RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
12.2.2015 13:23 - York
Naoki píše:
Online video musí být krátké (cca. 5 minut), stručné (věnovat se jedinému bodu) a vizuálně přitažlivé.


Proč?

Celkem běžně se dívám na videa, co trvají třeba desítky minut a probírají něco hodně do hloubky. Když mě něco do téhle míry zajímá, tak je mi pětiminutové video se spoustou úchylných obrázků naprd.

edit:
Chci tím říct, že je rozdíl mezi motivačním (reklamním) videem a videem, ze kterého získáš nějaké zásadní praktické rady a informace. Obojí má imho svůj význam. Když se podíváš třeba na channel nějakého prezentátora PC her, tak tam typicky bývá nějaké krátké shrnující motivační video o hře jako celku a pak delší podrobnější o konkrétních aspektech, buildech a podobně.
12.2.2015 13:31 - Quentin
York: Dlouhá videa musí být buď hodně kvalitní (což je hard) nebo ti musí být přednášející sympatický* (což je individuální a odkrajuješ kus publika) nebo jsi už dostatečně zainteresovaný, aby jsi udržel pozornost déle** (což se hledání začátečníků netýká)

*třeba Matt Easton se dá poslouchat dlouho v kuse
**vesměs všechny Rollplay shows na itmejp
12.2.2015 13:32 - noir
JAsný a proto jsou nejsledovanějším žánrem desítky dlouhý žvanění youtuberů a pak letsplaye:) Quentine, tohle byla pravda tak před třemi lety, dnes už je YT zase úplně jinde. Bohužel...
12.2.2015 13:33 - Quentin
Let's play je přesně ten typ videa, na který koukáš, protože už jsi zainteresovanej, nebo ne? (ale jako třeba máš pravdu. Já jsem jenom uživatel :))
12.2.2015 13:33 - York
Quentin píše:
ti musí být přednášející sympatický


To jo, no. To je asi důvod, proč to nikdy nebudu moci dělat já ;)
12.2.2015 13:38 - Naoki
York: protože cílem je převážně lidi nalákat na to aby se o pozici GMa zajimali. Pokud někdo už je rozhodnutý že GMem bude a chce se o tom co nejvíce naučit tak se klidně podívá na dlouhý video (jak ty říkáš), ale to není moemntální target.
12.2.2015 13:40 - noir
Quentin: Nám říkali, že letsplayery lidi sledují buď kvůli hře, anebo je zajímán už ten samej člověk - a jsou jeho fandové. Je to prý tak půl na půl. Čísla k tomu nemám, jen odhady lidí, co se tím živí...
12.2.2015 13:46 - York
Naoki: Tak to se trochu bojím, aby to nebylo kontraproduktivní. Za pět minut s líbivou grafikou stihneš říct tak akorát "Je to super, zvládne to každý, určitě to zkuste!". No a dotyčný půjde, zkusí to, a...

Řeknu to jinak: Mám obrovský problém přesvědčit hráče s dlouholetými zkušenostmi, že vůbec stojí za to zkusit improvizační hru, protože si to nedokážou představit. Já jsem to měl úplně stejné a dlouho jsem sbíral informace a odhodlání, než jsem to vůbec poprvé vyzkoušel. Tohle fakt není věc, kterou by pořešilo krátké motivační video, je potřeba fakt jít a prakticky ukázat, proč a jak to funguje.
12.2.2015 13:46 - Quentin
Noir: Jo, no to je přesně to, co jsem napsal. Pro dlouhé video je třeba existující zájem, buď o obsah nebo o autora.

Když máš takovej ten fleeting interest. Třeba vidíš dnd v sitcomu nebo se o tom někdo baví v komentářích pod jiným videem nebo si se doslechl, že kamarád ze základky pořád hraje dračák. Jen tak z hecu místo puštění seriálu či pc hry vyhledáš "Jak se hrají RPG?" Tak by bylo nice, kdyby na tebe vypadlo max desetiminutové video.

Nebo ne? Ani si to neumím představit :)
12.2.2015 13:51 - York
Quentin píše:
Když máš takovej ten fleeting interest. Třeba vidíš dnd v sitcomu nebo se o tom někdo baví v komentářích pod jiným videem nebo si se doslechl, že kamarád ze základky pořád hraje dračák. Jen tak z hecu místo puštění seriálu či pc hry vyhledáš "Jak se hrají RPG?" Tak by bylo nice, kdyby na tebe vypadlo max desetiminutové video.


No, to jo. Ale tady je řeč o zaškolování Vypravěčů. Tj. převážně hráčů, kteří už vědí, co to jsou RPGčka a jak se hrají, ale necítí se na to, aby vedli hru, protože jim to přijde obtížné, náročné na přípravu, whatever.

Jak jsem psal v předchozím editu, smysl má určitě obojí.
12.2.2015 13:59 - Quentin
Hm, pravda. Zaškolování by asi mohlo být delší, když už tam ten interest je. Being everything else jsem zkoukl celé bez problémů.
12.2.2015 14:00 - Naoki
Yorku: ano, a proto píšu že je potřeba obojí! Jak online tak offline. Onlinem nalákat, motivovat, dělat reklamu pro offline, kde člověk si to pak příjde do hloubky vyslechnout a hlavně vyzkoušet! Udělat chyby v kontrolovaném prostředí kde mu zkušený GM dá feedback a pomůže zlepšit pro příště.
12.2.2015 14:01 - Shako
Dlouhá krátka YT: V čem je problém udělat seznam a ten odkazovat? Splní to všechny požadavky - první video/videa můžou být krátké, motivační. Další budou podrobnější a delší, řešit nějaké vychytávky. Dá se i elegantně přeskakovat (aha, dramatičtější hra, to mě nezajímá, takže přeskočím tady 4. a 5. díl).
12.2.2015 14:08 - Naoki
Tady je o to na co se soustředit dřív a já si myslím že lepší na ty kratší. Pak taky když už udělat něco dlouhýho podrobného tak imho bude lepší mít i ten aspekt toho zážitku si to vyzkoušet, a to přes YT neuděláš...
12.2.2015 14:34 - Shako
Naoki píše:
Tady je o to na co se soustředit dřív a já si myslím že lepší na ty kratší.


To nepovažuji za relevantní otázku. Buď to někdo udělá a pak to bude podle něj. A nebo to nebude. Šance, že je tu někdo, kdo by moc a moc chtěl dělat YT rpg a jen čeká než mu někdo řekne, zda raději dělat delší nebo kratší videa, je v podstatě nulová.
12.2.2015 14:39 - York
Naoki píše:
offline


Proč pouze offline? Automaticky tím vyřadíš lidi, kteří to třeba mají daleko.

Naoki píše:
to přes YT neuděláš...


Osobní zážitek ze hry sice nezprostředkuješ, ale zato si můžeš mnohem líp pohrát s tím, co a jak řekneš. Můžeš třeba přehrát kus záznamu ze hry a pak okomentovat, co, jak a proč tam Vypravěč dělal. Tohle se naopak naživo dělá blbě, vyhazuje to z módu ponoření do hry, který je potřeba na to, aby rozumně běžela. Navíc potřebuješ hráče a školitele pro každého jednotlivého zájemce. Video nahraješ jednou a můžou si ho pustit desítky zájemců.
12.2.2015 14:54 - Naoki
Píše:
Proč pouze offline? Automaticky tím vyřadíš lidi, kteří to třeba mají daleko.

Protože už to píšu jako pro blbečky:
Píše:
Udělat chyby v kontrolovaném prostředí kde mu zkušený GM dá feedback a pomůže zlepšit pro příště.

Ale jako pro mě za mě dělejte si co chcete, hlavně že něco děláte. Přestaňte vynakládat čas přesvědčováním mě jak se strašně mílím ve sé vizi (když stejně v ČR nebydlím a nejsem dobrý GM, takže těžko pomůžu s realizaci) a místo toho začněte něco natáčet a uploadovat.
12.2.2015 15:44 - sirien
Tak na GC snad letos bude dost přednášek. Kdyby se našel někdo, kdo je nahraje...
14.5.2015 16:59 - York
Sice to byla poznámka mezi řečí, ale imho je dost přesná:

ShadoWWW píše:
Vzhledem k tomu, že v současné době lze v Česku koupit čtyři hry v češtině (Střepy snů, Dračí doupě II, Příběhy impéria a Fate: Rozcestí), ale žádná z nich není ve stylu D&D, tak se tu hraní D&D stalo těžce alternativní.


A není to jen o DnD, ale o celém herním stylu.
14.5.2015 19:06 - crowen
Pokial viem, DnD sa v cestine kupit nikdy nedalo, a o nejakej vrucnej laske mezdi DnDckarmi a DrDckarmi som tiez za tie roky nepocul :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10335493087769 secREMOTE_IP: 3.138.118.250