Pravidla

wolfman
18.10.2005 17:30
Zbrane a zbroje Druida
Mam otazku ohledne Druida a jeho povolenych [doporucenych, pokud nechce ztracet magickou silu] zbrani a zbroji.
Ma povoleny pouze urcity typ zbrani, ktere muze pouzivat, nikde vsak neni uvedeno, zda mohou byt kovove, a proto to chapu tak, ze ano.
Ohledne zbroji:
V pravidlech je napsano, ze muze uzivat pouze lehke a stredni zbroje, ktere nesmi byt kovove [v zakladnim vybaveni vycpavana, kozena a usnova]. Muze uzivat take jine zbroje [napr. mitrilovou kosili, supinovou zbroj,...] pokud jsou kouzlem premeneny v drevo (a stale si zachovavaji svoje vlastnosti)? ... nebo jsou jine typy zbroji povazovane za tradicim nepristupne?
Autorská citace #21
6.5.2008 08:40 - wraiths
Lotrando: fakt jo adamantine se rovna meteoricky zelezo...? ja myslil ze adamantin je adamantin. a meteoricky zelezo je neco jinyho. treba v LoTRovi to byl "galworn"=mereoricky zelezo. je to nekde napsany v nejaky prirucce(adamantin=meteoricky zelezo)?
Autorská citace #22
6.5.2008 08:55 - Lotrando
wraiths: si přečti pravidla :), je to někde na konci DMG, tam píšou, že součástí adamantine je meteoritické železo, ocž je tam jedinná vyjmenovaná součást. Taky jsem čuměl, ale neuděláš nic :)
Autorská citace #23
6.5.2008 09:00 - Alnag
Viděl jsem diskusi na EnWorldu o tom, zda to je nebo není meteorické železo. Každopádně pokud ano, pak je to odkaz nějakých příruček pro první edici od té doby tohle spojení nebylo nikdy jednoznačně dáno. Pokud teda Lotrando nemá nějaký lepší odkaz. (Jinak je to asi zase původně z LOTRa).
Autorská citace #24
6.5.2008 09:16 - wraiths
Lotrando: ja zas nekde nacetl( na necem podloudnym), ze prave cisty adamntin se na slunecnim zareni rozpada( viz. drowove) a ze trposi to nejak umej osulit ale presto jejich adamantinovy zbrane jsou vlastne slitiny adamntinu+neceho+hromady run. a prave protoze nemuzu najit( a uz patram dlouho) kde jsme to nacet. proto jsme se ptal. ale cihnu teda do DMG,ale tam to jsite nebylo. a pak kdyz se nad tim zamyslim pokud by to bylo meteoricky zelezo, tak jsou ho jen zlomky ne... a nemaj jich drowove plny zbrojnice ze ;-).
Autorská citace #25
6.5.2008 09:21 - Alnag
V DMG je napsáno "found only in meteorites and the rarest of veins in magical areas". To, že se nachází v meteoritech ještě nezakládá jistotu, že to je meteorické železo a ne třeba titan.
Wraiths - to platilo v ADnD a navíc mám dojem, že naopak ty drowí zbraně byly slitiny, ale nevím...
Autorská citace #26
6.5.2008 09:47 - Lotrando
Tak ono je to celkem celé blbost a přemýšlet nad tím, jestli je tam nějaká příměs známá v moderních materiálech je hodně za hranou spekulací. Meteoritické železo se nacházelo v minulosti a snad se i používalo. Pro mě je to jedna z možností jak ozvláštnit materiál z kterého je zbraň vyrobena a přitom se neuchylovat ke kobaltovým pancířům apod. On stačí ten Mithral, to člověk ještě jakž takž bere, když ho měl Frodo, ten zbytek je ale spíš pro pobavení.
Autorská citace #27
6.5.2008 09:55 - Vaeranias
Lotrando: Delam to nerad (rule-lawyera), ale Magic of Faerun, strana 177 :-). Dale - tezi se prakticky vylucne v hlubinach Podsveti, kde by se tam vzal meteorit :-). "Adamantin je neuveritelne tvrdy kov (sic!) popsany v DMG. Nekteri lide na Faerunu veri, ze kovovy adamantin vznika kombinaci adamantinove rudy se spravnym mnozstvim stribra nebo elektra nebo dokonce kombinaci oceli a mitrilu, ale trpaslici a dalsi co vedi se nad tim pohrdave usklibaji".
DMG 242: "K nalezeni jen v meteoritech a v nejvzacnejsich zilach v magickych oblastech..." Vsimnete si, ani slovo ze adamantin=meteoricke zelezo nebo ze jde o cisty kov. V meteoritech je spousta kovu, nejen zelezo. Jsou meteority tvorene temer cistym niklem nebo jinymi kovy, proc by tedy mela platit rovnost adamantin-zelezo?
Osobne je mi vysvetleni z MotF mnohem blizsi, nez rici "adamantin je meteoricke zelezo", protoze to by bylo dost bucive nerealne - ciste zelezo je mekke a naprosto nevhodne na zbrane a nastroje, a meteoricke zelezo je k nalezeni jen nesmirne vzacne a vylucne na povrchu nebo na mistech, ktera povrchem byla. Nenajdete ho ve vyvrelinach kilometr pod zemi. A vyroba oceli z nej (ac ta ocel muze byt kvalitni, protoze tam bude jen to, co tam sami date a tedy je mozne dosahnout vynikajicich vlastnosti materialu) uz neni zrovna prirozeny postup ve stylu "roztavit, odlit, par ran kladivem a nabrousit".
Mimochodem, v LotR neni o adamantinu ani zminka, a ze jsem cetl v originale vse co vyslo vcetne Silmarillionu. Berenuv nuz Angrist byl tusim vykovan z oceli vyrobene z meteorickeho zeleza a krajel bezne zelezo (jako treba v Morgothove korune) jak maslo. To by mohlo odpovidat adamantinu s tezkym enchantmentem, ale nikde slovo adamantin proste neni. Obavam se, ze ten termin i material bude nejaka Vanceovina nebo tak neco.
Budte proste nad veci, copak druid tak hrozne potrebuje adamantinovy (nebo vubec nejaky) scimitar :-) ? Na co? Proc potom radeji nehrat rangera nebo proste nejakeho fechtlare v kombinaci s knezem a mit poradne zbrane, zbroj i tu magii?
Autorská citace #28
6.5.2008 10:31 - wraiths
Vaeranias: diky za vysvetleni. me to osobne staci.
Autorská citace #29
6.5.2008 10:55 - Lotrando
Vaeranias: určitě je mnoho dalších příruček, co tvrdí zaručeně něco zcela odlišného. Mě přijde legrační už představa, že ocel s příměsí vzácných kovů je vhodná k výrobě zbraní. Je v tom celkem jednoduchá logika, kterou potvrdí kdejaký šermíř věnující se historickému šermu. Svoji zbraň totiž během krátké doby rozmlátí, nadělá na čepeli zuby atd. Zatímco v minulosti by prostě došel ke zbrojíři a řekl si o opravu, a díky tomu, že se jednalo o kujný materiál by mu ji zbrojíř skutečně opravil, tak dneska ji tak maximálně hodí do popelnice a koupí si novou čepel vytaženou asymetrickým lisem z ocelového profilu. Vzácné prvky se přidávaly někdy až alchymistickými postupy, většinou však tak, že se kalilo vodou obsahující danou příměs a pak znovu překovalo. Vznikla tak tenoučká vrstvička na povrchu. Nebyl to postup jedinný, ale asi nejjednodušší. Časově dost náročný. To je ale už hodně off-topic. Adamantinum je technicky celkem blbost, stejně jako cobalt, ebon apod.
To rovnítko mezi adamantinem a meteoritickým železem jsem vzal trošku hopem, to připouštím :).
Můj druid má kopí, to jen tak na okraj. Ale pro mě je on spíš šaman, než dědula co leze po stromech, trhá jmelí a vaří lektvary.
Autorská citace #30
6.5.2008 11:25 - wraiths
Lotrando: ale vzdyt je to fantasy, zas az takhle podrobne to snad nikdo nezere( ocelovy tridy a praskovy metalurgie). proste adamantit je ocel tridy 18 a je. :-)
Autorská citace #31
6.5.2008 11:38 - Vaeranias
Lotrando: Jo, legovanou ocel v mecich hrdinu neresim, a adamantium a podobne fantasticke materialy a prvky mimo periodickou tabulku take ne Proste je to nejaky legendarni material s prisne strezenym tajemstvim vyroby a zpracovani. Bezny mistr kovar nema sanci to ani opravit - nema znalosti ani vybaveni :-).
Urcite je lepsi prosta uhlikata ocel, da se lepe udrzovat a brousit, skutecnou tvrdou legovanou ocel je sileny problem udrzovat, jakmile se zacne tupit a opotrebovavat. Je to videt na nozich, kazdy kdo s nimi pracuje (ne jen zabiji bodanim do mekkeho :-) to dobre vi.
V historickem sermu je navic poradna ocel zbytecny luxus, dokonce spis nebezpecna (mekci ocel nebo zelezo se prinejhorsim promackne nebo ohne, nehrozi, ze zarazite ulomky nekomu do sisky, a o udrzeni dobreho ostri vam opravdu nejde).
Mece ze zeleza, to je take legrace - meli je Keltove, a nebylo zadnou vyjimkou, ze se jim v bitvach zkrivila zbran natolik, ze ji museli pomoci dupani a kamenu zase narovnavat (po chvili boju totiz byl z cepele tupy klacek a hlubsi rana sla zasadit jen bodnutim, coz s krivou cepeli moc neslo - ale zase se nelamaly :-). Rimane s jejich kratkymi ocelovymi meci, ktere podobnym neduhem zdaleka tolik netrpely, meli pak o dost snazsi praci na otevrenem poli v organizovanem boji.
Autorská citace #32
6.5.2008 12:46 - Rytíř
Lotrando píše:
Adamantinum je technicky celkem blbost, stejně jako cobalt, ebon apod.
Tím kobaltem a ebenem máš na mysli co? Teď se nějako nechytám.. :)
Když jsem sháněl podklady pro článek o kvalitě zbrojí vs. luky/kuše, tak jsem narazil na pár zajímavých stránek a diskuzí, kde se vyjadřovali lidi, co zkoumali kvalitu železa a ocele používaného ve středověku. Velmi, velmi se to prej lišilo.. ale já nejsem honěnej ve stupních tvrdosti ani uhlíkatosti ocele, tak si to z hlavy nepamatuju.. :)
Ale zajímá mě to, moh bys to rozvést? Nebo se na to případně přesunem jinam, abysme neplevelili druida
Autorská citace #33
6.5.2008 13:16 - Lotrando
Rytíř: jen malinko plevelení, Cobalt a Ebon byly materiály, ze kterých se vyrábělo v Everquestu (který má d20 variantu). Zajímavé na tom bylo, že jeden byl černočerný (Ebon, odtud asi jméno) a druhý byl modročerný. PRostě něco jako mitrila adamantinum. MMORPG tím hodně trpí, na každém tier potřebuješ novej materiál :)
Autorská citace #34
6.5.2008 14:13 - Alnag
Wiki píše:
In J. R. R. Tolkien's The Lord of the Rings it is said in the second verse of Bilbo's Song of Eärendil, regarding the appearance of Eärendil; "Of adamant his helmet tall".
D&D je vykradený LOTR.
Autorská citace #35
6.5.2008 20:04 - bigbythewise
Adamant se objevil i v X-MEN komiksech, ktere jsou dost stare, ale nevim jestli starsi nez LOTR.
Lotrando píše:
Adamantinum je technicky celkem blbost.
A jsme zase u te reality... :P
Autorská citace #36
6.5.2008 20:15 - Lotrando
bigbythewise: jsme u toho, kde jsme skončili s těmi magickými předměty. Což je celkem jedno, protože to stejně nerozlousknem. Ale přijde mi lepší tvrdit, že Mitril má unikátní vlastnosti, protože to bude těžko někdo zpochybňovat, než že Adamantinum je příměs do jiných kovů, která je zušlechťuje, což je dost pochybné. Ale to už zase plevelíme.
Autorská citace #37
6.5.2008 22:37 - unknown
Ebon se objevil v sériï PC her Elder Scrolls, byl to černej, zatraceně těžkej a zatraceně kvalitní kov. Mimochodem vlastnosma překonával i adamantnum, který bylo v datadisku na Morrowind. Jedinej materiál lepší než ebon byl Daedrickej kov, což byl taky ebon, jen upravenej za trochu jiných podmínek pomocí magie a démonů.
Autorská citace #38
7.5.2008 08:14 - bigbythewise
Lotrando: Neni treba neco rozlouskavat, nicmene jestli nekdy narazis na Adamantinoveho golema, tak o unikatnosti tohohle materialu nebudes pochybovat.
Alnag: Adamant je normalni anglicky vyraz.
EDIT: Saha mnohem dal nez Tolkienova dila.
http://en.wikipedia.org/wiki/Adamant
Autorská citace #39
7.5.2008 11:03 - Vaeranias
Alnag: Adamant je slovo, znacici tvrdou substanci. Ve stredoveku bylo volne zamenitelne za cokoli tvrdeho, zejmena vyrobeneho z drahokamu, diamantu. slovo pochazi z rectiny, tusim. Vyznam te vety je "A tvrda byla jeho helmice vysoka..." nebo tez "A z drahokamu byla jeho vysoka helmice". Tolkien byl lingvista a historik, lze tedy predpokladat, ze historicky vyznam toho slova dobre znal. Vsimnete si, ze pro mithril pouzil slovo z elfstiny, tak jako pro dalsi specialni materialy, proc by tedy pro podobny extratvrdy kov pouzil slovo z anglictiny?
Takze nikoli, adamantine je prinejlepsim nepochopeni ze strany tvurcu DnD, coz se mi az nechce verit. Ackoli, pravda je, ze "adamant" je v soucasnosti slovo velmi neobvykle a archaicke a diamanty (vsimnete si podobnosti s adamant) se dnes nazyvaji proste "diamonds", takze vyznam se posunul v popularnich poetickych popisech k oznacovani jakehokoli tvrdeho materialu. Odtud zrejme pak zkratkou doslo k vytvoreni materialu adamantine. Nicmene s Tolkienem to ma spolecne jen anglictinu :-).
Autorská citace #40
7.5.2008 23:57 - Alnag
Vaeranias - Tolkien byl lingvista o tom žádná. Přesto existuje spousta dokladů o přejímání mezi LOTRem a DnD a i o tom, jakým způsobem DnD nakládá se slovy, které někde "objeví" - typu Vorpal nebo Drow. Můj "dojem" je, že prostě vzali, že v LOTRovi je něco z adamantu (whatever it is), udělali z toho odolný kov a voilá... adamant-inum je na světě.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.064946889877319 secREMOTE_IP: 3.85.211.2