochu víc prostoru, spíš než že by se rozdělila.

Že místní neměli rádi DrD - pitomost. RPG Fórum je už roky oficiálním fórem Altaru, tvůrci starého DrD (resp DrD+) tam jsou k vidění, tvůrci DrDII z něj přímo pochází (všichni - základu, Her mocných... Bestiář vznikl z námětu tamnějšího "prostého uživatele" na motivy jeho "domácí tvorby")
Přímo tady u nás jsou aktivní hráči DrD, jak jsme k překvapení některých právě zjistili.
Že byly nějaké třenice vůči DrD - noa? DnD pamatuje svoje edition wars, WoD komunita má v historii také své přestřelky. Whatever. Popravdě pamatuju že i v oné době "nesnášenlivosti k DrD" byli na RPG F aktivní hráči DrD. Takže jestli to náhodou není spíš o tom, že kdo touží být uražen se prostě urazí a o tom že když někam přijde nějaký velký apologeta čehosi a začne lidem říkat jak jsou mimo, tak mnohdy schytá pár ran nazpátek. To jsme v historii měli s "dračákysty" co všude toužili tvrdit že DrD je prostě nej a ostatní hry rozhodně nejsou v ničem lepší, ale stejně tak i s jinými "evangelizátory". Všichni dopadli stejně, žádný rozdíl.


____________________________________________

Tolik k Tvým tvrzením. Teď k Tobě.

Hned do úvodu svého postu jsi napsal, že si jdeš trochu pohonit ego abys pak dodal, jak jsi kdysi musel opustit RPG F protože tam na Tebe byli zlí - a z obsahu i formy Tvých postů mám dojem, že o nic jiného než o pohonění ega a "srovnání účtů" Ti nejde.

Napsal jsi sem 4 posty do 3 diskusí a všechny ty posty vyznívají stejně: co tu děláte nemá smysl a zanikne to, jsem king protože hraju a jinak nic nedělám a tím jsem vyhrál nad váma co jste na mě kdysi byli zlí a říkali mi něco o nějaké teorii, kterou neuznávám.

Ok, fajn, pochopili jsme, natřels nám to.
Pokud nemáš žádné jiné sdělení nebo zájem být konstruktivní, asi není třeba aby ses dále v nějaké čtvrté diskusi opakoval - klidně se vrať ke svému hraní, užívej si ho, bav se a šiř RPG dál tak jak Tě to baví a jak věříš, že to má smysl. Ostatně, jak jsi sám uvedl, máš na internetu mnoho zajímavějších věcí, než psát do nějakých diskusí, ne?
5.2.2015 15:54 - sirien
PetrH píše:
jen se bojím, že brzo asi vymřou klasická rpg typu oDnd, respektive za dva tři roky budou v kategorii ostatní/retro.

Pochybuju. Tak deset let zpátky po oDnD skoro neštěk pes, dneska to je dost hraný styl jak u nás tak na západě, protože "oldschool" zažil renezanci. WoD se drží i po smrti WW (i když WW teda umřel tak nějak ve stylu svých her než že by byl mrtvý navěky) atd.

Gurney píše:
že diskuze ve srovnání s dobou třeba před pěti lety mnohem snadněji sklouzávaj k nějakým teoretickým debatám a to odrazuje od přispívání normální hráče, ale zase láká teoretiky, čímž se kruh uzavírá.

Ta tráva, kterou si pamatuješ zelenější, byla podle mých vzpomínek spíš naopak žlutá suchem. Doba teoretického boomu napříč všemi diskusemi je naopak spíš už pryč...

York píše:
Nemluvil jsem o negativnosti hodnocení. Když někdo přijde s tím, že tady je jeho hotová finální hra, která konečně odpoví na všechna přání a prosby hráčů, tak si o to pochopitelně říká. Mluvil jsem o procesu, kdy se z konceptu stává alespoň trochu použitelná hra. A na to prostě kostka není dobré místo.

Nebo nemáš správný přístup?
5.2.2015 16:04 - PetrH
Pak asi budu muset vice hledat, neb v tomto ve svem okoli znam jen quentina:)
5.2.2015 17:13 - Alwaern
oDnD není mrtvé, minimálně 2 lékaři na Kladensku a 1 sestra to tam hrají. (anecdotal evidence)..Ostatně vedle PF bych to hrál třeba i já, ale nezbývá mi na to mezi Pathfinderem, překlady, mappingem a specializační atestací moc času :/ Třeba příští rok :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088011980056763 secREMOTE_IP: 18.221.165.246