RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
10.6.2014 13:10 - OnGe
Koukám, že ono je nakonec nejlepší nedělat nic, aby si člověk náhodou nehonil ego.
10.6.2014 13:13 - Gurney
Alnag píše:
V opačném případě, je to jen honění ega, nikoliv práce pro komunitu.

Tak to jsem docela rád že se občas najdou lidi co jdou byť jen ponohit ego...
10.6.2014 13:16 - Alnag
Shako píše:
U komunitiních věci ten člověk, kterému bys to předal prostě nemusí existovat...


To ale zřejmě jen v situaci, kdy nemáš tu komunitu, ne? Soudím ryze ze zkušenosti. Zažil jsem situace, kdy dobrovolníci byli, ale nebyla vůle předávat, opačnou situaci zatím nikoliv. Rád se nechám dovzdělat, jak se k ní dospěje.

Jinak peníze jsou špatný motivátor, který rozhodně nevytváří tlak na vytváření nástupců (spíš naopak, nástupce je možná konkurence). V dobrovolné aktivitě kde je motivace daná smysluplností, autonomií a mistrovstvím to dle mého funguje mnohem lépe.
10.6.2014 13:28 - Shako
Alnag píše:
To ale zřejmě jen v situaci, kdy nemáš tu komunitu, ne? Soudím ryze ze zkušenosti. Zažil jsem situace, kdy dobrovolníci byli, ale nebyla vůle předávat, opačnou situaci zatím nikoliv. Rád se nechám dovzdělat, jak se k ní dospěje.


Rovněž soudím ze zkušenosti. :)

Typický model je herní komunita, která je ochotná hrát a organizuje to v ní pár lidi. RPG do toho krásně spadají. Na 6 hráčů ti stačí 1 organizátor (GM). Na zorganizovaní několika volných hraní potřebuješ pár GM a jednoho hlavního organizátora (zajistí prostory, vyhlásí termín, udělá promo). Jakmile se ten jeden org ztratí, tak nikdo nebude mít vůli, čas, chuť to dělat za něj, byť potenciální hráči i ochotní GMové jsou.

Znamená to, že všechny přechozí hry se organizovali náhodně a nebyla kolem toho žádná komunita? A nebo si ten člověk jen honil ego?

True story nejedné rpg snahy organizovat OG. Naposled Apophis a rpga na Pragofestu.
10.6.2014 13:38 - Sparkle
Přesně tak, GMové na opengaming se sehnat dají ne zas tak těžce, protože to lidi baví, ale dělat hlavního orga, co obepisuje pořadaele conů a řeší s nima technický opruzy typu "dostaneme dobrou místnost?" "dostanem volňásky?" "kdy dáte ta RPG do programu?" to nebaví nikoho, a na tom to většinou padá.
Řešení by mohlo být, že ten hlavní org za to bude dostávat peníze, protože on nedělá nic zábavnýho, on odedře ty pakárny.
10.6.2014 13:40 - sirien
Alnag: To není tak jednoduché. V mnoha případech máš samozřejmě pravdu, ale ne vždycky.

Typický případ - Maelström. Předemnou MM vedli lidé kteří ho založili. Ti našli a zapojili mě a já to převzal po nich. A já jsem si našel svoje nástupce a Maelström jako takový funguje dál pod nimi. Ti přede mnou si své nástupce našli, stejně jako jsem si své nástupce našel já a kontinuita je zachována. A bude zachována, mám pevnou důvěru v to že ti které jsem našel já si najdou další co přijdou po nich.
(nebylo to tak přímé, samozřejmě, mohli bysme to pitvat dál a zjistit že Maelström je teď v rukou spíš páté, možná i šesté generace vedoucích, k té třetí se dostaneš jen přes zjednodušení přes nejvýraznější osobnosti).

A úplně stejně jako to bylo v MM to bylo i s Gamingem. Já měl lidi kterým to předat. Lidi kteří by to vedli po mě až bych já skončil.
Problém nebyl ve vedoucích, ale v těch kteří to dělali na té "liniové" úrovni. Byli tam lidi co mohli jet ještě rok nebo dva potom co skončili, jenže zátěž byla taková že vyhořeli dřív. Takhle jsem ztratil několik hodně produktivních lidí. A nahradit je se prostě nepodařilo - a ne že bych se nesnažil.

Problém je, že paradoxně je snazší čas od času, jednou za pár let, poskládat (někde, odněkud, pod někým) skupinu 10 nadšenců naráz co věci rozjedou, než průběžně dohledávat a zapojovat lidi kteří by nahradili přirozený úbytek. Neptej se mě proč - Ty si sociální psycholog, spíš bych se měl ptát já Tebe, protože já nevim proč to tak je, jen jsem odpozoroval že to tak je.
Ti co se nesnaží najít další lidi skončí za dva nebo tři roky. Ti co se snaží dokáží jet o rok, dva, maximálně tři roky dýl, ale nakonec to vypálí i ty.

A je to něco specifického v RPG komunitě, protože jak píšu - Maelström jako takový (tj. vědecký a kulturní, nikoliv herní program) pokračuje vesele dál.


Shako: ne, není to krize. Je to fáze cyklu.


OnGe: Ego je naprosto legitimní důvod něco dělat. Mohl bych jmenovat hafo super věcí co vznikly jen kvůli něčímu egu.
Z mojí zkušenosti ego jako důvod obvykle nejvíc vadí lidem co by si sami ego rádi honili, ale sami nic nezvládli a stejně tak z mojí zkušenosti lidem kteří něco kvůli egu dělají je obvykle jedno že to někomu vadí.


Alnag píše:
Zažil jsem situace, kdy dobrovolníci byli, ale nebyla vůle předávat, opačnou situaci zatím nikoliv. Rád se nechám dovzdělat, jak se k ní dospěje.

no, jednu jsem Ti právě popsal. Maelström měl dvě sféry zájmu - vědu a kulturu na jedné straně a hry na druhé straně. V obou byla vůle i zájem předat dál - v jedné sféře to šlo snadno a hladce, v druhé to zkrachovalo.
10.6.2014 13:43 - sirien
Sparkle píše:
dělat hlavního orga, co obepisuje pořadaele conů a řeší s nima technický opruzy typu "dostaneme dobrou místnost?" "dostanem volňásky?" "kdy dáte ta RPG do programu?" to nebaví nikoho, a na tom to většinou padá.

A vidíš, mě to třeba bavilo a dělal sem to rád.

A o tom jak snadné je sehnat Vypravěče protože jich je hafo a chtějí to dělat prosím vyprávěj Dukolmovi. Nebo ještě líp, já mu na GC předám LKD linii a Ty si od něj můžeš vzít RPG linii a ukázat nám jak se to dělá, protože shánění nových lidí na vyprávění OG RPG na GC je dlouhodobě nejkritičtější a nejbolestivější část organizace celé linie, se kterou bojujeme od doby co jsem tu linii kdysi od Errica převzal - v okamžiku kdy sme hitli určitou kvantitu her nastal problém, dostat se přes cca 35 her prostě JE problém :(
10.6.2014 13:46 - Shako
Sparkle píše:
Řešení by mohlo být, že ten hlavní org za to bude dostávat peníze, protože on nedělá nic zábavnýho, on odedře ty pakárny.


To "řešení" se nabízí, ale imho nefunguje.
10.6.2014 13:49 - sirien
Shako píše:
To "řešení" se nabízí, ale imho nefunguje.

...a to by ses divil :D (jak u koho, samozřejmě, a míra věcí hraje roli... pár stovek za dvoudenní akci je nic moc, pár tisíc za zorganizované FFko už je o dost zajímavější)
10.6.2014 13:59 - Sparkle
sirien píše:
shánění nových lidí na vyprávění OG RPG na GC je dlouhodobě nejkritičtější a nejbolestivější část organizace celé linie


mě se třeba vůbec nikdo nezeptal, jestli tam nechci něco GMovat :)
10.6.2014 14:07 - Shako
sirien píše:
Problém je, že paradoxně je snazší čas od času, jednou za pár let, poskládat (někde, odněkud, pod někým) skupinu 10 nadšenců naráz co věci rozjedou, než průběžně dohledávat a zapojovat lidi kteří by nahradili přirozený úbytek.


Souhlas, mám stejné zkušenosti. Rozjet něco nového je paradoxně jednodušší než to držet v chodu pár let, poté co první nával nadšených lidí opadne a potřebuješ doplnit stavy. Takže to asi nefunguje jen v rpg. ;-) Minimálně já taky takto funguju.

Maelström jen patří k těm projektů, kde se to povedlo rozjet a udržet. Palec nahoru.

sirien píše:
A vidíš, mě to třeba bavilo a dělal sem to rád.


Já to dělám pořád rád, ale po pár letech se to rozjede do nějakého stavu, ve kterém je to funkční, relativně stabilizované se to stává monotoní. Mizí z toho ten původní tvůrčí a egoistický pocit, že si to můžu udělat po svém, líp, efektivněji... A stává se z toho každoroční mechanické kolečko, které je potřeba protočit, aby organizace fungovala. V takovém stavu to klidně někomu předám, aby to dělal dál, opět po svém a zase o něco líp, z jíného pohledu. Když se to povede je to super. Když to ten někdo dělá hůř (v mých očích) a nebo zahazuje, co jsem vytvořil, tak moje ego skutečně trpí. A občas prostě nejsou lidi, kterým by se to dalo předat - buď to pak dělám dál a nebo ten projekt skončí. Dělal jsem podobný druh organizace asi pro 7 různých projektů. Peníze jsem za to bral jednou a na kvalitu výsledku to nemělo přilišný vliv. To vědomí, že za to beru peníze pomáhá, ale nemotivuje.
10.6.2014 14:15 - Sparkle
Finanční zisk nemotivuje, ale finanční ztráta demotivuje. Tím mám na mysli výdaje za cestu a ubytování na ty festivaly. Pokud ani tohle nedokážeš lektorovi proplatit, pak jsi limitován pouze lidma, který by na ten con jeli i sami od sebe a zároveň tam budou mít časový okýnko.
10.6.2014 14:26 - sirien
Sparkle: mám dohledat ty maily ve kterých sem se Tě rok co rok ptal? :)

Shako píše:
Já to dělám pořád rád, ale po pár letech se to rozjede do nějakého stavu, ve kterém je to funkční, relativně stabilizované se to stává monotoní.

Yup. Proto tohle nedělám, ta nuda je likvidační a nedělá dobře ani mě jako organizátorovi ani organizované věci. Ve chvíli kdy začnu cítit, že není nic dalšího co bych mohl přinést nebo o co bych to mohl teď rozšířit / posunout etc., předávám věci dál (aspoň na nějakou dobu) a začnu dělat něco nového.

Shako píše:
V takovém stavu to klidně někomu předám, aby to dělal dál, opět po svém a zase o něco líp, z jíného pohledu. Když se to povede je to super. Když to ten někdo dělá hůř (v mých očích) a nebo zahazuje, co jsem vytvořil, tak moje ego skutečně trpí.

Vnímat jako pozitivum a dobrou věc to, že můj nástupce bude dělat věci jinak a některé mé nápady zahodí a jiné přetaví v něco jiného než jsem zamýšlel a přidá tam věci kterým bych je já vynul byla jedna z nejtěžších věcí které jsem se v tomhle směru musel naučit.

Sparkle píše:
Finanční zisk nemotivuje, ale finanční ztráta demotivuje. Tím mám na mysli výdaje za cestu a ubytování na ty festivaly.

To je Tvůj pohled a názor. Moje zkušenost je, že se to spousta lidí (většina těch se kterými jsem kdy něco dělal já) vidí jinak - dokud to je zajímavé a baví je to, tak do toho jsou ochotni i něco investovat a nevidí to jako ztrátu. Spousta lidí kvůli mě jela na nějakou akci a nakonec to vnímali jako pohodový víkend, i když tam jeli primárně něco hrát / přednášet a stálo je to peníze.

Nikdy jsem to moc neřešil (až na pár specifických výjimek pár skutečných expertů atp.) a nikdo okolo to nikdy moc neřešil - kromě Tebe. (podobně jako jsi jediná kdo má přetrvávající trauma z toho že by měl využít dobrovolných ochotníků k nějaké práci i když jim za to adekvátně nezaplatí, ale to jsme řešili už několikrát)
10.6.2014 14:27 - OnGe
Shako píše:
Mizí z toho ten původní tvůrčí a egoistický pocit, že si to můžu udělat po svém, líp, efektivněji... A stává se z toho každoroční mechanické kolečko, které je potřeba protočit, aby organizace fungovala. V takovém stavu to klidně někomu předám, aby to dělal dál, opět po svém a zase o něco líp, z jíného pohledu.

Mám pocit, že tohle je důvod, proč tak hrozně moc frčí startupym ale tam jde dost i o prachy - především neskončit po uši v dluzích :)
10.6.2014 14:38 - Shako
sirien píše:
Yup. Proto tohle nedělám, ta nuda je likvidační a nedělá dobře ani mě jako organizátorovi ani organizované věci. Ve chvíli kdy začnu cítit, že není nic dalšího co bych mohl přinést nebo o co bych to mohl teď rozšířit / posunout etc., předávám věci dál (aspoň na nějakou dobu) a začnu dělat něco nového.


Jo, tady máme shodu a na letošním GC je to dobře vidět - rpg dělá Dukolm a epic Trohat. :)

Sparkle píše:
Finanční zisk nemotivuje, ale finanční ztráta demotivuje.


Pokud chces ty lidi přetížít přes jejich "dobrovolnické" maximum a z nějakého důvodu je lepší je přetížit než najít dalšího člověka a práci rozdělit, tak souhlasím, že peníze na pokrytí nákladů nebo jako výdělek můžou fungovat. Jinak ne. A když do toho začneš dávat peníze, tak to vytváří komplikace na každém kroku...
19.6.2014 18:54 - Sparkle
V srpnu bude v Brně con s názvem Conec. Zašel by tam někdo s RPG? Mně se to bohužel kryje s jinou akcí, takže letos vynechám, ale kdyby tam někdo chtěl jet třeba předvádět Fate: Rozcestí, přispěla bych mu na cestu.
19.6.2014 20:32 - sirien
...a bude to stejná katastrofa, jaká to byla loni? Se jen tak ptám, tou dobou ještě nebudu v republice, nicméně jako... asi takhle, tohle je moje reakce z Nyxu na Zoidbergovu poznámku o tom že orgové conce se nějak vztekali kvůli křížení termínů s Vaškem (nebo naopak, nepamatuju se přesně, kdyžtak si to dohledej, pokud nemáš přístup tak si řekni, mám hafo pozvánek a nevim co s nima)

sirien na Nyxu ohledně prvního Conce píše:
Orgové Conce potom co jsem tam viděl si nemají moc co stěžovat, s tím jak to tam vypadalo si pořadatelé o tu konkurenci co by je vyšťouchla výslovně koledujou a těžce si jí zasloužej. S tím co tam organizačně předvedli by měli spíš sklopit uši a jít se na nějaký Vaškův con podívat, jak se to dělá, nebo by se měli jít rovnou zahrabat...

...popř. to tak dělali naschvál jako super old-school undergroundovou akci a v tom případě si zase nemají důvod stěžovat, protože se s Vaškem míjí v cílovce.

jako sorry, ale:
- dlouhodobě neexistující program, vyvěšený na web týden před akcí...
- ...a navíc bez anotací, které byly dostupné až na samotné akci. Ne, že by byly někde vyvěšené. Vlastně nikde nevysel ani program, člověk se musel tahat s A3 papírem když ho chtěl mít poruce, že by třeba byl program exportovaný přes xml nebo co to používá do Condroidu ani omylem přirozeně...
- neoznačení a nerozpoznatelní orgové, kdybych je neznal osobně, myslel bych že jsem celý den žádného nepotkal
- značení na takové úrovni, že se mi podařilo zabloudit na cestě z bufetu do místnosti Manifestu fantastiky. Po škole jsem bloudil (podle údajů z chatu, na kterém jsem o conci reportoval kamarádovi) 6 minut aniž bych potkal živého člověka. Jako fakt chuťovka
- Při odchodu z přednášky Manifestu jsem narazil na potem zříceného člověka s báglem na zádech a materiály v ruce který se mě zoufale ptal kde najde 1) otevřené, 2) hygienicky použitelné pánské WC, protože teď přišel a už takové hledá 5 minut (tenhle zážitek mě fakt rozsekal). Podobných zbloudilců jsem na conci potkal docela hodně, nešlo o výjimečné případy.
- Místnosti na spaní vedle bufetu... no, proč ne, lidé z centra města jsou přece zvyklí na nějaký ten hluk při spánku a ticho by je budilo, že...
- 3 budovy o 4 patrech využívané naráz pro údajně 250 lidí... jako nám na prvním CC lidi tvrdili, že jsme měli moc velké prostory a že se nám to tam rozpustilo. V tom případě conec nejspíš zkoušel simulovat post-apokalyptickou vylidněnost světa?
- ceny v bufetu napálené na vtipy typu 25CZK za 0,5 flašku Rajce? 0,5l točený malinovky za 30? (to preso za 30 bych ještě přežil, sice mi to na školní con přijde hodně, ale aspoň bylo fakt docela dobrý) - a ať mi nikdo netvrdí jak hrozně nákladný to je, sám jsem organizoval akce s vlastními bufety a tohle jsou ceny s fakt pěknou marží.

O jiných vtipech které už na návštěvníka tolik nedopadnou (papírová organizace v roce 2013 - WFT? Recepce kterou musím upomínat že bych také mohl ten vstup třeba i zaplatit - haha, lidi z aktivní a snadno webově dosažitelné Brněnské herní a fantasy komunity se kterými jsem byl den předtím na pivu nemající tušení že nějaký Conec existuje - lol, fireshow na tartanu - ok..., atp.) radši ani nemluvě.


To, že za tohle chtěli orgové 200 za den, mi přijde jako docela dobrej vtip. Jako že fakt hodně hodně moc dobrej vtip.

Jestli někdo z nich někdy Vaškovi vytkne, že "z lidí jen tahá prachy" nebo něco podobného, tak jim to nejspíš brutálně omlátim o hlavu.


Mimochodem, tohle je ještě dost... zcenzurovaná verse mých dojmů která úplně nezachycuje mé plné pocity a navíc to je jen výběr, ještě dneska si vybavuju hromady dalších chyb co tam byly a které se do tohodle výběru nevešly (došla kofola - 20 minutová hádka orgů o tom kdo to má řešit...) Ten chat s kamarádem je o dost výživnější, ale bojím se že ne úplně publikovatelný.
19.6.2014 21:52 - Sparkle
Netuším jaký to tam je, loni jsem tam nebyla. Nevěřím tomu, že by ti orgové byli zas tak marný, když hned na první ročník jim dorazilo přes 100 lidí, to já bych třeba nezvládla. A pokud orgové dají RPG lektorovi aspoň volňásek na tu akci, pak jsou to furt lepší podmínky než od V. Pravdy.
19.6.2014 23:00 - sirien
Sparkle: Asi takhle. Nevybavuju si hůř zorganizovanou akci obdobného typu. Že tam dostali 250 lidí (údajně, přes celý víkend, můj osobní odhad byl pod 200 naráz, těžko říct, ty prostory byly fakt maniakálně roztahaný, těch lidí tam mohlo bejt 80 stejně dobře jako 180) neni žádnej zázrak. Že bys to nezvládla... to je jen tim žes to nikdy nezkusila.

Dostat někam 100 lidí je rozcvička pro děti. Ostatně i pitomý srazy RPG F nebo Kostky maj historicky rozstřel někde mezi 20 a 50 jen tak.
Conec to má easy: sou tematicky nedefinovaný a roztáhlý přes všechny možný zájmový skupiny, který dokážeš vymyslet - to je beginners level obtížnost na shánění lidí, kde se bez větších potíží dostaneš na 300, challenge začíná tak na 400 možná i 500.


Výhoda pro Tebe je, že to dělaj lidi z Manifestu fantastiky. Arlinga předpokládám znáš? Případně Elohir? Každopádně i pokud ne, neměla bys mít problém se tam dostat, jdi kdyžtak oklikou přes Apophise, toho znáš určitě a on se s MF co vim zná relativně dobře.



A podmínky od V. Pravdy vůbec nevytahuj - dokud RPG na FF dělal Maelström, podmínky byly excelentní - v podstatě nám VP dal přesně takové, o jaké jsme si kdysi řekli. Až následně když to tam začali dělat jiní to šlo k čertu, protože místo aby za náma přišli a zeptali se, jaké podmínky platí, tak je to v jejich nadšenectví vůbec nezajímalo a až pak zpětně si to nechali od Vaška bez většího zájmu nadiktovat po jeho. Což mě stálo o rok pozdějc hromadu nervů, když jsem se musel jít s Vaškem hádat o tom, že v MM opravdu pojedeme dál na tom co se s ním dohodlo původně a ne podle toho co si on dohodl s někým jiným (což by pro nás znamenalo jít někam pod 50% naší odměny)

Víš, mě tohle stěžování si na Vaška trochu štve. Všichni maj hromadu řečí o tom jak jim nenabízí to nebo ono - moje mnohaletá zkušenost s Vaškem je konstantní - od Vaška člověk dostane to, co si s ním sám dohodne. Když máš argumenty a zájem a sedneš si s nim ke stolu, tak se dá vyjednat lecos.
19.6.2014 23:42 - Colombo
Elohir? Není to ten lehce politicky aktivní za svobodné?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10005402565002 secREMOTE_IP: 18.209.63.120