Pravidla

t2001
7.9.2008 17:36
Nutnost spánku
Ahoj, určitě jste se setkali s tím, že družinu něco ohrožuje. A tak v noci ponocuje a nejde spát. první den to je určitě v pohodě, všichni se známe. Ale jak to řešíte když družina nechce jít spát? Dávate nějaké postihy kromě absence přirozeného léčení? DnD 3.5e...dík
Autorská citace #1
7.9.2008 18:36 - Rytíř
Víc než pravidlový postihy se mi vyplácejí "slovní" ;)
Prostě všechno zabarvuju únavou, popř. ospalostí. Jakýkoliv neúspěch není smůla, ale má jasný důvod - "kdybys nebyl tak unavený, určitě by sis těch stop všiml dřív", "nebýt toho, že ti mozek svírá svěrák ospalosti, jistě bys tuhle past nepřehlédl." Apod. Obzvláště účinné je to samozřejmě v případě, kdy se nehází anebo hází DM tajně za postavy.
Někdy také únavu považuji za zvláštní přitěžující okolnost a vyžaduji hod na dovednost i tam, kde bych to normálně nedělal.

Jinak čistě pravidlově je ti únava asi jasná - viz SRD; postava, která nespí, je unavená a nijak se toho nezbaví, dokud si řádně neschrupne. Pokud někdo nespí déle, snadno sklouzává do vyčerpání a pak už se z něj ani nevyhrabe. Vyčerpaná postava může snadno usnout i proti vůli hráče.
Únava: Unavená postava nemůže běžet ani útočit ztečí a má postih -2 k Síle a Obratnosti. Pokud udělá cokoli, co by ji normálně unavilo, unavená postava bude vyčerpaná. Po 8 hodinách úplného odpočinku přestává být unavená postava unavená.
Vyčerpání: Vyčerpaná postava se pohybuje poloviční rychlostí a má postih -6 k Síle a Obratnosti. Po 1 hodině úplného odpočinku je vyčerpaná postava už pouze unavená. Unavená postava bude vyčerpaná, jakmile udělá cokoli, co by ji normálně unavilo.
Autorská citace #2
7.9.2008 18:49 - Alnag
Rytíř byl koukám rychlejší, tak já jen napíšu, to co říkám vždycky. Je dobré nejprve zvážit, jestli na tom sejde. Pokud to nikoho zvlášť netrápí a nemá to žádnou velkou hodnotu pro hru (nic to nemění, např. nejde o závod s časem), tak neřešit.
Na druhou stranu, pokud má za 5 dní vybuchnout svět a postavy se musí rozhodnout, jestli budou odpočívat nebo fungovat na hranicích svých sil, tak pak bych použil pravidla, jak píše rytíř. Klidně je možné nasadit i občasné ověření Odolnosti (TO 10 +2 při každém další ověření), při selhání 1k6 nesmrtícího zranění.
Autorská citace #3
7.9.2008 20:01 - Merlin
mám zkušenost 52 hodin beze spánku...a pak to bylo jakoby mě někdo vzal palicí...já padl a spal den
Autorská citace #4
7.9.2008 21:52 - pipux
hmm :P
Quath d20 systém má zavedený postih za vyčerpání (konáním fyzicky náročného, i průběhem dne (což se ale pořád těžko strojově odvozuje, je to na DM))
... na konci svého běžného času, kdy má dojít na odpočinek: -4 k útok, obrana, dovednosti; přetáhneš více? pak -8, pak -12, a když přetahuješ počtvrté, koma :P
Merlin píše:
mám zkušenost 52 hodin beze spánku...a pak to bylo jakoby mě někdo vzal palicí...já padl a spal den
Eeeh? :O Ti nevím, jestli básníš .... no ale světový rekord nepřetržitého hraní na kompu je, tuším, 50h; tj jestli se to ještě hraje, mohl by ses stát slavným :)
Autorská citace #5
7.9.2008 21:56 - Alnag
Padesát hodin beze spánku je taková běžná lidská hranice. V literatuře se uvádí, že nějaké dobrovolníky drželi beze spánku i 100 hodin, ale ti dostávali soustavné záchvaty mikrospánku v nichž okamžitě upadali do REM fáze.
Autorská citace #6
7.9.2008 22:08 - pipux
REM fáze? Dobré, že jsi to výtáhl! Otázečku: rovná se REM fáze snům? A "přemýšlení za spánku"? (znáš to, někdy je dobré se vyspat k závěrům -- a zítra ráno se probudíš s řešením).
Navíc, spratci: 1/2 spánku = REM; staříci: 1/5 spánku = REM. Znamená to, že si na stará kolena neužijeme tolik snění? -- Čím je to způsobeno, doktore Housi? :P
Autorská citace #7
7.9.2008 22:59 - LZJ
Ona absence přirozeného léčení včetně léčení ability damage a nemožnost kouzelníků meditovat (platí pro wizardy i sorcerery) většině skupin stačí na to, aby se po trochu náročnějším boji přece jen vyspat pokusila.
Myslím, že jsem jednou aplikovali (nebo chtěli aplikovat) v podobné situaci hody na konstituci, pak následovala únava a vyčerpání, a hody na vůli proti usnutí na hlídce a pod.
Autorská citace #8
8.9.2008 00:27 - Merlin
pipux: :) nemám důvody básnit...dvě 24 v práci po sobě a pak ještě pár hodin :)..nikdo tu nemluvil o hraní na počítači...:)
Autorská citace #9
8.9.2008 14:48 - Malfin
Sny se objevují v REM fázi spánku. A všichni sníme. V literatuře se uvádí, že každý člověk má za noc tak 3-5snů. Otázkou je zda si je pamatuje.
Spánek řeším jako GM skutečně jen pokud to k něčemu je. Po probdělé noci postava usíná na kozlíku při monotóním průjezdem krajinou. Zloděj si nevšimne tolika detajlů, kterých by si normálně všiml.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078577995300293 secREMOTE_IP: 44.202.183.118