Pravidla

Lotrando
20.1.2008 23:25
Různé formy vícenásobných útoků
Jeden záludný dotaz

Z pravidel lze odvodit dva různé způsoby, jak zaútočit vícekrát v kole.

První je více zbraní a útok primární a off-hand zbraní. Zde se uplatňují postihy -6 a -10, ale lze je zmenšit kombinací s lehkých zbraní a featu Two Weapon Fighting na přijatelných -2. Oba útoky padají do jedné standardní akce a postava se může pohybovat o jednu move akci za kolo.

Druhý způsob vychází z vysokého BAB, kdy existuje možnost zaútočit v jednom kole vícekrát se snižujícím se (ale kladným) bonusem k útoku. Například +12/+7. K tomu musí postava udělat full-round akci a smí se pohnout jen o 5 stop.

Otázky

Může útočit oběma útoky na různé cíle? Případně kdy ne?

Feat superior weapon fighting u některých nestvůr umožňuje útočit bez postihu, předpokládám že jde o variantu s více zbraněmi (Ettin s dvěma morningstary). Otázka je, jestli bude mít všechny útoky se svým maximálním útočným bonusem, nebo se mu bude snižovat, nebo prostě útočí bez postihů dvěma zbraněmi s +12 (v jeho případě). Tento model mi přijde jako dost drsná záležitost (a proto se na to ptám:) ).
Autorská citace #1
21.1.2008 02:52 - bigbythewise
Pokud jsou cile v dosahu tve zbrane, tak si muzes rozlozit utoky jak chces. Muzes dokonce pouzit i 5-foot step mezi utoky.
Zadna potvora, ani Ettin se schopnosti swf nemuze utocit bez +5 (odstup utoku) postihu, pokud bojuje se zbrani (manufactured weapon). Penalizaci nema, jen pokud bojuje naturalnim utokem, tam je pak jen jeden odstup -5 mezi primarnim a sekundarnim utokem, napriklad ctyri ruce +7/+7/+7/+7 (primarni) plus jeden ocas +2 a dve kridla +2/+2 (sekundarni). Ettin akorat nema tu -6 a -10 penalizaci a nema zadnou off-hand zbran, cili damage obou zbrani je plny (1xSTRmod), jinak to funguje stejne jako u PC se 2 zbranemi.
Autorská citace #2
21.1.2008 08:02 - Lotrando
pro jistotu parametry
Ettin má
Attack:Morningstar +12 melee (2d6+6) or javelin +5 ranged (1d8+6)
Full Attack: 2 morningstars +12/+7 melee (2d6+6) or 2 javelins +5 ranged (1d8+6)
Special Qualities: Low-light vision, superior two-weapon fighting
swf je odůvodněno tím, že má dvě hlavy.
Bude tedy útočit +12/+7 těmi morningstary, popř. javeliny? Beze zbraně pak bez postihu?, co je jeho natural útok (BAB je +7), kousání, Tedy beze zbraní?
Autorská citace #3
21.1.2008 09:24 - LZJ
Lotrando: Máš tam chybu v akcích - víc útoků v kole je vždycky fullround akce, ať jde o útok víc zbraněma nebo víc útoků díky vysokému BAB.
EDIT: Na víc cílů jde útočit, když se na ně dosáhne - jsou blízko, stačí 5ft nebo máš dostatečný reach.
Ettiny nemám nastudované - vycházel bych z popisu v MM. Tuhle mi nevycházela dmg u psa, kterého jsem zkoušel odlevelovat, a nakonec jsem zjistil, že MM má v číslech pravdu. Zvířata s jedním útokem se berou, jako by ho dělaly obouruč (1,5x STR).
Autorská citace #4
21.1.2008 09:26 - Lotrando
L.Z.J: tohle mi právě bylo divný, z popisu v pravidlech to jednoznačný nebylo, nebo jsem to z toho nepochopil. U jedné zbraně a při vysokém BAB je to tam jasně, ale u dvou zbraní ne.
Autorská citace #5
21.1.2008 09:35 - LZJ
SRD píše:
Full Attack
If you get more than one attack per round because your base attack bonus is high enough, because you fight with two weapons or a double weapon or for some special reason you must use a full-round action to get your additional attacks. You do not need to specify the targets of your attacks ahead of time. You can see how the earlier attacks turn out before assigning the later ones.
Autorská citace #6
21.1.2008 09:48 - Lotrando
Člověk to čte pořád dokola a některý věci pak přehlédne. Tím pádem žádný pohyb kromě jednočtverečkového kroku
Autorská citace #7
21.1.2008 10:00 - Rytíř
Hm, hele, to už sem taky zapomněl, že i při útoku dvěma zbraněma se musí vždy jednat o úplnou akci.. asi bych váhal. A přitom to máme i v našem překladu, jak jsem teď koukal :)
SRD píše:
Úplný útok
Jestliže máš víc jak jeden útok za kolo, ať už díky dostatečně vysokému základnímu útočnému bonusu, boji dvěma zbraněmi, dvojitou zbraní nebo z nějakého jiného zvláštního důvodu, musíš použít akci úplný útok, abys tyto útoky navíc dostal. Cíle svých útoků nemusíš určovat předem. Můžeš počkat na výsledek svých předchozích útoků a pak teprve určit ty další.
Během ní se můžeš pohnout pouze krokem o 5 stop. Tento krok můžeš provést před, po nebo i mezi svými útoky.
Jestliže máš více útoků na základě dostatečně vysokého základního útočného bonusu, pak musíš provést útoky v pořadí od nejvyššího bonusu k nejnižšímu. Jestliže používáš dvě zbraně, můžeš jako první zaútočit zbraní dle svého výběru. Jestliže používáš dvojitou zbraň, můžeš jako prvním zaútočit libovolným koncem zbraně.
viz Úplná akce
Autorská citace #8
21.1.2008 10:05 - Rytíř
Jo a k tomu Ettinovi - podle mě útočí opravdu 2x +12/+7 těma řemdihama, tedy bez postihů a naplno, jako by byly dva. Co se týče povahy jeho BAB, tak ta není specifikovaná u nikoho, Prostě umíš nějak útočit, což vyjadřuj číslo. K povaze jeho útoku - obři mívaj tvrdý pěsti, takže maj obvykle přirozenej útok normálně úder rukou.. ettina si ale nepamatuju, esli to má uvedený.
Autorská citace #9
21.1.2008 10:25 - bigbythewise
Rytíř: To by musel mit ovsem Improved Two-Weapon Fighting, aby dostal s druhou zbrani 2 utoky. Normalne mas jen jeden utok za druhou zbran (s featem Two-Weapon Fighting porad jen jeden, jen mas snizenou penalizaci), cili by mel mit +12/+7 a +12.
Superior Two-Weapon Fighting (Ex)
An ettin fights with a morningstar or javelin in each hand. Because each of its two heads controls an arm, the ettin does not take a penalty on attack or damage rolls for attacking with two weapons.
Nema jen penalizace na utok a damage (offhand polovicni), jinak je vse jako u PC.
Autorská citace #10
21.1.2008 10:25 - Lotrando
Rytíř: takže 4 útoky??? CR:6 ?
já bych řekl, že má dva za kolo, každou zbraní jeden ,a nemá ten postih protože dvě hlavy, ale jistej si nejsem
EDIT
bigby: to dává smysl
Autorská citace #11
21.1.2008 10:42 - bigbythewise
Lotrando: Nemuze mit jen jeden utok jednou zbrani, kdyz ma BAB 7.
Autorská citace #12
21.1.2008 11:02 - Lotrando
bigby: pro úplnost, bez swf by měl +12/+7 (-6) a +12 (-10)?
Autorská citace #13
21.1.2008 11:08 - Rytíř
Bigby: hele, to je blbost, ne :) Když má superior, tak by tam mohlo/mělo bejt i to Improve zahrnutý.. Dyk to nedává moc smysl, když mu každá hlava má řídit jednu pazouru. (Jakkoliv mi tohle obecně přijde dost divný :) - podle mě by se velmi rychle v boji rozplác, kdyby se mělo tělo řídit dvěma hlavama. No ale to nic.)
Ty útoky nemá moc silný, ještě kdyby měl o jeden přijít (byť +7 není nic extra), tak už by to byl fakt chudák :)
Autorská citace #14
21.1.2008 11:13 - Rytíř
Respektive to beru jako tok dvou bytostí, proto nemá smysl se vůbec zatěžovat pravidly pro boj dvěma zbraněma. Pro ettina to není boj dvěma, ale boj jednou zbraní v jedné ruce pro každou hlavu ;)
Lotrando: A silný to moc není, co si pamatuju, tak sem ho zkoušel nasadit dvakrát a bez pomoci okolností a kostek se družina s Ettinem vypořádala rychleji, než s klasickým monstrem s CR6...
Autorská citace #15
21.1.2008 13:02 - Lotrando
než jsem se dostal k akci, měl jsem 1/3 životů(Ftr4). nepřišel mi až tak slabej
Autorská citace #16
21.1.2008 14:18 - wraiths
Lotrando: no ono u rytire se hraje na 17 a kazdej ma silny zbrane(staci kouknou na postavy). :-)) to pak neni silnej "ettinek" pro nikoho...
Autorská citace #17
21.1.2008 14:27 - Lotrando
Rytíř: mě jde hlavně o to pochopit, jak ty pravidla fungují, abych to věděl příště. Je jedno jak to dělá Ettin, to byl jen příklad. Superior weapon fighting není nikde popsáno, jen u té potvory a tam se říká, že nemá postih. Na druhej útok sekundární zbraní by tedy měl mít feat o kterém se nemluví. Ale jsou to jen dohady :)
Autorská citace #18
21.1.2008 14:37 - LZJ
Lotrando: Jenže dvouhlavej Ettin je specialita, normálně se funguje trochu jinak - např. podle featů Two weapon fighting, Improved TWF a Greater TWF. Případně podle mončího Flurry of blows.
Autorská citace #19
21.1.2008 14:41 - wraiths
Lotrandojinak ja bych to asi bral tak ze pokud ma dalsi zbran tak ze ma stejne utoku jako tou prvni a navic nema zadnej postih treba ty ( -2)
Autorská citace #20
21.1.2008 16:02 - Rytíř
Lotrando: Jo, to je mi jasný. Bohužel Ettin je imho dost zvl. případ.. přesně jak píše LZJ. u všech ostatních potvor s jedním mozkem bych se oné potřebě dalších odborností nijak nebránil ;)
Wraiths: Samo že sem nasadil ettina na přiměřeně silnou družinu, nehráli sme dycky 17 :) Jinak válečník na 4. proti potvoře CR6 je vždycky v čoudu :) Už z toho že přežil bojeschopnej je vidět, jak je ten chudák dvouhlavá vlastně slabej :)) no dobře, není to tak strašný. Teda dokud si člověk nezačne hrát s tím, kolik mu chybí odborností, aby moh vůbec fungovat :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.076661109924316 secREMOTE_IP: 34.201.16.34