RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
6.2.2015 18:37 - Vojtěch
EDIT: Herdek, tady byl Almiho post, ne?

Já bych se dovolil oponovat v tom, že 5E je nezajímavá a krok vedle. 13th je někde jinde, o tom žádná. Možná i někde cestou mezi 3E a 4E, ale 5E vyrazila IMO v ústrety směrem oDnD renezance a 3E. O neco méně složité než bezpochyby velice úspěšná 3E a s uhlazenými, sjednocenými mechanikami, které to činí přiměřeně uchopitelné. Není to nablýskaný sporťák, ale taky nikoho neurazí. To bude asi taky hlavní chyba. Autorům příliš vyšel záměr nikoho neurazit a udělat absolutní klasiku. Posouvání laťky se koná v grafice, ale jinak už moc ne. Možná se fakt bojí křídly máchnout, nebo čekají že ty pohlavní žlázy rvoucí momenty vytahne každý ze starších modulů (v rámci hesla jednoduché staty = jednoduchý převod). Otázka je, jestli jim tahle sázka vyjde, protože v tomhle oboru rozdíl v ceně RollsRoyce a VolksWagen není takový, ale na svezení to poznat je. Nicméně 5E není asi zajímavá mechanicky, ale tady bych viděl spíš snahu rychle řešit situace a držet se příběhu. Zajímavost dobrodružství je věc druhá, ale za tu systém nemůže.
6.2.2015 18:51 - Jerson
sirien píše:
Jerson: tak je přepošli dál ne? :) vem na Dálavu a někdo je tam už na svoje hraní naláká ;)

Ony chtějí hrát se mnou Omegu, a navíc na Dálavu nemůžu jet.
6.2.2015 19:20 - Arten CZ
Já jsem už vícekrát četl, jak je D&D5e nic moc a jak je 3e super. My jsme hráli delší dobu jen 3.5E, je to už nějaký čas zpátky, ale když si vzpomenu, jak jsme hrávali, tak mi nepřišlo, že by 3.5E bylo nějak jiné. Byla tam kupa featů, které ale byly nic moc (nehráli jsme dále než na lvl 10, takže většinou nějaké +1 k něčemu). Na jiný rozdíl si nepamatuju. V čem bylo 3/3.5e tak skvělé, co 5E postrádá?
6.2.2015 19:22 - Vojtěch
3E featy byly náhodou fajn, ale ne všechny. Bylo potřeba vybírat (bohužel prý designový záměr).
6.2.2015 19:54 - Alwaern
Odbornosti jsou náhodou skvělé, zejména určité posloupnosti. Bohužel (a zároveň bohudík) s komplexností systému a splatbooky narůstaly možnosti a kombinace, z nichž některé byly prostě úplně mimo. Ale není to pro každého.
7.2.2015 03:43 - Almi
Vojtěch. Svůj post jsem radši smazal. přišel mi moc off topic ...
8.2.2015 17:10 - sirien
Vojtěch: no já nevim. Mě ta unifikace a zjednodušení ke které v 5e designu došlo přijdou hodně posun. Ne nutně nějaká revoluce, ale jasná deklarace že i tradiční market leader uznal designový trend a sám jej posunul zas o krůček dál - jednoduchý systém, jednoduché mechaniky, vysoká kompatibilita = more fun.

5e možná není sporťák, ale není to ani žádný nízkonákladový vozítko. Takový dobře provedený SUVčko - rychlý, na silnici, do lehkýho terénu... není na okruhy, není na šílenou sportovní jízdu, není do těžkého terénu ani na žádné jiné typové extrémy, ale jinak Tě pohodlně proveze vším, co ty extrémy nepotkává. Víceúčelové přizpůsobivé autíčko - pro takové je na trhu místa vždycky dost a jako vstupní natahovací hra celého sekmentu RPGček rozhodně myslím dobrá volba.
8.2.2015 18:33 - Vojtěch
Autoff topic:

Sirien: Ačkoli je to dnes pododbné, tak VW jsem uvažoval v rozmezí Golf/Passat, tedy slušné auto za ty peníze, ne Brouk. Kdybych to chtěl nazvat šedou, průměrnou myší, asi bych šel ke Škodě, i když i tamto začíná vypadat slušně. Jinak celou kategorii SUV považuji za absolutně zbytečné auto, které jen ukazuje, že můžu vyhodit víc peněz za schopnosti normálního auta.
10.2.2015 11:32 - Ebon Hand
Jersone, měl by sis vyhodnotit, jestli to je o tvých vlastních prioritách, nebo o zákazu vyřčeném třetí stranou.. :D
11.2.2015 15:18 - Gurney
post trošku retro, poslední dobou diskuzáky moc nestíhám...

Přiznám se že fakt nechápu čím si plž vysloužil to všeobecné opovržení. Skoro mi přijde že na vašich monitorech má jeho příspěvek nějaký odstavec navíc, ve kterém tady všechny proklíná do sedmého kolene a navrch slibuje že je rozdrtí a nejsladší hudbou mu bude křik jejich žen.

Možná jsme něco vynechal, protože je mi sympatické že někdo nepřevzal jako daný názor že RPG už jen bojují o přežití a o život? (protože přesně tak to z celé této diskuze vyznívá a nějak mi k tomu chybí co tomu nasvědčuje)

Co se DrD týká, pamatuju si (resp. četl jsem, ony jsou dost možná ještě z dob, kdy kostka ani vlastní diskuze neměla) diskuze, ve kterých se chtěl nějaký začátečník zeptat na něco s pravidly jen vzdáleně související, ale neprozřetelně prozradil, že hraje DrD. Zhruba čtvrtý následující příspěvek už ho vyzýval aby konvertoval a přidal se k Řádu D&D bratří (body navíc za wtf efekt, pokud se místo toho dozvěděl že má hrát nějakou indie hru), načež dorazila radikální část dračákystického kmenového svazu s mantrou "na pravidlech ani trochu nezáleží & u nás se žádné novoty zavádět nebudou" (i na této straně šlo nasbírat wtf body, pokud to prohašovali lidé jejichž "DrD" mělo s tím oficiálním společné snad jenom házení kostkama). Po desetistránkové bitvě se prach usadil a až na ty první tři posty se už obvykle žádný netýkal toho co ten týpek chtěl vědět. Toť moje dojmy z bojů o DrD :)

York píše:
Mluvil jsem o procesu, kdy se z konceptu stává alespoň trochu použitelná hra. A na to prostě kostka není dobré místo.

Možná není. Možná jsi jen moc nezaujal. A možná je snaha o diskuzi s tebou natolik úmorná, že ji potichu opustili i lidé které původně i zajímala. Nedokážu to objektivně posoudit, jsem příliš umořen.

Merlin píše:
Shadowww: ač se mi komunikace Plže vůbec nelíbí...mnohem víc se mi nelíbí, že jsi si zvykl určovat, kdo, co, kdy a kam může psát. Popravdě jsem přestal na d20 přispívat po tvé selektaci týkající se páté edice.

Nevím kdo jsi, ani co jsi udělal s Merlinem, ale Merlin byl týpek co měl sadu hodně speciálních dovedností - vydržel se měsíce hádat s Alnagem o užaninevímco, uměl přesvědčovat lidi že jejich scimitary jsou ve skutečnosti jenom šamšíry a hlavně nemlčel jen protože mu to někdo řekl. Myslím že až tě najde, zabije tě a vezme si tvoje věci. (vážně - tady ti fakt nikdo nemůže zakázat řešit jakoukoli edici D&D/jiné rpg, maximálně ti někdo může odpovědět že plácáš nesmysly, tedy diskutovat nebo si potichu myslet svoje je jen tvoje rozhodnutí)

Almi píše:
Svůj post jsem radši smazal. přišel mi moc off topic ...

Škoda, náhodou jsem si ho ještě stihl přečíst a přišlo mi to jako docela zajímavý pohled na věc.

D&D a auta - to je náhodou docela hezká metafora, jak ji vidím já:
3e - fakt promyšlený sedan, legenda značky se kterou se srovnávala veškeré konkurenční výrobky a ke které vznikla tisíc a jedna napodobenina a byl překopán do nespočtu různých verzí
PF - 3e, pár nejproblémovějších komponentů bylo vyměněno
4e - svým způsobem stat-of-the-art sporťák, zároveň ale prakticky okruhový speciál, který dělá velmi dobře k čemu je určen, ale ti co s ní vyjeli byť jen na některé úseky D1 byli obvykle nepříjemně překvapeni
13A - taková šikovně udělaná odlehčená varianta 4e, nemůže se na ní pokazit tolik věcí jako na 4e, nevyžaduje tolik práce kolem a dá se s ním jezdit i po udržovaných okreskách
5e - navenek to vypadá jako facelift 3e a upřímně, výbava zatím není zrovna odvaz, pod nic moc kapotou jsou ale 2010s technologie, které z těch 3e i 4e modelů vychází víc než by se mohlo zdát. Otázka je, co s tím teď dokážou udělat dál.

EDIT: hmm, dvě filmový reference za jeden post, enough internet for today...
11.2.2015 16:11 - Sparkle
Já třeba netuším jak RPG upadají nebo neupadají oproti zlaté éře Drd, protože jsem v tý době rpg nehrála. Co ale vím je, že pravidelně (tzn: víckrát za měsíc) potkám někoho, kdo mi řekne, že:

a) strašně rád bych hrál RPG, ale nemám s kým. V mojí škole jsem se zeptal snad už každýho a nikoho RPG nezajímají,. Moje rodina to samý.

b) strašně rád bych hrál RPG, ale ve městě kde bydlím jsem nesehnal hráče.

c) hraju s munchkiny pro které je RP sprosté slovo, ale co mám dělat když si chci zahrát, v mé lokalitě jiní hráči nejsou.


Nějak odmítám věřit tomu, že by to všecko byli neschopný lidi, kteří by ty spoluhráče našli, kdyby se aspoň trochu posnažili. Něco mi říká, že minimálně část z nich se fakt snažila a že ti spoluhráči fakt nejsou.
11.2.2015 16:15 - Merlin
Gurney píše:
Nevím kdo jsi, ani co jsi udělal s Merlinem, ale Merlin byl týpek co měl sadu hodně speciálních dovedností - vydržel se měsíce hádat s Alnagem o užaninevímco, uměl přesvědčovat lidi že jejich scimitary jsou ve skutečnosti jenom šamšíry a hlavně nemlčel jen protože mu to někdo řekl. Myslím že až tě najde, zabije tě a vezme si tvoje věci. (vážně - tady ti fakt nikdo nemůže zakázat řešit jakoukoli edici D&D/jiné rpg, maximálně ti někdo může odpovědět že plácáš nesmysly, tedy diskutovat nebo si potichu myslet svoje je jen tvoje rozhodnutí)


:) gurney :D neboj, zakázat/zakazovat si věci nenechávám. Nicméně mě dokáže odradit klima a vůbec to, že to někdo dělá (v dobrém, špatném, neutrálním smyslu nebo s jakýmkoliv úmyslem....klidně i pro vyšší dobro :))
A hádek mám v práci dost, takže se jim nehodlám věnovat tady :)-pokud to není jasné definování pojmů scimitar a orc.

Prostě chápu, když admin někomu řekl, že jeho posty narušují psaná i nepsaná pravidla. Ale aby to dělal kdokoliv jiný, když se mu nelíbí, že má někdo jiný názor mne právě na tomto (pro mne)srdcovém webu štve. ***

*** Tento názor nijak nenarušuje můj hluboký obdiv k tomu co Shadowww dělá a jak to dělá!!!!
11.2.2015 16:37 - Almi
Sparkle: Pokud jsou Ti lidé z Prahy, co chtějí hrát, klidně je posílej na Kostku. Kdysi tu byl seznam skupin. Asi už na něm sedá prach, ale třeba já na hraní v Praze klidně někoho teď vezmu.

Gurney: Možná zajímavý post, ale na konci jsem se vyděsil jeho délkou a uhnutí od tématu. Nějak jsem i podlehl autocenzuře a raději ho smazal. Zdá se, že ne dost včas :)
11.2.2015 16:55 - noir
Jak omezuju on-line aktivity, naopak se snažím podporovat reálné věci. No a dost mě překvapilo, jak obrovský zájem je na Barrandově o hraní "dračáku". No a už jsme sehnali i místnost, kde se může prakticky kdykoliv hrát - přímo na poliklinice, v ideálním centru sídliště.

Neznáte někdo na Barrandově někoho, kdo by RPGčka měl rád a občas by pomohl nebo si zašel zahrát? :)
11.2.2015 17:06 - sirien
Merlin: Neberu Ti jak věc vidíš, ale velmi mě mrzí, že do věci zatahuješ slovo "admin". Kostka má od svého založení pevnou tradici toho, že admini tu v diskusích ani jinak nejsou nic zvláštního - vystupují, chovají se, vyjadřují se, publikují atd. jako běžní uživatelé a jako běžní uživatelé i interagují s ostatními uživateli.
To, že tu admina nepoznáš podle nějaké cool insignie, ať už jde o barvičku jména, ikonku u obrázku nebo cokoliv jiného není nedostatek webu, ale tvůrčí záměr (stejně jako to, že se u ikonek nezobrazuje, kolik jednotek nebo stovek či tisíc postů nebo článků tu kdo napsal).
Pokud to, že shodou náhod víš, že je ShadoWWW admin ovlivňuje to, jak s ním interaguješ, pak to je poměrně nemilý rozpad ideálu diskusní kultury, který by tu měl ideálně být :(

EDIT: což projistotu poznanemávám není myšleno jako kritika na Tvou adresu
11.2.2015 17:11 - noir
Právě jsem si vystřelil mozek z hlavy...

Celý svět je divadlo
a muži, ženy na něm jsou jen herci.
Mají své příchody a odchody
a jeden člověk hraje v životě
několik rolí v sedmi dějstvích. První je dítě,
bulí a blinká chůvě v náručí,
pak brblající školák s brašnou, který
se v ranním slunci sune do školy
líně jak šnek.

-blbý je, když si lidi neuvědomí, jaký role hrajou a kdo je publikem... Alnag to uměl, tohle je tragédie.
11.2.2015 17:14 - PetrH
No ona kdyby se udelala treba tady ficura, zadat druzinu co hraje, kdy a kde s rozlozenim na google mapu, tak by to pomohlo, nekdy si reknes to je dalka a ona neni, to same mit vrstvu single hracu;)
11.2.2015 17:20 - York
sirien píše:
To, že tu admina nepoznáš podle nějaké cool insignie, ať už jde o barvičku jména, ikonku u obrázku nebo cokoliv jiného není nedostatek webu, ale tvůrčí záměr (stejně jako to, že se u ikonek nezobrazuje, kolik jednotek nebo stovek či tisíc postů nebo článků tu kdo napsal).


To je docela fajn, BTW.

noir píše:
Neznáte někdo na Barrandově někoho, kdo by RPGčka měl rád a občas by pomohl nebo si zašel zahrát? :)


Přímo v místě zrovna ne, ale je to pro mě ještě v pohodě dosažitelné. Pokud tam najdeš pár zájemců o Hru bez přípravy (vcelku libovolný žánr), rád se stavím.
11.2.2015 17:34 - Almi
Noir: Kdybys nevěděl, jsem z Barrandova... :))
11.2.2015 17:53 - Shako
Sparkle píše:
Nějak odmítám věřit tomu, že by to všecko byli neschopný lidi, kteří by ty spoluhráče našli, kdyby se aspoň trochu posnažili. Něco mi říká, že minimálně část z nich se fakt snažila a že ti spoluhráči fakt nejsou.


Sehnat spolehlivé (pravidelně chodící) a nadšené hráče byl vždycky problém, ne? Jako všechno je to o tom dát té "organizaci" hraní nějaký čas. Občas to jde hned a vydrží to dlouho. Občas je to komplikované - hledá se dlouho a pak se to rychle rozpadne.

Přidat se do skupiny, kde hraje Almi mě stálo jeden náhodný večer (kino a hospoda). A už několik let je to moje nejpravidelnější a nejčastější herní skupina.

Oproti tomu vytvořit moji občasnou herní skupinu mi trvalo několik let než jsem poznal a oslovil dostatek hráčů, se kterýma máme dostatečné průniky času a chuti. Přesto občas, když mám čas a připravenou hru, tak nemám hráče.

Časové období moji aktivity v obou skupinách je téměř totožné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.065563917160034 secREMOTE_IP: 18.117.107.90