RPG odborně

York
5.8.2014 19:57
Kam směřuje design RPGček?
Co si myslíte, že budou hlavní cíle návrhářů tabletop rpg v několika příštích letech?
Autorská citace #81
21.4.2017 11:59 - Ebon Hand
York píše:
Hraní rpgček je dobrovolná činnost a ideální je, aby to byla zábava pro všechny zúčastněné. .... sladit tak, aby se všichni u hry bavili, tak to přece neznamená, že to jsou kreténi.

Odpovídáš si skoro sám. Pokud se jeden hráč, i když je GM, baví sám na úkor všech ostatních, tak to je pro mě kretén a nemíním to vyjádření nijak zaobalovat. :-)

York píše:
To ale pořád neznamená, že nemůžeš narazit na hráče, se kterými si nesedneš z nějakých jiných důvodů.

Tohle se stát může, stalo se a nijak mě to netrápí. Nedělá mi žádný problém nekompatibilního hráče poslat do pryč. Nemusím přese hrát s každým. :-)
Autorská citace #82
21.4.2017 12:06 - LokiB
Ebon Hand: ale jo, je to kretén. A ti hráči jsou taky kreténi, protože mu to nedokázali říc či dát najevo, nebo odejít, klidně uprostřed hry.
prostě se sešlo moc kreténu a jen jeden z nich se bavil. to mi ti druzí přijdou jako ještě větší kreténi :)
Autorská citace #83
21.4.2017 12:12 - York
Ebon Hand píše:
Pokud se jeden hráč, i když je GM, baví sám na úkor všech ostatních, tak to je pro mě kretén a nemíním to vyjádření nijak zaobalovat. :-)


Ok, takže za kreténa označuješ člověka, který připravil hru (pravděpodobně) v DnD 3.5e a vede ji stylem, na který je 3.5e stavěná a až v průběhu zjistil, že hráči chtějí hrát vlastně něco úplně jiného?

Vedle tu Jerson vede krvavou inkvizici s cílem "prokázat", že DrD může za odrazování hráčů, ale obávám se, že mučí nesprávné krysy - to, co tady teď předvádíš, je totiž hlavní důvod, proč lidi odchází od RPGček.
Autorská citace #84
21.4.2017 12:48 - Ebon Hand
LokiB píše:
to mi ti druzí přijdou jako ještě větší kreténi :)

Dobře ty! :-)

York: Ano, můžeš mě mučit a vést krvavou inkvizici. Je pro mě svým způsobem pocta, že jsem v tvých očích hlavní důvod, proč lidi odchází od RPGček. :-) :-)
Autorská citace #85
21.4.2017 13:12 - York
Ebon Hand píše:
jsem v tvých očích hlavní důvod, proč lidi odchází od RPGček.


Moc si fandíš, nic takového jsem neřekl.

RPGčka jsou v první řadě sociální interakce, na tom všechno stojí a padá. Když máš fajn spoluhráče, tak blbé pravidlo, zbytečně složitá mechanika, nebo něco podobného, nehraje velkou roli. Je to nepříjemnost, ale nic víc.

Když máš v pravidlech napsáno "PJ má vždycky pravdu", tak je to krapet horší, ale svět se kvůli tomu nezboří: Můžete si říct, že to je blbost a neřídit se tím. Je taky možné, že zrovna pro vaši skupinu to je naopak dobré pravilo, protože PJ je rozumný a dokáže díky tomu předejít spoustě neshod.

Když ale narazíš na hráče, kterej ti vysolí do očí "Vypadni odtud, kreténe, nemůžu tě ani cejtit," jen proto, že se s tebou nedokázal domluvit, co vlastně chce hrát, tak je to průser jak svině, kterej sebelepší pravidla nevyřeší.
Autorská citace #86
21.4.2017 13:29 - Jerson
LokiB píše:
A ti hráči jsou taky kreténi, protože mu to nedokázali říc či dát najevo, nebo odejít, klidně uprostřed hry.

Já bych spíše řekl, že jsou málo asertivní, případně pasivní. "Řešením" obvykle bývalo vymluvit se na nějaké povinnosti, když se organizovala další hra, a to opakovaně, dokud to GMma nepřestalo bavit.
Prostě jsou lidé, kteří neumí říkat kritiku do očí, zvlášť člověku, který musel vynaložit úsilí pro přípravu herního sezení. A označovat je za "kterény" mi nepřijde moc užitečné.
Autorská citace #87
21.4.2017 14:04 - LokiB
A označení GMa, kterému nikdo neřekl, že se u jeho hry nebaví, za kreténa ... to ti přijde užitečné? O tom totiž ta dišputace byla.
Autorská citace #88
21.4.2017 14:29 - Jerson
Taky ne. Může to být jen sociálně méně všímavý jedinec, což taky není nic neobvyklého. Až kdyby mu to hráči řekli a on nevhodným trval na svém stylu hry bez ohledu na jejich zábavu a bez ohledu na případnou (ne)možnost získání jiných hráčů/GMma bych ho za kreténa označil.
Autorská citace #89
21.4.2017 14:56 - Cor
Hej, tohle je úplně přesné s tím vymlouváním se. narozdíl od internetu (kde je každý hrozný borec a má jasno), v reálném životě má prostě většina lidí zábrany říkat druhým lidem něco nepříjemného, pokud nejsou vyloženě frustrovaní (nebo nějak jinak významně motivovaní). Většina lidí se chce konfliktu vyhnout. Takže i když se jim nehraje dobře, obvyklen ejsou tak frustrovaní, aby to dali najevo přímo, ale spíš to budou chvíli zkoušet překousnout, pak se začnou vymlouvat a přestanou pomalu chodit na sezení...a nechají to pěkně pomaličku a polehoučku vyšumět, místo nějakých nepříjemných hádek.

To je naprosto běžná situace a nedělám si iluze, že hodně hráčů, se kterými jsem v hlubší minulosti (třeba tak 10-15 let zpátky) přestal hrát, přestali hrát ve skutečnosti právě kvůli tomu, že jim něco nesedlo na stylu hry a jen to neuměli/nechtěli dát najevo...

Holt by hodně problémů ve světě nemuselo být, kdyby si lidi uměli upřímně a bez cavyků slušně říct co a jak.
Autorská citace #90
21.4.2017 15:02 - LokiB
Cor: to je v pohodě ... co mi nepřišlo v pohodě, je, označování v takovém případě GMa hanlivými slovy.

ale je fakt, že jsem už daleko od původního tématu ... pardon
V duchu jiných vláken bych navrhoval psát výrazně do pravidel poučku "Nejste-li s hrou či vystupováním GM spokojeni, dejte mu to vědět. Bude to pro něj cenná zpětná vazba. A nemusíte mu hned nadávat."
A pravidla budou zas o něco lepší ;)
Autorská citace #91
21.4.2017 16:05 - Jerson
LokiB píše:
V duchu jiných vláken bych navrhoval psát výrazně do pravidel poučku "Nejste-li s hrou či vystupováním GM spokojeni, dejte mu to vědět. Bude to pro něj cenná zpětná vazba. A nemusíte mu hned nadávat."

To to bereš jako srandu, ale když si hráči přečtou, že je normální mít jiný názor na hru a promluvit si o tom, tak to bude o dost snazší. A ještě snazší to je, když si přečtou, že se napřed mají domluvit co chtějí hrát a taky jak konkrétně se mají domluvit a až pak mají nějak začít tvořit samotnou hru.
Autorská citace #92
21.4.2017 16:08 - LokiB
Jerson: kdepak. po akceptování tvých zkušeností to jako legraci neberu a jsem pro, ať se to do pravidel píše.
jen nechci pravidla, kde to není, označovat rovnou za špatná. to je ten rozdíl.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086017847061157 secREMOTE_IP: 54.90.167.73