Pravidla

Autorská citace #1
24.10.2010 18:10 - Night of Triumphatorr
O něčem podobném psal nějaký amík na nějakém oficiálním WW fóru. SW docela můžu a ST systém osobně považuju za jeden z nejlepších.
Autorská citace #2
24.10.2010 18:38 - sirien
Zahladil sem znění prvních čtyřech kapitol. Ty už technicky považuju za víceméně konečné a dál je už měnit nijak zvlášť nehodlám.
Autorská citace #3
24.10.2010 19:04 - Alnag
Tomu říkám vydatný článek :D
Autorská citace #4
24.10.2010 20:17 - Gurney
Super, Storyteller Star Warsy se mi líbily už na srazu a hodlám brzo ve skupině zahájit testování. Jinak respekt za ten fluff o ST a o SW a jejich stylu, shrnuje to všechno podstatné a pěkně se to čte. Jen mě tak k tomu napadlo že pro filmy sice platí "It doesn´t have to make sense, if it's cool!" (viz. komentáře k Darth&Droids) ale hráči mívají občas trochu vyšší nároky.
Autorská citace #5
24.10.2010 21:55 - sirien
Mám dneska nějak studijní náladu. Zahladil jsem pátou kapitolu (obecný souboj a duely) a obecně s ní jsem relativně spokojenej, takže jí asi také budu nechávat tak jak je. Teoreticky tam může dojít časem k pár změnám nějakých číselných hodnotách zbraní, armorů a cen za deflect/redirect, ale to spíš minimálně, více později tam mohou přibýt nějaké dodatečné věci k aplikaci konkrétních jiných mechanik nebo přímý přepis těch nejběžnějších (full defense, odzbrojení, full out attack), na což teď ale fakt nemám náladu
Autorská citace #6
24.10.2010 21:57 - sirien
Gurney píše:
Jen mě tak k tomu napadlo že pro filmy sice platí "It doesn´t have to make sense, if it's cool!" (viz. komentáře k Darth&Droids) ale hráči mívají občas trochu vyšší nároky.

ha. Tak to hodně good luck při systematickém předělávání většiny SW fluffu z rozšířeného universa, jen studium pár věcí k těmhle pravidlům na wookieepedii mi místy trhalo žíly
Autorská citace #7
24.10.2010 22:13 - Gurney
sirien píše:
Tak to hodně good luck při systematickém předělávání většiny SW fluffu z rozšířeného universa, jen studium pár věcí k těmhle pravidlům na wookieepedii mi místy trhalo žíly

Proto taky extended universe používám jen jako inspiraci a naproto volně vyhazuju všechno co se mi nelíbí (a naopak přidávám co se mi líbí), systematicky nehodlám předělávat vůbec nic.

EDIT: Když o tom tak přemýšlím tak to vlastně dělám v každém settingu..
Autorská citace #8
25.10.2010 05:38 - sirien
Gurney píše:
Proto taky extended universe používám jen jako inspiraci a naproto volně vyhazuju všechno co se mi nelíbí

Takhle se SW prostředím asi pracuje většina lidí...

Pustil jsem se ještě do šesté kapitoly - Mass combat a vesmírné souboje. Oddělil sem úvod do samostatného nadpisu, přehodil sem Střelbu do Duelu do jiné části kapitoly jinak byly změny v základním Mass combatu jen minimální a celkově s ním jsem teďka už také relativně spokojený, takže pro něj platí totéž co pro základní combat - může tam dojít k pár lehkým změnám nebo doplněním, převážně v číslech, teoreticky až budu mít někdy čas bych mohl doplnit nějaké základní "manévry jednotek" podle standardních bojových manévrů (all-out attack, full defense...), ale jinak to už bude na 95% tak jak to tam je teď.

"Těžká technika" je nicméně vzatá jen dost z rychlíku a bude potřebovat rozvést, "Vesmírné bitvy" jsou prakticky jen myšlenkový nástřel a podkapitolu "Vesmírné souboje" jsem smazal zcela protože jí budu chtít ještě udělat úplně jinak. Podrobnosti sem napsal do poznámek přímo k těmto jednotlivým podkapitolám.
Autorská citace #9
26.10.2010 05:08 - sirien
Tak znovu šestá kapitola...
- Takřka jsem dokončil podkapitolu o Těžké technice, zbývají už jen dvě věci které vím jak budou, ale už nemám na to je sepsat
- Ujasnil jsem si v hlavě podobu vesmírných bitev, ale ještě jsem na ně moc nešáh... coming soon
- Do standardního Mass combatu jsem krátce doplnil pravidla pro pohyb jednotek (nic co by nedala logika), poznámku o možnosti nechat jednotky "fungovat v delším čase" než PC (technicky jen do textu vložená logická možnost)
- Doplnil jsem Útok hromadnou zbraní na jednotku a Útok na jednotku lightsaberem
- Sepsal jsem pravidla pro palebné platformy (nepoměrně velké účastníky boje - např. Star destroyer co se plete do přestřelky pár desítek lidí a tak (zmasakruje je cca za necelé kolo, ale to asi není novinka)) které budu dále využívat i pro vesmírné bitvy
Úpravy probíhaly vzhledem k pár přehledovým tabulkám s příklady trochu chaoticky, takže pokud to dnes někdo četl, tak se omlouvám, pokud se mu to měnilo pod rukama (asi moc ne, hrál sem si jen s jednou stránkou...)

(zajímalo by mě, jestli to někdo už přečetl celé nebo jestli si sem tyhle poznámky píšu jen tak pro pozdější přehled o tom jak jsem to dodělával...)
Autorská citace #10
26.10.2010 06:32 - Lokken
Já to přečetl celé, když už jsme to řešili po ICQ. Některé věci nedokážu posoudit bez toho, abych je vyzkoušel přímo ve hře, ale celkově pěknej kus práce!
Autorská citace #11
26.10.2010 22:24 - sirien
Dodělal jsem Těžkou techniku, štíty a iontové zbraně.
(taky jsem předělal ukázky běžných jednotek do tabulky kde je uvedena i Obrana a Rezistence, aby to bylo se vším všudy)

Další na řadě budou vesmírné bitvy
Autorská citace #12
28.10.2010 19:56 - Blaine
Sirien: Diky za tvoji praci. Dokonce se ti povedlo naladit me na odvypraveni aspon jednoho dobrodrustvi. Pokud to pujde dobre, tak treba i vic. Dikes.
Autorská citace #13
16.11.2010 15:50 - Gurney
Tak se chystám na doufám brzké testování a narazil jsem na problém u Force disciplín - na tom systému se mi nejvíc líbilo že si vymyslíš co chceš dělat a GM ti řekne jak vysokou potřebuješ power a jaký stupeň techniky. Problém je, jak jako GM přijdu na to, že na Force lightning potřebuju Alter 2, Power 3 ? Předpokládám že je to stejné jako když GM v Mage posuzuje jestli na to co zrovna děláš potřebuješ Time 2 nebo 3, ale hodil by se nějaký nástin nebo aspoň odkaz na Mage (btw je to spíš podle Ascensionu nebo Awakeningu?), kde je ten "posuzovací systém" vysvětlen.

Další detaily:
Lightsaber styles - nenabourávají nějak zásadně matematiku systému, zvlášť na vyšších stupních? (vpravdě asi se bez nich obejdu, zavádějí právě ono "sčítání plus jedniček, které mě poslední dobou už trochu unavuje v některých d-dvackových hrách")

Podobně bonusy za autofire - +6 za dávku? Nejsem odborník na ST ale i základní pravidla pro hraní v o hodně civilnějším prostředí dávají za nejdelší možnou dávku +3 (ono by se v SW asi dalo bez dávek úplně obejít a brát to stejně jako v SE - zbraň s dávkou může trefit víc lidí zároveň (t.j. můžeš si hodit víc útoků) ale je to s nějakým postihem.

Nějak zvlášť jsem nezkoumal Mass combat, ještě to projdu.
Autorská citace #14
16.11.2010 18:15 - sirien
Force powers & disciplines
ohledně úrovně disciplíny: asi to není úplně 100% intuitivní, pokud nemáš v krvy systém Vampire disciplines nebo Werewolf Gifts (a další), nicméně to je docela jednoduché a věřím že se to dá rychle obsáhnout:

Všecny disciplíny jsou postavené tak, aby shrnovaly nějakou výseč schopností Force jako celek a nijak zvlášť se nekřížily - z toho důvodu je například jen jedna telekinetická disciplína, která shrnuje zároveň levitace objektů a strhávání battle cruiserů z orbity a zároveň odhazování lidí a tvorbu Force waves. Zabraňuje to pitomým situacím typu "jaktože ho nemůžu odhodit, kdy dokážu levitovat stihačku?" případně naopak "jaktože nemůžu levitovat stihačku, když umím udělat telekinetickou vlnu přes půlku bojiště?"

[výjimkami je heal a resurrection, které jsou rozdělené mezi self a other, aby nebyly tak ultimátní a všudypřítomné, což by nesedělo do SW feelingu a pak Destroi droid, ktrá je tak trochu telekinetická, tak trochu technokinetická, ale která je svébytná i fluffově, takže skončila sama za sebe]

Schopnosti disciplín jsou pak odstupňované tradičním WoD modelem lehké exponeciály (rozdíl mezi 1 a 2 je menší než rozdíl mezi 4 a 5) přičemž jsem se volně držel modelu:
1 - elementární základy, provedení "menších" triků
2 - zvládnutí disciplíny na základní úrovni
3 - skutečné ovládnutí disciplíny v "plné" síle, tak, jak byla běžně demonstrována ve filmech
4 - mistrovské zvládnutí disciplíny obsahující i její velice těžké a pokročilé prvky
5 - úroveň, které dosahují Force (Jedi/Sith/...) mistři, kteří se na danou disciplínu specializují, ovládnutí schopností které běžní Fu mají mimo svůj výhled

Otázka prerekvizit tu je taková problematická, dlouho jsem přemýšlel jestli ji vůbec zavádět. Když jsme hráli naší SW kampaň, tak jsme se spoléhali na narativní cítění všech zúčastněných a vůbec jsme se nenamáhali provazovat znalost disciplín se znalostí FPowers. Jinými slovy nikdo si prostě nebral Force push na úrovni 4 nebo dokonce 5, pokud měl Power 1 (pokud to nějak hustě neospravedlnil, na což ale ve hře nikdy nedošlo) a zároveň se nikdo z nás nesnažil improvizovat "nesmysly" (např. vytvořit Force wave, pokud měl Force push 0 nebo 1), pokud se to scénicky fakt nehodilo (a pak jsme k tomu přidávali nějaké kruté popisy, pálili WP a podobně a často jsme takovou scénu prohlásili za takové "prozření" a při první příležitosti jsme nalili do dané disciplíny pár expů abysme jí navýšili a tak)

Při psaní pravidel mě nicméně napadlo, že když sepisuju takováhle pravidla veřejně, tak se nemůžu spoléhat na to, že každý kdo je dostane do ruky bude tuhle "žánrovou intuici" sdílet. Z toho důvodu jsem se rozhodl zavést prerekvizity, které jsem nastavil:
> intuitivním odhadem ve stylu "ok, pokud se bude někdo chtít specializovat na Force push tak, aby ho měl na 4, tak se dá předpokládat že bude mít Power taky tak kolem 4...
> částečně se do mého odhadu nejspíše promítla zkušenost s MtA a odhad na základě stupňování Sfér/Arkán (sporem Asc a Awk se nemusíš zatěžovat, je to tam stupňované dost podobně)

Technicky bych Ti doporučil se na FPower prerekvizity při samotném hraní naprosto vykašlat a případně je použít jen jako limitaci pro učení se vyšších úrovní disciplín (v současnosti Volitelné pravidlo "Žádné postihy za malé powers", kpt. The Force, poslední rámeček)

V současnosti (po diskusi o těchto pravidlech s pár lidmi) stejně uvažuji, že v další versi pravidel bude defaultní nastavení právě takovéhle (tj. malé FPowers nebudou dávat postihy k hodu, ale budou jen limitovat případné braní vyšších úrovní disciplín) a postihy za malé FPowers přesunu do volitelných pravidel, nicméně ohledně toho ještě čekám na nějaký herní feedback jak to lidem funguje v praxi.
Autorská citace #15
16.11.2010 18:36 - sirien
Lightsabers styles
Ano, nabourávají, bohužel. (i když ne tak hrozně zásadně, jak to na pohled vypadá. Snad.)

Tady jsem čelil takovému nepříjemnému problému. Obecně předchozí SW pravidla s nimiž jsem se setkal styly buď neřešila, nebo jen dost matně, jediný propracovaný koncept měl McGone, který pracoval se systémem stylů jakožto meritů 1-3 které dávají přímé bonusy. Tenhle systém jsme používali svého času i my, i když ne úplně do důsledku (spoustu soubojů jsme zvětšiny jen intuitivně popisovali, hodů tam bylo míň než je obvyklé, takže nám styly sloužily spíše pro fluffová rozhodnutí a pro popisy)

Už když jsem ty styly psal, tak jsem s nimi nebyl spokojený, řešil jsem to částečně s Lokkenem, ale nic moc se mi s tím udělat nepodařilo. Zaprvé se mi nelíbila právě ta skutečnost, že jsou systémově nekorektní a zadruhé jejich fluff na wookiepedii i jinde je koncentrace retardované debility, sorry za to, ale prostě je, snažil jsem se z toho přenést co nejvíc, což mi zase vytvářelo vnitřní rozpory. Od chvíle, kdy jsem styly dopsal jsem věděl, že jde jen o prozatimní versi čistě pro žhavé zájemce, kteří to budou chtít mít k dispozici, ale která při dalším přepracování zmizí a bude nahrazená korektním způsobem řešení.

4WoD korektní způsob řešení by byl (a bude) takový, aby každý styl měl podobu meritu, který bude na každé své úrovni obsahovat nějaký "manévr", zvýhodnění nějakého standardního manévru nebo snížení nějakého situačního postihu, stejně jako Fighting styles v základních pravidlech (a DoW, Armory atd.)
Problém s tímhle a důvody, proč to tak v aktuální versi není, jsou nicméně následující: Sedm (potažmo devět) stylů je víceméně 35 (45) manévrů (28 a 36, kdybych styly udělal jen 4 úrovňové nebo tak) což je a) hromada kreativní činnosti b) hromada textu. Už takhle ta pravidla mají přes 120 normostran a já je dokončoval ve slušném časovém presu kvůli škole (abych je měl nějak hotová a mohl na ně přestat myslet). Kromě toho jsem už tak strávil nějaký čas nad současnou podobou (protože jsem původně vycházel z McGona) která byla už z části hotová, když jsem si plně uvědomil, že je chybná. Proto jsem prostě dokončil tuhle.

Vzásadě se nic nestane, když budeš styly ignorovat, odehrávat je spíš fluffově a popisově nebo když s tím naložíš nějak jinak.


Autofire Existuje nějaké volitelné pravidlo, které běžně hrajeme (protože nám přijde sympaticky drsnější), které přidává kostku za výstřel. To mi přišlo pro SW trochu moc, tak jsem to snížil na bonus který je v tabulce (podle systému dalších +1 za přidání o jedna víc výstřelů, než kolik je rozdíl potřebný pro aktuální bonus)
6 kostek je v důsledku statisticky přesně 2 úspěchy. Nic případně nebrání tomu bonusy snížit na polovinu zaokrouhleno nahoru nebo dolu dle libosti nebo je řešit stejně jako v SE.
Přiznám se že rozpor u autofire mě nějak zvlášť nenapadl, když jsi to zmínil tak se na to ještě podívám podrobněji
Autorská citace #16
16.11.2010 22:09 - Hondula
Jenom malá technická: název Vaapad a potažmo Juyo byl pojmenován dle šelmy vaapad neboli juyo pocházející z planety Sarapin. Je to k Síle necitlivé stvoření s počtem chapadel minimálně 7 a maximálně 23. Je velice rychlé a mrštné. Dokáže sníst prakticky cokoliv, co dorazí do jeho teritoria. Mace Windu formoval vaapad společně s mistrem Sorou Bulqem, ačkoliv jedinými mistry praktikujícími čistě vaapad je Mace Windu a jeho bývalý padawan Depa Billaba.
Autorská citace #17
24.11.2010 19:48 - Blaine
Takze uz jsem odehrali 4 sezeni a jsme spokojeni. Ja jsem spokojen, protoze se muzu plne odvazat a jet nejaky pribeh plny vybuchu, blastru, lightsaberu a velkych vesrminych lodi. A hraci jsou spokojeni, protoze se jim dari vytvaret si pro sebe pravidla (jakobychom je potrebovali), ktera zapadaji do hry, feelingu a tak.
Jenom ted bych potreboval trochu pomoct - jeden hrac se k nam tedka pridal (uz jsou tri - hnedka na zacatku jsme meli moc peknou honicku ve vesmirnych lodich) a chce hrat force usera bez lightsaberu, nejakou force witch. Premysleli jsme, ze bychom mu na boj na blizko (protoze nechce zadne zbrane) udelali nejake "kung-fu" s vyuzitim force push. Nejake napady?

A dalsi veci je reflexivni vyuziti veci, ktere nejsou reflexivne zamyslene - leti na tebe sutr? Odrazis ho svym force pushem nebo ho ve vzduchu rozseknes light saberem. Jak na to?
Autorská citace #18
25.11.2010 19:29 - sirien
Rozseknutí letícího šutru lightsaberem doporučuji řešit jako "blok" v duelu s tím že i jeden úspěch pro účely popisu šutr rozsekne, nicméně pouze úspěšný hod na "blok" (tedy přehození úspěchů útočníka) zabrání zranění (dostat celým balvanem a nebo dvouma půlkama onoho balvanu může vyjít dost nastejno)

Reflexivní využití věcí co nejsou reflexivně zamýšlené buď zakázat s ohledem na fluff (a vynutit si využití nějaké jiné disciplíny nebo tak), nebo aplikovat s intuivně odhadnutým záporným modifikátorem k hodu. "Reflexivní" vyvolání v základu nereflexivní schopnosti by mělo zároveň stát standardní akci v daném kole.

...jen tak v rychlosti, musím teď někam jít, ještě se k tomu vrátím podrobně
Autorská citace #19
27.11.2010 02:18 - Blaine
Sirien: K tomuhle cos tedka napsal jsme se tak nejak dopracovali!:)
Takze dobry, uz zaciname mit trochu odhad toho co muzeme a nemuzeme.
Autorská citace #20
28.11.2010 01:39 - sirien
Pokud vím tak některé "witches" používaly místo lightsaberů světelné biče... s takovou zbraní bych asi zacházel nějak takhle:
útok: -2 kostky
add dmg: 5 kostek
spec: blokování biče v duelu má -3 postih
Martial art na světelný bič by mohl postihy za tuhle zbraň postupně snížit.
Výroba světelného biče a zbraň samotná je pokud se dobře pamatuju fluffově záležitostí Temné strany.

"kung-fu"... jako bojové umění povolávající Sílu... nevim, osobně se mi to nějak moc nelíbí, protože si to neumim moc zasadit do starwarsové stylizace. Spíš bych chápal kdyby ten člověk kombinoval "nezávisle" bojové umění a Sílu, mít namastrovanej brawl místo weaponry, k tomu nějakou specializaci, vysokej merit některého bojového stylu nebo několika stylů a k tomu používat Force disciplýny jako je Enhanced body, Valor, Force shield, Speed... z nichž se ostatně dost projeví i přímo do jeho přímých bojových schopností.

Teoreticky by bylo možné vytvořit Force martial art jako merit, ale vzhledem k tomu že jak sem už psal Gurneymu sem silně nespokojenej se současnou podobou Lightsaber fighting styles a ještě jsem se přesně nerozhodl jakou bych jim chtěl dát konečnou podobu, tak si teď neumim dost dobře předsatvit jak by to mohlo vypadat... možná nějaké slabší projevy Force efektů při útocích nebo tak.
Až budu mít čas přepracovat Fighting styles tak se nad tim určitě ještě zamyslim.
Autorská citace #21
28.11.2010 15:24 - Blaine
Tak dalsi otazka ohledne disarmu. Co se stane, kdyz typek, co je posledni v iniciative (nebo proste uz odehral) prijde pres disarm o mec - nemuze blokovat, ani lightsaber ani strelbu.
Jde o to, ze hrajeme ve vice a toho combatu se ucastni jeste dalsi dva lidi, takze je VELKA pravdepodobnost, ze ho proste bez jeho mece odkouri.

Premysleli jsme o reaktivni akci na pritahnuti mece, ale na to muze reagovat kdokoliv jiny (viz scenky, kde se pretahuji o mec). My to zatim resime tak, ze nedelame disarm. Coz oslabuje nektere lightsaber styly.
A dalsi otazka k lightsaber stylum je k bonusum do deflectu - scita se vsechno? (Tj. styl ma +1 def, +1 utok +1 deflect - pocita se vsechno nebo jenom deflect?)
Autorská citace #22
28.11.2010 15:50 - sirien
při psaní těch stylů jsem uvažoval disarm v tom smyslu, že to je svým způsobem standardní útok, tedy aby jsi někoho odzbrojil, musíš mít 1 úspěch navíc po odečtení protivníkových úspěchů na obranu blokem.
Přiznám se, že jsem akci disarm jako takovou za ty roky co STs hraju až tak moc nepoužíval, takže pokud to i takhle (s tím blokem) funguje nějak divně tak pls. napiš přesně jak (nejlépe i s čísly ať si to můžu přímo představit)

Pokud přijde Fu o lightsaber, tak má problém, jak ostatně Obi-wan mnohokrát zdůraznil Anakinovi :) . V takovou chvíli je čas na nějakou velmi pohotovou akci - Force push do protivníka, skočit hnedka za lightsaberem, vykašlat se na lightsaber a light side a nasraně to vzít všechno lightningama by taky mohlo aspoň na chvíli fungovat...

Při psaní stylů (a znovu opakuji že se za to jak sou omlouvám, skutečně budu předělávat, ale bojim se že ne dřív než o prázdninách Slunovratu) jsem měl takovou představu že při střelbě na Fu si útočník odečítá jeho Defense (včetně bonusu od stylu) a obránce má k aktivnímu deflectu bonus daný stylem.
Bonus do útoku od stylu nehraje při deflectu/redirectu roli, pokud se nejedná o specifický bonus na útok redirectěným výbojem, který přiděluje tuším že pátá forma.
Autorská citace #23
10.12.2010 20:14 - sirien
Tak... předělal jsem kompletně lightsaber fighting styles. Původní podoba mi přišla tak děsivá že sem se jí ani nenamáhal archivovat.

Současná podoba je plně kompatibilní s bojovými merity v STs 4e, jedná se o zvláštní manévry nebo specifické bonusy, které každý styl na svých jednotlivých úrovních nabízí. Z poloviny jde o kompilaci z Armory/Armory reloaded, zpoloviny o unikátní schopnosti založené na modelu původních STs meritů.
Snažil jsem se aby schopnosti opravdu vyjadřovaly povahu daného stylu, doufám že se povedlo, jako vždy ocením jakékoliv komentáře a ještě více feedback z reálného hraní.

(hotové jsou jen fluffově původní styly, ještě budu doplňovat styl pro světelný bič a minimálně jeden styl pro boj beze zbraně, ale to doufám ještě chvíli počká)

EDIT: A vůbec, jak to vypadá, hrajete/hráli jste podle toho někdo a pokud ano tak kolik a s kým, jestli se můžu zeptat?
Autorská citace #24
14.12.2010 19:08 - sirien
ccc... sem probral současnou podobu Lsb fighting styles s jedním poměrně nápaditým člověkem a chystám tam pár změn... vzásadě nic brutálního jako posledně, tahle systémová podoba je do budoucna konečná, nicméně:
- proškrtám prerequisity, sou nanic. Pokud v nějaké podobě zůstanou, pak to budou prerequisity pro styl jako celek
- trochu zpřeházim pořadí technik. Např. vícenásobné útoky půjdou na nižší příčky, ale získají postihy k účinnosti. Zároveň žádný styl nebude obsahovat dvakrát dvojitý útok...

...bude to cca do konce týdne, uvidim. Rád bych měl lightsabery do konce prázdnin v definitivní podobě.

Zároveň dojde ke zrušení meritů které nabízí možnost vícenásobné střelby a podobně. Budou nahrazeny merity bojových umění zaměřených na střelné zbraně, z nichž si bude možné vybrat a z nichž některé budou zrychlenou střelbu nabízet také.
Autorská citace #25
15.12.2010 00:32 - sirien
původně jsem myslel že to pak dám v nějaké konečné podobě, ale nevidím problém proč to nepsat zcela otevřeně...

přepsal jsem bojové styly do nové podoby (vyjma double bladed lightsaberu, ten to ještě čeká). Změny jsou především:

- zrušil jsem všechny podvojné schopnosti, techniky každého stylu jsou teď unikátní. I když dělají v principu totéž (např. navyšují iniciativu), dělají to jiným způsobem.
- zrušil jsem paušální bonusy a postihy (vyjma postihu za vícenásobné útoky), ty jsou teď všechny odvozené od ostatních statistik postavy
- posunul jsem dvojité útoky na nižší úrovně techniky, ale přidělil jsem jim postihy k efektivitě. Zároveň jsem je diferencoval v rámci jednotlivých stylů - u Shii-Cho mají vysoké postihy, u Makashi jsou omezeny na jednoho bojovníka, u Ataru je naopak nutné je rozdělit, u Djem-So jsou postihy nízké a je možné je vést proti komukoliv, ale snižují Defense, u Vaapadu jich je neomezený počet, nicméně to je prostě Vaapad.
- všechny klíčové schopnosti (tj. nové manévry nebo bonusy ke konkrétním manévrům nebo hodnotám) se teď nachází na prvních čtyřech úrovních stylů. Pátá úroveň je věnována vždy nějaké dodatečné vychytávce, která nerozšiřuje možnosti, ale je takovou třešničkou na dortu daného stylu.
- Zrušil jsem všechny prerequisity uplatňované vůči jednotlivým technikám, od teď jsou prerequisity platné pouze pro styl jako celek. Současné prerequisity jsou zatím spíš nástřelem, ještě je budu ladit - např. pro dva lightsabery chci něco drsnějšího a uvažuju jestli dávat nebo nedávat prerequisity v podobě znalostí jiných stylů (především nutnou znalost Shii-Cho pro ostatní)
- Hodně jsem šáhl do Ataru, kde jsem přeházel pořadí schopností. Body enhance je dřív, neboť je fluffově i pojetím poměrně základní schopností pro Ataru, naopak plynulé používání Athletics jsem posunul na čtrtou úroveň, protože to je v důsledku v rukou trochu kreativního hráče dost brutální schopnost - ve WoD meritu "parcour" to je dokonce až pátá příčka. Přemýšlel jsem dokonce o pětce, ale v souladu s pravidlem "všechny schopnosti do čtyřky, na pětku nějakou doplňující zajímavost nabízející nechutnou výhodu" jsem se nakonec rozhodl takhle.
- Takřka kompletně jsem předělal Niman, postavil jsem ho jako styl který těží především z přizpůsobení se oponentovi. Nad pátou úrovní Nimanu stále váhám jestli jí měnit nebo ne, dostal jsem určité námitky k tomu že to je příliš over kill, nicméně je stále za WP a navíc většina oponentů kteří zvládnou vzdorovat v Duelu někomu s 5tkovým lightsaber stylem se stejně bude schopná efektivně bránit Force... na druhou stranu přiznávám že se mi nelíbí mít u jednoho stylu na dvou úrovních uvedenou jako schopnost užívání Síly, je to takové monotematické.
- Dost jsem předělal Vaapad, teď se mi už líbí víc, i když mám dojem že by ještě šel dobrousit... zejména pátá úroveň mi připadá trochu nudná, chtěl bych aby Vaapad spočíval co nejvíc v možnostech z nichž si hráč volí, navíc Vaapad má být teoreticky nejsilnější styl a tohle není silnější než pětka u Makashi, ale přiznávám, že mě prostě teďka pro pátou úroveň nic lepšího prostě nenapadlo, snad to ještě přijde nebo mi někdo z vás třeba poradí.


Tak... sorry že se to tak mění pod rukama, ale v záhlaví je psáno "betaverse", což mě doufám aspoň trochu omlouvá


Každopádně to je takhle myslim lepší, další změny nejspíš přijdou po víkendu, kdy bych se měl vidět s Honzou, který mi k tomu slíbil rozsáhlejší kritiku a nějaké nápady... pokud by přišla nějaká myšlenka nebo kritika i od vás, rozhodně se zlobit nebudu :)
Autorská citace #26
15.12.2010 10:28 - Blaine
Sirien: no hrajeme, ted jsme sice dva tydny pauzirovali, kvuli nejakym jinym zaleziostem, ale planuji s tim pokracovat dal a tak nejak ti davat feedback u veci, ktere nam nesednou. Jak to tak ctu, tak docela jsme tyhle veci potrebovali upresnit.
Autorská citace #27
15.12.2010 14:55 - sirien
Píše:
Jak to tak ctu, tak docela jsme tyhle veci potrebovali upresnit.

které a jak?
Autorská citace #28
15.12.2010 15:08 - Blaine
Bojove styly, nejaky ten unarmed combat. Zatim jsem nemel cas se na to kouknout, ale tahle forma se mi libi vic jak ta predchozi.
Autorská citace #29
15.12.2010 15:20 - sirien
Unarmed combat chystám, nicméně teď je pro mě klíčové vyladit těch devět základních lightsaber forem, protože
a) jsou z různých bojových stylů pro SW prostředí nejspíš nejdůležitější
b) se od nich bude svým způsobem odvozovat i vše ostatní

Hned co doladím do nějaké první alfa podoby těhle devět stylů tak dodělám lightwhip a možná i nějaké další nesmysly z knížek (byly tam tuším nějaké styly co pracovaly se zapínáním a vypínáním čepele a podobné nesmysly, k boji dvěma lightsaberama tam tuším jsou také snad dva přístupy nebo co) a potom udělám unarmed combat a střelecké martial arty.

mělo by to být relativně brzo, protože bojové styly mám teďka v hledáčku a rád bych je dořešil do nějaké finální podoby (spolu s následným vyladěním meritů)
Autorská citace #30
15.12.2010 16:41 - Blaine
No to je pekne. Tedka jsem se domlouval se svoji skupinkou, ze v sobotu pred vecerem deskovych her se u me v herne sejdeme a koukneme na ty zmeny, ktere jsi provedl a zjistime, co si o tom myslime. Ale uprimne - tahle forma je mi vyrazne sympatictejsi, ten blok cisel, co tam byl predtim se mi vubec nelibil. Budeme muset upravit postavy - prece jen jeden Sith byl staven ciste na to, aby se dostal k Vapaadu a ted se k nemu dostane jinak:) Videl bych to tak, ze v prubehu naseho "sezeni" ti sem muzu hazet nejaky feedback.
Autorská citace #31
15.12.2010 17:29 - sirien
Ten blok čísel byl velice provizorní řešení, když na to koukám zpětně tak sem to sem ani neměl dávat. Vycházelo to toho že jsem zkoušel rozvinout původní McGone systém stylů, který byl založený na číselných bonusech v tříúrovňových meritech, do pětiúrovňových více diferencovaných meritů, ale výsledkem byla naprosto nepřehledná změť čísel, která navíc bořila matematiku STs

Takhle to je korektní vůči STs a připadá mi to i o dost zajímavější, ale je potřeba to ještě vyladit, jak jsem psal - některé styly (Vaapad, Niman) chci ještě lehce předělat, protože se mi takhle úplně nelíběj a pak je potřeba překontrolovat, jestli to není někde příliš ustřelené nebo naopak podstřelené (už teď mám kapku obavy ohledně přeboostění obran v Soresu, to přičtení Weaponry může bejt fakt příliš, ale nemám teď náladu dělat si hrubý číselný simulace, nechám to na víkend)

Btw., Sith by se asi neměl dostat k Vaapadu, ale spíš k Juyu :) (ono to je teda technicky totéž a dokonce obě ta slova jsou jen jiná označení pro stejného tvora, podle kterého to je pojmenované, ale Vaapad je čistě Winduova podoba, Sithé a v ranných dobách Jediové tomu říkají původním názvem Juyo... jen tak výlet fluffem :) )

Jinak k přestavbě postav - trochu mě mrzí, že na tohle u vás došlo, nicméně se bojím že ty prerequisity co tam jsou teď nejsou poslední podoba. Formu to už bude mít stejnou (prereq. pro styl jako celek, převážně požadavky na atributy), ale možná ještě lehce přenastavím hodnoty a pořád jsem se nerozhodl jestli tam budu nebo nebudu dávat požadavky na znalosti ostatních forem - na jednu stranu mi to nepřijde až tak herně zajímavé, na druhou stranu to fluffově odpovídá... budu to fakt muset s někym probrat abych si ty argumenty utřídil v hlavě a dostal ještě náhled někoho dalšího ohledně toho jakej to bude nebo nebude mít dopad na hru

__________________________

Pokud si dáte v sobotu sraz abyste to probrali, tak bych poprosil kdybyste se mohli aspoň krátce vyjádřit ke každému stylu zvlášť, přičemž mě zajímá především:
  • Chci aby byly všechny styly zajímavé a něčím lákavé, sice fluffově některé styly (Chii-Cho, Niman) odsíraj, nicméně herně bych chtěl, aby měl každý něco do sebe. Pokud vám nějaký styl přijde vírazně víc cool nebo naopak nudný, tak by mě zajímalo který a proč (třeba jen co na něm intuitivně přijde suché nebo naopak přespříliš lákavé, náznak stačí)
  • Chci, aby byla každá jedna technika u stylů praktická a použitelná, nestojím o to, aby tam byla někde schopnost jen jako výplněk, který v praxi nikdo nikdy nevyužije - pokud budete mít někdo dojem, že některej level některé formy je k ničemu, tak mi na něj pls ukažte (a případně proč je daná úroveň té formy na nic - je pro mě rozdíl v tom, zda je manévr samotný ok, ale je cesta jak ho řešit výhodněji nebo zda samotnej bonus který daný styl dává je nezajímavý)
  • Chci, aby ty styly byly silově vzásadě vyrovnané (Vaapad možná lehce o něco silnější), takže pokud bude někomu některý styl připadat, že je výrazně mocnější než ostatní, tak taky dejte vědět
Kromě toho samozřejmě ocením i jakékoliv jiné postřehy, případně kdyby někoho napadla nějaká schopnost kterou tam nikde nemám nebo kdyby někdo měl třeba dojem že schopnosti některého stylu nereflektují pořádně jeho fluff nebo cokoliv jiného
Autorská citace #32
16.12.2010 00:00 - sirien
Opravil sem pár chyb ve formátu

Opravil jsem Light staffu a doplnil jsem light whip
Autorská citace #33
16.12.2010 03:20 - Puff
Tak jsme si dnes prohlíželi nové styly (zrovna když přibyl lightwhip) a hned jsme nad nimi začali živě diskutovat :-)
Až vytvoříme nějakou konstruktivní kritiku (jsem ze zkupiny kolem ST Blaine), nejspíš v sobotu, ozveme se.
Můžu říct, že změna je každopádně k lepšímu, ale bude to chtít asi dost dopilovat. Dokud to pořádně neprobereme, nebudu se dál rozepisovat (a hlavně proto, že jsem tu měl celkem slušný seznam a při odesílání jsem neměl opsaný kód z obrázku, takže to jaksi zmizelo xD)
Autorská citace #34
16.12.2010 14:07 - sirien
to se chce zaregistrovat :)
(případně používat prohlížeč, který při "zpět" umí vyvolat nejen předchozí stránku, ale i v ní rozepsanej text - Opera je v tom docela spolehlivá ;) )
Autorská citace #35
16.12.2010 20:01 - sirien
ALTERNATIVNÍ SYSTÉMY

když už tu řešíme ladění systému, tak dám do diskuse i nějaké nápady a vize do budoucna.

Alternativní systémy lightsaber stylů
Tyhle nápady ke mě přišly od Honzy, který původně také rozpracovával svůj STs SW systém, i když jej nedokončil. Docela se mi líbí, nicméně které bych nerad dával místo svého systému, takže žádný strach, systém jeden styl = jeden pětistupňový merit zůstane zachován.
Spíše jsem uvažoval o tom, že bych pak dotvořil další možnosti a bylo by možné si vybrat, který z nich budete ve své kampani využívat. Které z nich nakonec budou nebo nebudou a v jaké konkrétní formě je teď trochu neaktuální otázka, závisí na to především na tom, jak by který z nich seděl do celkového konceptu, což je potřeba nejprve zvážit, a potom případně na tom, jak moc je bude možné vytvořit smysluplně.

Specializace - flavor only - tenhle systém by byl pro skupiny, které nemají zájem řešit lightsaber styly komplexně a byl by určený pouze pro lehké dokreslení postav. Specializace na styl by měla tu zvláštnost, že by se sčítala se specializací na lightsaber, která by jí přirozeně musela předcházet. Nabízí se zde několik možností:
- Každý styl by byl pouze prostou specializací, která by dávala standardní +1 pro určité útočné nebo obranné manévry (např. shii-cho k odzbrojení a cíleným útokům, djem-so při all-out attacku, soresu +1 k full defense atd.)
- Každý styl by byl prostou specializací, která by ale při určitých úrovních weaponry dávala nějaký bonus (např. shii-cho +1 k odzbrojení na W2, +1 k cíleným útokům na W3, Soresu +1 k deflectu na W2, +1 k full defense na W3, -3 kostky za obranný WP na W5, Djem-So +1 na all-out na W2,
- Každý styl by měl nějaký bonus a bylo by možné si ho vzít až při určité znalosti Weaponry (tenhle přístup se mi osobně dost nelíbí a píšu ho sem jen aby tu bylo skutečně všechno co se mi mihlo hlavou)

Dvoustupňový meritový systém Tenhle systém je onen původní od Honzy, svým způsobem. Je vypracovaný na následujících myšlenkách
- jen minimum Jedi ve skutečnosti rozvíjelo precizně konkrétní styl, spíše znali základy od více stylů a různě je kombinovali
- přesto většina Jedi byla schopná bojovat efektivněji než ostatní válečníci a měli pokročilé znalosti boje lightsaberem

Tento přístup prakticky říká, že existujě několik (dva až čtyři) základní přístupy k boji lightsaberem (řekněme třeba že jsou tři a jeden je založen na síle, druhý na agilitě, třetí na technice) které tvoří základní (pětistupňové) merity a nabízí základní manévry (vícenásobné útoky, útoky z obrany, bonusy k iniciativě a obraně atd.) Pak existují dodatečné merity jednotlivých forem tak jak je známe (Ataru, Makashi...) což jsou merity, které vyžadují určitou znalost těch základních meritů a které jsou třeba jen třístupňové. Tyto druhé merity pak upravují schopnosti těch základních (např. Soresu - všechny obranné manévry dávají dvounásobný bonus atp.) nebo poskytují nějaké superhusté manévry navíc.
Takovýto systém by umožnil efektivní boj lightsaberem podpořený meritem stylu a přitom by minimalizoval "mistry" a "pokročilé uživatele" jednotlivých stylů jako takových

I zde existují dvě možnosti pojetí:
Pevná návaznost - ke každému základnímu stylu by se pevně pojily navazující formy - např. Makashi a Niman by navazovaly na technický styl, Djem-So a Shii-Cho na silový, Soresu a Ataru na agilní atp.)
Volná návaznost - merity samotných stylů by byly nezávislé na základních stylech a upravovaly by je plošně. To by nabízelo větší rozmanitost ohledně stylizace bojového stylu každého jednoho Force usera, na druhou stranu by to byl větší masakr vytvářet tak aby to opravdu ladilo


Jedi lightsaber bonus Dopředu říkám, že se mi tenhle nápad moc nezamlouvá, protože narušuje matematiku systému přímým bonusem, Honza zde argumentoval že to je účel, neboť fluffově Fu prostě jsou mnohem efektivnější bojovníci než kdokoliv jiný a technicky z pohledu STs jsou supernaturálové.
Řeč zde je o Fu nadstavbě Weaponry jako základu rozšiřujícího lsb systému, která by přidávala natvrdo další kostky a zároveň by sloužila jako prerequisita pro styly (ty by se pak daly dál řešit současným systémem, dvouúrovňovým systémem popsaným výše nebo dvouúrovňovým systémem kdy by samotná schopnost dávající kostky navíc byla zároveň zdrojem základních manévrů)


Alternativní pojetí Síly

Při tvorbě pravidel pro Sílu jsem se držel původního McGone rozložení především protože tak nějak odpovídá fluffu. Nicméně když se do toho podíváte pořádně, zjistíte, že fluffem odpovídá relativně minimálně, zachovává sice názvy (Alter, Sense, Control - a ten dost problematicky, otevřeně mu říkám Power), nicméně nikoliv jejich dost podivné fluffové vysvětlení a už vůbec se nedržím fluffové oficiální návaznosti jednotlivých "sfér" síly vůči jejím "disciplínám" (alespoň rozhodně ne tak, jak jsou popsány na wookiepedii).
Jedinou skutečnou výhodou je poměrně sympatický expový přepočet, který v podstatě expově vyrovnává začínající Fu a mundane postavy.

Ve skutečnosti se se současným systémem pojí několik nevýhod, které mě popravdě docela pálí:
Zaprvé, tři sféry moci jsou relativně málo při otázce rozvoje postavy. Při dlouhodobé kronice to může snadno vést k tomu, že si budou Fu postavy dost podobné, resp. rozdíly v jejich síle nebudou moc rozmanité.
Za tímto účelem sice existují disciplíny, ale ve chvíli, kdy dosáhnete Force potential cca 4 (70 xp pokud na začátku nedáte merity do FP 3, potom by to bylo jen 40xp) a úrovní Sense, Alter a Power 3-4 (při počátečním rozestavení 3/2/1 to je 96xp, při počátečním rozložení 3/3/0 80xp), což na xp odpovídá "zkušeným" postavám (fluffově tedy lehce zkušeným rytířům co teprve začínají mít náběh na mistry) a při dotaci 7-8xp na session, kterou bych u SW doporučoval, to odpovídá tak 20 (potažmo 15ti) session, což je při pravidelném hraní tak 20 - 40 týdnů, tedy max 3/4 roku... prostě ve chvíli kdy máte FP 4 a FPowers 334 zjistíte, že ty disciplíny nejsou až tak výrazné a stačí je mít na 2, abyste byli schopni dosahovat poměrně jistě alespoň nějakých výsledků. Vzhledem k tomu že bych chtěl mít pravidla, která dokáží utáhnout teoreticky mnohaletou kampaň to je trochu problém.
Zadruhé, a to je poměrně závažnější, Power Alter a Sense mají mnohdy trochu problematické uchopení ohledně toho co dokáží, přesněji je občas trochu problém přiřadit disciplínu sféře a rozhodně je nepovažuji za zcela intuitivní.

Uvažoval jsem proto o rozdělení Síly do pěti jasněji vymezených Sfér:
- Vnímání Síly
- Mysl
- Život
- Energie
- Technologie
Vnímání Síly by sloužilo k naladění se na Sílu a vnímání jejích základních toků - nahlížení jiných míst, jiných časů, vnímání Force userů a přímého užití Síly, Jedijská intuice atp.
Mysl by umožňovala telepatii, vycítěnní lidí, čtení myšlenek, mind trick, sugesce...
Život by zahrnoval veškerou práci s živými bytostmi na "biochemické" úrovni, od léčení po force grip
Energie je pak silová disciplína zahrnující veškeré force shildy, lightningy, force pushe atp.
Technologií zde není myšleno pouze elektronika a podobně, ale zároveň Silová alchymie a cokoliv, kde by Síla interagovala s nějakým původně mundánním procesem, šlo by tedy o tvorbu lightsaberů a jiné aspekty alchymie, kontrolování a ničení droidů, manipulaci s elektronickými dveřmi.

Výhodami by byla větší rozmanitost, větší intuitivnost samotných sfér i s nimi spjatých disciplín.


Dále jsem při rozhovoru s Honzou narazil na jeden zásadní problém do budoucna - systém disciplín neodpovídá oficiálnímu přístupu STs 4e k supernaturálním schopnostem, zejména v otázce kostkové dotace a navíc je vystavěný pouze s představou Jediů a Sithů, ačkoliv SW universum zná více typů uživatelů Síly. Vzhledem k mému záměru, kterým je ukončení této práce v podobě celistvého sourcebooku (který by případně někteří lidé snad i mohli přeložit do angličtiny) kompatibilního s jinými WW zdroji, který by bylo možné dále rozvíjet, je oboje kapku problém.

Na druhou stranu musím říct, že se mi současný systém disciplín velice líbí a nerad bych se ho vzdával. Z tohoto důvodu jsem uvažoval podobně jako u lightsaberových stylů o vytvoření jiného systému, který by více odpovídal STs 4e, a zachování systému disciplín jako alternativy.

Konkrétní podoba onoho oficiálního systému je zatím ve hvězdách. Honza mluvil o systému odvozeném od MtAwk Rotes, kdy jsou jednotlivé disciplíny abstrakty určité úrovně dané sféry (resp. určitá úroveň dané sféry je jejich prerequisitou) a jejich dice pool je určen jako Force potential+Atribut+Skill.
Tenhle systém se mi osobně krajně nelíbí, upřímně se přiznám že zejména protože ho nemám rád ani v MtAwk pro jeho efekt snížení významu samotné Sféry. Samozřejmě se dá uvažovat o variaci, kterou aplikujeme v naší Mage hře, kdy dice pool rote je Force potetial+Sféra+Skill ale ani to mi z různých důvodů moc nesedí, možná bych se zde klonil spíše ke kombinaci Force potential+Sféra+Disciplína (a efekty by pak odpovídaly čistě počtu úspěchů), to ale zase zcela nekoresponduje s přístupem STs k supernatural powers (i když to koresponduje nejspíš více než systém aktuální)

Dost možná se objeví ještě nějaké další alternativy...


...no, každopádně tolik k mým výhledům do vzdálené budoucnosti, pokud někoho zajímaly :)
Autorská citace #36
19.12.2010 17:31 - sirien
tak co, prodiskutovali jste něco? :)
Autorská citace #37
19.12.2010 21:50 - Blaine
No jelikoz byl Puff nemocny nebo co, tak nic:)
Autorská citace #38
21.12.2010 00:35 - sirien
BUDOUCÍ PODOBA PRAVIDEL PRO SÍLU

PLOŠNĚ (můžete si technicky zavést hned teď, jedná se o vcelku jednoduchou změnu)
Síla NEbude řešena ve třech kategoriích Control (Power), Alter a Sense, které se mi nelíbí z důvodů uvedených v předchozím postu (malá šíře - malá rozmanitost, neintuitivnost, problém s dlouhodobým vývojem postavy, mnohdy problematické propojení s konkrétními disciplínami).
Namísto toho bude "sfér" Síly (Force powers) pět a to:
  • Sense (the Force) - v názvu je "sense", nicméně významem by šlo i "touch" v abstraktním významu. Jde o schopnost vnímat elementární plynutí Síly, p intuici a schopnost nechat se Silou vést, o schopnost vidět v ní budoucnost či minulost či se na Sílu naladit a vnímat či ovlivňovat tak odlehlá místa nebo objekty
  • Mind - jakákoliv aplikace Síly vůči myšlení - telepatie, sugesce, mind trick a další
  • Life - jakékoliv ovlivnění živých bytostí nebo živé tkáně případně manipulace s životem jako takovým. NEjedná se pouze o biokinezi! Schopnosti jako Speed které kromě ovlinění těla dodávají i hrubou sílu (v tomto případě kinetickou energii) sem spadají také.
  • Power - schopnost manipulovat s hrubou silou, zvedat předměty, odhazovat, štítit se proti tlakovým útokům atp.
  • Energy - schopnost pracovat s čistou energií, ať už má jít o využití Síly k ovlivnění fyzické energie (ochrana před blastery atp.), o využití Síly proti fyzickému světu (lightning) nebo o manipulaci s technikou (otevírání magnetických dveří aj.)
Do začátku bude stále pouze šest bodů pro rozdělení s maximem tři, což lépe reflektuje to, že postavy budou teprve začínající (padawan). Pro hraní pokročilejších postav doplním pravidla tak, aby k Fu s rozvinutými schopnostmi byly adekvátní mundane postavy.

Exp. cena za sféru bude sedminásobek nového hodnocení místo osminásobku (uvažuji o šestinásobku, ještě uvidím), Force potential bude za devítinásobek (uvažuji o osminásobku)

V této podobě:
- lépe umožňují mnou zamýšlený "oficiální" systém disciplín (viz dále)
- je sfér dostatek na to, aby postavy byly rozumně rozmanité a aby šly typově profilovat
- je jich dost málo na to, aby šly rozumně rozvíjet relativně vyrovnaným způsobem
- lépe a rovnoměrněji reflektují faktické možnosti Síly (pravda že na úkor "oficiálního" fluffu, ale přiznejme si, že ten je přinejmenším dost rozháraný a divný a nevím o tom že by ho někdo ve hře víc používal)Základní systém disciplín
Současný systém disciplín se mi líbí kvůli volnosti, kterou herně nabízí, odstupňování a svým způsobem eleganci, se kterou řeší pokročilejší a pokročilejší efekty. Z těchto důvodů jej do budoucna rozhodně zachovám tak jak je jako alternativní pojetí (přirozeně jen přerozdělím disciplíny aby odpovídaly nové pětici Force powers a možná dojde k lehkým úpravám jednotlivých disciplín na základě herního feedbacku)
I tak ale trpí určitými problémy: zaprvé relativní systém postihů/bonusů je pro STs bezprecedentní, možná až trochu v kontradikci, i když ne moc. Zadruhé je alespoň zpočátku neintuitivní, vyžaduje buď stálé nahlížení do popisu nebo prostě zapamatování jednotlivých úrovní disciplín, což se mi také úplně nelíbí. Velký problém spatřuji v tom, že nereflektuje fluff. Disciplíny Síly jsou fluffově poměrně těžko naučené záležitosti, každé z nich se Fu věnují velmi dlouhou dobu, než ji ovládnou, Fu ve SW prostě některé věci neumí (např. Darth Vader, ač Sith jak dělo, prostě nehází lightningy). Zásadní problém pak je, že současný systém Fu vyčerpává na merit pointech, kterých mají už tak dost málo a efektivně je tak velmi těžké mít rozumnou Force postavu a zároveň jí dát potřebné merity (Jedi statut, bojový styl, mentora a podobně). Proto chci systém, který bude poněkud restriktivnější, i když bude zachovávat určitou míru volnosti.

Každá Force power bude mít přiřazeny "své" disciplíny (přičemž se budu snažit aby byl jejich počet u sfér co nejvíce vyrovnaný, pokud to jen trochu půjde), které budou mít na každé úrovni (1-5) nějaké efekty - vzásadě obdobně, jako to je teď (lightningové nabití čepelí, lightning, lightning storm; zvedání těžkých předmětů, odhazování, force wave, strhávání křižníků z orbity...).
Za každý bod Force power, který bude postava mít, si bude moci vzít jednu techniku z disciplín dané sféře přiřazených až do úrovně její Force power - a to libovolnou, i když nebude mít z dané disciplíny techniky předcházející (pokud nebude výslovně uvedeno jinak). Na první pohled to možná vypadá nesmyslně, ale ve skutečnosti to fluffově poměrně sedí (až na pár výjimek, které budou mít výslovný požadavek návaznosti).
Další techniky bude možné získat buď skrze další zvýšení Force power nebo za expy (za body meritů do začátku)

Některé v současném systému rozdílné disciplíny budou v novém základním systému spojeny do jedné a jejich efekty přerozděleny (např. Body enhance, Hibernate, Heal self a Heal other jsou žhavými kandidáty na sloučení), bude to tedy více (ale přesto jen trochu) připomínat standardní rozdělení schopností tak jak ho známe např. u upířích disciplín a vzdálí se to od systému známého z MtAsc/awk z nichž jsem původně vyšel.

Dále chci pro základní systém více přiblížit hodnoty Force dice poolů hodnotám supernaturálních schopností ze zbytku WoD. Ještě jsem si přesně nerozmyslel, jak konkrétně to bude vypadat, v úvahu přichází:
- FP+Sféra+Bonus za vyšší sféru než je úroveň pro danou techniku (vzásadě podobné současnému systému, ale s nutností znalosti, tedy bez postihů, a odvozeno od rozdílu s úrovní Force power namísto rozdílu meritu a úrovně jeho techniky) - tenhle systém to nejspíše nebude, protože v sobě nese relativnost, které bych se rád zbavil
- FP+Sféra+Atribut - tento systém se mi zdá docela dost lákavý, ale je velmi závislí na tom, zda se mi podaří rozumným (=rovnoměrným) způsobem přerozdělit atributy mezi jednotlivé techniky
- FP+Sféra+Skill - tento systém by odpovídal aktuálnímu způsobu, jak v Mage hrajeme pravidla pro rotes, nicméně vadí mi na něm začlenění skillu, což podlě mého názoru moc nesedí k fluffovému pojetí Síly (je to prostě bližší magii, což by Síla být úplně neměla, z tohoto důvodu zcela odpadá i varianta Sféra+Atribut+Skill používaná v MtAwk pro rotes)
- jiný, závislý na jeho genialitě a na náhlém osvícení nebo inspiraci od někoho z vás :)


V novém základním systému bude zachována možnost improvizace, pouze to nebude tak snadné, jako v systému současném. Improvizace bude kostkově penalizována při okamžitém použití nebo bude vyžadovat minimálně několik kol předchozího soustředění, bude omezena (buď penalizací nebo úplně) znalostí Sfér a tak - konkrétní podobu vymyslím až potom co se rozhodnu jak bude vypadat základní dice pool.


tak... jako obvykle doufám, že se k tomu někdo vyjádří, i kdyby to mělo být vyjádření čistě kritické :)
Autorská citace #39
21.12.2010 00:37 - sirien
PS - a dopředu říkám, že NEBUDU vytvářet pravidla pro tohle:

Autorská citace #40
20.10.2015 04:56 - sirien
Na srazu když jsem viděl Gurneyho Star Wars one shot mě napadlo, že bych se vrátil k těmhle pravidlům a provedl jejich korekci, revizi a dopracování těch věcí co byly zamýšleny (možná, nějak, těch, co se mi líbí...)


Otázka je - byl by o to zájem, nebo bych si to dělal jen tak sám pro sebe? (nechce se mi revidovat 120 normostran textu nebo kolik detailním způsobem a psát možná dalších X desítek dalších, když si to sám pro sebe zvládnu udělat se čtvrtinovým úsilím)
Autorská citace #41
20.10.2015 11:23 - Nachtrose
Šance, že bych to vedl, je celkem minimální, nicméně to zřejme bude zajímavá alternativa k Edge of Empire nebo Saga Edition. STs jako takový mám celkem rád.
Autorská citace #42
20.10.2015 20:47 - Gurney
No asi takhle - v době kdy byly ty ST pravidla jsem pořád dojížděl kampaň v d20 (Saga Edition) Star Wars. Řekněme tak cca dva roky zpátky chtěl podle těchhle pravidel kamarád udělat hru, ale pak sám říkal, že prostě nechápe jak je třeba používání Síly pořádně myšleno (znal myslím jen základní příručku k WoD/ST). Musím říct, že když to teď čtu, tak přestože jsem ty SW Star Wars hrál (+ asi třikrát Mage) a mám přečtené upíry i pár doplňujících a hackovacích příruček (Mirrors, Armory Reloaded), pořád mám pocit že bych musel dát i komplet Mage the Awakening příručku (a ideálně i Ascension), abych to byl schopen dávat některé z popsaných variant - asi bych nakonec hrál Force powery víceméně jako disciplíny z násosek (ale zas je definoval nějak volně - žádné Force Disarm, Force Stun, Throw, ... prostě Push se kterým jde dělat tohle všechno).

Krom toho, mám docela pochybnosti o některých věcech, jako jsou třeba lightsaber styles - na jednu stranu je to hezký pokus mechanicky reflektovat různé drobnosti v rámci settingu, ale třeba ty bojové styly jsou dle mého naprosto typický případ subsystému jehož testování zabere měsíce, použitelné začne být někdy v druhé edici hry, a i tak má několik legendárních exploitů co se mezi hráči tradují. Jestli ti to Onyx Path nehodlají začít platit jako full-time job, asi bych se zrovna na ty bojové styly vykašlal a nechal je převážně v rovině popisu nebo třeba dal každému jeden merit co výrazně mění styl boje a nedá se pužít současně s meritem jiného stylu.
Autorská citace #43
20.10.2015 22:37 - sirien
Pro Onyxáky bych to musel celý přepsat do angličtiny a tak moc mi zase nehrabe :D
Zatim.

Síla co koukám skončila brutálně odfláklá - zjevně sem se před 5 lety spolehnul na to, že prostě Mage z nichž to je derivovaný a whatever... Přiznám se, že z toho co tam teď po sobě čtu bych to sám nepochopil, kdybych to celé neznal. A navíc je u ní dost nešťastná terminologie koukám.

Ono vůbec... třeba ty combat mechaniky... s tim autofire mi tenkrát asi brutálně hrabalo (navíc to je nekonzistentní, u deflektů to už mám rozumě) a u výbušnin sem měl zjevně amnézii vůči armory (což je weird, styly sou napsané podle armory)... mass combat radši nekomentovat. (Přemejšlim, jestli by se do SW nehodil spíš mass combat ve stylu Exalted).


Bojové styly jsou ve skutečnosti v principu docela vpohodě, minimálně ty základní. Jsou vytvořené podle Armory / Armory R vzoru a když se podíváš pořádně tak zjistíš, že se tam fraktálově opakují tytéž věci jen s různými variacemi. Určitě si zaslouží revizi plus tam dopsat nějakou simplified verzi, ale zbavovat se jich nechci.
Autorská citace #44
14.12.2015 17:22 - sirien
Ok, budu postupně předělávat...

Úvodní text k STs ještě zreviduju, ale má to teď prioritu dost blízkou nule.

Předělal jsem tvorbu postavy. Převážně zpřehlednil a doplnil pár poznámek a vyškrtal dost zbytečností.

Idea kterou bych rád, aby mi někdo zkritizoval: když jsem teď tvořil postavy pro one-shot, zjistil jsem, že těch 18 bodů meritů je dost tvrdá pálka. Ani ne, že by ty postavy byly příliš silné, jako spíš že u některých po chvíli už člověk fakt neví, co tam ještě přihodit...

Takže mě tak napadlo, že bych dal mundane postavám míň meritů, ale přidal bych bod atributu - tj. místo 18 meritů a 5/4/3 bych jim dal třeba 15 meritů a 5/4/4 (atributy ze 3 na 4 by měly být cca 15 exp, což +- sedí na 3 body meritů... ne, že by na tom tak moc sešlo)Síla

To současné řešení s meritama půjde pryč komplet. Technicky bylo funkční pro NAŠE hraní kdysi, když jsme se v tom všichni orientovali protože jsme to tvořili za běhu, ale jako funkční systém který by měl "sledovat" za hry někdo kdo je v tom nově to je překombené. Navíc pokud chci tvořit Jedie skutečně "as written", tak jim to ty merity naprosto nechutně vymlátí.

Místo toho rozdělím Force disciplíny čistě podle příslušných Powers a za každý bod Power si hráč bude moct vzít jednu disciplínu z dané powers kterou bude mít "trénovanou". Trénovaná disciplína automaticky přidá k dané věci kostičky z nějaké dovednosti (tj. bude se házet Force Potential+Power+Dovednost).
Jednotlivé disciplíny budou mít dál stupně, ale změní se význam - bude to reference na úroveň příslušné power (tj. čím vyšší power, tím mocnější budou i efekty v ní trénovaných schopností)

Zatím nevím, zda tyto budu chtít nechat s možností dokupovat za expy, nebo jestli se budou získávat výhradně spolu s bodíkem Force Power.

Jediům tak zbyde těch 9 bodů meritů... jeden až tři stejně zařvou na Status-Jedi, takže se dostanou tak na těch 7, což mi už přijde rozumný.


Slibuju si od toho i to, že se Síla stane přehlednější a jasnější a odervu jí tím od Mage improvizačního pojetí, které je v současnosti zjevně dost problematické na uchopení pro lidi, co neznají Mage.Resources nechám jako Merit, ale přepíšu ho tak, aby se s ním nakládalo jako ve Fate. Ke Star Wars mi to přijde mnohem víc odpovídající (neběháte po okolí s kreditkou v kapse a otázka není, kolik máte na kreditce - lítáte po dírách galaxie a otázka je, jestli i v těch dírách budete schopný vyhrabat po kapsách nějaký lokální kredity nebo něco co za ně jde rozumně směnit)
V budoucnu přepíšu terminologii a překlopím do češtiny. Rovnou k tomu přidám i český char-sheet.

Proteď jsem provizorně přiložil anglický char-sheet co jsem vytvořil teď pro ukázkovku na RPG Dayi

Aktuálně je v článku terminologický mišmaš... mundane postavy jsem začal označovat jako "hrdiny" (takže máme "hrdiny" a "force usery").Některé combat styles jsou trochu broken. Ale vzhledem k tomu, že to teď nejspíš stejně nikdo nehraje to asi moc nevadí :)

V budoucnu trochu prověřím systém duelů, aktuálně se mi zdálo, že tam vznikají dost nerovnosti - otázka je, zda je budu chtít nechat nebo ne.Mass combat projde zásadním zjednodušením a možná ho trochu víc přiblížím Exalted stylu.

Boje ve vesmíru předělám na dogfighty ve stylu Ashen Stars, protože když už RDL najde nějaké cool systémové řešení pro nějaký problém který se v RPG řeší, tak to jako vždy je ultimátní šablonovitá záležitost použitelná kdekoliv a kdykoliv a navždy funkční.Některé části textu možná ještě půjdou ze článku pryč do samostatných článků, např. fluff poznámky z tvorby postavy jsou dost jasný adept.


(tolik pro teď)

((v budoucnu z toho nejspíš udělám nějaké PDFko, protože v téhle podobě to je hromada práce hozená do článku, který nemůže moc kolovat a radši asi zainvestuju trochu dalšího úsilí abych z toho udělal home-made sourcebook co může kolovat, aby se ten čas co jsem do toho doteď vrazil aspoň trochu zúročil... ostatně se všema těma novejma trilogiema to je docela dobrá chvíle))
Autorská citace #45
23.12.2015 23:55 - Colombo
7 styles of Lightsaber combat Part 1

odkaz nefunguje
Autorská citace #46
25.12.2015 12:18 - Nachtrose
Ehmmm... vim, ze to tak uplne nepatri sem, ale jsem linej hledat presnou diskusi: je k nejakemu SW RPG k dispozici settingova kniha z obdobi Stare republiky? ( KOTOR era ).
Autorská citace #47
25.12.2015 14:00 - Lokken
Nachtrose: Pro STAR WARS SAGA existuje Knights of Old Republic Campaing Guide, který se zabývá obdobím KotOR I. a II. + předcházejícími komiksy (Exar Kun apod.).


Pozn.: Kniha vyšla před vydáním SW: the Old Republic MMORPG, takže odkazy na ně tam nenajdeš.
Autorská citace #48
25.12.2015 16:28 - Nachtrose
Lokken: dik, to by stacilo. MMO jsem prestal hrat jeste dlouho pred prvnim datadiskem... ( a ted mi zjevne i nekdo ukrad ucet, ale who cares... )
Autorská citace #49
28.12.2015 20:41 - sirien
Colombo: To je holt problém nestálosti Internetů... co tak koukám, tak z těch videí už nefunguje skoro žádné.
Autorská citace #50
29.12.2015 20:13 - sirien
Tak, Force by teď měla být v základu tak jak jí chci (až na Light side / Dark side pravidla, která musím ještě zrevidovat; Navíc jsem došel k závěru, že měl Gueney pravdu - Moralita je tu nejen nadbytečná ale proti stylizaci, takže půjde pryč)

Překopal jsem pravidla pro souboje. Jsou teď mnohem storytellerovější - a i star warsovější.

Celá pravidla pro Mass Combat jsem přelétl očima, označil od začátku do konce a stisknul sem Delete. Následně jsem je nahradil jednoduššími a myslím o dost funkčnějšími pravidly odvozenými od Exalted (a vepsal jsem je do kapitoly o soubojích).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10265398025513 secREMOTE_IP: 34.239.148.127