RPG odborně

York
2.1.2014 11:38
Přežití RPG v Českých a Slovenských zemích
  • Co pro to chceme a můžeme udělat?
  • Proč staré komunitní servery umírají a nové skomírají?
  • Co by mohlo být společným cílem, na kterém byste se byli ochotni podílet?
  • Má smysl vlastní tvorba? Pokud ano, jak ji podpořit?
12.7.2017 12:04 - LokiB
York: tos ani v jednom z bodů neřekl nic nového. ale o čem to vypovídá ohledně debaty o úspěchu 5E vs dopadu šitóznosti Prokletí Karaku na prodeje CZ made doplňků?

ad 1) jako jo, klidně může lokální autor svůj výtvor přeložit/udělat rovnou v EN a prodávat přes DriverThruRPG (mně to přijde logické) ... i když tedy třeba u Jeskyní a Draků to bude trochu husarský kousek :)

A je možné, že to už někteří dělají, nekoukal jsem se. Nebo možná nejsou tak ambiciózní a netroufají si, nevím.

ad 2) a která úspěšná to jsou?
a není to tak, že by i třeba hodně prodávat chtěli, ale a) pochybují, že by to ve výsledku prodali v rozumném množství, b) nemají dost velký autorský tým, aby vůbec mohli spoustu titulů vydávat. tedy je to spíš znouze ctnost, než postavený model

ta myšlenka byla: každý vydaný supplement si najde fanoušky jen mezi částí obecenstva daného systému. tady je obecenstva obecně málo, a i když si samotná základní pravidla koupí X lidí, tak bestiář už třeba jenom X/4, dobrodužství X/5 (konkrétní čísla neřeším, možná to bude desetina nebo dvacetina, nevím) ... čímž se pro ten konkrétní doplněk dostáváš na tak nízká čísla, že se nevyplácí.
Přičemž tohle ti sice u DnD hrozí taky, ale daleko daleko méně.

Schválně, kolik se asi prodalo DnD 5E PHB v CZ a kolik se prodalo třeba Adventures in Middle-Earth?
Ale třeba se pletu, a AIME se prodalo z nějakých důvodů víc než PHB. Možné to je.
12.7.2017 12:12 - York
LokiB píše:
ad 2) a která úspěšná to jsou?
a není to tak, že by i třeba hodně prodávat chtěli, ale a) pochybují, že by to ve výsledku prodali v rozumném množství, b) nemají dost velký autorský tým, aby vůbec mohli spoustu titulů vydávat. tedy je to spíš znouze ctnost, než postavený model


Například Fate. U nás Střepy snů.

A nemluvím teď ani tak o obchodním modelu jako o tom, jak je postavená hra. Samozřejmě by se dalo polemizovat, jestli je to dobrý nápad z obchodního hlediska, ale vzato kolem a kolem i u DnDčka plynou zisky hlavně z core příruček. A navíc to cílí na různé skupiny hráčů.
12.7.2017 14:05 - ShadoWWW
Chtěl jsem tím demonstrovat, že ochota si věci kupovat v Česku je. Co se týče prodaných kusů konkrétně 5E příruček, jsou to desítky ročně u jednotlivých knih, respektive stovky jako celek pro 5E (všechny obchody v ČR celkově).

Je vidět, že trh s RPGčky je v současné době fakt prťavý.

LokiB píše:
To asi u CZ titulů nehrozí ... trh je strašně malý a vydávat jen pro něj desítky titulů od jednoho systému nebude asi nikdy dávat smysl.

To už není trend ani ve světě. Takovou produkci má už snad jedině Savage Worlds a Pathfinder.

Konkrétně u JaD je dobrý, že Mytago vydává (bude vydávat) i jiné knihy, nejen JaD, navíc Skaven má ještě Fantasy Obchod, takže má diverzifikované příjmy a nemusí tlačit na pilu. Pro náruživé hráče je dobré, že mohou využít místních překladů i všemožných nepřeložených doplňků pro 5E. To samo generuje dostatečně velkou komunitu, která je pro každé RPGčko stěžejní.
12.7.2017 14:15 - LokiB
trendy se mění tam i zpátky, podle toho, jak se zapojí která společnost, jaká je nálada, jaké jsou nové a trendy produkty.
neřekl bych, že je zde trend jasný a trvalý na příštích 10 let

právěže mi přišlo, že se tím moc ochota kupovat v ČR věci moc nedemonstrovala.
jenže je to zavádějící, není v tom elektronická verze, a tam mohou být čísla vyšší

Každopádně ... Prokletí Karaku shnilo dávno v hrobě, kromě opravdových zavěcenců o něm nikdo žijící ani neslyšel a žije jen v bájích a pověstech :)
tak uvidíme, jak se budou v budoucnu skutečně prodávat nové české výtvory. já jsem v tomto skeptický a tím i ilustruju svou nedůvěru v tezi, že za to může nějaká 20 let stará tragédie ...
2.10.2018 13:56 - ShadoWWW
efram píše:
Pro me je v tomhe oledu zbytecna i tvorba J&D.

Citováno odsud.

Pokud bys měl udělat road mapu pro roky 2019-2020 pro rozvoj RPG (komunity) v ČR, jak by vypadala? Do čeho podle tebe má smysl investovat čas a energii (a peníze)?

EDIT: Ptám se sice eframa, ale klidně se zapojte i vy ostatní. Podle mě má smysl si jako komunita vytyčit plán a cíle, do čeho má smysl investovat čas a energii. To je téma, které mi tu (na Kostce, RPG F i jinde) už nějakou dobu chybí.
2.10.2018 19:33 - efram
Předně bych chtěl říct, že bych byl nerad jako nějaký boj proti JnD. Když to vyjde stejně si to koupím. Jednak jako podporu tvůrcům a jednak ze zvědavosti.

Proč to vidím tak jak jsem to napsal vysvětlím. Jako větší přínos vidím překlad originálních produktů týkajících se 5e. Je to vhodný doplněk hry a to co mě opravdu zajímá. Je opravdu potěšením si nějaký ten překlad přečíst. V materiálech hledám motivaci a to co jsem zatím četl považuji excelentní. Jinými slovy nové překlady mi přinesou jako GM (a tím i mým hráčům) větší profit než (pro mě) reminisceční tvorba JnD.
2.10.2018 19:38 - LokiB
Překlad je fajn, ale není a nebude v dohledné době "legální", nepůjde si ho koupit v obchodě.
A ač se to třeba někomu nezdá, to je velmi silný problém.

Nevím, jestli u všech překladů, které tu máš, jsi splnil tu podmínku o vlastnictví originálu. Jestli ale třeba budou rodiče dětem kupovat originál s tím, že si pak mají stáhnout překlad na internetu ... to moc nevidím.

A oficiální česká pravidla jsou a budou imho více než překlad, co se zásahu mainstreamové společnosti týče.
2.10.2018 19:44 - efram
LokiB: tuhle stránku chápu a rozumím tomu, že to může být problém v širší komunitě.
2.10.2018 20:11 - ShadoWWW
A z hlediska překladů: dal bys přednost spíš dobrodružstvím, nebo Xanatharovi (ala další PHB), nebo Mordenkeinenovi (ala další Volo)? A u dobrodružství - spíš ty velké kampaně, nebo kratší, třeba něco z Ligy dobrodruhů? A co produkty třetích stran? Třeba Tome of Foes (něco jako 4E Bestiář, ale pro 5E) nebo Midgard nebo nějaký jiný setting třetí strany?

LokiB: Já mám obavy, jestli na produkci typu JaD jsou v ČR dostatečně silné lidské zdroje. Ale to neplatí jen o JaD, ale třeba i DrD nebo jiné RPG. Vem si třeba, kolik lidí pracovalo na DrD 1 a ve všech těch magazínech té doby (Šavlozubka, Dech draka, Zlatý drak aj.) a kolik lidí aktivně pracuje na původní české RPG tvorbě nyní, ať už kolem JaD, DrD II, DrD+ nebo Dračí hlídky nebo Fate Core. Nebo kolik lidí aktivně pracuje na DnD (WotC, DMsGuild, OGL produkty třetích stran).
2.10.2018 20:23 - efram
já osobně jsem za věci typu Volo.... to je pro mě více podstatné. Více motivující, víc mi to dá. Dobrodružství jsou až na druhém místě.

edit: uznávám ale, že třeba četba Rudé ruky zkázy byla taky zajímavá. hodně se mi líbilo jak tam řešili situace kolem jednání postavy. Když se jim něco povedlo + body a když ne - body (říkám to zjednodušeně) a to pak mělo vliv na to co dějově následovalo (vyhraná prohraná bitva atd.)
2.10.2018 20:51 - LokiB
ShadoWWW píše:
Já mám obavy, jestli na produkci typu JaD jsou v ČR dostatečně silné lidské zdroje. Ale to neplatí jen o JaD, ale třeba i DrD nebo jiné RPG.


Zdroje oběcně určitě jsou, ale holt motivace není. Když tu můžou vzniknout projekty v jiných oblastech, hudba, film, počítačové hry ... co by nemohlo být RPG. problém je, že šance, že se to někomu zaplatí, je mizivá. Jsme strašně malej trh.
Takže zbývá fan-based práce. a tam už je to opravdu výrazně omezené ...

A popravdě ... například DrD II nějaký tým a zdroje mělo, takové indie malé studio :). Jestli by byli schopni to dotáhnout třeba tak, aby se to v překladu prodávalo na DriveThruRPG. Určitě v tom málo práce není.
2.10.2018 23:44 - sirien
No... přeložit všechno nezvládáme a pokud si někde máme dát gap, tak zrovna Mordekaina myslim reálně nikdo moc postrádat nebude (protože sorry, koukal sem do něj a další Volo to fakt moc neni).

Lokiho názor zní líbivě, ale osobně sem skeptickej. Vydat něco v tisku není samospásné - a mít tu daší DrD+ moc přínosu nedá. Každý vydaný produkt potřebuje komunitu a podporu, z níž ta komunita čerpá a roste. A věci vydané k DnD nebudou nutně s JaD spojované. Osobně se obávám, že doby, kdy tu bylo možné tvořit podporu jako byla ta co kdysi existovala pro DrDo jsou už dávno pryč a slibovat si že by nějaké RPG znovu uspělo jakkoliv podobně je zcestné.

I pokud by JaD vyšly v celé triádě letos (jakože nevyjdou - toho DMG sem se já neměl čas dotknout a e-mail alerty mi říkají, že nikdo další moc taky ne), tak to za dva roky nebude nic znamenat, pokud nebudou mít co měsíc nový materiál na webu, aktivní FB skupinu a do dvou let minimálně jeden dva dodané sourcebooky (klidně adventures a kldině klidně krátké). To je něco co třeba pochopili Ecthelioni (? nebo to možná jen náhodně hitli, nevim) a je to důvod, proč Příběhy Impéria stále žijou, zatímco např. mnohem ambicióznější Hrdinové Fantasy zapadli kamsi do zapomnění.
3.10.2018 10:09 - LokiB
sirien: v tomhle bych řekl, že jsi moc pesimistickej ... každej měsíc novej obsah zní hezky,ale v reálu to u nás tak nebylo nikdy a ani to imho nikdo neočekává.
když si vezmeš, jak rychle čas plyne, a třeba jak rychle se vydávají překlady ... a stejně jsou lidi rádi.

Já jsem člověk dneska už hodně z businessu a prostě si myslím, že smysl má projekt, u kterýho si někdo udělá obchodní plán, kterej bude realistickej a kterej mu přijde zajímavej dost na to, aby tomu věnoval čas a úsilí.
Fan based úkony jsou výborný, ale jsou to spíš meteroity, nedá se na ně spoléhat, potěšej, ale nedá se to na nich seriózně postavit.
Vem si, jak dlouhou třeba efram "čekal" na Vola ...

Jestli u nás je nebo není možné uživit původní RPG ... ok, to je prostě otázka. Já jsem si ten plán nedělal a ani to nemám v plánu. Pocitově si myslím, že jo, ale když někdo z prexe bude argumentovat, že ne, a bude to umět podložit, pak může mít klidně pravdu.

Já třeba (mimo kostku) o Příbězích Impéria nic neslyšel, což nemusí být směrodatné, ale přeci jen to o něčem vypovídá, protože úplně svět RPG neignoruju. O DrD II jsem aspoň slyšel a zaznamenal jeho existenci :)
3.10.2018 10:32 - Jarik
Pokud se nepletu, tak má na Vánoce vyjít česky i Lone Wolf – hra na hrdiny.
Takže zas budeme mít letos co číst :)
3.10.2018 10:44 - York
Podle mě je ze všeho nejdůležitější přestat lidem říkat, co nemá smysl dělat, a naopak jim začít pomáhat s tím, co sami dělat chtějí. Týká se to jak organizování akcí, tak překladů, tak vlastní tvorby všeho druhu a čehokoliv jinýho.

Měli bychom prostě v lidech, kteří skutečně něco dělají, vzbuzovat pocit, že se tím stávají součástí něčeho většího, místo pocitu, že jdou sami hlavou proti zdi.
3.10.2018 11:00 - shari
York píše:
Podle mě je ze všeho nejdůležitější přestat lidem říkat, co nemá smysl dělat, a naopak jim začít pomáhat s tím, co sami dělat chtějí. Týká se to jak organizování akcí, tak překladů, tak vlastní tvorby všeho druhu a čehokoliv jinýho.

Měli bychom prostě v lidech, kteří skutečně něco dělají, vzbuzovat pocit, že se tím stávají součástí něčeho většího, místo pocitu, že jdou sami hlavou proti zdi.

aneb "Pokud si myslíš něco jiného, než že [něco] je super/úžasné/přínosné, tak buď zticha."
3.10.2018 11:02 - Zarahel
Můj koment k tomuto tématu teď bude úplně bezvýznamný ale neodpustím si:

York píše:
Podle mě je ze všeho nejdůležitější přestat lidem říkat, co nemá smysl dělat, a naopak jim začít pomáhat s tím, co sami dělat chtějí.


+1

A to ani není třeba pomáhat. Občas stačí jen vyjádřit názor konstruktivně a dát najevo, že to není marné.

EDIT: Shari: Já nevím, nějak to na mne nepůsobí tímto stylem. Nehledě na to, že říct, když je něco fajn, že je to fajn, není problém. Stejně jako říct normálním způsobem, že něco fajn není a pak dotyčnému ale naznačit, co přesně na tom (dle dotyčného) není dobře (pokud je to podstatné).

Co procházím RPGforum, D20 tak se često setkávám spíš s: Mně osobně se to nelíbí a proto...
3.10.2018 11:23 - York
shari píše:
aneb "Pokud si myslíš něco jiného, než že [něco] je super/úžasné/přínosné, tak buď zticha."


Ano, přesně tak.

Takhle napsaný mi to sice zní útočně, ale nic špatnýho na tom nevidím. Když mě nezajímá, co si vedle mě na pískovišti staví jiný dítě, tak si ho přece prostě nebudu všímat.
3.10.2018 11:26 - Aegnor
York píše:
Když mě nezajímá, co si vedle mě na pískovišti staví jiné dítě, tak si ho prostě nebudu všímat.

A když mě to zajímá, chci aby ta jeho bábovička byla nejlepší možná, ale zároveň vidím dle mého názoru kritickou chybu v procesu tvorby, tak mám stejně bejt zticha. Dobrý přístup.
3.10.2018 11:35 - York
Aegnor píše:
chci aby ta jeho bábovička byla nejlepší možná


Nejlepší možná podle tebe. A tvůj názor je samozřejmě lepší, že.


Aegnor píše:
vidím dle mého názoru kritickou chybu v procesu tvorby, tak mám stejně bejt zticha. Dobrý přístup.


Fakt si myslíš, že něčemu pomůžeš, když mu bábovičku rozšlapeš?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08904504776001 secREMOTE_IP: 34.206.64.143