Pravidla

York
16.10.2012 16:00
Dakara: dungeoncrawl - diskuse o vývoji
Diskuse k vývoji nového RPG.



Ke stažení:

Základní pravidla

Hra bez přípravy

Update: Soustředím se teď na verzi pro hraní dungeoncrawlu inspirovaného oldschoolem.
19.6.2014 10:57 - ShadoWWW
- Co ten ustřelený sloupec na str. 13?
- Změnil bych font příkladů, aby byli odlišné a výraznější od zbytku textu
- Změnil bych font takových těch vložených textů přes celý dvousloupec. Ideálně v kurzívě.
- Občas, např. na konci 1. sloupce na str. 13, máš na konci vdovu. Oprav si to ve stylu.
- Co ta obrovská odsazení??? To si děláš srandu, ne? A já si myslel, že s mým oblíbeným odsazením 1p jsem už old-school. Dnes se ve 2-sloupcovém stylu preferuje odsazení 2-3 mm.
- Zvětšil ve stylu bych rozteč písma na +5-10. Někde je to docela naňahňané.
- Ten font nadpisů tabulek působí divně. Má zvláštně udělané rozteče. Nejvíc to bije do očí v Tabulce zbrojí na str. 22
- Tabulka přirozených zbraní, str 27: Když máš dvouřádek, tak se text zpravidla zarovnává na spodní řádek, ne na vrchní, to platí jak u třířádkových nadpisů sloupců - zarovnat opět na spodní řádek.
- ty glify v rozích jsou špatná volba. Rozmazané a na mě nepůsobí nějak extra dobře. Vytvoř si nějaký vlastní ornament pomocí pera (ne glyf!). A něco spíš jakoby "řádkového" než "rohového" - jeden můžeš dát nahoru a jeden dolů, ideálně každý těch dvou aby byl trochu jiný. Pokud chceš rohový, tak ten je lepší jen dole.
- Číslo stránky na mě působí jako kůl v plotě. Dal bych ho jiným fontem, umístil bych ho níž a ideálně bych ho zakomponoval do tebou vytvořeného ornamentu (viz výše).
- Změnil bych font nadpisů. Působí fádně. Ale toto je ta nejmenší drobnost.
19.6.2014 11:11 - York
Hmm, čeká mě spousta googlení, občas si nejsem jistý, o čem to přesně mluvíš ;-) Každopádně díky za tipy.

Ad vlastní ornament - to fakt není dobrý nápad, zkoušel jsem to. Chtěl jsem v podstatě přesně to, co navrhuješ a dopadlo to ještě hůř než příšerně.
19.6.2014 12:21 - York
ShadoWWW píše:
- Občas, např. na konci 1. sloupce na str. 13, máš na konci vdovu. Oprav si to ve stylu.


Co myslíš vdovou, jednohláskové slovo?

ShadoWWW píše:
Tabulka přirozených zbraní, str 27: Když máš dvouřádek, tak se text zpravidla zarovnává na spodní řádek, ne na vrchní, to platí jak u třířádkových nadpisů sloupců - zarovnat opět na spodní řádek.


Tohle nevím, jak v LibreOffice nastavit. Mám pocit, že to ani nejde.

ShadoWWW píše:
Číslo stránky na mě působí jako kůl v plotě. Dal bych ho jiným fontem, umístil bych ho níž a ideálně bych ho zakomponoval do tebou vytvořeného ornamentu (viz výše).


To jsem taky původně chtěl. Nedaří se mi ale ani posunout footer pod border stránky, natož abych k tomu měl padnoucí ornament.
19.6.2014 13:51 - ShadoWWW
Vdovou je myšleno to, že tam máš řádek, který by už měl být v dalším sloupci. Obvykle se to dá nastavit ve stylu, aby ti to editor sám posouval.

LibreOffice neznám. Ale co jsem se díval na net, tak je to nějaká free verze Officu. No, co na to říct... v něm se strašně nadřeš a výsledek nebude nikdy optimální.
19.6.2014 16:38 - York
Něco z toho se mi snad zohlednit podařilo:

  • Zmenšený font a odsazený text příkladů.
  • Kurzíva na úvodní texty kapitol (ty přes celou stránku)
  • Menší velikost tabulátorů.
  • Zvětšené rozteče fontů (je to trochu čitelnější)
  • Opravy tabulek (větší rozteč dvojitých čar, opravy zarovnání)
  • Větší font na čísla stran (posunout zápatí níž se mi bohužel nepodařilo)
  • Stránka je skutečně A4, nikoliv letter
19.6.2014 17:50 - York
A5 verze.

Prej je A5 formát nejlepší, tak to můžete posoudit/zkritizovat ;-)
19.6.2014 18:16 - sirien
A5 je divná, malá na čtení, ale moc velká do kapsy. Na RPG F sou se zmenšovánim jako ve všech trendech hrozně pozádu, normálně di do A6, to se pak to pdfko ideálně vejde do kapsy u kalhot, bundy... zachovej velikost písma i odsazení od krajů, ať se to dobře čte, #whitespaceFTW... možná bych ještě trochu zvětšil číslování stránek, aby člověk fakt nepřehlíd jak je šikovnej s tím kolik toho už stihnul přečíst.
19.6.2014 18:26 - York
Sirien: :D

Za velká čísla stránek můžu já.

Každopádně zde je ještě pdf verze pro čtečky.

Tady je ještě k dispozici A5 verze s menšími okraji (a menšími čísly stránek ;-)).
20.6.2014 01:32 - Dukolm
York píše:
A5 verze.

A5 je dost malé spíš mě osobně do ruky vyhovuje Octavo (22.8cm × 15.25cm)
http://en.wikipedia.org/wiki/Book_size
Je to sice jen o par cm větší než A5 ale podle osobních zkušeností je to znatelný rozdíl.

Bohužel jak A5, Octavo nebo B5 se špatně tiskne doma a váže do vazby. Pokud nemáš známe v tiskárně kteří ti to ořežou z A4řek.
20.6.2014 09:15 - Me-dea
York píše:
antialiasované rohové ornamenty

Z toho mě příšerně bolí oči :-(. Jak je to rozostřené oproti ostrému textu.

Taky mi přijde, že věnuješ zbytečně málo místa na stránce samotnému textu. Co takhle posunout číslo stránky mezi spodní ornamenty a celkově zmenšit mezery mezi ornamenty a textem.
20.6.2014 09:47 - sirien
Me-dea: Néééé!!!! #whitespace!! Ty brojíš proti mému #whitespace!! Ať Ti všechny stránky zčernaj přes jejich písmo!!
20.6.2014 09:56 - Me-dea
Ale no tak, já samozřejmě chápu že stránka by neměla být přecpána textem, ale zase to číslo stránky by mi fakt víc sedělo mezi těmi ornamenty a v tuto chvíli mi na dakaře přijde toho textu na A4 docela málo.
20.6.2014 10:14 - York
Me-dea píše:
Z toho mě příšerně bolí oči :-(. Jak je to rozostřené oproti ostrému textu.


No jo, něco s tím ještě udělám.

Me-dea píše:
Co takhle posunout číslo stránky mezi spodní ornamenty


Tohle jsem chtěl udělat už od začátku, ale netuším, jak v LibreOfficu na to. Zápatí se odmítá nechat posunout víc dolů.

Me-dea píše:
Celkově zmenšit mezery mezi ornamenty a textem.


Zkusím to, ale mám pocit, že se nějak všichni ostatní shodují, že jsou lepší široké okraje.

edit:
Jinak teda musím říct, že mi ta A5 verze (s menšími okraji) na čtení sedne zatím asi nejlíp. A4 verze zas vypadá víc jako RPG příručka a má míň stran, těžké to dilema ;-)
20.6.2014 10:18 - sirien
York píše:
Zkusím to, ale mám pocit, že se nějak všichni ostatní shodují, že jsou lepší široké okraje.

dobře, pro změnu na vážnou notu: širší okraje vypadají opticky hezky, ale srsly, co je moc je fakt moc, sesekni to. Výrazně. Zejména u té A5 varianty pokud jí chceš zachovávat.
20.6.2014 10:21 - York
Sirien: Mluvíš teď o téhle A5 variantě?
20.6.2014 11:01 - sirien
to už je lepší.
to písmo je na můj vkus pořád moc velké, jak z knížky dětských pohádek
20.6.2014 11:02 - York
sirien píše:
to písmo je na můj vkus pořád moc velké, jak z knížky dětských pohádek


Zatoč kolečkem 3x dolů ;-)
21.6.2014 17:27 - York
Ještě jsem dolaďoval nějaké detaily, například se mi konečně podařilo posunout číslo stránky dolů a trochu jsem pošteloval ornamenty.

Tohle by tedy snad na nějaký čas mohly být finální verze bety Hry bez přípravy: A4, A5 a pdf pro čtečky.
21.6.2014 17:36 - York
Už nějaký čas uvažuju o tom, jak by asi měla vypadat vydatelná základní verze Dakary. A čím dál tím víc to vypadá, že by to mohla splňovat právě Hra bez přípravy - samozřejmě s profesionální sazbou a grafikou, to o post výš je pouze pro účely ladění a testování.

Vcelku totiž splňuje pár kritérií, která si na to kladu:
  • je to dostatečně krátké na to, aby se to dalo vytisknout s rozumnými náklady a aby se s tím textem dalo rozumně pracovat.
  • je to dostatečně mechanicky zjednodušené, aby se to dalo v rozumném čase otestovat.
  • mělo by to být přístupné a použitelné i pro úplné začátečníky (otázka samozřejmě je, jak dobře).

Myslíte si, že to je dobrý nápad?
23.6.2014 08:19 - Me-dea
Ta poslední verze už vypadá docela dobře. Taky nejsem žádná ani polo-profesionální grafička, ale už mi to přijde celkem čitelné a přehledné.

Jako základní vydání, 34 stran je docela zvládnutelný rozsah. Nenazvala bych to zrovna hrou bez přípravy, tu bych si představovala strukturovanou trochu jinak - předpřipravené postavy, nalajnované dobrodružství s pravidly v rámečcích a tak. Ale určitě jsi na správné cestě.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096190929412842 secREMOTE_IP: 3.236.81.4