Pravidla

ShadoWWW
5.8.2013 21:26
Numenéra
1.8.2013 vyšla nová hra od Monte Cooka - Numenéra.

Oficiální web
Ke stažení ZDE (Pokud hru budete hrát, nebo chcete podpořit autora z jiného důvodu, tak si ji kupte ZDE za $19.99)

Co na ni říkáte?
Autorská citace #1
5.8.2013 22:19 - Nachtrose
Kdo to ma vsechno stihat cist... :-)
Autorská citace #2
5.8.2013 22:26 - Quentin
dík
Autorská citace #3
5.8.2013 22:29 - ShadoWWW
Jedna zajímavost: Vše začalo tím, že Monte měl živý sen o sci-fi světě. Ráno se probudil celý zpocený a všechny své vzpomínky na sen si zapsal. Pak napsal na svůj blog: Právě jsem měl sen o vysněném světě. Bude z toho moje nové RPG. Tak vznikl základ světa The Ninth World, settingu Numenéry.
Autorská citace #4
5.8.2013 22:34 - ShadoWWW
QuentinW píše:
dík

Jo, vychází toho poslední dobou víc než na RPG F. :)
Autorská citace #5
5.8.2013 22:53 - ShadoWWW
Vzkaz pro Colomba: Toto by se ti mohlo líbit: Není tam žádná kapitola určená boji! :-)

Jinak se mi líbí, jak všechny nové hry vytváří své mapy v Campaign Cartographeru. :)
Autorská citace #6
6.8.2013 05:43 - Vojtěch
ShadoWWW píše:
Tak vznikl základ světa The Ninth World, settingu Numenéry.


Jinak se do toho chci pustit příští týden a zkusit si cvičně udělat nejaký ten charakter ať vidím, jak tam bude vypadat. Sturuktura povolání je od pohledu někde u základu fighter/skiller/magician + hafo věcí okolo, tak to chci nejdřív vidět v celku.
Autorská citace #7
26.11.2014 16:35 - Sparkle
Vyjde Numenéra boxed set. Můžu to objednat na krám, lze to objednat pouze teď (je to limitka), akorát musím odebrat 6 kusů. Je tu někdo, kdo by o to měl zájem? Když budu mít aspoň dvě dopředu prodané, tak to vezmu.

http://www.icv2.com/articles/news/30295.html
Autorská citace #8
26.11.2014 16:49 - noir
Tyjo, skoro 6000 za rpgčko... To už chce fakt fanouška.
Autorská citace #9
26.11.2014 17:01 - Nachtrose
1000 za krabici není tak hrozný. To jen Noir si potrebuje oprášit buďto angličtinu, nebo matematiku...
Autorská citace #10
26.11.2014 17:28 - noir
Máš recht, pálil jsem dřív, než jsem to pořádně četl...
Autorská citace #11
9.7.2020 23:33 - Gurney
Numenera vyšla pro pátou edici (odkaz)
Autorská citace #12
14.7.2020 18:13 - Shako
Píše:
Numenera vyšla pro pátou edici (odkaz)


Snažím se nějak najít ten smysl, proč se to stalo: Jsou ty pravidla 5e tak universální? Je systém Numenery tak složitý? ...
Protože nové materiály vypadá, že tam nejsou - naopak to vypadá, že z aktuálních 6 povolání se tam dá zkonvertovat jen původní trojce.... ostatní věci tam asi nějak budou. Jiné zážitky z hraní se asi očekávat nedají... Celkově se mi zdá, že to nemůže být vhodné pro již aktuální hráče/znalce/majitele Numenery. Takže co na tom uvidí fanoušci/hráči 5e, že si to koupí?
Autorská citace #13
15.7.2020 00:37 - sirien
Systém, co už dobře znají
Autorská citace #14
13.1.2021 19:01 - ShadoWWW
Možná je druhá edice už starší, ale narazil jsem na ni až teď jako na novinku v Černém rytíři. Mají to tam označeno jako Numenera 2 Player´s Guide.

Zajímaly by mě názory těch, co to hráli, ideálně třeba i s porovnáním s první edicí.
Autorská citace #15
13.1.2021 19:37 - Shako
Z jiné diskuze ShadoWWW píše:
Shako: Teď vyšla Numenera 2. Co na ni říkáš?


Nemám v těch edicích úplně pořádek, ale předpokládám, že mluvíme o tomhle: Numenera 2: Discovery and Destiny

První k mým zkušenostem. Numenéru jsem hrál párkrát na oneshotech - byl jsem z toho systému spíš zmatený než nějak nadšený. Moc mi nedávalo smysl, proč to jede ne D20 enginu a jediné vysvětlení pro mě bylo, že Monte Cook ni jiného hrát neumí/nechce/nedesignuje... Po větším nahlídnutí do pravidel to můžu odvolat, ale jen z části. :D
Zhruba před rokem jsem se nechal ukecat na kampaň (pak jsme v rámci covidu dohrávali online). Nalákala mě zejména novinka druhé edice - budování osady. Jinak bych do toho spíš nešel.

Hráli jsme ofiko kampaň Slaves of the Machine God - odhadem tak 10 večerů (byl jsem tak polovině). Postavy začínali na první lvl, na šestý (maximální) jsme se tuším nedostali.
Příběh mi přišel zajímavý, podpůrné materiály (ilustrace, mapy...) byly super. Bylo tam hodně zajímavých věcí (a občas i mechanik) uvnitř kampaně (většinou poměrně funkční), které jsou inspirované settingem.

Systém Numénéry: Hodně jsem do pravidel zabrousil v rámci tvorby postavy a prvních her. Byť si stále myslím, že ty pravidla kompletně neznám. Tak jsem si zlepšil názor na tu hru oproti prvním oneshotům (s 1e). Takže nakonec to na poměry D20 her hodnotím jako vcelku dobrý systém, byť tedy plně svázaný se světem. Ale nic z čeho bych jásal (a plánoval na tom vlastní kampaně...).


Druhá edice - 1 nová knížka, celkem 2 knihy pravidel. Tuším Discovery je původní 1e, Destiny je v podstatě rozšíření - anebo jsou ty názvy naopak. Nikdy jsem si na to nezvykl. Rozdělení na 2 knížky mě neskutečně štvalo celou dobou hraní. Ať už protože podle D. a D. od sebe nedokážu rozeznat ani podle obalu ani názvu... vždycky to musím otevřít a mrknout na obsah.

Základní knížka je skutečně hlavně původní 1e, ale je tam vše pro hru (pravidla pro tvorbu postav, boj atp.). Jsou tam nějaké drobné úpravy, ale nic zásadního.

Druhá knížka nemá základní pravidla, ale jinak obsahuje v podstatě stejný počet možnosti pro tvorbu postavy. V základní knize jsou 3 povolání, v rozšíření taky 3 nová povolání. V základu je cca 20+20 charakteristik postav, v rozšíření cca stejně. Což je na jedné straně super - je tam 2x víc možností tj. násobně víc kombinací, jaké postavy hráč může vytvořit. Na druhou stranu je to neustále hledání, zda je tadle vlastnost/schopnost/background v té nebo v té druhé knize. Todle mě fakt neskutečně štvalo, byť to tu hru vyloženě nekazí, tak je to pro mě pořád jeden z velkých zážitků.

Budování osady: Jedno z nových pravidel. Částečně to fungovalo, nějakou osadu jsem vybudovali. :-D Ale dokonalá pravidla to rozhodně nejsou. Hrát to striktně "as written", tak myslím, že naše družina exploituje pravidla a hra (na budování osady) se rozbije na třetím až pátém sezení.
Ofiko kampaň s tímto pravidlem počítala - začínalo se téměř od nuly - pár stanů na vhodné místě a cca 20 "obyvatel". Během hraní se osada znásobila. Fakticky to skutečně dává hře druhý rozměr, což je moc pěkné. Tradiční fázi procházení dungeonů (jako skupina), střídá nějaký mezičas (zpravidla pár týdnů až měsíců), ve kterých se řeší globálnější věci - stavba nových budov, navozování kontaktů s okolím, výcvik (postav i NPC). Každá postava má nějakou svoji roli a výhodu - byť todle mi přišlo hodně nevyvážené.

Pomocníci: Rovněž jedno z nových pravidel (a mých oblíbených témat). Vcelku funkční koncept, jak by to mohlo fungovat - jak je pomocníky nabírat, cvičit... Nic zázračného, ale funkční pravidla, což spousta her pořád neumí (není taková možnost) a nebo dělá špatně (zbytečně komplikovaně, herně nefunkčně).


Pro hráče, kteří jsou aspoň trošku zvědavý na setting, mají nějaké rpg zkušenosi a nevadí jim si občas nějaké pravidlo vyložit/domyslet/upravit, tak Numénéra 2 (včetně kampaně Slaves of the Machine God) určitě má co nabídnout.
Pro hráče, co už 1e znají je tam v podstatě polovina věcí, které ještě neznají. Na druhou stranu základní koncept je stejný. Pokud se vám původní N líbila, tak se nejspíš bude líbit i 2e.
Jestli to má potenciál zlákat nějaké nováčky a úspěšně je protáhnout hrou/kampaní to si netroufám soudit. Já jsem hrál pod zkušeným vypravěčem obou edic a půlka družiny byli Numerový veteráni, takže bez problému zaškolili tu druhou polovinu hráčů, co N. hráli jen párkrát nebo vůbec.


EDIT:

ShadoWWW píše:
ale narazil jsem na ni až teď jako na novinku v Černém rytíři. Mají to tam označeno jako Numenera 2 Player´s Guide.


Tak todle fakt nevím, co je. Možná kompilát pravidel Destiny a Discovery... ale i tydle dvě knížky tam mají. Tak fakt netuším.
EDIT2: Popis na ofiko stránkách říká: "Your gaming group will also need at least one copy of Numenera Discovery and Numenera Destiny to play Numenera, but the Player’s Guide is an inexpensive option for having a second set of rules handy at the gaming table."
Autorská citace #16
13.1.2021 20:11 - LokiB
Numenera jede přímo na True d20?
Měl jsem za to, že jede na Cypher System ... ale i když jsem si to kdysi koupil, tak už si nepamatuju, jestli je Cypher System klonem d20, nebo se to pro Numenera 2 změnilo
Autorská citace #17
15.1.2021 11:42 - Shako
LokiB píše:
Měl jsem za to, že jede na Cypher System ... ale i když jsem si to kdysi koupil, tak už si nepamatuju, jestli je Cypher System klonem d20, nebo se to pro Numenera 2 změnilo


Jo, mají nějaký svůj systém - může být, že se to jmenuje cypher system. Ale nevím o tom, že by se to dalo použít někde jinde než v Numenéře, protože je to úzce svázané se settignem (nejen díky cypher). Tak moc nevím, proč to má extra označení.
Jestli jsem to popsal nějak zmatečně, tak se omlouvám.

Systém V N2 je v podstatě stejný jako v N1 - největší změna, co jsem pochopil tak je rozdělení dovedností k numernérám, protože 1 dovednost byla OP, tak z ní udělali 3. Myšlenka dobrá - jen to občas kolabuje v místech, kde by se dovednosti mohli překrývat. A pak samozřejmě hromada nových pravidel v druhé knížce, ale o tom jsem psal výše.
Autorská citace #18
15.1.2021 12:52 - ShadoWWW
Existuje ještě přímo Cypher System, což je Sci-Fi hra běžící na stejném herním systému jako Numenera.
Autorská citace #19
15.1.2021 13:59 - LokiB
Shako: v pohodě, mě zarazilo, žes psal, že Monte hraje vše na D20 ... když jsem si před asi dvěma lety Numeneru koouil, přišlo mi, že Cypher System je dost odlišný do jiných systémů, co jsem znal, a nic z d20 rodiny mi nepřipomínal. Ale možná jsem tě jen špatně pochopil, nic se neděje.
Autorská citace #20
15.1.2021 18:54 - Atterdag
Cypher system je udělaný genericky (trochu jako Genesys od FFG) a jsou k němu vydány sourcebooky - Jurský park, komiksoví hrdinové, hraní za bohy, hraní v současném světě, fantasy rozšíření atd. Ale původně to vychází z Numenery.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087966918945312 secREMOTE_IP: 3.236.55.137