RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
7.1.2014 14:42 - Bouchi
sirien píše:
Bouchi píše:
A klidně to v startovním nákladu pár stovek kusů vydám. Ale kdo dopracuje tu omáčku?
---
No tak jestli jde "jen" o tohle, tak to bych (pouze s Jersonovým explicitním svolením teda) byl klidně a rád ochotný udělat sám (v nějakém rozumném termínu teda, ne jako příští týden nebo podobné šílenosti, mám teď dost věcí do školy a tak)

Prima. Takže pokud Jerson svolí, můžem se do toho pustit. Já si CPH znovu projdu (už k tomu mám i lepší čtecí podmínky než dřív) a sepíšu, co je z mého pohledu potřeba dopracovat. Kdyby to nezávisle na mně udělalo ještě pár dalších lidí, bylo by to super.

sirien píše:
nicméně teda kdyby to takhle mělo vyjít tak bych chtěl aby to mělo nějakou rozumnou formu - neříkám nutně obrázkama prorvaný hardcover na křídovém papíře, ale prostě něco co člověk může vzít do ruky a bude to vypadat slušně - jako Příběhy Impéria třeba nebo tak

Tak pokud netoužíš přímo i po barevných ilustracích (což by prodražilo jak tisk, tak ilustrace), je rozumná forma samozřejmá.
7.1.2014 14:45 - ShadoWWW
Sparkle píše:
A pak je Evil Hat, který je výjimka, oni si to vybudovali na koleně a Fate je nyní páté nejprodávanější RPG v USA.

První verze Fate rozhodně nové lidi k RPGčkům sama o sobě nedostala. Hráli ji zprvu lidé, kteří "nebyli spokojení s D&D a jeho klony".

Je pravda, že nové Fate už lákají i nové hráče, ale to je díky masivní finanční podpoře fanoušků, kteří masivní vývoj a hype ufinancovali. Sami Evil Hat by tolik prostředků zdaleka neměli.

A otázka k tomuto: Kolik lidí u nás by přispelo na vydání (vývoj/překlad) jedné konkrétní hry a v jaké výši? Získat takto byť jen 1 milion je utopie.

Vydat 500 kusů FAE za 15k je úctyhodné, ale masivní přísun nových lidí to neudělá. Podpoří to současnou komunitu o jednu novou dobrou hru, možná naláká pár nováčků, ale velký boom z toho určitě nebude.
7.1.2014 15:00 - Sparkle
ShadoWWW píše:
Vydat 500 kusů FAE za 15k je úctyhodné, ale masivní přísun nových lidí to neudělá. Podpoří to současnou komunitu o jednu novou dobrou hru, možná naláká pár nováčků, ale velký boom z toho určitě nebude.


No když se prodá prvních 500, vytiskne se dalších 500. Možná, když se prvních 500 prodá hodně rychle, se vytiskne rovnou 1000. :) Ale chápu, co se snažíš říct. Jde mi o to, že zatím nemáme nikdo z nás zkušenosti s tlačením "velké" rpg hry do mainstreamu (Drd2 nepočítám, to se prodává samo díky značce Drd, ta nová hra mít toto nebude). Nemají s tím zkušenosti ani deskovková vydavatelství, mluvila jsem o tom s jejich představiteli na Deskofobii Live a bylo dost evidentní, že sami nevědí, jak by to dopadlo. Tak mi přijde, že by bylo fajn nejdřív si to vyzkoušet na tom FAE, získat zkušenosti, ujasnit si možnosti a limity. Když to bude fiasko, vyhučí v tom jen těch 15k (můj čas nepočítám, já to budu brát jako cennou pracovní zkušenost).
7.1.2014 15:08 - Colombo
A co nějaké video? The gamers bylo dost oblíbené. Youtube je dneska plné nejrůznějších zahraničních věcí, v podstatě bez takového zprostředkovatele a lets play videí by polovina hráčů ani nekoupila hru, o polovině her by nikdo nevěděl a všichni by měli najednou hromadu volného času (protože by na taková videa nečuměli, běhali by po ulicích a otravovali důchodce).

Zároven Stream je hezká česká platforma, která má taky profi-like projekty a člověk se má na co dívat.
7.1.2014 15:15 - Colombo
Výhody:
při dnešní technice by se to mělo udělat poměrně levně a kvalitně (z technického hlediska)
(zejména, když u toho bude člověk, který tyhle věci -- točení videí, už dělal, Noir?)

Třeba pro začátek zkusit nějaký oneshot, co si pamatuju z Dálavy, spousta lidí se šla na anděly jen dívat. Kdyby to bylo hezky nahrané a byl by dobře nahraný i zvuk, třeba by to mělo úspěch? Pokud ne, zas tak moc by to nestálo, ne? Pokud ano, otevřelo by to dveře takovým projektům a Noir by pak snad mohl přemluvit penězovody, ať něco pustí.
???
Profit!
7.1.2014 19:38 - sirien
Bouchi: Černobílé ilustrace mnohdy nakonec působí i líp než barevné (i když na obálku by se třeba hodila).
Jde mi o to aby když si to člověk položí v kavárně na stůl tak aby to vypadalo jako "produkt" který skutečně vydal někdo kdo ví jak se to dělá a nepůsobí to jak lacino vyšmelená amatéřina a aby když si to bude číst někdo kdo věc nezná nebyl obratem odrazený laciností v podobě gramatických chyb, chybných interpunkcí a jiných obdobných srand. Prostě aby to mělo nějakej standard slušný formy, zázraky od toho - zvlášť v pokusnym vydání - nikdo myslim nechce.

Co se týče té omáčky okolo tak si teda CPH klidně po letech znovu projdu a mrknu jak to tam vypadá...
...jinak kdysi kolovala taková... myšlenka... CPH má nějakých 30 stran. I pokud se to rozroste na 40 nebo 50 tak to furt není úplně příliš mnoho. Ta původní myšlenka byla vydat CPH doplněné o nástřely 6ti generických settingů rozpracovaných na cca 5-10 stránek každej, jen stručně s pár hintama k tomu jak to upřesnit do specifické podoby, nějakými náměty ke hře a odkazy k pár zdrojům (mluvilo se původně tuším že o sadě fantasy, urbanfantasy, horror, realita (hinty k tomu co hrát blízko realitě), "whatever"punk a sci-fi)
Zpracovat to by nebylo extra těžký myslim a když už by se něco dělalo tak to stojí za to udělat pořádně... jak moc by taková varianta byla reálná?
7.1.2014 20:00 - Bouchi
Barevnou obálku samozřejmě jo.
Co se myšlenky o nástřelu settingů týče, pokud bychom se celkově vlezli dejme tomu do 96 stran B5, vidím to reálně. (CPH má teď cca 30 stran A4, čili v B5 by to bylo cca 45 stran, zbývá 51 stran na ilustrace, omáčku a settingy, to by šlo, ne? dejme tomu 12 půlstránkových ilustrací = 6 stran, 6x6 stran settingy (každý s jednou půlstránkovoua případně ještě jednou čtvrtstránkovou ilustrací) = 36 stran, zbývá 9 stran na omáčku (8 stran textu, 2 ilustrace))
7.1.2014 20:49 - sirien
proč zrovna 96? (nezpochybňuju, je mi jasné že v tom je nějaká logika, ale tak od pohledu to působí tak jako... "Hvězdná brána může zůstat otevřená právě 38 minut", chápeš...)

dobře, tohle je weird... verse z toho e-shopu je 34 stránkové PDF - přebal a první stránka je 32 stránek...
...ale mám v compu i plain text .doc versi co má 55 stránek. Mínus titulka je 54 a ten soubor se menuje cph2.doc
...ale obě verse na konci uvádějí, že jde o první pracovní versi. Tak to teď fakt jako nevim :/

Anyway, dobře, takže řekněme že máme: 45 / 80 stránek čistých pravidel, takže v první variantě bychom těch 6 settingů zvládli (asi tam bude nějaká úspora - urbanfantasy a horror se dají srazit k sobě předpokládám... otázka jestli to pak zase nezařve na fantasy a sci-fi), v druhé nikoliv. Ok.


Zkusim sem nalákat Jersona, ať nevymejšlíme něco co se pak ukáže jako zbytečná snaha
7.1.2014 21:12 - Bouchi
sirien píše:
proč zrovna 96?

Kvůli tiskové technologii by to měl být násobek 16 (na jednnom oboustranném tiskovém archu B2 je 16 stran B5). A z druhé strany 96 stran je asi tak maximum co ještě může mít vazbu jako sešit (tj. sešité ve hřbetě skobičkama). Přičemž té bych dal přednost z praktických důvodů - ani při hodně častém používání (jaké u tohohle "startovního" RPG předpokládáme) se nerozpadne.
7.1.2014 21:18 - Colombo
Píše:
i plain text .doc

Ty se musíš ptát proč?
7.1.2014 21:41 - Sparkle
Bouchi píše:
A z druhé strany 96 stran je asi tak maximum co ještě může mít vazbu jako sešit (tj. sešité ve hřbetě skobičkama).


FAE má 48 stránek a vazba je lepená, osobně se mi to líbí víc než sešitová, působí to víc jako plnohodnotná knížka než brožurka.
7.1.2014 22:34 - Bouchi
Že lepená vazba vypadá líp, to máš pravdu.
Jelikož cenový rozdíl mezi těmi dvěma typy je zanedbatelný, máme dost času se rozhodnout, zda dáme přednost vzhledu nebo praktičnosti. (Syn, třeťák, má nemálo učebnic - o rozsahu 64-80 stran - právě se skobičkovou vazbou a jsem přesvědčen, že je to kvůli větší odolnosti proti rozpadnutí, ne z cenových důvodů.)
7.1.2014 22:37 - Colombo
Co je skobičková vazba? Google nic relevantního neplive.
7.1.2014 22:42 - Bouchi
Knihařskou terminologií "vazba V1".
Lidovou terminologií "sešitová vazba". Prostě dvě drátěné "skobičky" ve hřbetě. Jako kdyby "scvaknuté koněm", ale podstatně odolnějším drátem než čím se krmí běžný kancelářský kůň.
7.1.2014 22:43 - Colombo
Takové to, co se běžně dělají obyčejné sešity?
7.1.2014 22:48 - Bouchi
Jo. Nebo časopisy (třeba Pevnost).
7.1.2014 22:59 - Sparkle
Bouchi píše:
Syn, třeťák, má nemálo učebnic - o rozsahu 64-80 stran - právě se skobičkovou vazbou a jsem přesvědčen, že je to kvůli větší odolnosti proti rozpadnutí, ne z cenových důvodů.


Zatím ten sešitek FAE vypadá vcelku bytelně, i když zas tolik ho nepoužívám. Ale faktem je, že mohli vychytat výbornou tiskárnu a ta česká už tolik výborná nebude.
8.1.2014 13:04 - Sparkle
Tak mě napadlo, nemělo by to CPH ještě před, tím, než to Sirien začne tvořit, projít ještě nějakým playtestem? Vím že to lidi už vcelku hráli a že to funguje, ale další test to může třeba ještě zlepšit.
8.1.2014 15:47 - sirien
Sparkle: CPH prošlo dlouhým playtestem a pro nás tady to je relativně známej a ověřenej systém o kterém víme, že funguje, takže já myslim že to už potřeba neni. Nicméně klidně si ho testni :)
8.1.2014 17:45 - Jerson
Sirien mě povolal, tak jsem zde. Napřed dvě reakce:
York píše:
Objíždět cony a sbírat feedback osobně je určitě použitelná možnost, všechna čest Jersonovi, že to zvládá. Na druhou stranu - pořád to, předpokládám, jsou hry, které Jerson připraví a vede. Těžko tím například ověří, jestli je někdo příručku schopen přečíst a použít zcela samostatně.

CPH lidé začali hrát jak podle oné příručky, tak podle předchozích nedodělaných verzí. Řada lidí ho dokonce začala hrát jen na základě jedné hry, aniž k tomu měli sepsaná pravidla, protože je nepotřebovali.

Sparkle píše:
Tak mě napadlo, nemělo by to CPH ještě před, tím, než to Sirien začne tvořit, projít ještě nějakým playtestem? Vím že to lidi už vcelku hráli a že to funguje, ale další test to může třeba ještě zlepšit.

CPH jen se mnou do dnešní doby hrálo přes 120 lidí, a do poslední verze jsem zapracoval i připomínky hráčů vedoucích vlastní skupiny (tak moc připomínek nebylo, spíše jsem dostal pár mailů s textem "hrajeme CPH pět let a mám jednu otázku, jak se řeší tohle? ..."
Pravidla jako taková myslím už není třeba testovat, spíše jejich pochopení z přepsaného textu.

Bouchi píše:
akže pokud Jerson svolí, můžem se do toho pustit.

Mé svolení máte, pokud bude třeba něco dodělat, tak to dodělám, stačí napsat co je potřeba.
Pokud jde o ilustrátora, o jednom skvělém vím (kreslí mi obrázky k Omeze).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08272385597229 secREMOTE_IP: 52.91.84.219