RPG odborně

sirien
18.9.2018 11:41
RPG kroužky
Autorská citace #21
20.9.2018 13:48 - Pjotr
Treba v IT crowdu bylo dnd ukazane docela lichotive.

Z toho co jsem zazil ja a videl kolem sebe je jako presvedcovak k hrani nejlepsi chvili se divat jak nekdo hraje a videt ze se u toho bavi. Takze jako nejlepsi strategii k podobnemu verbovani vidim, vzit existujici partu a jit hrat nekam, kde se vyskytuji ti, ktere byste radi naverbovali. (A jo, uvedomuju si jak to muze byt tezke zrealizovat)
Autorská citace #22
20.9.2018 13:56 - sirien
Pjotr: bohužel je rozdíl mezi "lichotivě" a "lákavě". V těch Stranger Things je DnDčko velmi obsáhle a je tam ukázané se zjevnou melancholií tvůrců, ale jak píšu, pokud ho neznáš, tak asi moc lákavě působit nebude.

Jinak co píšeš je pravda, bohužel realizace bývá složitější. Na tohle sou dobré různé demonstračky typu DnD Day, popř. možná zorganizovat nějakou takovou variantu pro nějaký okruh? (Jako se dělají sportovní dny a tak) Posbíráš pár kamarádů GMů a uděláš třeba jedno RPGčkové odpoledne v místním DDMku jako demonstračku... je mi jasné že by se to dělalo snáz, kdybysme tu měli nějakou reálnou podporu ze strany vydavatelů a nemuseli sme věci táhnout jako komunita čistě vlastními silami (...ah ta ironie té situace kdy nám kamsi na východ do Česka dodávají Americké firmy na DnD Day větší support, než jaký nám zvládají poskytnout naši vlastní místní vydavatelé)
Autorská citace #23
20.9.2018 21:20 - RoVan
Sirien píše:
Mimo geek komunitu - obvykle na táborech nebo v rámci různých pionýrů, skautů... v menší míře asi i nějakých družin atp. (Typický vzor "hele na táboře sem viděl lidi hrát...")

Zarahel píše:
.. se skus nějak spojit s místní komunitou kolem Skauta. Ti vedoucí bývají mladí/snaživí/otevření novinkám-mají nějakou zkušenost.
Zajdi si s nimi na pivko/na čaj, pokecej o tom jak jim jde nábor nováčků do jejich oddílu.

Buď naverbuješ přímo je (protože pro ně přestaneš být cizinec), nebo ti sami někoho popustí (s rádců někdo chtěl RPG šířit, ale oni to moc nežerou, apod.).


Tohle můžu potvrdit všemi deseti, jsem vedoucí v oddílu ATOM (no.. něco jako skaut) s celoroční činností. V rámci komunity většinou stačí najít pár dětí/adolescentů, zahrajete si pár her na jaře a v létě na táboře si sami začnou rozjíždět svoje skupinky a hraní se dostane i mezi ty, kteří původně nejevili zájem, tím, že to přijde od vrstevníků/starších kamarádů (klidně hrají dle vlastních pravidel, ale hlavní je přece zájem.)
Přístup, který je pro mě sice malinko náročnější, ale přináší plody je, že během prvních několika sezení vyhodnocuji většinu věcí sám a postupně učím hráče pravidla* (DnD 5e pro to jednoduchost a intuitivnost a prostě proto, že se mi ten systém líbí).

*"Dobře, prostě mi řekni, co chceš udělat... aha chceš ho probodnout, no tak si hoď dvacetistěnkou a přičti k tomu tohle a tohle a uvidíme, jestli to vyjde..."
Autorská citace #24
20.9.2018 22:37 - Šaman
Trochu offtopic, ale v kolika lidech hrajete? Co jsem koukal třeba u nás v DDM jsou kroužky až o deseti lidech a to mi přijde nesmyslně moc. S kamarády hraju běžně v družinách o 3-5 hráčích, víc už je na úkor spotlightu na charaktery postavy a většinou se to zvrtlo v rubačku - "nás mnogo!"
Autorská citace #25
20.9.2018 23:23 - ShadoWWW
Většinou 5-10 lidí (nad 10 už to zas raději půlíme).
Autorská citace #26
21.9.2018 08:25 - Tarfill
Šaman píše:
Trochu offtopic, ale v kolika lidech hrajete?

Mám osobní hranici, že jako Vypravěč nehraju s více jak pěti hráči najednou. U otevřených her v případě ShadoWWWa apod. větší počet hráčů chápu, ale pokud jde o domácí atmosféru a konkrétní příběh, tak méně znamená více...
Autorská citace #27
21.9.2018 08:30 - Jerson
V poslední době považuju za optimální počet 3 - 4 hráče, 5 maximum. Hrál jsem i s deseti hráči najednou, ale to je opravdu moc.
Autorská citace #28
21.9.2018 08:35 - Zarahel
Tak jsem tady s reportem, jak jsem dopadl po pár dnech - kroužek bude. Zkusil jsem to přes kamarády toho jediného kluka co se přihlásil a ten je doslova nadchl ke hře i když původně tvrdil, že s ním nikdo nechce hrát. Pravda, na dni otevřených dveří jsme si fakt sedli a já mu vícemené v různých kratších scénách ukázal jak vypadá souboj (s předpřipraveným deníkem), jak vypadá sociální in-game interakce, jak zhruba může vypadat roleplay etc. takže měl i o čem referovat a už to nebylo tak cizí.

Kontaktoval jsem i zmiňované skauty (uvidíme co z toho bude), oslovil jsem dokonce i děti (resp. jejich vedoucí) třeba z divadelního spolku a místní dětský domov, odkud znám pedagoga. Ten o to projevil docela zájem a překvapivě tvrdil, že jsou tamní děti vlastně v pohodě a že za DnD by mi utrhaly prsty (musejí totiž hrát fotbal všichni do jednoho a není z toho úniku, tak zkusím zatahat za tyhle nitky). Práce s tímhle typem dětí mne vlastně tak trochu i láká ...

Edit:
Šaman píše:
Trochu offtopic, ale v kolika lidech hrajete?


Ideál se mi zdá 4-5 hráčů :) V Plzni se nám to pohybuje mezi 5-10 na sezení. (Pevné jádro je spíš kolem 6 a dalších zhruba 10 lidí přichází a odchází, takže mi tam průběžně hrají spíš obdobu NPC.)
Autorská citace #29
21.9.2018 09:07 - ShadoWWW
Co se týče skupin nováčků a jejich prvních hraní, mám velmi dobré zkušenosti se sadami předpřipravených deníků. Nový hráč zpravidla nijak neocení výběr z desítek kouzel plných pro něj cizích herních pojmů nebo možnosti multipovolání. Mnohem častěji má jasnou představu, co chce hrát archetypálně (bojovníka/kouzelníka/střelce atd.) a je dobré mít připraveny deníky s různými archetypy a víc deníků, než je hráčů, aby si mohl vybírat skutečně každý.

Tito chráči mnohem víc ocení samotné hraní a možnosti rozhodování v průběhu dobrodružství. Lepší než hodinu připravovat postavy a hodinu hrát je rozebrat deníky během 10 minut a hrát celý zbytek času. Zažil jsem případy, kdy hráče totálně otrávila zdlohavá příprava postavy a na hraní pak už neměli ani chuť.

U pokročilé skupiny hráčů, kdy přijde do skupiny jeden nováček, to je zas něco jiného.

Jinak za optimum taky považuji 3-4 hráče + PJ.
Autorská citace #30
21.9.2018 09:28 - Jarik
já si teď ukoval jádro 6 lidí, které na hru zvu (mají právo si vybrat termín, kdy mohou).
A já si pak vybírám termín, kde může max.5 (když nejde o nějaký speciál, kde se i 6 uživí (závěr scénáře, klíčový zvrat, apod.).
Reálně hraji v 4.
Autorská citace #31
21.9.2018 09:56 - Zarahel
ShadoWWW píše:
Co se týče skupin nováčků a jejich prvních hraní, mám velmi dobré zkušenosti se sadami předpřipravených deníků...

...Zažil jsem případy, kdy hráče totálně otrávila zdlouhavá příprava postavy a na hraní pak už neměli ani chuť.


Toho jsem se bál, takže mám vytvořenou hromadu postav (na každé povolání dvě) i s lehce nastřeleným archetypálním backgroundem (pár vět která ji trochu dokresluje) jinak čekající na hráčskou modifikaci. Nakonec mám pro zjednodušení vytvořené i nějaké karty se schopnostma, vybavením...) Chtěl jsem je do toho uvést, bál jsem se toho, že bych je otrávil.

Ještě tedy jedna cesta, kterou k tomu používám a tu jsem si vypůjčil z PC her - přišla mi příjemně použitelná v družinách, kde jsou jen začátečníci. Vytvořím relativně jednoduchý akční úvod, kde je hned z počátku nějaký konflikt, který postavám nemusí být hned z počátku zřejmý, čím uzavřenější prostor, tím lépe.
Posledně jsem použil loď, kterou přepadla obdoba krakena a loď se potápěla - postavy se probudí bez čísel a statistik s nějakou představou o své postavě a po chvíli z nich dostanu jméno, povolání, rasu. Dávám jim při úniku do cesty překážky, které postupně vysvětlí hody na vlastnosti - "Propadla se část stropu a dveře z kajuty přehradil trám." Po rozhodnutí hráčů v podstatě: "Hmmm, vypadá to na pěkných pár kilo, jaká je vaše síla?" (Takže získají Sílu, Obratnost etc.) a tak vypadá první sezení - mají za sebou nějaký příběh a poznají nějaká NPC, zhruba jak co funguje a na konci mají postavu hotovou jen s nějakými dodělávkami, které mají na doma (hlubší background) etc.

Zatím se mi nestalo, že by se u toho někdo vyloženě nudil...
Autorská citace #32
21.9.2018 09:59 - ShadoWWW
Jo, to je dobrý. Ještě doporučuji kouzlícím postavám vytisknout jejich kouzla (plné znění). Buď z nich udělat kartičky, nebo je dát všechny na jednu dvě A4 (pro každého hráče zvlášť).
Autorská citace #33
5.10.2018 08:33 - Jerson
Včera jsme poprvé po dvou letech hráli Omegu, i když jen krátce.
Mám čtyři hráče, tedy dvě hráčky (13 a 18), dva hráče (15 a 16). Ti dva mladší jsou ze světa a multikampaně Omegy nadšení, druzí dva přišli včera poprvé a podle svých slov "si musí zvyknout na jiný styl" - všichni znají jen fantasy a Dračák. Když jsem odcházel, tak ten mladší kluk povídal "tady budeme muset hrát proaktivně".
Celkem mě překvapila ta mladší holka - jako balíček karet pro testy si vybrala druhoválečná letadla, prohlédla si obrázky, ukázala mi Spitfira, že je to "nejkrásnější letadlo", a pak je rozdělila na "hezká" a "ošklivá".

K samotným mechanikám během hry zatím nemůžu moc říct, provedli jsme asi tři testy celkem. Nicméně když jsem jim na konci sezení řekl, že by si měli zvolit cíl své postavy pro tuhle misi, tak od tří lidí padly tři různé cíle, z toho dva protikladné, tak to bude ještě zajímavé :-)
Autorská citace #34
5.10.2018 08:39 - Jarik
Jerson: To hraješ v DDM? Nebo jsou to děcka tam ukradená?
Tak to abych si také vymyslel nějaký cíl postavy (si ten starý nepa…, aha už pamatuji - alespoň jeden si pamatuji).
Autorská citace #35
5.10.2018 08:41 - MarkyParky
Jerson píše:
... a pak je rozdělila na "hezká" a "ošklivá".


A podařilo se jí to v poměru 2:1, abys na základě toho pak mohl určovat úspěch a neúspěch? :)
Autorská citace #36
5.10.2018 09:17 - Gurney
Jerson píše:
prohlédla si obrázky, ukázala mi Spitfira, že je to "nejkrásnější letadlo"

Má dobrý vkus.
Autorská citace #37
5.10.2018 10:13 - Jerson
Jariku, z DDM, i když počítám, že pokud je to zaujme (alespoň některé), tak bych si je vypůjčil na hraní i mimo DDM. Třeba mít je na misi s A14 nebo A15 by bylo velmi zajímavé, chtěl bych vidět ten kontrast zkušeného agenta s hromadou informací o pozadí a nováčků (plus věkový rozdíl 13 a 39 let :-) )
Cíle postavy se nově určují primárně pro každou misi, i když můžeš mít i vlastní dlouhodobý cíl.

MarkyParky píše:
A podařilo se jí to v poměru 2:1, abys na základě toho pak mohl určovat úspěch a neúspěch? :)

Musím se podívat, které karty si tam nechala a které vyřadila, ale napřed vybrala všechna hezká letadla z "černých" a k nim přiřadila polovinu těch nejhezčích letadel z "červených". Kluk, který probíral dobové filmové plakáty to dělal podobně. A nejlepší bylo jako obvykle vybírání vybavení z hromady kartiček. Plynová maska a zejména Lano s kotvičkou se prostě nezapřou, minimálně pro jednoho hráče je to vždycky must have volba. Jen trochu znejistěli, když jsem si prohlédl jejich vybavení a za některé položky jako dalekohled, polní lékárna a podobné si vzal do ruky prázdné karty.

Gurney píše:
Má dobrý vkus.

Rozhodně. Byl jsem upozorněn dopředu, že je to dobrá hráčka, takže jsem se hráčů mladších 15 let globálně obával celkem zbytečně.
Autorská citace #38
5.10.2018 18:40 - malkav
Jerson: Nějak to teď nemůžu najít v textu ... hráváte v DDM v Pardubicích? Známá by ráda hrála, ale nemá kde a s kým. Můžu poprosit bližší info kde a kdy hráváte?
Autorská citace #39
5.10.2018 18:44 - Aegnor
Jerson jest z Českých Budějovic (kde by chtěl žít každý).
Autorská citace #40
5.10.2018 18:47 - malkav
Aegno: To já jsem slyšel už odtamtud, ale nechtělo se mi věřit, že byste říkal takovou blbost. :D

Ale teď vážně ... nepsal tu někdo o "koněpůlkách"?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091342926025391 secREMOTE_IP: 54.163.221.133