Pravidla

M-tess
30.7.2005 15:00
Lze útočit greatswordem z hřbetu koně?
Lze útočit greatswordem z hřbetu koně?
(Teoreticky/Prakticky)
24.1.2008 20:57 - Argonantus
Wraiths:
13. století je IMHO strááášně brzy. Švýcaři byli vynalezeni 1298. V první polovině století je jejich činnost spíš tušená, než prozkoumaná.
25.1.2008 07:30 - wraiths
Argonantus:prodavam jak jsem koupil na wikine "dvourucny mec". jinak uz jsem to cetl i drive v knihach( asi pred 8-10lety).neznamena ze to meli prvni Svycari,ale oni to meli asi mezi jednemi z prvnich ze zakladnich vyzbroji sveho vojska.
25.1.2008 07:33 - wraiths
Lotrando: no hlavne Anglicanum zalezelo na konich nemeli jich nadbytek jak v Evrope. v te dobe to nebyli velci chovatele koni a hlavene tech valecnych.
25.1.2008 08:51 - Argonantus
Wraiths:
tak jinak - až ve 13. století narazím na osobu s dvojručním mečem, nebo situaci, co vzdáleně naznačuje, že by mohlo jít o dvojruční meč, tak se ozvu a rád se wikipedii omluvím.
Zatím se mi zdá, že spadli z višně; on i ten jedenapůlručák je ve 13. století docela novinka.
25.1.2008 12:32 - Lokken
Eh,no nic proti wikipedii,ale...no...ne všechno co tam najdeš se je dle mé zkušenosti radno brát tak úplně vážně...Přinejmenším před tím než se nad tím zamyslíš.
A to mluvím o ang.verzi!Na strojově překládanou českou,vzhledem k mé někdy trochu výbušné povaze,ani radši nemyslím,pač by to nemusela unést má klávesnice...
25.1.2008 14:15 - Dalcor
Wraiths - já jsem to možné vytrhnutí za pomocí pohybu myslel spíše jako teorii z mé hlavy - prosím řádně studovat co jsem kde napsal, navíc se bavím o 16.17. stol - ale i tak zpětně shledávám že je to blbost kvůli délce řetězu.
Přiznám se že jsem zatím neměl čas se podívat + skleróza do svých rpamenů abych mohl přímo citovat. Tady v práci nic nemám.
25.1.2008 14:21 - Dalcor
Of the various types of evidence for the existence of the two-hander in the thirteenth century the strongest is the material. The Vienna Kunsthistorisches Museum possesses a fine blade (the hilt is missing), 141 cm long overall, which bears the arms of Otakar II, king of Bohemia, killed in the battle of Durrenkrut by Rudolf of Hapsburg in 1278. A counterpart of this ceremonial sword, marked with the eagle and lion of the Hapsburgs and belonging to Rudolf or Albert I (1280 – 1308), is the Basle. A third, longer sword, with the arms of Austria inlaid in a similar style to those on the Vienna sword, is in private collection in England.
Tak dále se tvrdí že ačkoliv se vznik obouručáku ve švýcarsku je blbost: It has been frequently assumed that the two-hander originated in Switzerland, but not only is there no documentary of this but other evidence bears against it. Switzerland had no iron ore or iron industry in the early Middle Ages and the Swiss had to import (or win as booty) arms and armour, as is clear from the great preponderance of German smiths' marks, from Passau, Solingen, Munich etc. Of 16 two-handers dating from before 1550 in the Swiss National Museum in Zurich, none is definitely Swiss, (though two might be), one is Italian and all the others are German.
25.1.2008 17:40 - Argonantus
Hm, zajímavé. Je možné, že to není švýcarský vynález. Ovšem Přemysl s dvojručákem je poněkud divná záležitost. Ceremonial sword; to bude ono.
25.1.2008 17:48 - Dalcor
25.1.2008 17:49 - Alnag
Argo: No jo... kdyby to byl jeden meč tak budiž. Ale to máš tři kusy dochované, všechny orientačně z této doby. To znamená, že už je to přinejmenším z části rozšířený koncept...
25.1.2008 19:28 - Lotrando
Argo: ten zdroj je divnej, Rudolf Přemysla nezabil, to se ví jistě. Dokonce mám pocit, že se bitvy sám, na rozdíl od českého krále, neúčastnil.
25.1.2008 20:22 - Argonantus
No, je to každopádně zajímavé; pochyby trvají, protože se mi nechce věřit, že by čeští historici ignorovali takovou perlu, jako že Přemysl bojoval dvojručákem (jako pěšák??). Rudolf v bitvě byl, ale rozhodně se s Přemyslem nesetkal, a držel se až do poslední chvíle v záloze - v jednom momentě měl ale prý namále.
Z opatrných formulací - s výjimkou prvních případů - podle mne nelze s jistotou tvrdit, že to je 13. století. Rozhodně se zdá, že to je ještě hodně dlouho velká vychytávka, právě, jak bych čekal.
EDIT: Zagooglovval jsem si česky "dvouruční meč" - a odkazy, co na mne padaly, byly dost zajímavé; většina mluví o 15./16. století, odvážnější připouštějí 14., ale jeden maník vysvětluje, že to je omyl, způsobený záměnou dvouruček a jedenapůlek, což by nebylo tak zajímavé, jako že je zrovna z livinghistory
http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=55740
26.1.2008 08:26 - Dalcor
Almi - tam je psáno že Rudolf zabil Přemysla myšleno jako přeneseně vy smyslu velitele vítězné armády. Dále se nemluví o tom že by ten meč měl Přemysl v bitvě! Čtěte pozorně. Věta říká muzeum ve výdni má ve sbírce ceremoniální meč Přemysla Českého, který zemřel při střetu s Rudolfem Habsburgským v bitvě u Suchých (a teď mám výpadek jak se tomu říká česky po překaldu z němčiny). Meč nese symbol habsburské orlice...
Včera sjem se k tomu zase nedostal - ale doporučuji ggoglit anglicky, přecijenom ne všecno co je česky je také pravdivé - včetně tak populárního zdroje informací jako je E.Wagner.
26.1.2008 10:23 - Lotrando
no, killed by Rudolf, je snad jasné. Že ho asi neměl v bitvě se usuzovat dá, neb se to tam nepíše. Habsburskou orlici a lva má protejšek toho meče, který patřil Rudolfovi. Hmm a teď si teda nejsem jistej, proč je to v souvislosti. Mé obavy o kompetentnosti zdroje to nerozptýlilo.
26.1.2008 11:37 - Dalcor
Ach jo... nemá cenu komentovat...
26.1.2008 12:00 - Argonantus
Dalcore, stran kompetentnosti ohledně Přemysla Otakara nemyslím, že by byla angličtina zárukou čehokoli; já mám naopak s anglickými historickými zdroji zkušenosti matné; pokud se to vzdaluje od námořnictví, lukostřelby a Stoleté války, nebo nedejpámbu zabíhá do exotické střední Evropy, pak je třeba být opatrný.
Pochopil jsem, že ten člověk to 13. století dokumentuje vlastně jediným exemplářem; druhý patřil Rudolfovi či Albrechtovi (kteří byli dospělí, vládli a působili především na počátku 14. století), třetí je "soukromý", což může znamenat cokoli. 13. století na něm asi vyraženo není.
Proti němu stojí človrda z livinghistory, s nimiž mám zkušenosti obvykle ty nejlepší, a ten posouvá dvouruční meč někam kdovíkam dál. Pokud jsem pochopil jeho výklad, Přemyslův meč může být jedenapůlka jako vyšitá (Přemysl byl fyzicky docela velký maník). Což je i tak poměrně novinka.
Nic, asi to nerozhodnu; na dvouruční meče jsem čaroděj moc nízkého levelu. V otázce jeho užití na koni se zřejmě shodujeme všichni.
26.1.2008 13:01 - Lotrando
Dalcor: ve Vídni mají i Kopí osudu, nechal ho tam uloži sám Otec Vlasti. K vidění ve filmu Constantin.
Přemysl II. měl to nejlepší ve své době. Nejlepší jízdu, nejlepší výzbroj, nejlepší koně, mohl si to dovolit. Sám byl velmi zdatný válečník (a ne tak dobrý stratég), takže v bitvě měl určitě nejlepší vybavení té doby. Klidně speciální meč vyrobený speciálně pro něj.
26.1.2008 19:27 - Gurney
Dalcor píše:
...ceremoniální meč Přemysla Českého...

V překladu mohl mo mít pověšený na stěně a mohl být dělaný ve stylu současných mečů stejně jako starších, nejspíš se nikdy k šermu nepoužíval.

Nevylučuju že Přemysl nemohl vozit obouručák ale logicky jako rytíř jezdil na koni (takže bych považoval za nejpravděpodobnější že měl štít a jednoručku) a i když byl zdatný válečník určitě se nevrhal do bitvy v čele vojska a vlastně i kdyby, není to důvod nosit obouručák - taková výhoda oproti jedenapůlce to není.
26.1.2008 19:51 - Alnag
By to možná vysvětlovalo proč v té bitvě zařval... (Dalcor odpustí).
26.1.2008 20:05 - Lotrando
Dobře, podle Jiřího Kovaříka, byl Přemysl v bitvě pravděpodobně vyzbrojen mečem s čepelí dlouhou 85-100cm, podle Oakeshottovy typologie označovaným číslicemi XII, XIII. Šlo o nejrozšířenější zbraň té doby. K tomu měl kopí dlohé 3m a jezdecký štít. Útočil s druhou batallies, narozdíl od Rudolfa, který byl ve třetí a dal tak přednost velení. Před Přemyslem útočila batallies pod velení Miloty z Dědic složená z českých a moravských jezdců (druhá byla převážně z německých oblastí).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091157913208008 secREMOTE_IP: 3.84.228.68