Pravidla

t2001
7.9.2008 17:36
Nutnost spánku
Ahoj, určitě jste se setkali s tím, že družinu něco ohrožuje. A tak v noci ponocuje a nejde spát. první den to je určitě v pohodě, všichni se známe. Ale jak to řešíte když družina nechce jít spát? Dávate nějaké postihy kromě absence přirozeného léčení? DnD 3.5e...dík
Autorská citace #1
7.9.2008 18:36 - Rytíř
Víc než pravidlový postihy se mi vyplácejí "slovní" ;)
Prostě všechno zabarvuju únavou, popř. ospalostí. Jakýkoliv neúspěch není smůla, ale má jasný důvod - "kdybys nebyl tak unavený, určitě by sis těch stop všiml dřív", "nebýt toho, že ti mozek svírá svěrák ospalosti, jistě bys tuhle past nepřehlédl." Apod. Obzvláště účinné je to samozřejmě v případě, kdy se nehází anebo hází DM tajně za postavy.
Někdy také únavu považuji za zvláštní přitěžující okolnost a vyžaduji hod na dovednost i tam, kde bych to normálně nedělal.

Jinak čistě pravidlově je ti únava asi jasná - viz SRD; postava, která nespí, je unavená a nijak se toho nezbaví, dokud si řádně neschrupne. Pokud někdo nespí déle, snadno sklouzává do vyčerpání a pak už se z něj ani nevyhrabe. Vyčerpaná postava může snadno usnout i proti vůli hráče.
Únava: Unavená postava nemůže běžet ani útočit ztečí a má postih -2 k Síle a Obratnosti. Pokud udělá cokoli, co by ji normálně unavilo, unavená postava bude vyčerpaná. Po 8 hodinách úplného odpočinku přestává být unavená postava unavená.
Vyčerpání: Vyčerpaná postava se pohybuje poloviční rychlostí a má postih -6 k Síle a Obratnosti. Po 1 hodině úplného odpočinku je vyčerpaná postava už pouze unavená. Unavená postava bude vyčerpaná, jakmile udělá cokoli, co by ji normálně unavilo.
Autorská citace #2
7.9.2008 18:49 - Alnag
Rytíř byl koukám rychlejší, tak já jen napíšu, to co říkám vždycky. Je dobré nejprve zvážit, jestli na tom sejde. Pokud to nikoho zvlášť netrápí a nemá to žádnou velkou hodnotu pro hru (nic to nemění, např. nejde o závod s časem), tak neřešit.
Na druhou stranu, pokud má za 5 dní vybuchnout svět a postavy se musí rozhodnout, jestli budou odpočívat nebo fungovat na hranicích svých sil, tak pak bych použil pravidla, jak píše rytíř. Klidně je možné nasadit i občasné ověření Odolnosti (TO 10 +2 při každém další ověření), při selhání 1k6 nesmrtícího zranění.
Autorská citace #3
7.9.2008 20:01 - Merlin
mám zkušenost 52 hodin beze spánku...a pak to bylo jakoby mě někdo vzal palicí...já padl a spal den
Autorská citace #4
7.9.2008 21:52 - pipux
hmm :P
Quath d20 systém má zavedený postih za vyčerpání (konáním fyzicky náročného, i průběhem dne (což se ale pořád těžko strojově odvozuje, je to na DM))
... na konci svého běžného času, kdy má dojít na odpočinek: -4 k útok, obrana, dovednosti; přetáhneš více? pak -8, pak -12, a když přetahuješ počtvrté, koma :P
Merlin píše:
mám zkušenost 52 hodin beze spánku...a pak to bylo jakoby mě někdo vzal palicí...já padl a spal den
Eeeh? :O Ti nevím, jestli básníš .... no ale světový rekord nepřetržitého hraní na kompu je, tuším, 50h; tj jestli se to ještě hraje, mohl by ses stát slavným :)
Autorská citace #5
7.9.2008 21:56 - Alnag
Padesát hodin beze spánku je taková běžná lidská hranice. V literatuře se uvádí, že nějaké dobrovolníky drželi beze spánku i 100 hodin, ale ti dostávali soustavné záchvaty mikrospánku v nichž okamžitě upadali do REM fáze.
Autorská citace #6
7.9.2008 22:08 - pipux
REM fáze? Dobré, že jsi to výtáhl! Otázečku: rovná se REM fáze snům? A "přemýšlení za spánku"? (znáš to, někdy je dobré se vyspat k závěrům -- a zítra ráno se probudíš s řešením).
Navíc, spratci: 1/2 spánku = REM; staříci: 1/5 spánku = REM. Znamená to, že si na stará kolena neužijeme tolik snění? -- Čím je to způsobeno, doktore Housi? :P
Autorská citace #7
7.9.2008 22:59 - LZJ
Ona absence přirozeného léčení včetně léčení ability damage a nemožnost kouzelníků meditovat (platí pro wizardy i sorcerery) většině skupin stačí na to, aby se po trochu náročnějším boji přece jen vyspat pokusila.
Myslím, že jsem jednou aplikovali (nebo chtěli aplikovat) v podobné situaci hody na konstituci, pak následovala únava a vyčerpání, a hody na vůli proti usnutí na hlídce a pod.
Autorská citace #8
8.9.2008 00:27 - Merlin
pipux: :) nemám důvody básnit...dvě 24 v práci po sobě a pak ještě pár hodin :)..nikdo tu nemluvil o hraní na počítači...:)
Autorská citace #9
8.9.2008 14:48 - Malfin
Sny se objevují v REM fázi spánku. A všichni sníme. V literatuře se uvádí, že každý člověk má za noc tak 3-5snů. Otázkou je zda si je pamatuje.
Spánek řeším jako GM skutečně jen pokud to k něčemu je. Po probdělé noci postava usíná na kozlíku při monotóním průjezdem krajinou. Zloděj si nevšimne tolika detajlů, kterých by si normálně všiml.
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.1845498085022 secREMOTE_IP: 18.208.159.25