RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
11.2.2015 19:01 - Merlin
Sirien: omluva za "admin". Nějak mě nenapadlo jiné slovo. Vzhledem k tomu, že ač je 21. století, jsem pouhým uživatel PC :) tak jsem použil nevhodné cizí slovo :)
11.2.2015 19:08 - Quentin
Sparkle píše:
c) hraju s munchkiny pro které je RP sprosté slovo, ale co mám dělat když si chci zahrát, v mé lokalitě jiní hráči nejsou.

Tohle se dá řešit. Nejsnazší je hrát hry, co nepodporují nebo netrpí na powergaming.

Píše:
a) strašně rád bych hrál RPG, ale nemám s kým. V mojí škole jsem se zeptal snad už každýho a nikoho RPG nezajímají,. Moje rodina to samý.

b) strašně rád bych hrál RPG, ale ve městě kde bydlím jsem nesehnal hráče.

Tohle platí jen u lidí z vesnic a malých měst. Praha nějakou nouzí rozhodně netrpí.

Mě to úplně trhá žíly :D Mám tolik her a známejch, se kterejma bych chtěl hrát. Určitě bych postavil alespoň pět nebo šest skupin*. A to nemluvim o inzerátech, co se objevují na rpgf nebo facebooku. Dokonce i tady pár příspěvků nade mnou láká Noir na hry na Barrandov.

Řešením pro takhle těžkou nouzi o hráče je buď
1) zapojení do nějaké online komunity a dojíždění. Hrát jen párkrát za rok na srazech nebo si domluvit herní víkendy třeba jednou měsíčně v okresním městě.
2) Play-by-post (naprosto validní styl hry. Dlouho jsem to odsuzoval, ale po vyzkoušení můžu doporučit)
3) Skype/Google Hangout (koukněte na ectheliony, jak jsou aktivní i z německa)

Píše:
Nějak odmítám věřit tomu, že by to všecko byli neschopný lidi, kteří by ty spoluhráče našli, kdyby se aspoň trochu posnažili. Něco mi říká, že minimálně část z nich se fakt snažila a že ti spoluhráči fakt nejsou.

Část třeba jo, ale počítám, že většina jsou chudáci vyděšení z vedení hry. Často je nouze o spíš DMy než o hráče (což jsem nikdy nepochopil, když jeden DM pokryje 3-5 hráčů). Viním dračák (nebo obecně middleschool) za stigma, co se kolem toho vytvořilo.

A část jsou určitě lidi, co se sami k ničemu nedokopou. Nemají čas. Nechtějí nic organizovat. Ideálně aby je někdo pozval na rozjetou hru, která ale není ještě rozjetá, ať nejsou v ničem pozadu. A taky to musí být někde blízko, aby nemuseli dojíždět, ale ne u nich, aby nemuseli uklízet. Nic proti nim. Je to otázka priorit a lenosti - já už taky několik let platonicky šermuju a jezdím na larpy :D

edit: *za jejich životnost se samozřejmě nemůžu zaručit. Často se skupina rozpadne kvůli tomu, že někomu nesednou lidi, pravidla, čas, lokace, whatever. Ale z každého pokusu si odneseš něco do toho dalšího. Dřív nebo později se nějaká dlouhodobá udrží, pokud teda o kampaňové hraní vůbec stojíš.

edit2: Ještě k tomu hledání spoluhráčů - jednou jsme zašli za ředitelkou MDDM, domluvily si kroužek "dračáku", obešli čelákovickou základku, nabrali osm kluků z osmiček a devítek a bylo :)
11.2.2015 19:08 - York
Gurney píše:
Možná jsme něco vynechal, protože je mi sympatické že někdo nepřevzal jako daný názor že RPG už jen bojují o přežití a o život? (protože přesně tak to z celé této diskuze vyznívá a nějak mi k tomu chybí co tomu nasvědčuje)


RPGčka žijou a budou žít dál, dokud pro to někdo bude něco dělat. A o to právě jde.
11.2.2015 20:28 - Jerson
Ebon Hand píše:
Jersone, měl by sis vyhodnotit, jestli to je o tvých vlastních prioritách, nebo o zákazu vyřčeném třetí stranou.. :D

Žádný zákaz z třetí strany jsem nedostal, jen čekám, až bude potomek tak velký, abych ho mohl brát sebou.

Btw. před půl rokem jsme měli se Sathel a Sparkle debatu o tom, zda děti přirozeně tíhnou spíše k fantasy, nebo dají přednost i jiným (ne-fantasy) hrám a příběhům. A vzhledem k tomu, že jsem z dětského pokoje ještě nesundal druhoválečné plakáty, hodlám tuto teorii ověřit v praxi na zástupci nové generace :-)
11.2.2015 21:16 - PetrH
[offtopic]z praxe otce dvou deti, ti nechi brat iluze, ale ani jeden zatim rozhodne nejde v mych stopach...[/offtopic]
11.2.2015 21:28 - Dukolm
Sparkle píše:
Nějak odmítám věřit tomu, že by to všecko byli neschopný lidi, kteří by ty spoluhráče našli, kdyby se aspoň trochu posnažili. Něco mi říká, že minimálně část z nich se fakt snažila a že ti spoluhráči fakt nejsou.

No podle postřehů z OG na FF a podle pár jedinců v okolí.
U oslovování dost záleží na tom jak podá. A celkově jak se zeptá.
Na druhou stranu najít průnik času, toho co chci hrát a osobních sympatií dokáže množinu hráčů dost zredukovat.
Byli lidi který si na FF zvládly vytvořit skupinu a pravidelně střídat vypravěče, v té samé sestavě a lidi kteří se snažily někam přidat nebo to vytvořit svoji podobnou skupinu a bez úspěchu. Obvykle cestovali po volných místech každý večer jak horký brambor.

PetrH píše:
No ona kdyby se udelala treba tady ficura, zadat druzinu co hraje, kdy a kde s rozlozenim na google mapu, tak by to pomohlo, nekdy si reknes to je dalka a ona neni, to same mit vrstvu single hracu;)

No třeba se někdy dočkáš ale tohle dost ničí udržení aktuálnosti popravdě mi spíš přijde užitečnější vrstva hráčů a vypravěčů :-)


No že RPG neumírají tvrdím několik posledních let a při pátrání po vypravěčích na přípravě Gameconu mě to ještě víc utvrzuje v daném názoru, spíš jde o to že RPG skupiny o sobě nepotřebují křičet do světa mi hrajeme. Za poslední rok a něco jsem ve svém okolí objevil mimo 3 skupin o kterých vím další dvě aktivní (a to jsem v malém městě s 10k obyvateli a pár vesnicemi v blízkém okolí). A přesto vím o člověku který by si rád zahrál ale žádná ze skupin o něho nemá zájem, pro to jak se choval. A pokusů o složení nových skupin je hodně ale uváznou na průniku popsaném výše.
11.2.2015 21:45 - sirien
Ono jako ne, že bysme tu tu mapu neměli, že...

Jen bohužel není úplně zupr implementovaná :/
11.2.2015 22:10 - PetrH
aha tak jsem ji jen nevidel?
ducolm: no kdyby se ukazovali hraci a vypraveci, tak proc ne;)
11.2.2015 23:07 - Naoki
Ona tu je mapa??
Jinak kdybyste chtěli inspiraci z jednoho italského webu, tak tam to maj implementované takto:
http://www.gdrplayers.it/mappa/
11.2.2015 23:11 - sirien
Jo, v Komunitě :(

Přemýšlíme co s ní udělat, tak jestli máš nějaké cool nápady tak je můžeš hodit do Kostky jsou vrženy...
11.2.2015 23:27 - Colombo
Cool, celkem dost lidí tam hraje při plavbě na moři!
(nebo jen lidi neumí zadat souřadnice)
12.2.2015 10:24 - Ebon Hand
Já teda trpím velkým přebytkem hráčů. Lidí, kteří si chtějí zahrát postavy je všude kolem dost a pořád to strhává další, které už musím odmítat. Pokud se nehraje v ústraní, ale někde ve veřejných prostorách a pravidelně, tak se zvědavci objeví sami. Spíš je akutní nedostatek DM.

Merlin píše:
Sirien: omluva za "admin". Nějak mě nenapadlo jiné slovo.

Vzhledem k tomu, že ač je 21. století, jsem pouhým uživatel PC :) tak jsem použil nevhodné cizí slovo :)

Nepodlejzej, vlezdoprdelko :D

Jerson píše:
hodlám tuto teorii ověřit v praxi na zástupci nové generace :-)

Koukám, že už jdeš štěstíčku naproti. :-) Tipuji to hlavně na ovlivnění kamarády/vrstevníky...
12.2.2015 10:33 - Naoki
No tak když se furt stěžuje na to jak DrD vychovalo "špatné" GM, tak proč nepořádat semináře pro GM aspiranty?
"Hledáte družinu a ne a ne ji najít? Vytvořte si ji sami! Přijďte na náš kurz o GMování kde zjistíte jak snadné to může být! Nemusíte znát pravidla, nemusíte investovat hodiny přípravy, stačí pár triků a vedení hry se stane zábavnější než hraní za postavu!
Vstup dobrovolný."
12.2.2015 10:37 - Merlin
Ebon Hand píše:
Nepodlejzej, vlezdoprdelko :D


Já nepodlézám :D.Já zkouším metodu z PR :) Kterou jsem pochytil na poslední přednášce :). Během reakce na krizový vývoj máš projevit lítost a posypat si popel na hlavu :). Druhou stranu to uchlácholí a pak jí můžeš vnutit nějaký další informace :)
12.2.2015 10:45 - Quentin
Píše:
"Hledáte družinu a ne a ne ji najít? Vytvořte si ji sami! Přijďte na náš kurz o GMování kde zjistíte jak snadné to může být! Nemusíte znát pravidla, nemusíte investovat hodiny přípravy, stačí pár triků a vedení hry se stane zábavnější než hraní za postavu!
Vstup dobrovolný."

Tohle bych klidně udělal, ale jak? Ohlásit všemožně předem a pak pořádat třeba v Mephitu? Nebo dělat youtube videa? Nebo objíždět cony?
12.2.2015 10:50 - Shako
Naoki píše:
"Hledáte družinu a ne a ne ji najít? Vytvořte si ji sami! Přijďte na náš kurz o GMování kde zjistíte jak snadné to může být! Nemusíte znát pravidla, nemusíte investovat hodiny přípravy, stačí pár triků a vedení hry se stane zábavnější než hraní za postavu!
Vstup dobrovolný."


Dobrý nápad.

Quentin píše:
Nebo dělat youtube videa? Nebo objíždět cony?

Obojí by mohlo fungovat.
12.2.2015 11:06 - Ebon Hand
Na conech natočit videa.
Výchova DM by měla být prioritou, je to největší bolístka RPG scény. A taky největší mýtus, že být DM je mega náročné, nebo že DM je neoblíbený.. :D
12.2.2015 11:19 - Colombo
Teda, moje největší traumata z RPG jsou v případech, kdy jsem GMoval. Takže nevím nevím...
12.2.2015 11:53 - Blaine
Colombo: Ale copak?
Ebon: Video z nejake prednasky na nejakm conu o Vypravecstvi, ktere by bylo vyvesene na YT by bylo podle me uplne nejlepsi. Prece jenom souhlasim se Sparkle, ze generace soucasna, kterou byhom chteli presvedcit, ze RPG jsou uzasne hobby je generace plne elektronicka. Treba by to nekomu skocilo jako doporucene video, videl by to a chytil by se.
12.2.2015 12:38 - Naoki
IMHO je potřeba obojí, jak online tak offline.
Online má svoje požadavky, které musí být splněny aby to nebyl propadák. Nemůžeš prostě uploadnout přednášku a doufat že se toho lidi chytnou protože to lidi skipnou po dvou minutách. Porovnejte třeba tyto dvě videa.
Online video musí být krátké (cca. 5 minut), stručné (věnovat se jedinému bodu) a vizuálně přitažlivé.
A právě do hloubky by se mohlo jít v nějakém offline semináři, kde by nejlepší bylo kdyby se zúčastnici vyzkoušeli nějakou modelovou situaci řešit (RP v semináři o RP, heh).
Jinak ale, kdyby kostka měla vlastní YOutube kanál tak by to bylo krutopřísné!!

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088626861572266 secREMOTE_IP: 3.145.93.210