RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
17.5.2015 18:44 - ShadoWWW
Anebo D&Dčkové úterky a Fatové čtvrtky. ;)
17.5.2015 22:44 - PetrH
Tak to bych nedal. Ted musim pokud bych chtel hrat fyzicky aspon jeden den o vikendu za 14dni najit cas mezi hokejem syna, atletikou, mym bruslenim a praci, rodinou cas:))) takze pro me jen uterky. Asi by se nenasly od 8.30 do 12, ze? Nekdy nekde:) v Praze
28.6.2015 10:59 - Dukolm
Trošku jsem nevěděl kam s tím ale jsem to patří asi nejvíce. Podle mě osobně z českých luhů a hájů zatím nejlepší film na tohle téma.

https://youtu.be/z_5-5Fko6Zo

Koukat na to na jedné ze dvou včerejších "premiér", se skupinou bývalých současných a celkově hráčů bylo opravdu zábavné.
28.6.2015 14:08 - sirien
Ta písnička na začátku - to je quenya? (možná sindarin? Ale slyšim spíš quenyi...)

No... rozhodně to na mě tak z kraje působí poměrně příjemnějc, než jiné... pokusy.


EDIT: teď mi teprve došlo, jak je hrozně patologicky geeky jen tak poznat quenyi, je to se mnou fakt špatný)
28.6.2015 23:01 - PetrH
Tak jsme to orekoukal a uprimne nejak nevim, zda to je seriozne nebo ironicky, nejak to neni moc poznat. Kazdopadne tento syl hrani jsem si taky zazil jako hrac a mam radej trosku iiny pristup.
29.6.2015 00:41 - Jerson
Osobně mě trochu děsí, jak na konci odchází s tím, že to byla dobrá hra. Když si pak hráči nastaví takovou laťku, ani se nedivím, že to pak opakují dalších 20 let.
29.6.2015 00:42 - sirien
Já se u toho docela dobře zasmál při všech těch referencích na ty krásné stereotypy co si pamatuju i ze svých dávných her. Přišlo mi to jako docela hezký tribut hraní, co asi pobaví i ne úplně znalé.

A pobavilo mě hromada detailů okolo - třeba to, jak hrajou DrD, ale vzadu se válí ten DnD White Box :D
29.6.2015 01:06 - Jerson
Přijde mi to jako česká obdoba Gamers, na které je vidět, že herci ještě neumí hrát (řekl bych, že my na našem prvním videu z Dálavy jsme byli lepší :-) Nechci to kritizovat, právě proto že vím, jak těžké je něco takového natočit a hlavně to dobře zahrát, doufám že se postupně vypracují. Navíc mít ve skupině tři holky, to se hned tak nevidí :-)
29.6.2015 01:10 - sirien
Ehm... že by zrovna herci v Gamers byli nějak epicky dobří :D
29.6.2015 08:01 - Quentin
Sirien: Oni se pořád zlepšují
https://www.youtube.com/user/ZombieOrpheusEnt
29.6.2015 12:13 - Jerson
sirien píše:
Ehm... že by zrovna herci v Gamers byli nějak epicky dobří :D

V Gamers je nejhorší hlavně GM, ale v takových Gamers 2 to jsou už dost dobří herci.

Btw. tvůj herecký výkon v Enemy thing byl rozhodně lepší než u herců v tomto Dračáku :-)
29.6.2015 13:08 - sirien
nj., to bylo znechucenim. Kdybych se na tu vaší debilní výpravu tenkrát vysral, tak sem tou dobou moh bejt už dávno v CERNu... :D
6.7.2017 20:26 - ShadoWWW
To se mi nezdá. Pokud by byl neúspěch vydaných dobrodružství dán prostým kopírováním (xeroxováním), tak DrD 1.x by pak zákonitě muselo trpět stejně, ne-li víc, protože o něj byl řádově větší zájem.

Pořád si myslím, že neúspěch dobrodružství byl dán hlavně Karakem. Pořádně ho zkritizovali i v Dechu draka, který v té době četlo hodně hráčů (a určitě víc, než zájemců o Karak). Jednu dobu byl Dech draka dokonce tak úspěšný, že se dostal až na všechny novinové stánky.

Ale to jsem odbočil. Ty, co neodradila recenze v Dechu draka, zaručeně odradil Karak samotný. Viz například Jersonovy zkušenosti. Ale i moje. Poté, co jsem ho koupil (bohužel předtím, než jsem četl Dech draka), tak už při čtení jsem si říkal: "WTF!?" Zkoušel jsem ho pak i hrát, ale to vážně nešlo. Tak jsem ho dal postupně dvěma kamarádům, kteří měli vlastní skupiny, ve kterých hráli DrD, ale pokaždé se mi vrátil s tím, že je to blbé a nehratelné.

Když pak vyšlo další vydané dobrodružství pro DrD (už nevím přesně jaké), hráči z naší skupiny mě hned varovali: "Doufáme, že ho nehodláš kupovat!" A po té zkušenosti jsem nekoupil žádné dobrodružství, až za dlouho Tariu (tu od Agupiho, ne Charlese), a to mě zase odradilo. Pak jsem koupil až Asterion a zůstal u něj.

A přitom jsem o tolik přišel! Až o mnoho let později jsem se tady na Kostce dozvěděl, že další díly Tarie byly dobré (a pokusil se je zpětně shánět, bohužel jsem už nikde nesehnal Záhvozdí, až později jako PDF). A pak jsem si taky zpětně dokoupil i Danghanskou kletbu, a ta byla vážně dobrá!

Bohužel už v době výprodejů, kdy to jejich autorům a Altaru už asi moc nepomohlo.

Prostě zkušenost je zkušenost. A co jsem tak slyšel v mém okolí, ostatní to měli podobně (až na to, že nic už pak nedokupovali a od hraní RPG odešli).
6.7.2017 20:42 - ShadoWWW
Nepopírám ale, že dnes je finanční situace Čechů mnohem lepší než v devadesátkách, co se týče nákupu RPGček. Tehdy stálo DrD (jeden díl) 135 Kč, zatímco DnD (jedna kniha) patnáct set. Dnes stojí DrD II (tvrdá vazba) 469 Kč, zatímco DnD (jedna kniha) 999 Kč, takže ten rozdíl už není tak velký. Navíc dnes je doba, kdy hraní stolních RPGček je zdaleka jednou z nejlevnějších zábav vůbec.

Takže, a je to vidět právě i na brněnských otevřených hraních, dnes hráči nemají problém dát litr za RPG knihu v tvrdé vazbě a tři litry za core příručky (respektive až na PJ stejně většině stačí tak kniha za litr). A kdo je extra šetřivý, ten má stále hafo RPGček na netu zdarma (legálně) v různých SRD.

Problém dneška je spíš v tom, že dnes si hráč nemůže koupit kvalitní mainstreamové RPGčko v češtině v tištěné podobě (ne, DrD II ve své aktuální podobě fakt není kvalitní). Protože a) Češi ho zkrátka nedokázali napsat, b) licence na DnD byla drahá, c) Bouchi odmítl ve své době Alnagovu nabídku na zpracování DrD 2 dle OGL a SRD DnD 3E (protože nevěřil kvalitám DnD 3E).

Přes různé porodní bolesti na překlad Pathfinderu a 13th Age to teď nejnadějněji vypadá na JaD. Ono paradoxně překlady 5E JaD pomáhají, protože a) mu vytvořili komunitu ještě před jeho vydáním, b) hráč není ostentativně nucen si JaD koupit, c) hodně přeložených příruček JaD rozšiřuje tak, jak by to samy JaD nedokázaly v knižní podobě.

Co se týče pirátství, tak tam jde o to, aby tištěná příručka měla pro hráče dostatečnou přidanou hodnotu, aby se mu vyplatila koupit. (Oproti upirátěnému nebo i legálnímu PDF.) A to se DnD 5E příručkám povedlo, stejně jako se to daří příručkám Pathfidneru a doufám, že se to podaří i JaD.
6.7.2017 20:51 - sirien
LokiB píše:
třeba ze zájmu zde o místně sdílené materiály?

Myslíš teď překlady věcí, které jsou v originále volně ke stažení přímo od tvůrců a které si lidi stejně kupují (dokonce tak moc, že mě to svého času až překvapilo)?

Nebo myslíš překlady věcí, které jinak v češtině absolutně nejsou k sehnání, takže má důvod si je stáhnout i majitel originálů a které běžně vídáme u lidí, co hrají s někým, kdo originály vlastní?

...jinak mě vždycky pobaví, jak si na stahovačsky-nekupovací kulturu stěžují lidi co jedním dechem dodají, že oni za danou věc dobrovolně zaplatili tisíce. Ten dojem vlastní výjimečnosti a dojmu že oni to dělají správně, ale všichni ostatní to samozřejmě šmelí, je mnohem typičtější rys český kultury než nějaké stahování nebo neplacení.


Fakt je, že u nás kvalita jakýchkoliv doplňků byla tristní - a stále je, vyjma Tarie mě nenapadá co bych potkal a stálo by to za řeč. A i u té Tarie má smysl mluvit až o Charlesových pozdějších dílech, původní originál byl... takový nic moc.



EDIT: ShadoWWW: simtě odkazuj i místo, ze kterého diskusi navazuješ, nejen odkud jí odkláníš (tj. tvoř oboustrannou referenci) - kdo má pak třeba po roce pochopit, na co komu probohy odpovídáš, když odpovídáš na něco z úplně jiné diskuse :)
7.7.2017 03:08 - LokiB
Sirien: ty máš takový dar, vybrat si ze sdělení to nejméně podstatné a na tom pak druhé peskovat a poučovat. To mě vždycky pobaví.

ShadoWWW píše:
Co se týče pirátství, tak tam jde o to, aby tištěná příručka měla pro hráče dostatečnou přidanou hodnotu, aby se mu vyplatila koupit. (Oproti upirátěnému nebo i legálnímu PDF.) A to se DnD 5E příručkám povedlo, stejně jako se to daří příručkám Pathfidneru a doufám, že se to podaří i JaD.


Vidš, já bych si už tištěnou příručku nekoupil. Ne proto, že bych neocenil její přidanou hodnotu, ale těch materiálů je tolik, že to zabírá (by to zabíralo) strašně moc fyzického místa, které už RPG věnovat nechci, takže se spokojím s PDFky. Pro moje potřeby dostačují. Jakkoli běžné knížky mám radši papírové a lépe se mi v nich čte.

ShadoWWW píše:
Prostě zkušenost je zkušenost. A co jsem tak slyšel v mém okolí, ostatní to měli podobně (až na to, že nic už pak nedokupovali a od hraní RPG odešli).


Jasně, že každý zakládáme na svých zkušenostech, to je ok.
Co jsem potkával jinde (tehdy) lidi, tak právě neochota dávat do toho peníze - protože proč si kupovat dobrodružství, a) když si ho můžu vymyslet sám, b) když tak to má někdo známý, kdo to půjčí na vytištění / xeroxování, byly častým zdůvodněním, proč to lidi nekupují. Ale mohla to být jen lokální situace.

Mně třeba Tarie nezajímala, jakožto svět a dobrodružství, ale moduly Asterionu, tedy doplňky, mi jako inspirace a obohacení pravidel přišlo celkem zajímavé, i když jsem se k nim rozhoupal až celkem pozdě.
7.7.2017 11:34 - Gurney
ShadoWWW píše:
Pořád si myslím, že neúspěch dobrodružství byl dán hlavně Karakem...

No Karak... já se pamatuju Bílý hrad a to byla taky (alespoň tehdy pro nás) docela výmluvná ukázka toho, že přes podobná (kupovaná) dobrodružství cesta nevede.

A jak to tady čtu, začínám doceňovat začátečnické D&D moduly jako Keep on the Borderlands, které na jednu stranu ukázaly GMovi, jak má takové (pozdně sedmdesátkové) dobrodružství vypadat (resp. jak to dělají nebo spíš tehdy dělali autoři), jak ho vést, a pořesily za něj prakticky všechny mechanické záležitosti (staty potvor, kolik je kde pokladů apod.), ale na druhou stranu nechávaly GMa, aby do sytosti naplnil svoje do-it-yourself choutky.
12.7.2017 07:44 - ShadoWWW
Z toho vedlejšího vlákna:
LokiB píše:
Aktuální situace je asi jiná než tehdy, svůj názor, že neochota přesto významně přetrvává, si ponechám

Tak jsem se díval na Mephit a vzpomněl jsem si na tebe a svůj komentář, že za kvalitu jsou hráči ochotni platit. Mezi třemi nejprodávanějšími RPGčky v Mepthitu jsou tři produkty DnD 5E. V angličtině. Co válcují DrD II v češtině. A to dle mých informací se v Černém rytíři a Fantasy obchodě prodává DnD 5E ještě lépe než v Mephitu.

Neochota českých hráčů platit možná přetrvává, a je nejspíš opodstatněná (Karakem! ;-))), ale tady je možná cesta, jak to prolomit, tj. důraz na kvalitu a ochota naslouchat cílovému publiku.
12.7.2017 08:41 - LokiB
ShadoWWW: nechci ti kazit radost, jen ta informace tam není moc vypovídající. Prodalo se toho "nejprodávanějšího" kolik kusů? 2? 3? 10 nebo 100?
Na 4. místě tam mají My Little Pony RPG Tails of Equestria The Curse of the Statuettes Expansion a na 6. místě těch nejprodávanějších pak jsou: Příběhy Impéria: Krabice.
To moji důvěru v masové prodeje trochu podlamuje ...

Mimochodem, to, co zmiňuješ, neříká nic o kvalitě ... nejprodávanějšími auty v ČR jsou Škodovky ... Citigo, Fabia, Octavia ve svých kategoriích. A není to proto, že by byly nejlevnější, ani proto, že by byly nejkvalitnější.

To samé platí i o 5E ... je to prostě mainstream. Tady navíc v kategorii "papírová verze", což už dneska bych řekl (ok, pouštím se na tenký let, nemám pro to statistická data) je menšinová záležitost ... elektronické verze jsou trochu jinde.

Chápu, že máš pro 5E slabost :) Jen mi přijde, že by se tím člověk neměl nechat unést při "chladném kalkulu".
Vypovídací hodnota uvedeného faktu o nejprodávanějších věcech na Mephitu je ve skutečnosti dost malá :(

5E je fajn systém. Vyzkoušel jsem ho, nezůstal jsem u něj. Jeho velkou zbraní je skutečně zásadní podpora vydavatele a dalších, kteří dokáží chrlit na trh kvanta titulů ... i když by z nich většina byla "ne moc dobrá", tak šance, že si každý najde dostatečný počet jemu vyhovujících věcí, je velká. Narozdíl od systémů, kde vychází jen pár doplňků a člověk by musel brát všechno, bez ohledu na kvalitu, aby vůbec nějaký přísun materiálů měl.
Takže i když mi vydání třeba Xanathars guide everything by přišlo zbytečný, můžu to vesele ignorovat a stále mám dost dalších zdrojů.
To asi u CZ titulů nehrozí ... trh je strašně malý a vydávat jen pro něj desítky titulů od jednoho systému nebude asi nikdy dávat smysl. I kdyby byly lepší než 5E.
12.7.2017 11:31 - York
LokiB píše:
To asi u CZ titulů nehrozí ... trh je strašně malý a vydávat jen pro něj desítky titulů od jednoho systému nebude asi nikdy dávat smysl.


1) Nikdo tě neunutí vydávat to jen v češtině.
2) Ne všechna RPGčka mají model postavený na spoustě titulů.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.12014317512512 secREMOTE_IP: 54.227.104.229