Kultura

Gurney
31.12.2015 19:32

Hotové překlady

- Základní triáda (PHB, DMG, MM) - ShadoWWW
- Basic rules + Starter Set - ShadoWWW
- Úvodní sada - Essentials Kit - ShadoWWW

- Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím - Chrochta, Merlin, ShadoWWW, Sirien
- Xanatharův průvodce vším - Log 1=0, Maelik, ShadoWWW, Pan Bača
- Volův průvodce netvory - by Merlin, ShadoWWW, Sirien

- Strádovo prokletí - Pan Bača, Demonica & exi
- Poklad dračí královny - MartinCZ, Pan Bača, Pilchowski
- Hlubina: Dračí loupež - exi, pan Bača
- Drak z Ledového štítu - exi, ShadoWWW, wlkeR, Pan Bača
- Ztracený důl Fendelveru - exi, wlkeR, Pan Bača
- Alcrosský řezník - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Pobřeží snů - Demonica, exi
- Rudá ruka zkázy - Chrochta, exi
- Kaple na útesech - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Hrobka anihilace - Merlin, Pan Bača, Pilchowski, Tarfill
- Sestup do Avernu - exi, Pan Bača Pilchowski, ShadoWWW
- Nádherná zima - Chyba, Pan Bača, Heznick
- Příběhy ze Zejícího portálu - Chrochta, Pan Bača
- Různé doplňky a samostatné dílčí věci vč. nějakých těch dobrodružství: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D

Dílčí překlady

Různé
- Witchhunter (Matova classa pro D&Diesel) (by Sirien&ShadoWWW)


Běžící překlady

- Xanathar - ShadoWWW (& Maelik a Log), Chyba
- Misty fortunes - wlker
- Storm Lord's Wrath
- Storm King's Thunder
- Princes of the Apocalypse
- Tasha Cauldron of Everything- Hranolky
- Duchové slaniska- Chrochta



Tasha - zdroj pro SRD
27.8.2019 20:23 - Šaman
Nevím, jaké Garyho průvodní slovo, ale já, který vyrostl mezi zálesáky (čti trampy a skauty) mám slovo tulák asociované s tím, co je anglicky "wanderer".
Pokud by tulák bylo synonymum pro RPG zloděje, dostaly by písničky "tulácké ráno", "tulácký amulet" a další zcela nový rozměr. Hádám, že tulácký amulet by přidával procenta k tichému pohybu… :D

Ale jestli "rogue" vzniklo opravdu kvůli tomu, aby tam nemusel být "zloděj", tak je to docela pěkná ukázka toho, jak se tyhle hry rozšířily do povědomí. Dneska už to myslím tak nepohoršuje.

A když jsme u toho jazyka… je možné, aby byl ZLOděj zároveň DOBROdruh? :D
27.8.2019 20:38 - LokiB
wlkeR píše:
Hráč: "Chci stopovat."
Já: "Hoď si na Přežití."
Hráč: "Počkat, co se mi stalo?"


Jo, ale to přesně odpovídá tomu, jak je to v originále ... tam to musí mást i je :)
Takže stížnost by měla jít na autory DnD.
27.8.2019 20:47 - ShadoWWW
Šaman: To, plus došlo k rozšíření toho archetypu.

Gygaxův zloděj vycházel z Tolkienova Bilba, Lieberova Grey Mousera a Vanceho Cugela, což byli všechno zloději. V 2e tam pak přibyla ještě inspirace Ali Babou a Reynardem Liškou.

V 3e to ale značně rozšířili. Už to nebyl jen zloděj, ale i detektiv, špion nebo pirát či bukanýr. Bylo to povolání definované 3 základními rysy: 1) Má extrémně dobře trénované dovednosti, 2) Umí si dobře všímat pastí, 3) V boji má zvláštní manévr Zákeřný útok.
27.8.2019 21:37 - efram
nikdy mi ten název zloděj neasocioval někoho kdo stojí mimo zákon a primárně krade. V kontextu te hry jsem vždy viděl to co píše Shadowww.
27.8.2019 21:46 - LokiB
efram: no jo, to hráčům taky ne ... ale rodiče a veřejné mínění jsou mocné síly, které nechceš naštvat :D
27.8.2019 21:48 - malkav
LokiB: jojo, pamatuju výraz rodičů, když jsem si něco na základce vypisoval k DrD a oni se pozastavovali nad pojmem "tvoje rasa" :D
27.8.2019 21:54 - efram
chápu LokiB, ale zase ja ty názvy beru jako zjednodusení popisu. Ono popravde neni preci vubec jednoduche dat nějakému povolání výstižný, pravdivý a zíroven ve vetsine pripadu jednoslovný název
27.8.2019 21:59 - sirien
malkav fakt? Hodně?

šaman: ještě za první republiky, natož ve středověku, byl tulák někdo kdo stál minimálně jednou nohou mimo zákon. Viz zločin/přestupek "potulky". Myslim, že to dost odpovídá.
27.8.2019 22:16 - efram
myslím, že je u názvů povolání, velkou chybou uvažovat rovinu zločinnosti. Zločince nedělá to povolání, ale skutky
27.8.2019 22:19 - Merlin
Mimochodem, v divokých devadesátkách jsem byl tramp...nicméně jsme netrampovali, ale chodili na vandr. Fakt bych nechtěl, aby mi říkali vandrák..pořád jsem byl tramp
27.8.2019 22:29 - LokiB
efram: jasně, kupříkladu povolání Assassin :) tam se podle názvu může orientovat jen zaujatý člověk. Nebo třeba Demonologist, či Witch ...

Merlin: tím, že jste chodili na vandr, jste automaticky i trampovali ... tomu se nedalo vyhnout. fakt.
27.8.2019 22:30 - malkav
sirien: Než zjistili, že jde o rasy ve fantasy světě. A ty historické významy slov bych do současnosti moc netahal. Současný význam některých slov se ustálil na zcela jiném významu, než byl původní. Spíš bych opravdu vycházel z toho, co je výstižné označení z dnešního pohledu.
27.8.2019 23:51 - efram
LokiB

hele co dělá z assasina skutečného zločince......jsou lide co trenují celý život smrtící techniky, ale nikdy nikoho nenapadnou a nezabijí, možná v sebeobraně.....dělá to z nich zabijáky? Stále ti uniká pointa ?

To, že většina lidí co uvidí nápis assasin má aosociaci někoho, kdo vraždí každej den třikrát jinak mu neni dobře po těle, je asi přirozené, ale přesto si myslím, že v RPG jde spíš o to, jaké techniky se ti lidé učí (co mají za dovednosti) a co asi tak umí. To je ale pořád nedělá zločincema...víme :)

Možná je tohle prvosignální vnímání názvu jednotliých class, za většinou dohadů/sporů jejich překladů
28.8.2019 00:11 - sirien
Ano. Většina absolventů cechu vrahů nikdy nikoho skutečně neinhumovala.
28.8.2019 01:48 - ShadoWWW
Pro a proti:
Rogue jako tulák vznikl v roce 2002 při překladu 3e. Argumenty můžete najít zde.

Ta anketa Mytaga je zde.

Dle Googlu výtězí v počtu vyhledaných výsledků tulák nad zlodějem 33 800 vs. 21 900 výsledků.
28.8.2019 08:25 - efram
Podle zde uváděné logiky je temer každy, kdo vzal do ruky meč, a zašel si na hodinu šermu, kde se dvakrat rozmáchl měčem rytířem. Přitom je na snaděj že je maximalně potenciálním držitele meče.
28.8.2019 08:42 - LokiB
efram: kterou přesně zde uváděnou logiku máš na mysli?
28.8.2019 09:22 - efram
obecne, že ten název předurčuje zejména negativni dispozice klasy, ale tak to prostě není.
28.8.2019 09:30 - LokiB
A to je zde uváděná logika kde?
Myslíš jako: "Ale maminko, já sice hraju v DnD vraha, ale to je hodný vrah, on nezabíjí, když nemusí a kromě toho hledá hodně poklady a pomáhá princeznám. Tomu se jen tak říká vrah. Možná proto, že jeho hlavní schopnost je někoho nepozorovaně zavraždit. Ale on to nedělá, jeho skutky jsou dobré".
To není "zdejší logika", to je optika, kterou na to, zejména dříve, někteří lidé MIMO DnD komunitu hleděli.
28.8.2019 09:43 - efram
O tom jsem ale psal, ze je těžké popsat ty archetypy popsat jedním, dvěma, slovy tak, aby vystihovaly podstatu té klasy. Že autoři volili něco co vystihuje podstatu schopností, které ta daná klasa studuje, trenuje a že je jasné, že většina lidí zapne první signální ( navíc pokud problematice RPG nerozumí) a dělá závěry jaké dělá.

To, že se na tyto pojmy tak nahlíželo je jasný, viz shora, ale dneska už je přece jen všeobecná znalost RPG trochu dál.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096285104751587 secREMOTE_IP: 3.137.218.230