RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
8.2.2014 09:55 - Sparkle
Hm vidíš, a mě by třeba zavděčovat se konzervativním návštěvníkům, kteří se na tebe přijdou podívat až v momentě, kdy tvoje linie má jméno a funguje tam několik let, nenaplňovalo. Protože když jsme jeli na CVVZ, hned první rok co jsme tam byli, nikdo nás neznal, nikde jsme to nepropagovali, jsme měli přednášky o hrách plný a ještě jsme je museli na místě zdvojovat pro vysoký zájem. Protože loni na prvním ročníku festivalu Deskofobie Live tam bylo všehovšudy jen 80 účastníků, ale téměř všechny přednášky měly 20+ návštěvníků - tomu říkám morálka, touha se něco dozvědět.

Proč bych ve světle těchto zážitků měla jezdit na FF a několik let tam budovat to co píšeš, protože ti návštěvníci by tam za mnou jinak nepřišli? Když jinde to funguje?

(Tím nechci nijak snižovat to, jak jste tam potili krev. Jen si nemyslím, že by šlo o "neschopnost" nebo "lajdáctví" RPGA. Na jejich místě bych postupovala úplně stejně. Cílila bych linii na lidi, kteří se přijdou podívat na téma, protože je v programu zaujme, a nebudou se ohlížet na další věci typu osoba přednášejícího, doporučení od známých, zkušenosti s pořadatelem. A pokud se ukáže, že takoví lidé na dotyčným fesťáku moc nejsou, tak se na to na příští rok vykváknu a půjdu se radši soustředit na jiný fesťák.)
8.2.2014 10:15 - Colombo
Sparkle: takže ty budeš cílet na lidi, kteří neví co se svým časem a neváží si ho? Skvělá práce!

Není lepší cílet na lidi, kteří chtějí kvalitu?
8.2.2014 10:22 - Sparkle
Colombo píše:
Sparkle: takže ty budeš cílet na lidi, kteří neví co se svým časem a neváží si ho? Skvělá práce!


wtf, to, že se někdo koukne na nástěnce na program, zaujme ho přednáška o RPG a jde se na ni podívat, znamená že neví co s časem a neváží si ho?
8.2.2014 10:30 - Colombo
Sparkle: ne, to že někdo ignoruje to, co mu říkají jeho známí, ignoruje zkušenosti s pořadatelem a kašle na to, kdo to přednaší, znamená, že neví co s časem, protože v případě ignorování značně negativní zkušenosti... zjevné, ne?
8.2.2014 10:35 - Sparkle
Colombo píše:
Sparkle: ne, to že někdo ignoruje to, co mu říkají jeho známí, ignoruje zkušenosti s pořadatelem a kašle na to, kdo to přednaší, znamená, že neví co s časem, protože v případě ignorování značně negativní zkušenosti... zjevné, ne?


Tak já zase předpokládám, že hrubý filtr průserů udělá pořadatel fesťáku. Od toho je pořadatelem fesťáku, od toho mu platím vstupný. Že svěří linii jen lidem, o kterých má aspoň nějaký dobrý reference z jiných projektů, a já se o to nemusím starat.
8.2.2014 10:38 - Colombo
Sparkle: zajímavé, že si před chvílí řekla, že cílíš na lidi, kteří tohle cíleně ignorují
Sparkle píše:
... a nebudou se ohlížet na další věci typu osoba přednášejícího, doporučení od známých, zkušenosti s pořadatelem ...
8.2.2014 10:49 - Sparkle
Jsem se možná nepřesně vyjádřila, měla jsem na mysli zkušenost s pořadatelem linie (reakce na to, jak psal Sirien, že třetím rokem lidi chodili na Maelstrom proto, že Maelstrom měl jméno).
8.2.2014 10:57 - Colombo
Sparkle: přijde mi blbé, že znevažuješ kvalitu značky danou dobrými zkušenostmi se značkou, která je vybudovaná na kvalitním produktu/službách, bez ohledu na to, jak zábavně či nudně zní dané téma. A to ve stejném momentu, kdy tvrdíš, že přímo spoléháš na kvalitu značky a dobré zkušenosti s nadřazeným produktem. To je z mého pohledu totální nonsense.
8.2.2014 11:00 - Sparkle
Ten letošní Pragáč mimochodem. RPG linie tam byla spíchnuta narychlo asi týden před začátkem akce. Dělali ji Morech a Jarxes z rpgf, lidi co nemají žádnou tradici ani jméno mezi návštěvníky Pragáče. Konalo se to jen v pátek a celé to čítalo tuším 4 přednášky a k tomu večerní OG. Prý se jim tam celkově otočilo něco mezi 20 a 30 lidma, z toho cca polovina co ještě nikdy RPG nehráli. To mi přijde jako pěkný úspěch. Na to, že to nemělo žádnou propagaci, nikdo pořadatele linie neznal a bylo to jen v pátek.

Takhle by to imho mohlo fungovat. Maličká linie, jen pár přednášek, většina z nich začátečnická, s tématy typu "úvod do RPG", na to navazující opengamingy tentýž večer. A skutečně to cílit ne na kvantitu lidí, ale na to, abys odchytl opinion makery, rozrážeče zdí - ty, co se nebojej zkoušet nový věci, i když na ně nemaj reference.
V takovýmhle formátu bych s tím klidně jela i na to FFko.
8.2.2014 12:24 - Sparkle
Colombo: nevím, já prostě mám k pořadatelům čehokoliv novýho implicitní důvěru. Možná proto, že jakmile dotyčný zaplatí za pronájem prostor, nejspíš to myslí vážně. Možná proto, že jestli budu někdy pořádat vlastní con, líbilo by se mi, kdyby ke mně lidi měli implicitní důvěru a přišli už na první ročník. Možná si akorát chci mastit ego, že jsem na všech těch akcích byla už na prvním ročníku a konzumovala jsem všecky ty produkty dřív, než je objevilo tupý stádo.

(Mimochodem, na podobným principu funguje v některých vyspělých zemích zdravotnictví. Aby si nemuseli pacienti zjišťovat, který doktor je dobrý, přenášej co nejvíc zodpovědnosti za garanci kvality na pojišťovny. Pojišťovny mají povinnost dělat pořádný kontroly doktorů a kterej není kvalitní, tomu vypověděj smlouvu. Když to pojišťovna bude flákat, stát jí sebere licenci. A ejhle ono to je efektivní.)

Odbíháme poněkud od tématu. Já si prostě stojím za tím, že pokud lidem na conu X nestačí to, že přednášky o RPG visí v programu a jsou na ně všude plakátky, aby na ně přišli, zatímco na conu Y jim to v pohodě stačí i bez těch plakátků, pak mi nikdo nemůže zazlívat, že se vykváknu na con X a půjdu radši na Y. A kupodivu to neplatí jen pro dobrovolnickou práci. Zažila jsem už několikrát, že na festival šel brigádník, který za to normálně dostal zaplaceno tržní plat, ale po akci prohlásil, že už to víckrát dělat nepůjde, protože ho deprimoval nízký zájem lidí o jeho srdcovku.
8.2.2014 12:43 - Colombo
Sparkle: gosh. Ale to furt přenášíš tu důvěru na někoho! Je úplně jedno, jestli tu důvěru autora "bude to dobrá přednáška" přeneseš na důvěru pořadatele linie nebo na důvěru pořadatele celého conu! Pořád v někoho vkládáš důvěru. Ať už na autora přednášky, že tě bude bavit, nebo na pořadatele linie, že sežene takové autory, že tě jejich přednášky budou bavit, nebo na pořadatele conu, který sežene takové pořadatele linií, kteří seženou takové blablablablabal...

A některým lidem je třeba celá akce někde a láká je značka linie, protože u té mají otestovanou důvěru a zajištěnou kvalitu.
8.2.2014 13:09 - Sparkle
Njn, když ty bereš důvěru jako "bude to dobrá přednáška" a já jako "přednáška nebude úplný fiasko", tak je jasný, že si neporozumíme.
8.2.2014 14:38 - sirien
Sparkle: eh? Přestávám si být jistý, že píšu pořád tím samým jazykem... jako jsem předtím nemluvil o kamarádech kamarádů, netuším, kde jsi vzala konzervativní návštěvníky.

Po pár ročnících jsme se dostali do stavu, kdy jsme prostě byli známí po celé akci. A to tak že i pro nováčky, nechápu, co je na tom konzervativního.

Sparkle píše:
Protože loni na prvním ročníku festivalu Deskofobie Live tam bylo všehovšudy jen 80 účastníků, ale téměř všechny přednášky měly 20+ návštěvníků

Druhý Conventicon měl nějakých 250 lidí tuším že a návštěvnost hlavní linie byla standardně 80 lidí (cca 60-130). A to to nebylo nijak super-specifické publikum... věci jsou takové, jaké je zvládneš udělat, ne takové, jak Ti je dáno (publikem, akcí, tímhle, tamtím...)


Sparkle píše:
Prý se jim tam celkově otočilo něco mezi 20 a 30 lidma, z toho cca polovina co ještě nikdy RPG nehráli. To mi přijde jako pěkný úspěch.

Úspěch to samozřejmě je nebo není na základě toho, jaké si kdo nastaví standardy. Na akci která má přes 2000 návštěvníků a na které je pátek jeden ze dvou hlavních dnů (ano, je, že to je pracovní den je jedno)... mě by to nestačilo.


Píše:
Maličká linie, jen pár přednášek, většina z nich začátečnická, s tématy typu "úvod do RPG", na to navazující opengamingy tentýž večer. A skutečně to cílit ne na kvantitu lidí, ale na to, abys odchytl opinion makery

eh? Obávám se, že tohle Ti dohromady moc fungovat nebude.


Píše:
Já si prostě stojím za tím, že pokud lidem na conu X nestačí to, že přednášky o RPG visí v programu a jsou na ně všude plakátky, aby na ně přišli, zatímco na conu Y jim to v pohodě stačí i bez těch plakátků, pak mi nikdo nemůže zazlívat, že se vykváknu na con X a půjdu radši na Y.

Zazlívat Ti nebude nikdo nic.
Na druhou stranu by ses měla možná dobře rozmyslet než podobný přístup zvolíš, protože ony ty akce X kde mají lidé mnohem vyšší nároky jsou akce s 10 násobnou účastí a 30-50% obratem kompletních nováčků, zatímco ty akce kde se Ti lidé spokojí s málem mají 1/10 účast a 90% návštěvníků jsou staré tváře fandomu a jejich kamarádi, takže v podstatě nikdo propagačně zajímavý.

Sparkle píše:
Zažila jsem už několikrát, že na festival šel brigádník, který za to normálně dostal zaplaceno tržní plat, ale po akci prohlásil, že už to víckrát dělat nepůjde, protože ho deprimoval nízký zájem lidí o jeho srdcovku.

Víš, co jsem v tomhle směru nejčastějc zažil já? "Zaměstnance" různých deskovkářských firem co sedí na stánku, neprojevují zájem o okolí a bez vyzvání nereagují, aby si následně jejich firmy stěžovaly na malý zájem.

Z vlastní zkušenosti vím, že když člověk sežene tři nadšené týpky co pobíhají okolo, odchytávají lidi na ukázkovky, představují jim hry a pak se jen tak bez vnucování zmíní, že ta hra kterou si lidi právě zahráli se dá případně i rovnou koupit - nebo nějaká jiná - ale že jako no stress a není nutné, ale kdyby chtěli tak se můžou kdykoliv vrátit si přijít znovu zahrát...
...tak je ta prodejnost najednou úplně super pohodová. A to prosím pěkně v roce, kdy si prý jedna konkrétní firma stěžovala, že na FF prodeje neměla - což bylo velmi vtipné, protože zrovna její brigádníci si tam na stánku četli knížku nebo si hráli hry sami mezi sebou a na návštěvníky jebali (přímá zkušenost s prodejem deskovek na FF... 2007, tuším že... a pak ještě 2009, ale tam jsme to dělali jinak a míň napřímo)
8.2.2014 15:14 - Sparkle
sirien píše:
Úspěch to samozřejmě je nebo není na základě toho, jaké si kdo nastaví standardy. Na akci která má přes 2000 návštěvníků a na které je pátek jeden ze dvou hlavních dnů (ano, je, že to je pracovní den je jedno)... mě by to nestačilo.


Tam je spíš zajímavý to, že návštěvnost na 1 přednášku byla vcelku podobná jako u předchozích ročníků, kde se ta RPG linie propagovala a účinkovaly v ní známý ksichty. (A nemám na mysli jen léta RPGA, ale i pár let předtím.)

sirien píše:
přímá zkušenost s prodejem deskovek na FF... 2007


O téhle akci jsme se spolu tuším bavili a nakonec jsme přeci spočítali, že pokud byste bývali platili těm brigošům tržní plat a neměli od organizátora protekční cenu za stánek (měli jste ho tuším zadarmo, normálně stál 30k?), tak by ta vaše akce bývala skončila v slušným prodělku.

sirien píše:
akce X kde mají lidé mnohem vyšší nároky jsou akce s 10 násobnou účastí a 30-50% obratem kompletních nováčků, zatímco ty akce kde se Ti lidé spokojí s málem mají 1/10 účast a 90% návštěvníků jsou staré tváře fandomu a jejich kamarádi, takže v podstatě nikdo propagačně zajímavý.


To asi záleží akci od akce. Já zažila minimálně tři malý akce, kde byla mnohem větší zapálenost pro ozkoušení neznámýho programu, než jsem kdy viděla na Pragáči / FF - CVVZ, RVVZ Vysočina a Deskofobie Live. Faktem je, že to nejsou klasický cony.
8.2.2014 15:50 - Sparkle
sirien píše:
Druhý Conventicon měl nějakých 250 lidí tuším že a návštěvnost hlavní linie byla standardně 80 lidí (cca 60-130). A to to nebylo nijak super-specifické publikum... věci jsou takové, jaké je zvládneš udělat, ne takové, jak Ti je dáno (publikem, akcí, tímhle, tamtím...)


Druhý Conventicon byl prosímtě ve kterým roce?

Já si vybavuju dvě akce, na kterých jsme měli výdělečný stánek s deskovkama: CVVZ 2006 a CVVZ 2007. To byly žně. V letech 2009 a 2010 to byl ale zase průser, prodeje byly asi desetinový co předtím.
Jeden důvod byla určitě krize. Ta přišla v roce 2008. Ale podle mě byl hlavní důvod ten, že ta doba kolem roku 2006 byla prostě zlatá. Skautíci a podobní se čerstvě otřepali z objevení Osadníků z Katanu a Carcassonne a byli hladoví po dalších informacích, kde sehnat hry podobnýho ražení. Tehdy jsme jim mohli nabízet opravdu cokoliv a oni to hltali a kupovali. Už se to nikdy dále nezopáklo. Těžko to vysvětlit tím, že jsme najednou přestali bejt po roce 2007 schopný.

U těch conů se možná udělo totéž. Možná ne. Možná jste fakt s Maelstromem byli dobrý, měli jste úspěch díky tý úžasný vydřený propagaci a RPGA je neschopná. Ale možná jste taky jen vychytali dobrý ročníky, kdy po tomhle byl v tý konkrétní komunitě hlad. Je to ode mě hnusně nesluníčkový, fakt to nepíšu kvůli znevažování vaší práce, jen se ohrazuju vůči argumentaci "Maelstrom dělal hodně propagace a měl super návštěvnost, RPGA dělala míň propagace a měla menší návštěvnost, tím pádem jistě musela RPGA být neschopná a ta propagace se má dělat tak, jak to dělal Maelstrom".
8.2.2014 16:03 - sirien
Sparkle píše:
Tam je spíš zajímavý to, že návštěvnost na 1 přednášku byla vcelku podobná jako u předchozích ročníků, kde se ta RPG linie propagovala a účinkovaly v ní známý ksichty. (A nemám na mysli jen léta RPGA, ale i pár let předtím.)

Známý ksichty jsou nezajímavá věc, pokud jsou "známý" jen v komunitě. Můžu vzít jedince kteří jsou známí napříč Kostkou a RPG F (boubaqua, Jersona, sebe, Ectheliony, Alnaga, Peekaye...) a udělat "all star" linii...
...ale pro kohokoliv "nového" to na akci bude linie šedých lidí v davu, protože nás prostě neznají. A většinu z nás nebudou znát ani ostatní lidé na té akci, takže jim o nás ani neřeknou.

Takovéhle "známé ksichty" se prostě nepočítaj.
To byla ohromná výhoda toho Maelström brandu který jsme si na FF vybudovali - lidi, i nováčci, přestali na naše přednášející, i ty nové, koukat jako na "někoho koho neznají", ale koukali na ně jako na "lidi z Maelströmu, o kterém přece víme, že dělá fakt dobrej program, takže pokud je tam vzali, tak budou stát za to" - ti co na FF jezdili to věděli, ti co přijeli nově se to brzy dozvěděli od těch co tam jezdili. Jenže vybudovat to, jak jsem psal, stálo dost úsilí - nestačilo mít jen hustý lidi s hustym programem, muselo se to taky zpočátku pořádně propagačně nakopnout, aby si nás všímali i lidi co na nás nebyli, aby se o nás sami od sebe bavili... bez toho si značku neuděláš.

To, že byla návštěvnost stejná jako na dřívějších ročnících bych osobně viděl spíš jako blbou vizitku toho, jak byly udělané ty dřívější ročníky. Což neznamená, že by se orgové třeba nesnažili, ale pokud cílili jen do vlastních řad (případ všech linií před RPG A - Andoru, Dracidoupe.cz, Aragornu... pořád si je docela dobře pamatuju, pojímali to spíš jako klubová setkání a kvalita programu byla mnohdy úděsná - Jerson by mohl vyprávět, jak musel z některých jejich přednášek utéct aby přednášejícího nevyhodil oknem když mluvil o tvorbě RPG systému atp.) nebo pokud se do toho neopřeli novými nápady a fakt se neprosazovali napříč tou akcí, pak pár cedulek prostě dojem neudělá.
(jak jsem psal - to co jsme dělali my kdysi by dneska už taky nestačilo, standardy se posunuly. Na tom co jsme dělali předtím bych dneska začínal jako na base line a musel bych vymýšlet něco dalšího k tomu navíc - nejspíš nějaké audiovizuální věci přímo na místo, nějaké faktické materiály napříč conem, distribuci nějakých snadných společenských her jako upoutávku na linii... prostor tu je pořád značnej, jen ho umět vidět a využít)

Sparkle píše:
O téhle akci jsme se spolu tuším bavili a nakonec jsme přeci spočítali, že pokud byste bývali platili těm brigošům tržní plat a neměli od organizátora protekční cenu za stánek (měli jste ho tuším zadarmo, normálně stál 30k?), tak by ta vaše akce bývala skončila v slušným prodělku.

Určitě nebavili, resp. určitě ne s takovýmhle závěrem, protože to co píšeš není nijak moc pravda.

Ano, stánek stál standardně 30k, možná, nevím. My jsme ten stánek (dost malý a na nejblbějším možném místě mimochodem) ale dostali za to, že jsme k tomu přislíbili hromadu programu navíc - měli jsme celou gaming linii a ten stánek jsme chtěli s tím, že kolem něj budeme dělat další program a aktivity zdarma - což žádná ta jiná firma nedělala (a technicky jsme tam ukazovaly hry, které jsem jinak s klidem řadil pod OG aktivity a Vašek nám za jejich pořádání platil - s tím kolik se toho kolem toho stánku odehrálo by to bylo za docela hodně).
Celou dobu nám tam permanentně běžely nějaké hry a Pavel Bačkovský (tehdejší správce deskoherny) se nám i zmínil že se mu líbí, jak to kolem nás narozdíl od ostatních pořád žije atd.

A že jsme neplatili brigádníkům cenu... prostě jsme našli lidi kteří byli ochotní tu "práci" spočívající v hraní jejich oblíbených deskovek dělat výměnou za vstup zdarma. To jsme zpátky u toho co jsem psal dřív Tobě a Zombiemu o ceně práce - pokud nejsi big fish, nemůžeš fungovat jako big fish, musíš se umět opřít o svou komunitu.

Celé to je o dohodě. Udělat se to dá, pokud chceš - neříkám, že se to Tobě konkrétně musí nutně vyplatit, protože to samozřejmě stojí i nějaký čas, úsilí atp., ale jako zařídit to jde.
Ostatně - my jsme to tam taky nedělali na sebe, ale na... Čerňák tuším že tenkrát? takže technicky stačí jen najít podobné maníky jako jsme byli my a dohodnout se s nima, ať to zařídí.
8.2.2014 16:16 - sirien
Sparkle píše:
Druhý Conventicon byl prosímtě ve kterým roce?

Conventicon 2009
Conventicon 2010

Sparkle píše:
Ale možná jste taky jen vychytali dobrý ročníky

tuším že 2005(6?) - 2014 jsou dobrý ročníky? Resp. s gamingem 2005(6) - 2010?
MM linie jako taková vesele pokračuje dál, jen já s ní nemám už cca rok a půl vůbec nic společného (organizaci jsem úspěšně předal Filipovi a už cca rok a půl mi nevyšel čas tam ani přednášet, často ani se vůbec účastnit)
Gaming program a následně osamocená Gaming linie jela vesele paralelně, dokud nám s ní nedošly síly - což se dělo kontinuálně, takže jsme jí poslední dva roky už ani vůbec nijak nepropagovali (ani elementární základ propagace - prostě nic) a linie si "držela svoje" (s určitou obměnou publika) jen na setrvačnost. Kdybysme měli dost lidí co by to byli ochotní dělat, mohli jsme se do té propagace zase trochu opřít a šli bysme nahoru. Bohužel, vnitřní vyhoření zdrojů je něco, s čím se pak nedá už nic moc dělat. Resp. teda asi dá a tuším i co, ale ono se to týkalo pomalu i mě, takže mi docházela nálada a chuť to řešit - to už by byla zase jiná historie a bylo by to o Maelströmu a ne o conech a popravdě - mám tak trochu dojem že do vnitřní dynamiky našeho malého klubu zase nikomu ve veřejné diskusi nic moc neni, bez urážky.

Sparkle píše:
a ta propagace se má dělat tak, jak to dělal Maelstrom

no, filosoficky možná, ale fakticky určitě ne - jak jsem psal, to, s čím jsme kdysi uspěli my, by dneska už zdaleka nestačilo, bylo by potřeba vymyslet něco dalšího, nového, neotřelého a prosadit se jinak, protože to co jsme kdysi dělali my už dávno zevšednělo.

Sparkle píše:
a RPGA je neschopná

To jsem neřekl a ani si to nemyslím, naopak. RPG A dokázala víc věcí, než valná většina ostatních skupin - a to včetně skupin, ze kterých původně "vzešla".

Jen říkám, že do toho nedali tolik, kolik by možná bylo třeba. Na druhou stranu lidi z RPG A znám a docela to chápu - jsou v podobné situaci jako kdysi my v MM co do toho, že jich je hrstka, ale my tenkrát byli mladší, měli jsme víc času a míň starostí - mám povědomí o tom, co lidé z RPG A teď povšechně dělají a řeší a ani se nedivím, že do toho nedávají tolik, co my kdysi - být v jejich situaci, tak bych to asi měl dost podobně, pokud by mě teda zrovna nechytil nějakej prapodivnej hype, jak se mi občas s něčím stává (což mi připomíná, že bych s Tebou měl přestat chatovat a radši se jít učit statistiku a překládat Fate)
8.2.2014 18:15 - Sparkle
Já ti ve všem rozumím, beru to, jen to holt osobně cítím jinak. Člověka, který je ochoten chodit na přednášky od neozkoušených lidí a jezdit na akce bez tradice, beru jako obrovskou cennost a tihle lidi jsou pro mě hlavní motivace, že má smysl ty přednášky dělat.

sirien píše:
standardy se posunuly. Na tom co jsme dělali předtím bych dneska začínal jako na base line a musel bych vymýšlet něco dalšího k tomu navíc - nejspíš nějaké audiovizuální věci přímo na místo, nějaké faktické materiály napříč conem, distribuci nějakých snadných společenských her jako upoutávku na linii... prostor tu je pořád značnej, jen ho umět vidět a využít)


Zatím naštěstí existujou akce, kde toto není potřeba. Kde ti lidi přijdou a fakt stačí, aby to viselo v programu + plakátky na zdi. Teď je samozřejmě předmětem debaty, co je efektivnější: zůstat na Pragáči / FF a tvořit nový způsoby propagace, nebo přesedlat na jiný akce, který jsou třeba menší, ale zase tam tolik extra propagace svých pořadů dělat nemusíš?

sirien píše:
A že jsme neplatili brigádníkům cenu... prostě jsme našli lidi kteří byli ochotní tu "práci" spočívající v hraní jejich oblíbených deskovek dělat výměnou za vstup zdarma.


Když mně je nabírání brigošů co pracujou za volňásek furt tak nějak trapný :(

sirien píše:
To, že byla návštěvnost stejná jako na dřívějších ročnících bych osobně viděl spíš jako blbou vizitku toho, jak byly udělané ty dřívější ročníky.


Tam byla ještě jedna zásadní věc na tom pragáči. Že se to rozdělilo na PragoFFest a GameFFest a kdo chtěl jít do horních pater na část PragoFFest, ten musel připlatit extra vstupný. Tuším že to zavedl Pravda a loni už to zase bylo zrušený. Asi se zjistilo, že to byl průser a že to lidi akorát odnaučilo chodit nahoru.

sirien píše:
(což mi připomíná, že bych s Tebou měl přestat chatovat a radši se jít učit statistiku a překládat Fate)


ehm... nápodobně. Ale já mám výmluvu, že při řvoucím děcku na klíně se nedá soustředit na překlad Fate. :)
8.2.2014 19:03 - sirien
Sparkle píše:
Člověka, který je ochoten chodit na přednášky od neozkoušených lidí a jezdit na akce bez tradice, beru jako obrovskou cennost

To určitě. Jenže kde na něj narazíš s větší pravděpodobností - na akci s 2000 návštěvníky a 30-50% protočením nováčků, kde si je můžeš natáhnout lokální propagací..
...nebo na akci s cca 200 návštěvníky a 10-20% protočením nováčků?

deskovkové ukázkovky jako Deskmania apod. jsou samozřejmě jiná kategorie akcí než to o čem se teď bavíme a celkově fungují dost jinak - jenže takových zase není tolik co standardních conů.

Sparkle píše:
zůstat na Pragáči / FF a tvořit nový způsoby propagace

to není jen o novém způsobu propagace - tak by to taky nefungovalo (myslím, min ne dlouhodobě)

je to o tom že tam musíš zaběhnout celou tu linii jako celek, udělat si jméno, tradici, dát tomu hybnost a setrvačnost.
(samozřejmě, zbytek Tvé otázky je validní připomínka... a viz výše k těm počtům)

Sparkle píše:
Když mně je nabírání brigošů co pracujou za volňásek furt tak nějak trapný :(

*pokrčení rameny* - to máš asi problém. Hele, spoustu věcí které jsem kdy dělal bych chtěl dělat (a chtěl jsem dělat) jinak, ale prostě to nešlo, nebyly možnosti.
CHTĚL jsem na Conventiconu platit přednášejícím z hlavních linií aspoň litra - ale nebyly prachy. Například. A nešlo o to, že bych ty lidi nedotáh i bez toho, šlo mi prostě o to že zaplatit je by bylo součástí nějaké formy té akce, na kterou jsem nedosáhl a musel jsem bohužel pracovat s tím, co bylo.
17.2.2014 12:17 - crowen
Rychla otazka k teme, myslite si, ze by povedzme LEGO v kombinacii s jednoduchymi pravidlami dokazalo na akciach nalakat ludi k RPG?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.067171096801758 secREMOTE_IP: 44.220.245.254