Pravidla

York
16.10.2012 16:00
Dakara: dungeoncrawl - diskuse o vývoji
Diskuse k vývoji nového RPG.



Ke stažení:

Základní pravidla

Hra bez přípravy

Update: Soustředím se teď na verzi pro hraní dungeoncrawlu inspirovaného oldschoolem.
20.9.2014 17:17 - York
Obzvláště vypovídající je věta: "Odpusť jim, otče, neboť nevědí, co činí".

Andělé pochopitelně nemají zájem vyprávět smrtelníkům, že jim jejich víra zajišťuje blaženost a nesmrtelnost, a že za trable, které démoni smrtelníkům způsobují, mohou v prvé řadě andělé tím, že démony v Pekle uvěznili. Existence pekla navíc dává věřícím ten správný focus k víře, že.
20.9.2014 17:28 - York
Book of Revelation (12:7-9)

"...there was war in heaven. Michael and his angels fought against the dragon, and the dragon and his angels fought back. But he was not strong enough, and they lost their place in heaven."
20.9.2014 18:47 - Wild West
Píše:
Spisovatel Dennic McKiernan přišel s nápadem

s tím nepřišel spisovatel, to tak samozřejmě odedávna je. Podle některých od Babylonu a Sumeru.

Stran těch "uvězněných" démonů - existuje ještě jedna důmyslná motivace démonů, která mne nepřestane fascinovat; jejich definice bolesti je opačná a bolest chápou jako nejvyšší rozkoš. Celé je to takové nedorozumění. Hellraiser, samozřejmě.
20.9.2014 18:56 - York
Wild West píše:
Stran těch "uvězněných" démonů - existuje ještě jedna důmyslná motivace démonů, která mne nepřestane fascinovat; jejich definice bolesti je opačná a bolest chápou jako nejvyšší rozkoš.


To se možná ani úplně nevylučuje. Někteří démoni si možná na Pekelná muka zvykli a začala se jim líbit...

(Nejspíš k horoucí závisti těch ostatních.)
20.9.2014 19:17 - ShadoWWW
Zajímavé pojetí. +1
20.9.2014 20:32 - Jerson
Mám raději představu, že Ráj byl příliš organizovanýa podřízený jedné vůli, která ho udělala dokonalý, a tedy neměnný, takže ti z andělů, kteří měli vlastní názory a dávali přednost volnosti a chtěli to samé i pro lidi byli vyhozeni. A to že jsou zastánci ráje odsuzováni je hlavně takové PR pro lidi, kteří se přeci mohou svobodně rozhodnout, zda chtějí sloužit svému bohu, nebo dají přednost věčnému zatracení.
21.9.2014 16:23 - ShadoWWW
Chrochta píše:
Pro Asterion šlo pod nůž mnohem víc věcí. Například koncept probouzení hvozdů, pár kouzel a hromada nestvůr (počínaje draky a nemrtvými - cca polovina bestiáře).

Předělali něco podobným způsobem i v Tarii?
21.9.2014 17:05 - Wild West
Co má kdo proti drakům a nemrtvým?
21.9.2014 17:38 - chrochta
Netuším, v jakém systému hraje Charlie a spol, vím jen, že to není DrD. Tedy - nejspíš tam pravidla pro hvozdy nikdy nezavedli. Ale hvozd jako entita s vlastní inteligencí, názory a přáními tam je, a druidi se primárně starají o to, aby nebyl na humanoidy (včetně jich samých) "příliš" zlý. A pokud při tom musí někoho obětovat nebo zatrhnout kácení ve velkém, tak to udělají :)
U nestvůr je systémová neukotvenost ještě mnohem markantnější. Ovšem tvůrci nestvůry přliš nevyužívají, spíš "dovádějí" s lidmi, hobity a vztahy ve společnosti (nikdo není bílý a třeba lovci čarodějnic z Tovaryšstva vah jsou fanatici jedna báseň). Pokud už se nějaká nestvůra objeví, je to spíš NPC (co si maně vzpomínám, tak třeba dvojice duchů, jedna už dlouho mrtvá holčička (zombie? na ulici by si asi nikdo nevšimnul, že je mrtvá...), starý vodní drak Bublinka).
21.9.2014 17:56 - chrochta
York: Svůj před-předchozí komentář jsem psal natolik dlouho, že jsi zatím stačil zveřejnit svůj nástřel. Vypadá to poměrně zajímavě, ale bude záležet na konkrétních drobnostech, jak moc by to bylo oslovující.

ad andělská hierarchie: Středověk si myslel, že existuje 9 andělských kůrů a angelologie byla docela rozvinutá jak v křesťanství tak zejména v judaismu a islámu. Stručné vyjmenování bys mohl najít v jakékoli slušnější encyklopedii nebo slovníku.
Inkvizitoři a teologové, zdá se, docela rozpracovali i organizaci pekla včetně jmen různých "úředníků". Ve Videostopu nebo jiném soutěžním programu, který uváděl Rosák, se mihnul v hierarchii vysoce postavený ďábel "Lucifižé" (Lucifuge???), takže cosi na dané téma v češtině možná bude. jinak klidně můžeš využít nějaké materiály o organizaci panovnického dvora nebo zemské vlády.
21.9.2014 18:28 - York
chrochta píše:
York: Svůj před-předchozí komentář jsem psal natolik dlouho, že jsi zatím stačil zveřejnit svůj nástřel.


Aha :) O to víc mě to těší. Pro mě bylo momentálně podstatné hlavně ujasnitit si motivace (kouzelníků, andělů, démonů, atd.), pokud možno tak, aby to sedělo se zbytkem.

Pokud bych se chtěl držet myšlenky malých modulárních příruček, tak by asi z tohole mohla být ucelená příručka, spolu s kněžskou a satanistickou/démonologickou magií a nějakým popisem, jak tyhle konflikty vypadají z pohledu postav a obyvatel světa (třeba jak vypadá takový typický satanistický rituál a následný zásah inkvizice z pohledu sousedů z vedlejšího domu?).
21.9.2014 22:47 - sirien
Wild west: nemají proti nim nic, právě naopak.

Na Asterionu funguje "karmický" princip "tvárnosti činů" - jsi hodně moc zlý, změníš se ve skřeta (v DrD termínech spíš orka, tolkienovsky spíš skurut - povyrosteš, zesílíš, dostaneš tesáky, drápy... zesílí Tvůj psychický profil, zejména ten negativní...). Když jsi hodně moc hodný, staneš se hrdinou - opět nějaké bonusy v opačném gardu plus pokud nejsi náboženský anarchista tak si Tě vybere někdo ze Sedmnáctky, dá Ti dárek (artefakt) a svou přízeň.

Pokud jsi epicky zlý nebo hodný, změníš se v draka. Tady je "neutrální" tvárnost trochu nefér - zlý draci obdrží pevnou permanentní změnu, dobří získají dvojí formu s at-will proměnami. Samozřejmě obdržíš i různé super boosty do HP, magie, resistencí, imunit...

Pochopitelně všichni podvádí... Sedmnáctka kdysi věnovala dračí stupeň svému hrdinovi jen tak uprostřed souboje s Kharem, super-záporákem Asterionu, Khar se naštval a pomocí super magie, stovky let výzkumu atp stvořil temné drakolidi (dvanáct), jenže to přehnal a udělal je příliš mocné a ti co přežili se vymanili jeho kontrole... Nekromanté zase našli lektvary které dokáží negativní tvárnost vracet zpět aby se ve skřety nikdy nezměnili a své top laboratoře očarovali štíty
co její působení zcela ruší... (Není to dokonalé takže se s tím potýkají i oni, zejména ti co nejsou úplně pečliví v dodržování všech pravidel nutných k vlastní ochraně...)


Nemrtví naopak dostali boost a spot light o kterém se jim v DrD ani nesnilo. Hned první modul, o kterém se všichni shodují že byl těžce nejlepší že všech, Nemrtví a světlonoši, je celý jen a jen o nich. Nekromancie tam je popsána do detailu, od rituálů a jednotlivé nemrtvé i s variacemi přes historii oboru až po geografii a společnost nemrtvého království.
Nemrtví mají jednu další zvláštnost a to že na Asterionu platí že inteligenci mají pouze přirození humanoidé NEBO zhmotněné duchovní bytosti (to je složité a na hodně dlouho, přečti si příručku), takže se nekromancie delí na animaci (oživená těla, magicky naprogramovaná bez vlastní vůle) a summoning (povolávání duchovních nemrtvých - tedy duchovních bytostí s klíčovými emocemi strach+nenávist) (je to ještě složitější, duchovní bytosti je nutné povolat a ovládnout a ovládání je disciplína se zcela odlišnými osobnostmi předpoklady a pak tam jsou ještě spirituální nekromanté, kteří nemají s nemrtvími nic společného a navštěvují zásvětí atd.)

Za zmínku stojí ještě upíři, což je na Asterionu žůžo partička lidí co zemřeli, ale odmítli jít k Soudu a do zásvětí, ať už z jakéhokoliv důvodu, a byli tak hustý že zvládli utéct božím poskokům co takové uprchlíky loví. Následně našli cestu zpět do materiální roviny a tam někoho duševně zabili a vzali si jeho/její tělo.
Tito tvoří jednu z frakcí Umrlčího království co stojí nejvíc za Vieenem, původním nekromantem a schizofrenním vládcem současných nekromantů. Většina jsou násilní šílenci, ale je mezi nimi pár fakt kvalitních pošuků, podivínů atp. Ale to už začínám s politikou a to by opět bylo na dlouho.

Precti si to, ten modul patří k best of české scény, není nutné vázat ho na Asterion a je fakt inspirativní. Ode mě by taková pochvala snad i mohla něco znamenat :D
22.9.2014 08:34 - Wild West
Sirien:

Aha, díky. Zmátla mne ta Chrochtova poznámka.
V zásadě mám naprosto nejlepší zkušenosti ze všech myslitelných bestií (=hodně velká množina) právě s draky a nemrtvými.
Svět, kde by byli jenom lidé, draci a nemrtví lidé (a nemrtví draci) by mne lákal víc, než svět, kde tohle chybí a je tam všechno ostatní.
27.9.2014 21:57 - chrochta
Yorku, pokud bys měl zájem, Dionysios Areopagita má do češtiny přeložený spis "Nebeská hierarchie". Ve slušně vybavené knihovně by mohl být (pražská Městská knihovna ho má).
27.9.2014 22:01 - York
chrochta: Díky za tip.
24.11.2014 01:02 - York
Pár výpočtů na téma sloučení několika protivníků do jednoho, zatím hodně letmo naťuknuto (nebral jsem v úvahu zbraně, zbroje a jde pouze o protivníky se stejným ÚČ jako má postava OČ. Podotýkám, že v Dakaře na další obrany ve stejném kole nad první postih -2, proto má druhý mob o tolik lepší výsledky):

2x Mob ÚČ 0

Postava OČ 0




útok prvního moba proti postavě (útok moba vs aktivní obrana postavy)

1 1
- zásah s přesahem 0
1 2
- miss
1 3
- miss
1 4
- miss
1 5
- miss
1 6
- miss

2 1
- zásah s přesahem 1
2 2
- zásah s přesahem 0
2 3
- miss
2 4
- miss
2 5
- miss
2 6
- miss

3 1
- zásah s přesahem 2
3 2
- zásah s přesahem 1
3 3
- zásah s přesahem 0
3 4
- miss
3 5
- miss
3 6
- miss

4 1
- zásah s přesahem 3
4 2
- zásah s přesahem 2
4 3
- zásah s přesahem 1
4 4
- zásah s přesahem 0
4 5
- miss
4 6
- miss

5 1
- zásah s přesahem 4
5 2
- zásah s přesahem 3
5 3
- zásah s přesahem 2
5 4
- zásah s přesahem 1
5 5
- zásah s přesahem 0
5 6
- miss

6 1
- zásah s přesahem 5
6 2
- zásah s přesahem 4
6 3
- zásah s přesahem 3
6 4
- zásah s přesahem 2
6 5
- zásah s přesahem 1
6 6
- zásah s přesahem 0


Z 36 variant nastalo:
15x miss
6x zásah s přesahem 0
5x zásah s přesahem 1
4x zásah s přesahem 2
3x zásah s přesahem 3
2x zásah s přesahem 4
1x zásah s přesahem 5




útok druhého moba proti postavě (útok moba vs pasivní obrana postavy)

1 1
- zásah s přesahem 2
1 2
- zásah s přesahem 1
1 3
- zásah s přesahem 0
1 4
- miss
1 5
- miss
1 6
- miss

2 1
- zásah s přesahem 3
2 2
- zásah s přesahem 2
2 3
- zásah s přesahem 1
2 4
- zásah s přesahem 0
2 5
- miss
2 6
- miss

3 1
- zásah s přesahem 4
3 2
- zásah s přesahem 3
3 3
- zásah s přesahem 2
3 4
- zásah s přesahem 1
3 5
- zásah s přesahem 0
3 6
- miss

4 1
- zásah s přesahem 5
4 2
- zásah s přesahem 4
4 3
- zásah s přesahem 3
4 4
- zásah s přesahem 2
4 5
- zásah s přesahem 1
4 6
- zásah s přesahem 0

5 1
- zásah s přesahem 6
5 2
- zásah s přesahem 5
5 3
- zásah s přesahem 4
5 4
- zásah s přesahem 3
5 5
- zásah s přesahem 2
5 6
- zásah s přesahem 1

6 1
- zásah s přesahem 7
6 2
- zásah s přesahem 6
6 3
- zásah s přesahem 5
6 4
- zásah s přesahem 4
6 5
- zásah s přesahem 3
6 6
- zásah s přesahem 2

Z 36 variant nastalo:
6x miss
4x zásah s přesahem 0
5x zásah s přesahem 1
6x zásah s přesahem 2
5x zásah s přesahem 3
4x zásah s přesahem 4
3x zásah s přesahem 5
2x zásah s přesahem 6
1x zásah s přesahem 7


Results (2 mobové proti postavě):
----------------------------------
Ze 72 variant nastalo:

21x miss
10x zásah s přesahem 0
10x zásah s přesahem 1
10x zásah s přesahem 2
8x zásah s přesahem 3
6x zásah s přesahem 4
4x zásah s přesahem 5
2x zásah s přesahem 6
1x zásah s přesahem 7


==========================================

2 mobové reprezentovaní bonusem +1 (posava má aktivní obranu):

1 1
- zásah s přesahem 1
1 2
- zásah s přesahem 0
1 3
- miss
1 4
- miss
1 5
- miss
1 6
- miss

2 1
- zásah s přesahem 2
2 2
- zásah s přesahem 1
2 3
- zásah s přesahem 0
2 4
- miss
2 5
- miss
2 6
- miss

3 1
- zásah s přesahem 3
3 2
- zásah s přesahem 2
3 3
- zásah s přesahem 1
3 4
- zásah s přesahem 0
3 5
- miss
3 6
- miss

4 1
- zásah s přesahem 4
4 2
- zásah s přesahem 3
4 3
- zásah s přesahem 2
4 4
- zásah s přesahem 1
4 5
- zásah s přesahem 0
4 6
- miss

5 1
- zásah s přesahem 5
5 2
- zásah s přesahem 4
5 3
- zásah s přesahem 3
5 4
- zásah s přesahem 2
5 5
- zásah s přesahem 1
5 6
- zásah s přesahem 0

6 1
- zásah s přesahem 6
6 2
- zásah s přesahem 5
6 3
- zásah s přesahem 4
6 4
- zásah s přesahem 3
6 5
- zásah s přesahem 2
6 6
- zásah s přesahem 1


Z 36 variant nastalo:
10x miss
5x zásah s přesahem 0
6x zásah s přesahem 1
5x zásah s přesahem 2
4x zásah s přesahem 3
3x zásah s přesahem 4
2x zásah s přesahem 5
1x zásah s přesahem 6


/*
Pro srovnání Results (2 mobové proti postavě) - zprůměrováno na 36 variant:
----------------------------------------------------------------
Ze 72 variant nastalo:

10,5x miss
5x zásah s přesahem 0
5x zásah s přesahem 1
5x zásah s přesahem 2
4x zásah s přesahem 3
3x zásah s přesahem 4
2x zásah s přesahem 5
1x zásah s přesahem 6
0,5x zásah s přesahem 7
*/


Kupodivu to vychází téměř stejně. Ono to teda v podstatě znamená jen tohle:
Když se potkají dva protivníci beze zbraně (+0 k útoku i k obraně) s jedním protivníkem beze zbraně se stejným útokem a obranou, tak dokud nikdo nebude mít postihy za zranění, tak vychází stejně házet jeden útok s bonusem +1 proti plné obraně, jako dva útoky bez bonusu, jeden proti plné obraně a druhý proti pasivní obraně (tedy s postihem -2) a zásah započítat dvakrát.

V obraně by to, až na postihy za zranění, vycházelo zhruba tak, že se sečtou hpčka těch protivníků a počítá se jim původní OČ (jenže to zas nebere v úvahu, že se mohou krýt vzájemně).

Což není moc prakticky využitelné zjištění.
Dostat z toho něco použitelného by bylo strašně moc počítání (zvlášť při použití metody hrubé síly ;-))...
24.11.2014 01:13 - York
Pár úvah k tomu:

- dokud ignoruju postihy za zranění, tak je vlastně jedno, s jakou zbraní ti poskoci bojují - jen by měli mít všichni stejnou (ale to je celkem častej případ).

- nebere to v úvahu různé schopnosti - ale směčka poskoků typicky žádné extra schopnosti nemívá, takže to taky vcelku nevadí.

- problém je, že aby to vycházelo, tak se musí zásah započítat dvakrát. To je takové divné.

- vlastně ani zbroj by to neměla nijak ovlivnit, počítal jsem četnost zásahů s určitým přesahem, to je vůči různým KZ a pokrytím indiferentní.

- Dá se očekávat, že postava bude mlátit pořád do stejného poskoka, aby ho co nejdřív vyřadila a snížila tak převahu protivníka. To by mohlo zjendodušit počítání vlivu postihů za zranění.
24.11.2014 01:40 - York
Ještě si tak říkám, jestli na to vůbec jdu dobře. Protože ono je možná v konečném důsledku asi opravdu jedno, jak to vychází matematicky. Beztak je to tak příšerně složité, že to těžko někdo odhadne byť jen vzdáleně dobře. Možná bude lepší cesta se na tu matematickou věrnost vykašlat a prostě to odhadnout a vyzkoušet.

Druhá věc je, že když už je cílem zjednodušení, tak by možná právě zjednodušení mělo být skutečně prioritou. Takže by se například nejspíš vůbec nemělo operovat s postihy za zranění smečky - beztak ovlivňují typicky jen jednoho z nich (pokud je teda někdo nekosí plošně), což je při větším počtu relativně zanedbatelné. Dál by asi šlo předpokládat, že se smečky budou používat pro statově slabší protivníky, u kterých jde spíš o to, aby se vůbec nějaký trefil, než kolik se jich trefí. Pak by asi opravdu dávalo smysl útočit jen jednou s bonusem (bonus k útoku rovnou zvedá i zranění). Na druhou stranu pak ztrácí význam zbroj - proti vyrazně slabším protivníkům je postava se zbrojí relativně v bezpečí, protože prakticky nemají šanci obejít její pokrytí (i když, když jsou ti protivníci dejme tomu o 2 body pod postavou, tak to akorát srovnává postih za pasivní obranu, a tudíž obejít pokrytí není až takový problém - tak je to ostatně zamýšleno).

- bonus by asi měl být i do obrany, vyjádří to možnost vzájemného krytí a umožní to nepočítat staminu (bohužel ji dost dobře nelze počítat částečně, protože "větší společná výdrž" je jednou z hlavních výhod přesily, ne-li tou vůbec největší). Na druhou stranu u neúnavných protivníků (golemové, hmyz) používám přesně stejné pravidlo - bonus +1 k útoku i obraně s tím, že vůbec nemají body výdrže. Skupina vojáků se možná dohromady dá s trochou dobré vůle taky považovat za neúnavného protivníka, pokud má dost velkou přesilu.

Takže by to bylo nějak takhle:
:: +1 k ÚČ a OČ za každé zvojnásobení počtu.
:: nepoužívají obranné finty (útočné s přípravou ano)
:: nemají staminu
:: Hpčka se jim sečtou. Ubrání víc jak půlky hpček sníží bonusy o 1, další "rozpůlení" o další 1, atd.
:: Nepočítají si postihy za zranění (s výjimkou plošných útoků)
:: útoky na více cílů vedené proti nim se hodí vícekrát (nebo jednou a zranění se vynásobí počtem zasažených cílů), plošný útok se hodí jednou a vynásobí počtem členů (a nadělí celé smečce postih odpovídající udělenému zranění).
24.11.2014 02:00 - sirien
(až se mě jednou zase někdo zeptá, proč design RPG trenduje od multi-faktorových simulačních modelů k seškrtaným abstrahujícím modelům...)

Zranění smečky a související postihy může snadno vyjadřovat třeba to, že když se 5 nigga bratrů vrhne na jednoho střízlíka, tak čekaj, že mu rozbijou tlamu. Když se ze střízlíka vyklube dvounásobný vítěz MMA co jen tak z první jednoho sejme a dalším dvěma vrazí dobrou tečku, tak to tou smečkou zatraceně otřese...
24.11.2014 12:01 - York
Sirien: Na tom taky něco je.

Nicméně uvědomil jsem si, že to je bohužel nepoužitelné, protože už v prvním triviálním případě (konkrétně v tom, co jsem tu rozepsal) to těžce nesedí - zapomněl jsem totiž, že by ty útoky musely být dva (což by poněkud devalvovalo většinu snahy o zrychlení).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090065002441406 secREMOTE_IP: 44.202.183.118