RPG odborně

York
11.6.2014 11:09
Sandboxové hraní
Autorská citace #21
11.6.2014 14:32 - Quentin
Píše:
...a v podstatě COKOLIV dalšího. Sandbox označuje něco napůl rozpracovaného co tvoří variabilní skládačku. Jenže o co jde musíš prostě dooznačit, jinak není jasné o čem je řeč.

Tohle se mi nějak nezdá, viz slovník:
Píše:
1 A box containing sand, especially one kept on a train to hold sand for sprinkling on to slippery rails.

1.1 A perforated container for sprinkling sand on to wet ink in order to dry it.

1.2 A children’s sandpit.

1.3 A virtual space in which new or untested software or coding can be run securely.





Ale teda, narozdíl od jinejch termínů, co se tu pohazujou, jsem si významem sandboxu byl skoro jistej. Mám dojem, že třeba dndčkaři (ať už na rpgnet nebo OSR blogách) nebo hráči PC her to všichni používají stejně (připrav mapu, vypusť hráče)
Autorská citace #22
11.6.2014 14:35 - sirien
no vidíš. Jako jistej si tím být můžeš a nikdo Ti nebere abys to tak i používal, jen prostě asi úplně nečekej že budou ostatní bez ujasnění surfovat na stejné vlně, to je všechno.
Autorská citace #23
11.6.2014 14:36 - Colombo
Píše:
(připrav mapu, vypusť hráče)

A to je baví, když ze hry vypustí hráče?
Autorská citace #24
11.6.2014 15:04 - Quentin
Google celkem stojí za tim, co jsem myslel, že to je (odkazy i obrázky)

Ale ok. Už toho nechám :)

Když už jsme ten topic založily ... má tu někdo zkušenost s hexcrawlem?
Autorská citace #25
11.6.2014 15:14 - sirien
Google si může tvrdit co chce a já mu to neberu, lidé se nenamáhají prohánět Googlem všechno co napíšeš a Tvůj problém není jestli jsi v terminologické harmonii se světem, Tvůj problém je, že nejsi v terminologické harmonii s dalšími lidmi v téhle diskusi.

Pro mě za mě si to najdi ještě na Wikipedii (až na to že, hej, lidi nechoděj na Wikipedii kvůli všemu co napíšeš...) nebo si třeba oskenuj Encyclopedii Britanicu. A můžeš sem ještě přitáhnout Eleshara a dodat od něj lingvistickej rozbor, problém se stále nijak nezmění ;)


Ohledně Hexcrawlu - od určité doby jsem alergickej na cokoliv s hexama. Jsou složitější než čtverce, hůř se s nimi pracuje, jsou míň přehledný a v důsledku nejsou o nic realističtější ani smysluplnější ani user friendly ani nic jiného. V podstatě cokoliv s hexama okamžitě hážu ze stolu a nahrazuju prázdnym papírem nebo čtvercema.
Autorská citace #26
11.6.2014 15:23 - Colombo
Píše:
Tvůj problém je, že nejsi v terminologické harmonii s dalšími lidmi v téhle diskusi.

Já vím, že se snažíš svoje ego brzdit. Ale tady ti opravdu nic nebránilo napsat "se mnou".:P
Autorská citace #27
11.6.2014 15:39 - ShadoWWW
Hexcrawl: Když jsem občas hrál old-school, někdy jsme na to narazili. Je takt, že je to méně přehledné a vypadá to složitěji. Na druhou stranu je fakt, že pokud hráči chtějí používat pravidla pro pohyb pod širým nebem, pak hexy jsou reálnější než čtverce.

Proč? Když vezmu D&D mapu a pravidla pro pohyb, tak pohyb se obvykle odvozuje od počtu čtverců. Tedy že postava může urazit určitý počet čtverců za kolo. A obvykle platí, že postava se může pohybovat i diagonálně o stejný počet čtverců. V pravidlech pro pohyb v podzemí (tj. na malé ploše) je to více méně OK. Ale problém nastává, pokud je stejně "začtvercovaná" i venkovní mapa. Pak dochází k Pythagorovu paradoxu: Postavy jsou ve městě A a rozhodují se, jestli dojet pro pomoc do města B nebo města C, které jsou obě vzdálené 20 mil od města A. Město B je zakresleno na mapě přesně 20 čtverců pod městem A (1 čtverec má stranu 1 míle) a město C přesně diagonálně pouhých 14 čtverců. Postavy urazí za den 15 čverců. Je jasné, do kterého města zamíří. :-)

Hexy tento paradox nemají. Díky své "kulatosti" by obě města byla vzdálená 20 hexů.
Autorská citace #28
11.6.2014 15:51 - skew
Colombo píše:
Já vím, že se snažíš svoje ego brzdit. Ale tady ti opravdu nic nebránilo napsat "se mnou".:P
+1 (trololo). Aspoň mi přijde, že Sparkle, Quentin a další se na užití shodujeme.

Jinak hexcrawl jsem nikdy nehrál, ale když už bych se rozhodl, nejspíš bych ho využíval krom segmentování krajiny ve spojením s náhodnými tabulkami a tak, v rámci rozumných mezí. Na těchhle třech hexech se loupeží, když jimi procházejí, hodí si za každý, jestli je nenapadnou lappkové. Na tomhle hexu žije hydra, pokud tudy projdou hodí si, jestli nenarazí na nějaké indicie (stopy, rozsápané mršiny). Pokud tu přenocují, hodí si, jestli je nenapadne. A tak.
Autorská citace #29
11.6.2014 15:53 - Vojtěch
Na extra hexcrawl se můžete podívat v Kingmaker AP pro Pathfinder ;)
Autorská citace #30
11.6.2014 15:55 - sirien
Colombo píše:
Ale tady ti opravdu nic nebránilo napsat "se mnou".:P

...kdybych nemusel někomu po IM vysvětlovat, cože to sakra je "sandboxové hraní", tak bych s Tebou i souhlasil. Většina lidí co diskusi čte do ní nikdy nenapíše.

ShadoWWW píše:
Tedy že postava může urazit určitý počet čtverců za kolo. A obvykle platí, že postava se může pohybovat i diagonálně o stejný počet čtverců

tyhle paradoxy nejsou tak časté jak by se zdálo a jejich vyřešení je obvykle jednodušší, než patlání se s hexama ("hele lidi, srsly, ty města jsou prostě 20 kiláků obě, vašich 15 čtverců má být něco kolem 15 km, za den to nedáte")
Autorská citace #31
11.6.2014 16:05 - Colombo
pokud je čtverec 1x1 kilák, tak diagonálně je čtverec sqrt(2), což by se dalo zjednodušit na 1.5 kiláků. Což by mohlo dát jednoduchý poměr výpočtu na cestovní rychlost.
Autorská citace #32
11.6.2014 16:16 - ShadoWWW
Colombo: Ano, dalo, ale pravidla obvykle říkají něco jiného. Proto tam, kde se počítá vzdálenost přes grid, se většinou přikloní k jedné z těchto možností:
- Postava může chodit diagonálně stejně rychle jako křížově, ale jen na mapách s malým měřítkem a mapy s velkým měřítkem jsou bez gridu.
- Druhá možnost je, že pro venkovní mapy se pracuje s hexy, aby se potlačily už do očí bijící rozdíly.

Dělit totiž pohyb 1,5 je dost nepraktické:
1) Když máš pohyb 5 čtverců, pohneš se diagonálně o 3, nebo 4 čtverce?
2) Kdy se chceš s pohybem 20 čtverců pohnout tak, že u toho 3x měníš diagonální a křížový pohyb, tak to abys měl mimo kostky a deník po ruce i kalkulačku, což je opruz.

Hexy jsou z tohoto pohledu mnohem pohodlnější. Prostě neřešíš žádné přepočty. Jako jasně, u drtivé většiny her neřešíš mapu s gridem, ale u survival hry pod širým nebem v old-school stylu, kde záleží na každé uražené míli, je to jinak.
Autorská citace #33
11.6.2014 16:35 - Colombo
Píše:
ale u survival hry pod širým nebem v old-school stylu, kde záleží na každé uražené míli, je to jinak.

Tak tu kalkulačku máš nebo ne? Když už řešíš každou míli...
Autorská citace #34
11.6.2014 16:58 - sirien
ShadoWWW: nebo se zvolí nejjednodušší příčetné řešení které říká že pravidla nejsou tesaná do kamene a čtvercový grid dává orientaci, takže hexy nepotřebujeme ani na malém ani na velkém měřítku a když se dostaneme do situace, ve které výsledek na čtverce intuitivně mlátí do očí tak nebudeme dělat drahoty a prostě to přehodnotíme podle zdravého rozumu.

Aspoň takhle sem s tim vždycky fungoval já a nikdy to nebyl problém.
Autorská citace #35
11.6.2014 18:27 - Jerson
Nikdy jsem neměl rád taktické hry, kde se dá chodit jen po čtvercích nebo hexech, vznikají pohybové paradoxy, které nemají žádný základ v reálném světě a jsou to jen artefakty sítě.

Co brání při hraní na venkovní mapě vzít papírové měřítko a cestu v libovolném směru si naměřit rychleji, než by to šlo s počítáním čtverců (nebo hexů)? A to pomíjím, že v reálném světě je pozemní cesta vždy delší než dráha naměřená vzdušnou čarou, někdy i dost zásadně.
Autorská citace #36
12.6.2014 11:16 - Merlin
a co brání DM oznámit hráčům jaká je vzdálenost do města A a jaká do města B??? bez nějakého šlapání na hexy?
Autorská citace #37
12.6.2014 11:38 - York
QuentinW píše:
Minecraft, že není připravený? Vždyť se ti vygeneruje tak velkej svět.


To je vlastně pravda. Já jsem ho nikdy sám nehrál, mám to z druhé ruky a asi si to nepamatuju úplně správně ;-)

Vtip je imho v té možnosti pro hráče svět teraformovat. Stavět hrady, města, atd. V tabletop variantě bych si to představil tak, že GM nakreslí obrys kontinentu a součástí hry bude to, že hráči začnou prázdné plochy vyplňovat obsahem.

Kdyby totiž mělo jít jen o to, že prožitý příběh má na zbytek světa nějaký vliv, tak to splňuje prakticky každé RPGčko, včetně těžkých railroadů (tam to sice víš dopředu, ale tím spíš a snáze se railroad příběhy píší s tím, že budou mít na svět velký dopad).
Autorská citace #38
12.6.2014 11:56 - Quentin
York: Minecraft ti vygeneruje dopředu i vesnice, dungeony, monstra, suroviny etc.
Autorská citace #39
12.6.2014 12:07 - York
QuentinW píše:
York: Minecraft ti vygeneruje dopředu i vesnice, dungeony, monstra, suroviny etc.


To jo, ale takový svět je dost naprd, pokud bys v něm chtěl hrát například obdobným stylem, jakým se levluje ve WoWku. Chyběl by tam totiž ten nadesignovanej motivační faktor - zabíjíš slabé potvory, abys získal expy a posílil tak svůj char, abys mohl zabíjet silnější potvory... + obdobná progrese lootu.

Naopak to dobře funguje, právě když máš možnost teraformovat (a baví tě to). Je pak vcelku jedno kde začneš, na začátku prostě kutáš kladívkem, aby sis mohl vyrábět lepší nástroje, abys mohl kutat lepší materiál, abys mohl stavět, abys mohl vyrábět lepší nástroje. A pak když zvelebíš tuhle vesnici, tak dává smysl se přesunout vedle, abys tam třeba postavil hrad, o kus dál most, atd.
Autorská citace #40
12.6.2014 12:11 - Quentin
Píše:
To jo, ale takový svět je dost naprd, pokud bys v něm chtěl hrát například obdobným stylem, jakým se levluje ve WoWku. Chyběl by tam totiž ten nadesignovanej motivační faktor - zabíjíš slabé potvory, abys získal expy a posílil tak svůj char, abys mohl zabíjet silnější potvory... + obdobná progrese lootu.

Skinner box ve stolnim rpgčku vůbec bejt nemusí. Tohle je divnej argument. V sandboxu naopak chceš, aby bylo všechno trochu plošší a pořád aktuální.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.093512058258057 secREMOTE_IP: 35.170.81.62