Kultura

Gurney
31.12.2015 19:32

Hotové překlady

- Základní triáda (PHB, DMG, MM) - ShadoWWW
- Basic rules + Starter Set - ShadoWWW
- Úvodní sada - Essentials Kit - ShadoWWW

- Dobrodruhův průvodce Mečovým pobřežím - Chrochta, Merlin, ShadoWWW, Sirien
- Xanatharův průvodce vším - Log 1=0, Maelik, ShadoWWW, Pan Bača
- Volův průvodce netvory - by Merlin, ShadoWWW, Sirien

- Strádovo prokletí - Pan Bača, Demonica & exi
- Poklad dračí královny - MartinCZ, Pan Bača, Pilchowski
- Hlubina: Dračí loupež - exi, pan Bača
- Drak z Ledového štítu - exi, ShadoWWW, wlkeR, Pan Bača
- Ztracený důl Fendelveru - exi, wlkeR, Pan Bača
- Alcrosský řezník - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Pobřeží snů - Demonica, exi
- Rudá ruka zkázy - Chrochta, exi
- Kaple na útesech - Ugy, Aegnor, Pan Bača
- Hrobka anihilace - Merlin, Pan Bača, Pilchowski, Tarfill
- Sestup do Avernu - exi, Pan Bača Pilchowski, ShadoWWW
- Nádherná zima - Chyba, Pan Bača, Heznick
- Příběhy ze Zejícího portálu - Chrochta, Pan Bača
- Různé doplňky a samostatné dílčí věci vč. nějakých těch dobrodružství: Materiály a odkazy pro pátou edici D&D

Dílčí překlady

Různé
- Witchhunter (Matova classa pro D&Diesel) (by Sirien&ShadoWWW)


Běžící překlady

- Xanathar - ShadoWWW (& Maelik a Log), Chyba
- Misty fortunes - wlker
- Storm Lord's Wrath
- Storm King's Thunder
- Princes of the Apocalypse
- Tasha Cauldron of Everything- Hranolky
- Duchové slaniska- Chrochta



Tasha - zdroj pro SRD
Hlasovat může jen přihlášený uživatel.
19.5.2020 17:35 - Jerson
Ve mě tedy Ovládání zvířat vždy evokovalo to co uměl Krokodýl Dundee, prostě jakoby duševní silou přimět zvíře, aby udělalo to co chci. Případně pak ovládání na dálku, jako se ovládá auto na vysílačku.
Že by nějaký dobrodruh uměl stejně dobře krotit koně a jezdit na nich, a k tomu osy, krávy, dravé ptáky, medvědy, krysy, kočky, a tak dál, to by mi přišlo ještě méně uvěřitelné, na to bych v DnD očekával vyloženě specializované povolání.
Tedy byl jsem zmaten jak názvem schopnosti, tak tím, co ta schopnost vlastně na reálně umět.
19.5.2020 22:17 - Gergon
Zkouším si jméno které jsem navrhl vyslovit a zní mi stejně dobře jako originál a stejně složitě, nebo jednoduše se vyslovuje =) Neverember - Vzdorožár.
20.5.2020 00:34 - sirien
Vzdoržár zní líp
20.5.2020 00:54 - York
Jo, Vzdorožár zní taky dobře.
20.5.2020 01:13 - LokiB
Vzdoržár zní dobře a líp než Vzdorožár. (ostatně Žáruvzdor by zněl taky dobře ;); zněl)

Aspoň se tu nemusí překladatel potýkat s tím dvojím plánem z Neverwinter (tedy jak never-winter, tak i Never's Winter), který prostě do češtiny současně dostat nejde.

Jen doufejme, že potomek Neveremberů nezaloží jednou město Neveremberwinter ;)
20.5.2020 03:45 - Maelik
Ovládání zvířat stranou, co ta druhá věc, tj. překládat Survival jako Zálesáctví?
20.5.2020 07:14 - ShadoWWW
Jo, Zálesáctví by to vystihovalo lépe. Jako Přežití jsem to nazval v době, kdy existovala jen Basic Rules a nebylo jasné, co konkrétně ta dovednost bude všechno obnášet. Byl bych pro přejmenování. Chovatelství nevystihuje to, co v D&D obnáší Animal Handling. Kdybych to býval překládal znovu, zvolil bych asi jednoslovné Zvířectví.

Dnes už ale nejsem Držitel klíče a překladů 5e. Už dříve jsem předal žezlo nové generaci: Eximu, Panu Bačovi a Pilchowskimu, takže rozhodnout a změnit by to museli oni.
20.5.2020 07:19 - exi
Po zběžným průzkumu se mi zalesactvi líbí a ani to kupodivu nekoliduje s ničím jiným. Jediný, na co to naráží, je, že se to zdaleka nemusí týkat jenom lesa, a tudíž to v určitých situacích může znít zvláštně.
20.5.2020 09:24 - ShadoWWW
Když si zvykli na Pána jeskyně, který taky nemusí být žádný pán, a už vůbec ne jeskyně, tak na zálesáctví si určitě zvyknou. :)
20.5.2020 09:29 - Gergon
Vzdorožár se mi lépe vyslovuje, než když ve Vzdoržár tam je RŽ za sebou (řekni si to třeba pětkrát rychle za sebou, uvidíš jak se to bude vyslovovat třeba v konverzaci, nebo kdyby to skandoval dav lidí při slavnosti =) ), ale to už je detail. Žáruvzdor mi zní blbě, protože mi evokuje nějaké Žáruvzdorné ochranné pomůcky =) a taky nepůsobí tak drsně jako Neverember. Začít jméno písmenem s háčkem a za něj dát dlouhou samohlásku, to nevyvolá dojem někoho jehož jméno začíná Never. A v neposlední řadě když bude dav skandovat Žáruvzdor - tak to zní jako kdyby se povzbuzovali při hašení požáru =)
Survival jako Zálesáctví zní dobře.
Chovatelství ani Zvířectví moc dobře nezní :/ tam myslím, že Ovládání zvířat byla dobrá volba hned na začátku. To větší problém mi dělají Čachry, které bych přeložil spíš jako Obratné prsty nebo tak něco.
20.5.2020 10:18 - sirien
gergon: zajímavý, mám to opačně - to "o" se mi tam přes jazyk spíš plete.

Plus to město je Ziměvzdor a jméno té druhé rodiny bude nejspíš Žár, ne Ožár. (Jako jasně, dá se to tam přidat, ale spíš mi přijde že v první generaci by to spojil přímo).


Přežití je IMO naprosto v pohodě překlad co vcelku přesně vystihuje o co jde a je neutrální vůči prostředí (les, savana, hory, džungle, ledové pláně, mořské dno, městská kanalizace, asteroid na který se zřítí spelljammerovací loď, podzemní říše...)

Zálesáctví a) na větší část prostředí nesedí a b) nesedí na půlku postav a backgroundů a c) IMO ani moc nesedí na celý záběr té dovednosti. Popravdě to víc zní jako označení nějakého zázemí než dovednosti.

(Btw u téhle diskuse mám pocit nějakého deja-vu)


Chovatelství je úplně mimo.
20.5.2020 10:39 - Jerson
gergon píše:
Vzdorožár se mi lépe vyslovuje, než když ve Vzdoržár tam je RŽ za sebou (řekni si to třeba pětkrát rychle za sebou, uvidíš jak se to bude vyslovovat třeba v konverzaci, nebo kdyby to skandoval dav lidí při slavnosti

Vzdoržár zní trochu jako "stožár" a nemá moc dobrý poměr souhlásek a samohlásek. Nicméně jména určená pro vůdce by měla být dvouslabičná, takže pokud je to fakt někdo důležitý, kdo si jméno vytvářel, tak by si říkal opravdu spíše Vzdoržár než Vzdorožár.

(Adolf Schicklgruber, Vladimir Uljanov a Josif Džugašvili likes it)
20.5.2020 11:37 - LokiB
gergon píše:
Vzdorožár se mi lépe vyslovuje, než když ve Vzdoržár tam je RŽ za sebou


Není tomu tak, aspoň tedy u mě. Vyslovoval jsem to vícekrát a to "o" tam spíše vadí. Evidentně.

Přežití je opravdu zcel ok - zeptejte se všech, kteří dělají Kurzy přežití. Nedělají kurzy zálesáctví.

Nechápu úplně motivaci měnit existující překlady za horší (jak chovatelství, tak zálesáctví) :)
deja vu +1
20.5.2020 13:37 - York
LokiB píše:
Vyslovoval jsem to vícekrát a to "o" tam spíše vadí.


Ještě to může bejt Vzdoružár.
20.5.2020 14:34 - sirien
Nemůže, u tam tvoří významovou změnu v té vazbě (posouvá to z jaký do čemu)
22.5.2020 16:56 - sirien
ok, prosím o radu k JaD: multipovolání je hnus slovo ve skutečnosti. Alternativy?

Vícečetná povolání?
Kombinovaná povolání?
22.5.2020 17:24 - Gergon
No, mě přijde rozhodně lepší než ty navrhované :/ než vykoktám vícečetná, tak zapomenu co jsem chtěl. "Multi" je jednoduché, krátké označení a každý ví o co jde. Přijde mi, že občas se tu na Kostce některé věci překládají zbytečně honosně, nebo překombinovaně, místo jednoduchých řešení. Když jsem viděl Divutepec, tak mě docela zamrazilo. Jsem rád, že Bard zůstal Bard a není z něho v české verzi Veršotepec.
22.5.2020 17:37 - York
Sirien: Potřebuješ to slovo vůbec? Nešly by psát věty jako "Když chceš, můžeš mít víc povolání najednou"?
22.5.2020 17:40 - sirien
York: zrovna sem nad tim taky přemejšlel. A ve skutečnosti asi nepotřebuju. Jen teda by se hodilo nějak označit tu příslušnou kapitolu.

(Ono v cz to stejně není nijak zažitý, protože DrD nic podobnýho nemělo, a DnDčkaři beztak zásadně "multiclassujou" a nějaký "povolání" do toho vyjádření nervou.)
22.5.2020 19:22 - LokiB
Kombinované/kombinovaná povolání mi přijde ok, ale není to sexy.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084630012512207 secREMOTE_IP: 3.237.51.235