RPG odborně

York
11.6.2014 10:59
Proč hrát zrovna tuhle hru?
Pojďte představit svou oblíbenou hru. Proč hrajete právě tu? Dokážete to popsat několika větami?
Autorská citace #41
11.6.2014 23:19 - Vojtěch
Pathfinder, protože hrát ho mě baví víc než DMovat
13th Age, protože mě baví i DMovat
Dungeon World, protože mě zajímá
Dungeon Crawl Classic, protože je to hlína
Autorská citace #42
11.6.2014 23:30 - York
Vojtěch: Vidíš, to mě přivádí k zajímavé myšlence: Jako Vypravěč mám na systém trochu jiné požadavky.

Například mi tolik nezáleží na možnosti dlouhodobě vylepšovat postavu, což je pro mě jako pro hráče dost zásadní ;-)
Autorská citace #43
11.6.2014 23:32 - Vojtěch
Asi tak...
Autorská citace #44
11.6.2014 23:36 - Sparkle
Já hraju Fate 4e ve fantasy a zatím mi to vcelku vyhovuje jak z pozice hráče, tak GM. Akorát ten systém dost válčí s výbavou. Ani v tý příručce Freeport ji neudělali moc dobře, nevím co s tím.

Jo a hrajem to dost volně, moc nehrotíme pravidla. Hraju to i s mrňousama a máme velký gumový fate kostky a je to taková pohodička.
Autorská citace #45
12.6.2014 00:14 - sirien
Jerson: tak si řekni, ne? :) Když mi dáš přepsanej skript toho jak mají věci být, najdu si čas to přepsat do úhlednějšího textu a pošlu Ti to zpátky na vlepšení a upravení. Potřebuju jen vědět které ty poznámky ode mě chceš zapracovat (a případně u některých jak)


York, Vojtěch, Sparkle: Nemělo to náhodou být téma "proč by tu hru měl hrát někdo jiný" namísto prostého "hraju tohle protože to má písmenka"?


Sparkle: ...tak proč nenapíšeš do Fate diskuse nebo si nezaložíš téma "výbava ve Fate"? Např. Dukolm k tomu má historicky nějaké zkušenosti z praxe, já teď kvůli jedné hře držím v hlavě pár konceptů...
Autorská citace #46
12.6.2014 00:26 - Vojtěch
Sirien: To bylo v reakci na

York píše:
Jakou hru teď hrajete a proč hrajete zrovna tu?
Autorská citace #47
12.6.2014 00:30 - Colombo
moc nechápu proč jsou tu lidi tak nadšení z DW? Přijde mi to jako DnD 2.
Autorská citace #48
12.6.2014 00:37 - Vojtěch
Zatím mě to bavilo, i když možná až si to přečtu z pozice DM, tak to nebude taková sláva.
Autorská citace #49
12.6.2014 06:43 - Jerson
Siriene, nerozumíš mi. Já neumím říct, co v pravidlech chci a co tam má být. Potřebuju, aby mi někdo buď položil otázky, na které odpovím, nebo aby mi sepsal osnovu, co má kde byt, co napřed a co potom. Prostě aby mi zadal rozumně rozkouskovaný úkol. Já úkoly umím plnit, neumím si je zadávat. Nevím v jakém pořadí potřebují lidé číst pravidla, vždycky to opisuju z jiných her a vždycky se snažím hned na začátek nacpat všechno a všechno detailně vysvětlit, takže se to nedá číst.

Současná verze pravidel je napsaná špatně, vím to a opravy jí nepomůžou. Potřebuju ji nalajnovat.
Autorská citace #50
12.6.2014 09:14 - Faskal
Colombo píše:
moc nechápu proč jsou tu lidi tak nadšení z DW? Přijde mi to jako DnD 2.

Indie infekce* z RPGF. Až se to vedle rozjede, tak to snad přejde.

* nebo "evangelizační činnost", vyber slovník dle svého vkusu.

Edit:
Ale teď vážně.
Asi bych použil Sosiho výrok Sosáček píše:
Duvod proc jsem vybral AW* jako must have je ten, ze si myslim, ze to dela pro GMy to, co pro hrace dela Play Unsafe.

Jinak je na to založené samostatné téma.

* Apocalypse World, zdroj mechanik a všeho pro DW
Autorská citace #51
12.6.2014 09:53 - Jarik
Hraji LoneWolf multiplayer gamebook.
Je to sice anglicky, ale pro začínající hráče stačí rici- přečti si jeden gamebook LoneWolf a pochopis základní mechaniku hry i svet.
Pro práci GM to už vyžaduje základní znalost EN - fakt zakladni. Kdo mne zná ví, ze jsem EN blb, ale tady mi to stačí.
Systém je jednoduchý a plně funkční.

Edit: gamebook LoneWolf je i česky
Autorská citace #52
12.6.2014 10:54 - York
sirien píše:
York, Vojtěch, Sparkle: Nemělo to náhodou být téma "proč by tu hru měl hrát někdo jiný" namísto prostého "hraju tohle protože to má písmenka"?


Já bych se rád dobral toho, jak konkrétně by mělo to "proč bych měl hrát tuhle hru" vypadat. A začít tím "proč hraju zrovna hru, kterou teď hraju" mi k tomu přijde jako dobrý odrazový můstek. Ale chce to samozřejmě víc dat, z pohledu dvou hráčů toho moc nezobecníme.
Autorská citace #53
12.6.2014 11:55 - York
Pár úvah:

1) "Proč hrát tuhle hru" se dá říct dvěma základními způsoby: Subjektivně a srovnáním s konkurenčními produkty.

Subjektivně jsem to řekl třeba já u Shadowrunu. Příkladem srovnávání je ten Sirienův rozbor dostupných a tiskem vydaných RPGček v češtině.

Samozřejmě se to trochu prolíná. ShadoWWWem repostnuté Alnagovo hodnocení DnD 4e je částečně subjektivní a z části srovnává se staršími edicemi DnD.

Výběr toho, proti čemu se budu vymezovat, je zřejmě dost podstatný (a je to už jeden z marketingových triků).


2) Není třeba vymezovat se proti produktům, které oslovovaný zákazník nezná.

A dost možná je to i kontraproduktivní. Když začnu dračákystovi říkat, že to mám udělané jinak než DnD 4e, tak dost možná způsobím, že se začne zajímat o DnD 4e místo o moji hru ;-)


3) Autor by neměl hodnotit subjektivně. Z toho plyne, že by měl říct, co jeho produkt nabízí oproti jiným dostupným (nebo alespoň známým). A tudíž se ze všeho nejdřív rozhodnout, s jakými produkty bude ten svůj srovnávat. Při vydávání v češtině se tudíž třeba ten Sirienův rozbor může docela hodit, dá se z něj vyjít.

Když ale chci oslovit aktivní čtenáře kostky a RPG fóra, tak je srovnání s tituly v češtině nedostatečné. Otázka je: S jakými tituly je v tomhle případě vhodné srovnávat? A potažmo: Jaké hry jsou u nás nejznámější a nejhranější (nemá totiž zjevně smysl vymezovat se proti hrám, které četli 2 lidé a nehrál je u nás nikdo).
Autorská citace #54
12.6.2014 12:49 - sirien
Jerson: No tak jestli chceš osnovu na doplnění, tak tu Ti můžu dodat ještě snáz :)

Colombo: a co je špatného na "DnD2"? Pokud DW zachycuje atmosféru ADnD hraní pomocí nějakých jednoduchých a elegantních mechanik, pak to je super. Jak jsem psal OnGemu - že se to zrovna Tobě stylově nelíbí nic neznamená.

York píše:
Já bych se rád dobral toho, jak konkrétně by mělo to "proč bych měl hrát tuhle hru" vypadat.

Proč ne tak jak jsem to napsal já na začátku pro těch asi pět her?

Pokud chceš s něčím srovnávat, je obvykle dobré srovnávat s něčím, co je dobré. Říct "bla bla než dračí doupě" má intuitivně poněkud menší relevanci než "bla bla než Pathfinder/Exalted/SWSE..."
Jinými slovy odrážej se od toho co má pro ostatní nějakou hodnotu a co znají.

Druhá možnost je danou přednost prostě popsat bez toho, abys to s něčím srovnával.
Autorská citace #55
12.6.2014 13:00 - York
sirien píše:
Říct "bla bla než dračí doupě" má intuitivně poněkud menší relevanci než "bla bla než Pathfinder/Exalted/SWSE..."


Jak pro koho. Myslím, že se pořád najde dost hráčů, kteří nic než dračák neznají. Srovnání s dračákem pro ně tudíž bude dávat výrazně větší smysl.
Autorská citace #56
12.6.2014 13:38 - Jerson
Za dnešek jsem pro Demonicu napsal novou verzi CPH, která se měla vejít do jednoho mailu. Celkem je to šest stran pravidel, žádné mé obvyklé rozkecávání, fakt jen základ s několika příklady. Vzal bych ho jako nástřel, který budu doplňovat na základě připomínek, včetně komentářů z původních pravidel. Do osnovy ho můžu nacpat dodatečně. Večer to sem kdyžtak nahodím.
Autorská citace #57
12.6.2014 13:43 - sirien
York: mám dojem že se pořád jako bumerang vracíme k tomutéž. Stejně jako hodlám naprosto ignorovat argument "je to česky", protože viz co jsem psal Sparkle výše, stejně tak hodlám ignorovat argument "nic než dračák neznají", protože to není žádný argument do diskuse, to je prosté konstatování "někdo zná jen dračák a jemu musíš všechno srovnat s dračákem" - ano, super, k tomu není co dodat, ale taky to diskusi nikam neposouvá.

Jerson: tak mi to přepošli kdyžtak, rád se na to taky mrknu
Autorská citace #58
12.6.2014 15:05 - ShadoWWW
Ono je taky velký rozdíl, jestli tvoříš úplně novou hru, nebo novou edici staší hry.
Autorská citace #59
12.6.2014 15:22 - Jarik
OK. Upravují svůj příspěvek.
Kdo někdy hrál libovolný gamdbook, ale já to budu psát ve vztahu k dostupnému CZ LoneWolfovi,... a líbila se mu jeho jednoduchost - mas pravidla pro boj, omezené množství schopnosti, apod. Tak ten může hrát a zřejmě se mu bude i líbit minimalistický systém LWmpl.
Přidává toliko pravidla pro boj vice hráčů, mechaniky pro tvorbu překážek. A to je jako vše? Ano. A ta hra si s tím vystačí.

Tento příspěvek je konečně legitimním příspěvkem do Proč hrát tuhle hru.
Je lehko uchopitelna, vhodná pro one-shot či krátkou kampaň - 12 her po 4 hodinách.
Autorská citace #60
12.6.2014 17:58 - Jerson
Pokud by měl někdo zájem, sepsal jsem Čas pro hrdiny 3.0

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.051943063735962 secREMOTE_IP: 18.209.209.28