Kultura

ShadoWWW
4.7.2014 06:20
Dungeons & Dragons 5e (II)
Diskuse o páté edici pravidel Dungeons & Dragons po jejich vydání.

Překlady pravidel najdete ZDE (do diskuse k nim vstoupíte napřímo tudy)

Errata

Základní pravidla v angličtině ke stažení zdarma - Basic D&D

SRD

"Vy víte kde" pro ty z vás, co nevědí kde.

D&D Adventurers League - dobrodružství pro hraní v hernách. Dobrodružství si můžete zahrát i doma, ale pokud jste z Prahy, můžete si přijít zahrát každou středu do Mephitu. Pokud jste z Brna, můžete si přijít zahrát každou středu do Risahdy. Pro domácí hry si je můžete zakoupit online přes DMs Guild.

CAVALIER
Povídání o oboru na Youtube (zatím nejaktuálnější zdroj)
Říkají tam, že výsledný Cavalier bude něco mezi původním Cavalierem v UA a Knightem v UA.
Jak přeložit Cavaliera? Hlasujte v anketě.
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
25.7.2014 12:50 - Merlin
To je ale záležitost především velkých měst. tady v té naší prdelkovici o pár desítkáchtisíc lidí buď rpg hrajete a nepřestali jste, nebo nehrajete :). je ale pravda, že před XXIII lety nás začínalo mnohem víc a z dávné kumpanie jsme zůstali jen dva :) aktivní. Postupně přibyli lidi a zase odešli a pokud vím, už moc nehrajou.
25.7.2014 12:53 - Malabar
Vrabčák píše:
Du na to :D Zatim jsem v roce 2012 a je to dobre syrovy, oni asi nejsou uplne dobrodruzi co?


No to máš pravdu :) i když nějaký vývoj postav směrem k větším hodnotám tam trochu je. Nejdříve byly loajální k penězům a postupně se to překotilo v loajálnost k cechu, resp. jeho „ide“ :) A cejtím, že v budoucnu se jestě trochu polepší (aspoň někteří :).
25.7.2014 13:03 - Quentin
My jsme nějaký tři nebo čtyři roky zpátky hráli s mladejma (14-16let) na MDDM a většinu to bavilo. Někteří vypadali opravdu nadšení. Ale sotva jsme přestali vést hry, přestalo se hrát. Chvíli o založení vlastní hry mluvili, ale nikdy na to nedošlo.

Nejde ani tak o to, že by je RPG nebavily. Nemají vypravěče.
25.7.2014 13:17 - York
Q: S tím může celkem dost pomoct buď vydávání kvalitních připravených dobrodružství, nebo trochu jiný přístup k vedení hry. Obojí bychom už dneska měli umět.
25.7.2014 13:29 - wlkeR
Zejtra přijde Tyranie? Paráda, se budu do toho inboxu po dlouhé době i těšit :)

Co se kouzla PnP RPG týče, můj osobní pohled je ten, že na počítači se oddávám grafickým orgiím, ale pokud chci opravdický příběh, na kompu ho nenajdu. A nevidim způsob, kterým by toho šlo v dohledné době dosáhnout. Ani Nevewinter se svojí Foundry není ono (nemluvě o tom, že příběhy většiny MMOček jsou prostě na h, hlavně když vám vykládáají jak jste vyvolení, načež vám jiný vyvolený vyninjuje moba a musíte čekat na respawn. F* that.)

U nás se ta hra postupně rozrůstá. Řeknu že to táhnu především já a nebudu daleko od pravdy - udržuji při životě dvě domácí hry a jednu veřejnou (další přibude, pokud škola dovolí). Problémem je nejen propagace, ale i velmi obtížný úvod do hry - v Magicu dám nováčkovi půlpaklík karet, ukážu mu hru, vysvětlím pravidla a vykopnu do světa, ať si hraje s kým chce. D&D potřebuje pokud možno stabilní skupinu, lidi na stejné vlně a je kolem toho mnohem víc babrání.
25.7.2014 13:44 - York
wlkeR píše:
Magicu dám nováčkovi půlpaklík karet, ukážu mu hru, vysvětlím pravidla a vykopnu do světa, ať si hraje s kým chce.


Tohle přesně se chci pokusit udělat v rámci té soutěže ve tvorbě minidungeonů. Je to v podstatě přesně stejný princip - maximálně zeštíhlená základní pravidla a postupné přidávání dalších pravidel v modulech. Dokonce uvažuju o tom, že by něco z toho bylo skutečně na kartách, tj. měl bys malý modul s dungeonem a k tomu třeba karty s magickými předměty, které hráčům dáš, když je v tom dungeonu najdou. A nejen s magickými předměty, ale o tom později ;-)

edit:
A tvorba postavy bude spočívat v tom, vymyslet si jméno a vybrat si zbraň. Všechno ostatní se bude získávat v průběhu hry.
25.7.2014 13:47 - ShadoWWW
Wizardi plánují nějaká instruktážní videa pro začátečníky (nejspíš na YouTube). Původně ta videa měla být hotová s vyjitím Startovní sady, ale nestíhají, tak bude později. Dohodit tam české titulky by taky mohlo pomoci propagaci.
25.7.2014 14:11 - wlkeR
York: *cough* Castle Ravenloft *cough*
Tohle přesně je noobmode D&D 4E. Easy? ANO! Prvky rpg? JO! Zabralo to? Ani bych neřek (krom toho že mám šuplata zabraný dvěma kravsky velikýma krabicema).

Imho bývaly časy, kdy faoušky ke hře dotáhly knihy. Nyní kdo chce úspěšnou knihu, potřebuje k ní úspěšnej film. Kdy vyšlo něco D&D-related na obrazovku? Viděl jsem ten seriál z 80. let a chtělo se mi brečet, ze stejnojmenného filmu (i jeho pokračování, tuším) taktéž. Imo vyrobit někdo vizuální orgie (s epickým příběhem!!!!!!!!!!...) a přilípnout těsně před titulky větičku "chcete tohle zažít po svém? Hrajte D&D!" ... Jo, jsme mladý a naivní. Jdu si naházet paladina.
25.7.2014 14:33 - ShadoWWW
Kdy naposledy vyšlo něco D&D-related na obrazovku?

Dračí doupě 3 - Kniha děsivé temnoty (2012)

Další noční můru už prosím né!
25.7.2014 14:44 - noir
ShadoWWW: Mě se ten třetí díl nakonec líbil ze všech těch DnD filmových hrůz nejvíc. Je tam praštěný, až jsem se párkrát zasmál, což se mi u prvního ani druhého nepovedlo...
25.7.2014 15:06 - York
wlkeR píše:
York: *cough* Castle Ravenloft *cough*
Tohle přesně je noobmode D&D 4E. Easy? ANO! Prvky rpg? JO! Zabralo to? Ani bych neřek (krom toho že mám šuplata zabraný dvěma kravsky velikýma krabicema).


Že to pracuje s podobným interfacem (dungeon, karty s vybavením) ještě nemusí nutně znamenat, že se to bude i stejně hrát (jako že nebude).
25.7.2014 15:22 - wlkeR
Pročítám recenze a myslím, že to nerisknu. O__o

York: Nemusí, ale ta možnost tu je, chce-li se jí někdo chopit.
25.7.2014 15:23 - Jerson
Dvě věci:
1) k lákání hráčů na RPG se mi velmi osvědčil film Gamers 2. Posledně se jedná slečna zmínila, že ho viděla a chtěla by zkusit hrát.
2) Fantasy sucks. Většině lidí to nic neřekne, protože mají dojem, že když jsou tam kouzla a meče, tak vlastně můžou dělat cokoliv, nemají se čeho chytit a nebere je to. Ti Gamers to můžou trochu vylepšit, ale v poslední době se mi podařilo oslovit pět holek a všem pěti přišla zajímavá Omega, protože to není fantasy. Dvě nebo tři mají přitom zkušenost s Dračákem.
25.7.2014 15:28 - Quentin
Jerson: Pořád opakuješ, že fantasy sux. Co si myslíš o scifi?
(stargate/startrek/starwars etc.)
25.7.2014 15:40 - ShadoWWW
Ad fantasy sux: V ČR bych tomu věřil. Spolu se sci-fi nemá tak velkou tradici jako ve světě. Naopak ve světě, když se řekne: "Je to fantasy," tak většina to chápe tak, že nejsou tak svázaní např. historickými reáliemi.

Starší lidi zajímá spíš literatura faktu než fantasy, takže pokud jsi to ukázal dospělým lidem, pak to není překvapivé. Naopak děti (7-10 let) dávají mnohem víc přednost dobrodružné a fantasy literatuře než literatuře faktu, takže si troufám tvrdit, že kdybys lovil v této skupině, tak Omegou moc nenadchneš (oproti fantasy).

Faktem je, že děti v tomto věku skoro nemají šanci potkat se s RPG. Většina lidí v ČR se dnes setká s papírovým RPG na střední nebo na vysoké.

Taky je zajímavé, že nerdi (= všichni, co přizpívají do diskuzí o RPG, kromě Jersona :D) mají zpravidla pozitivní vztah k fantasy anebo Sci-Fi. A lidi, které tyto žánry nebaví, jsou obvykle křupkouni, kteří by sami bez nějakého tahouna nehráli.
25.7.2014 15:46 - York
ShadoWWW píše:
Taky je zajímavé, že nerdi (= všihni, co přizpívají do diskuzí o RPG, kromě Jersona :D) mají zpravidla pozitivní vztah k fantasy anebo Sci-Fi. A lidi, které tyto žánry nebaví, jsou obvykle křupkouni, kteří by sami bez nějakého tahouna nehráli.


To není až tak překvapivé, když vezmeš v úvahu, že rpgčka u nás začali hrát, psát a propagovat fantazáci, a že je další hromady fantazáků spoustu let hrály a propagovaly na conech.

Jersonovo tvrzení je, jako už tradičně, platné jen při vhodném výběru vzorku populace. Fantazáky je nejsnazší zaujmout fantasy (popř. scifi) RPGčkem. Jerson má zjevně blíž k lidem s jinými zájmy, takže u nich to pochopitelně neplatí.
25.7.2014 17:32 - Element
noir píše:
Vrabčák: Ani na to sociální stigma jsem nenarazil. Sociální stigma mívají věci obecně známé; RPGčka jsou natolik úplně neznámá, že ani to stigma neexistuje...


IMO rpcka jeste nejsou neznama jak rikas, mozna par generaci se tam dostanou, ale zatim mi to tak neprijde.

Drtiva vetsina lidi, ktery s tim oslovim to zna a slysela o tom. At uz to byl profesor, borec ve fitku nebo kolegyne v praci. OK, neoslovil jsem kvadrilion lidi jako ty, ale ze by o tom nikdo neslysel se mi nestalo.

Naopak, jo znaji to a vi o tom 2 veci, zabira to HROZNE MOC casu, od cely vecer po cely vikend, coz je pro ne naproste sci-fi.

Hraji to tlusti loseri ve strednim veku v mamine basementu. (Tady se to prekryva s pc hrama, legem a jinyma nemacho blbostma).

Potom si jeste nekteri mysli, ze to je nejaky larp a beha se s podomacku vyrobenyma kostymama a zbranema po venku.

Tohle jsem myslel tim socialnim stigmatem, co mam ja zkusenost, drd VSICHNI znaji a maji to spojeny s temi 2+1 vecma nahore.

RPG potrebuji zkratit byrokracii okolo, aby se DM nerovnalo otrok masochista. Nejakym zpusobem dat najevo, ze 100% zazitek neni zabity vikend. A ze pokud budete hrat rpg, tak z vas nevyroste fat hopeless dood.

Docela chapu, ze se wizardi snazi zapojit vic holky.
25.7.2014 17:37 - Jerson
QuentinW píše:
Jerson: Pořád opakuješ, že fantasy sux. Co si myslíš o scifi?

Co si myslím já není tak podstatné, podstatné je, na co nalákáš hráče. Se sci-fi jsem to myslím nikdy nezkoušel, takže nevím.

ShadoWWW píše:
Ad fantasy sux: V ČR bych tomu věřil. Spolu se sci-fi nemá tak velkou tradici jako ve světě.

Nevím jestli by to byl takový rozdíl - možná hodně dělá velikost trhu, ale nevím, s nečeskými hráči jsem nemluvil.

ShadoWWW píše:
Starší lidi zajímá spíš literatura faktu než fantasy, takže pokud jsi to ukázal dospělým lidem, pak to není překvapivé. Naopak děti (7-10 let) dávají mnohem víc přednost dobrodružné a fantasy literatuře než literatuře faktu, takže si troufám tvrdit, že kdybys lovil v této skupině, tak Omegou moc nenadchneš (oproti fantasy).

Nevím, zda bych souhlasil. Literatura faktu obecně zajímá méně lidí. RPG ukazuju lidem vě věku 16 - 30 let, sem tam i víc. Žádné děti, žádní lidé výrazněji starší než já. Ostatně sám jsem se k RPG dostal až v patnácti letech.

ShadoWWW píše:
Taky je zajímavé, že nerdi (= všichni, co přizpívají do diskuzí o RPG, kromě Jersona :D) mají zpravidla pozitivní vztah k fantasy anebo Sci-Fi. A lidi, které tyto žánry nebaví, jsou obvykle křupkouni, kteří by sami bez nějakého tahouna nehráli.

Popravdě, ono je hodně lidí, kteří do žádných RPG diskusí nepřispívají a hrajou ledacos - problém je v tom, že na ně nenarážíme a nemáme si jak udělat obrázek, co je baví.

York píše:
Jersonovo tvrzení je, jako už tradičně, platné jen při vhodném výběru vzorku populace. Fantazáky je nejsnazší zaujmout fantasy (popř. scifi) RPGčkem. Jerson má zjevně blíž k lidem s jinými zájmy, takže u nich to pochopitelně neplatí.

Mé poslední úlovky jsou holky, které se mi ozvyla na Festivalu fantasie. Jedna z nich si šije kostým Éowyn, druhou jsem viděl v jiném fantasy kostýmu. Jedna další hrála DrD, a podle svých slov "v té hře dělala blbosti".
Jak ti sirien může potvrdit, když se na FF hrálo RPG a hráčům se nabízely hry, tak napřed se lidi hlásili na moje nácky (tehdy Druhá válka o svět), pak na Vampire a až zbytek na DnD. Když jsem dalším fantasákům ukázal InSpecters ve stylu Ghostbusters z 80. let, hned další hru chtěli zkusit hrát sami.
Takže nesouhlasím ani s tímhle. Fantasy je slovo, která může takového lidi natáhnout blíž, ale to vůbec neznamená, že by je nejvíc bavilo fantasy RPG.
25.7.2014 17:40 - Element
Yorkuv format je neco, jak bych si to predstavoval i ja, ze by se to mohlo chytit.

Mala serie minidobrodruzstvi, ktere odehrajete pred vecernickem nebo za skolni den o prestavkach, kde priprava = 5 minut cteni pred startem zatimco ostatni poresi postavy.

A od tohodle se odpichnou nadsenejsi nebo pokrocile skupinky dal. Dneska cist setting/adventure book o 200 stranach v aj je pro nejen mlade lidi dost scifi for so many reasons.

Navic podobny trend lze videt i v pc hrach. Driv letelo hardcore, ale dneska se na hardcore hrace zvysoka prdi a vsechno je delane pro casuals. viz. treba starcraft, ja nevim LoL nebo treba WoW.

+ bude se ubirat text a pridavat obrazky.
25.7.2014 17:59 - York
Jerson píše:
Mé poslední úlovky jsou holky, které se mi ozvyla na Festivalu fantasie. Jedna z nich si šije kostým Éowyn...

...moje nácky, pak na Vampire a až zbytek na DnD.


Myslím, že proč se to neprolíná, je vcelku zřejmé. Takhle kdyby v té nabídce bylo třeba tohle, to by pak divné bylo.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.099198818206787 secREMOTE_IP: 3.94.102.228