RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
9.6.2014 12:56 - Shako
Sparkle píše:
...pronájem stánku třeba na veletrhu knih, a pak se můžem bavit jak by se to zaplatilo.


Nějak si nedovedu představit čím zaplníš, aspoň půl křídla na Veletrhu. I kdyby tam všichni, co dělají rpg v ČR dali téměř všechno, co mají, tak to bude ztracené v rámci toho areálu.
Nemluvě o zaplacení.
9.6.2014 13:02 - ShadoWWW
Tak ono všechny projekty vznikly tak, že si někdo něco nedokázal představit a někdo jiný si to dokázal představit.

IMHO Kdo říká, že to musí být půl křídla? Hlavní otáky zní:
- kolik stoj stánek?
- kdo jiný kromě Mephitu by do toho šel?

Ono i kdyby to měl být jen Mephit s jedním stánkem, tak to může na veletrhu knih zaujmout, protože:
- návštěvníci jsou čtenáři
- bude to něco úplně jiného (čti: jiný zážitek) než hromada stánků kolem

Mimo prodejního stánku by to ale chtělo aspoň 1 stůl s ukázkovou hrou, protože nehráči RPG mohou mít problém si představit, jak to funguje.
9.6.2014 13:50 - sirien
ShadoWWW píše:
Tak ono všechny projekty vznikly tak, že si někdo něco nedokázal představit a někdo jiný si to dokázal představit.

jo, kdeco co jsem v minulosti udělal začínalo tím že mi někdo říkal, že to udělat nejde. Zajímavé bylo, že všichni kdo říkali že to udělat nejde byli následně velmi potichu...


Hele, věc se má asi takhle: já si jsem docela jistej že vím, jak tyhle věci dělat. Mám v tom docela dlouhé zkušenosti. A klidně to případně i zorganizuju. Nicméně v celé té organizační věci je jeden aspekt, který vždycky stojí na samotném začátku všeho a to je: sehnat někoho kdo bude mít zájem do toho jít. Lidi kteří budou ochotní jít udělat co bude potřeba a lidi/firmy které to zaštítí.

A já momentálně absolutně nemám náladu se s tímhle patlat - chodit od člověka k člověku a shánět dobrovolníky a přesvědčovat firmy že to je cool nápad...

Takže pokud hledáte někoho kdo udělá funkční koncepci a uvede jí v život, klidně to zařídim. Ale nejdřív mi dodejte zdroje se kterými to udělat chcete.
9.6.2014 13:52 - Colombo
Ono sice kde co, co všichni říkali, že udělat nejde, nakonec udělat šlo, ale taky kde co, co všichni říkali, že udělat nejde, udělat nešlo.
9.6.2014 14:43 - OnGe
A je to akademická otázka, jestli to udělat jde, nebo to někdo udělat chce?
9.6.2014 16:14 - sirien
Tohle filosofování nestojí za zlámanou grešli. Otázky jsou dané a velice jednoduché:

- je tu někdo kdo má zájem jít a něco takového udělat?
- pokud ano, chce, abych to zorganizoval?

Ohledně první otázky: Všechny řečičky typu "nechci" nebo "no chtěl bych, ale..." jsou zbytečný kecy který sloužej jen k tomu aby se autor předváděl a nejlepší pro všechny bude, když se je vůbec nebude namáhat psát.

Ohledně druhé otázky: pokud ne, je ochotný/á to udělat sám/sama, popř. má někoho jiného? Pokud ne - a ne, pak opět nemá vůbec smysl aby se dotýkal/a klávesnice.


Pokud si vyberete čas a místo (/akci) (nebo pokud na tom konkrétně nesejde a výběr se nechá na pak) a pokud se tu najde dost lidí ochotných do toho jít, a někdo kdo tomu dá záštitu, pak to klidně udělám. Pokud ne, nemá smysl to řešit, nemám teď náladu shánět každého člověka zvlášť z pozice "můžeš mi udělat favor?".
(PS - ta záštita nemusí nutně znamenat přímou účast, už jsme kdysi s kamarádama dělali i zastoupení v podobě že jsme si prostě vzali produkty a propagovali a prodávali je a dotyčná firma s tím neměla žádné další starosti)

(Jinak já se do toho nenutim, pokud si to zorganizuje někdo jinej způsobem kterej bude vypadat smysluplně, klidně pomůžu z čistě liniové pozice, ale z mojí zkušenosti obvykle moc lidí ochotných vzít si odpovědnost na krk neni.)


(EDIT: just out of curiosity... JFDI management technique anyone?)
9.6.2014 16:41 - Shako
sirien píše:
- je tu někdo kdo má zájem jít a něco takového udělat?
- pokud ano, chce, abych to zorganizoval?

Ohledně první otázky: Všechny řečičky typu "nechci" nebo "no chtěl bych, ale..." jsou zbytečný kecy který sloužej jen k tomu aby se autor předváděl a nejlepší pro všechny bude, když se je vůbec nebude namáhat psát.


Imho má cenu se pichnout k nějaké existující výstavě - jako třeba svět knihy (4 dny, Praha), případně hračky atp. Tam to zkusit rozjet. Ale dělat speciální nový con/výstavu o GAME imho nemá smysl.

K tomu prvnímu se rád připojím, připadě dohledám info, kontakty atp. Stánek pro Svět knihy jsem organizoval dvakrát, tříkát jsem tam byl jako "prodejce". Letos poprvé jako návštěvník. Domluva ja jako všude jinde dosti individuální, takže zaleží za koho vyjednávate.

Což nás staví před otázku, zda to zaštití Mephit, bude někdo vyjednávat s Blackfirem, aby to vzal na sebe a nebo uděláme nějaké OS na propagaci rpg? Pak se má cenu bavit o tom "za kolik" se to dá udělat.
9.6.2014 21:37 - Sparkle
Shako píše:

K tomu prvnímu se rád připojím, připadě dohledám info, kontakty atp. Stánek pro Svět knihy jsem organizoval dvakrát, tříkát jsem tam byl jako "prodejce". Letos poprvé jako návštěvník. Domluva ja jako všude jinde dosti individuální, takže zaleží za koho vyjednávate.

Což nás staví před otázku, zda to zaštití Mephit, bude někdo vyjednávat s Blackfirem, aby to vzal na sebe a nebo uděláme nějaké OS na propagaci rpg? Pak se má cenu bavit o tom "za kolik" se to dá udělat.


Jaký je tvůj názor? Měli bychom větší šanci vyjednat levnější stánek, pokud bychom byli neziskovka?

Já to klidně Mephitem zaštítím, ale dobrý vyjednavač o ceně nejsem, to by musel udělat někdo jiný.
9.6.2014 22:36 - sirien
Sparkle píše:
Já to klidně Mephitem zaštítím

u toho se dá začít.


Jen mi uniká jedna věc - hrnete se na knižní veletrh za očividného předpokladu že máte stejnou představu o tom co tam chcete dělat, ale pokud jste si o tom nepovídali beze mě na Skypu, tak jsem jí ještě neviděl.

Máte nějakou představu toho kolik lidí chcete oslovit systémem "odprezentováno, čárka"? Nebo kolik kontaktů nabrat do mail-listu? Nebo kolik věcí prodat přímo na místě?
Nebo jestli hodláte postávat u stánku a usmívat se, udělat demonstrativní ukázkovku nebo udělat skutečná OG?

Protože tohle jde pojmout hodně způsobama a knižní veletrh pro mnohé není vhodný...

Co si představujete jako outcome? Konkrétně - podle čeho to chcete měřít a v jakém řádu si představujete úspěch?
9.6.2014 22:58 - Jarik
Jako,... jestli někdo přemluví naše speciální hosty, ... aby si zahráli stejne rpg. Vše se to nahrávalo, pak dalo na yt. OK.

I to může byt cesta skrze literární kooncinu.

Pod terminem Speciální Hoste si představte cca 4 překladatele prostředí jako je Zeměplocha, Conan - OK, vim, ze je to ten samy clovek, Mag, Dragonlance,...

Az se povede jedno takové video,... tak o další budou lide stat:-)
9.6.2014 23:00 - Jarik
Ot: a to tihle lidé netvoří hry,... ale jsou známí a ochitni se účastnit,... jen je pozvat.
9.6.2014 23:13 - Shako
Sparkle+Sirien: Jen jsem jsem reagoval na to, zda jsou tu lidi, kteri chteji neco delat... Hlasim se tolik, jak jen to casove bude mozne, ze rad pomuzu. Ale zacal bych klidne jinde nez u Sveta knihy, treba obnovenim rpg linie na Pragofestu.:) Pripadne jak rika Sirien proste udelat nejaky plan, co vlastne kdo chce a jak to budeme pripadne delat. Nechtel bych epicky zalozit neziskovku, o ktere se pak zjisti, ze stoji a pada na 1 cloveku podobne jako rpga a dalsi projekty.

Jen jsem chtel rict, ze vic nez otazka ceny je to otazka investovaneho casu - ktery pri prepoctu na penize mnohonasobne prevysi pripadne prime naklady. A pokud vsichni aktivni deklarujeme tolik casu jako Shadow, tak s tim proste nehnem. Nic osobniho - proste je to kruta pravda. Shadow proste na ferovku rekl, ze na to nema cas - cenim si toho. Uprimne zhodnotil sve moznosti a svuj prinos pro rpg komunitu proste ma jen v "online" rezimu. Ale na nejaky "offline" projekt potrebujeme uplne neco jineho. Hledame lidi, kteri reknou: ja ten cas mam a jsem ochoten ho rpg venovat. A co si budeme rikat spis bych tydle lidi hledal mezi studenty nez lidma, co maji rodinu. ;)

Jo a nebo to muze nekdo tvrde zaplatit, jen mam pocit, ze uz jsme se shodli na tom, ze v CR neni nikdo, kdo by to chtel aspon trosku zaplatit, natoz vsechno.
9.6.2014 23:30 - Sparkle
Shako píše:
Ale zacal bych klidne jinde nez u Sveta knihy, treba obnovenim rpg linie na Pragofestu.:


Já měla za to, že se právě spíš bavíme o tom, jak rozšířit prezentaci RPG mimo klasické geekovské cony.

RPG linie na Pragofestu letos byla. V září bude festival Deskofobie live, kde jsme loni já, Pepa a Morech dělali RPG program, letos se tam chystám minimálně já zas. V listopadu bych se po dlouhý době chtěla vetřít s RPG programem na http://www.cvvz.cz/ . Na další geekovský cony už se mi osobně nechce, protože bych si radši šetřila síly na ne-tolik-geekovské akce, kam jak jsem pochopila, zatím nikdo s RPG nejezdí.
10.6.2014 09:29 - Shako
Sparkle píše:
Já měla za to, že se právě spíš bavíme o tom, jak rozšířit prezentaci RPG mimo klasické geekovské cony.


Tak pojdme zpet. Kde ma smysl delat nejakou rpg prezentaci? Imho vsude. :-D Nove hrace rekrutujes i z tech starych, co znaji DrD i z tech, co o rpg nikdy neslyseli. Nebo je nejaky duvod preferovat hrace jako uplne novacky?

Svet knihy a CVVZ jsou imho dve rozhodne dobre volby, kam se da proniknout. Ale taky krasna ukazka, jak jsou to uplne jine akce s totalne jinym pristupem.
CVVZ a tam budes cilit na vedouci, aby hrali po vecerce na tabore a nebo na to, aby se rpg rozsirilo v oddile?

No, ze aktivita umira i na geekovskych conech mi prijde skoda - ten prutok novych lidi tam neni uplne zanedbatelny.
10.6.2014 11:37 - sirien
Shako píše:
No, ze aktivita umira i na geekovskych conech mi prijde skoda - ten prutok novych lidi tam neni uplne zanedbatelny.

kdekdo si chce hrát vlastní muziku na vlastním písečku. Mnohdy to je otázka ega. A často jen ega jednoho člověka, který následně ovlivní celou skupinu.

Manifest Fantastiky je typický příklad v tomhle.
Maelström měl na FFku pevné postavení s Gamingem, šli jsme brutálně nahoru každej rok, ten trend byl tak silnej že nás to brutálně vysilovalo - doslova jsme byli úspěšnější než jsme zvládali, požadavek na víc přednášek a víc her byl takový že s kapacitou kterou jsme měli nás to příliš ždímalo - lidi co se toho účastnili byli přetěžovaní, ať jsem dělal co jsem chtěl (jako že jsem se fakt snažil a našel hromadu způsobů jak tu zátěž rozkládat víc rovnoměrně). Bohužel, příliv nových lidí byl relativně malý.

Pak přišel Manifest fantastiky s tím že chce dělat RPG program. A místo toho, aby přišli za náma a přilili svoje lidi k našim, což by nám umožnilo pokračovat v nastoleném kurzu minimálně další dva nebo tři roky, tak si založili svojí linii a svoje hraní a začali jednat v podstatě konkurenčně.

Samozřejmě se nabízí otázka proč?
Neznali nás a nevěděli o nás? Právě naopak, znali nás už delší dobu.
Odmítli jsme je? Ne.
Měli něco proti tomu jak to děláme? Vůbec, v podstatě rozjeli tentýž program podle naší šablony.
...
důvod je prostý. Ze dvou zakladatelů a cca 4 nebo 5 core členů Manifestu byl jeden z nich bývalý člen Maelströmu - a když říkám bývalý tak tím mám namysli "hodil na stůl rezignaci dřív, než jsme ho stihli oficiálně vyrazit oknem" - bývalý (nebudu tu rozebírat proč, ale důvody byly zcela objektivní, nešlo o žádné rozepře na osobní úrovni nebo něco jiného podobně "povrchního").
A tenhle člen Manifestu vtiskl vůči Maelströmu naprosto kolizní kurz (podobná story jako to jak se nkteří nováčci na RPG F nechali ovlivnit proti Kostce) - popravdě by bylo přesnější říct že založil Manifest jako truc podnik proti MM (i když by nebylo fér vztáhnout to na MF jako takový - ostatní členové MF do toho šli s tím že chtějí dělat něco konstruktuvního).
Když se nám s Honzou konečně podařilo tu "bariéru" trochu prolomit a navázat nějaké vztahy s ostatními členy MF, bylo už pozdě - naše Gaming linie se blížila ke svému soumraku, RPG linie Manifestu následovala po vlastní ose naší trajektorii.


Podobný pattern pak najdeš u dalších: dracidoupe.cz, andor.cz a další dělaly svoje linie na PGC/PGF a jedna po druhé šly do kytek. Pak přišli Apophis se Sargoldem, lidi poněkud profackovali že to takhle dál nejde a rozjeli RPG Alianci. Tatáž story - vzestup, záře, úpadek do soumraku.


KDYBY se tehdy Manifest přidal k nám (a když říkám "k nám" tak to říkám prostě protože jsme tam byli první - tzn. už jsme měli všechno rozjeté a zařízené atd.), tak by Gaming ze synergie MM a MF dokázal vydržet dost dlouho do příchodu RPG A a kdyby se k nám dál přidala RPG A, mohli jsme fungovat doteďka.

Jenže takhle ta dynamika skupin prostě nefunguje. Vím to nejen protože jsem tomuhle všemu přihlížel, ale mimo jiné i protože jsem Maelström nějakou dobu vedl - představa toho sloučit síly s někým dalším... to bylo něco co jsem si uvědomil až když jsem viděl, jak se naše dráha vyrovnává a pomalu překlápí do sestupu, v době kdy jsme šli nahoru a kdy jsem před lety tenhle insight neměl bych se podobnému návrhu sám vysmál a smetl ho ze stolu - potřeboval bys přede mě postavit nějakou autoritu které bych já byl ochotný naslouchat, pokud bys mě chtěl přesvědčit že se nad tím mám vůbec zamyslet - a upřímně, takových lidí moc nebylo. Jediný kdo mě v tomhle směru kdy dokázal přesvědčit ke směně kurzu byl svého času Jezevec s GameConem.
10.6.2014 11:45 - sirien
Dukolm: jo, add: na FFku jsme skutečně ten nejlepší rok šli k 50 hrám. Musel bych někde vyhrabat poznámky, ale bylo to nějakých 46 nebo 47 odehraných RPGček a k tomu nějakých asi deset nebo patnáct deskovek (ve stylu toho co teď dělá Shako na GameConu v rámci EPIC - různé Arkhamy a Twilight imperia atp.)

Samozřejmě, bylo to během 8 dnů namísto během 4 dnů, ale zase jsme efektivně mohli hrát jen večer/v noci a ne přes den a zvládli jsme to s cca třetinou lidí co máme na GC.
10.6.2014 12:10 - Shako
Sirien: Vidim wall of text, vylet do historie, ale zadnou pointu.
10.6.2014 12:19 - sirien
stěžoval sis, že na conech odumírá aktivita. Dodal jsem vysvětlení proč.

Odvodit si z něj taky snadno můžeš: ne, neodumírá, jen se prostě vyskytuje ve vlnách. Před Maelström Gamingem byli Prague by Night, po Maelströmu je RPG Aliance... a až zmizí ta, přijde někdo další.

Co se točí je kolotoč, jak by řekl Ighor.

Dál se můžeš ptát, jestli tu houpačku lze zastavit a zafixovat v nějaké vyšší pozici. Což už by bylo další téma diskuse.
10.6.2014 12:37 - Alnag
Podle mně to má jeden společný jmenovat a to, že lidé nemyslí na kontinuitu. V byznysu je běžné vychovávat si své nástupce, lidi, kteří to po vás vezmou, až vás to přestane bavit. Tady je to často one-man show a po mně potopa. Děje se to dnes a denně a proto to taky se všemi projekty dopadá tak, jak to dopadá. V době, kdy je člověk při síle musí zaučovat lidi, kteří to budou dělat, až ho to už nebude bavit. V opačném případě, je to jen honění ega, nikoliv práce pro komunitu. Howgh.
10.6.2014 12:50 - Shako
Sirien: Ok, díky za dodatek. Pokud to vidíš jako drobnou krizi a ta se pak zase vylepší, tak to beru. Je to možné.

Jen se obávám, že to knowhow se prostě ztrací. Takže celý proces budovaní rpg linie znova na nějakém conu je prvních x let je hledaní objeveného, což někdo měl před tebou. Což považuju za špatný vývoj a ztrátu času toho dobrovolnického nasazení.


Alnag píše:
lidé nemyslí na kontinuitu.


Pojmenoval jsi to hezky, ale vidím tam zásadní rozdíl mezi dobrovolníkem, kde když skončíš a není nastupce, tak to prostě padne vs. bussinnes prostředí, kde to tlačí peníze a když je máš, tak člověk na předaní se vždycky najde. U komunitiních věci ten člověk, kterému bys to předal prostě nemusí existovat... ty můžeš cítit, že to nechceš dělat dál, ale když to není komu předat, tak v tom musíš pokračovat, protože jinak sis jen x-let honil ego? To jako vážně?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083932876586914 secREMOTE_IP: 3.89.56.228