Pravidla

sirien
31.3.2016 17:18
Přesvědčování na jiný systém
...
28.4.2016 13:11 - Sparkle
Ke storygames imho dementní mechaniky tak nějak patří, ve snaze dodat tomu "game" prvek tam často dávaj podivnosti nebo vysloveně věci, co jdou proti snaze vytvořit zajímavý příběh (viz Once upon a Time).
28.4.2016 13:40 - MarkyParky
Tak ale Once upon a Time snad není o vytváření zajímavého příběhu, ne?

Fakt, že to generuje překombinované kraviny je součástí zábavy....
28.4.2016 13:57 - Gurney
Dementní mechaniky nepatří do žádné hry :)
28.4.2016 14:06 - Naoki
Píše:
Dementní mechaniky nepatří do žádné hry :)

+1
28.4.2016 15:14 - sirien
Gurney píše:
Dementní mechaniky nepatří do žádné hry :)

Ve Vampire the Masquarade jsou docela k užitku, když chceš hrát Malkaviana
28.4.2016 15:16 - Ebon Hand
sirien píše:
Může narativní hra fungovat bez vypravěče? :D

jj, dneska už to je jen nostalgie. Dříve by mezi mým a tvým příspěvkem bylo 20 stránek flejmu. :-) Ale od tý doby co narativní vokurky zplodili DrD2 a neplánovaně tím spáchali rituální sebevraždu uprostřed komunity, tak je klid. :-)
A fungovat může, ale není to RPG. :D

Jerson píše:
Lidé, kteří ty hry hrajou tomu RPG říkají (občas jen RP), ale to je vedlejší.

Já bych to moc neprožíval, lidi tvrdí hromadu hovadin. Každou chvíli někdo tvrdí, že něco dělá a přitom je to blábol. Lidi tvrdí, že píší literaturu, že žijí zdravě, že nechlastaj, nejsou tlustý, umí vařit, umí zpívat...jen se jim nesmí všechno věřit. :-)

York píše:
necháš hrát dračákisty zvyklé na to, že dějem hýbe výhradně PJ

S tímhle předsudkem se vždy docela těžce vyrovnávám. To že jsou hráči zvyklý, že dějem hýbe výhradně PJ, přece nemá žádnou přímou souvztažnost s DrD? Viděl jsem to v řadě systémů a není to vázané na systém samotný.
Není to výčitka vůči tobě. Jen mi občas přijde, že se tu hanění dračákystů dostalo na úroveň poslání a já vlastně nechápu proč.
28.4.2016 15:48 - sirien
Ebon Hand píše:
jj, dneska už to je jen nostalgie.

yes, děkuju, hned sem si přestal připadat že bych měl začít na srazy nosit rituální berlu s plnovousem :D

Ale někdy mi ty WoT wars trochu chyběj, abych se Ti přiznal :) (obvykle když už fakt zoufale prokrastinuju a už fakt nevim co dělat jinýho než to, co bych měl)

Ebon Hand píše:
Ale od tý doby co narativní vokurky zplodili DrD2 a neplánovaně tím spáchali rituální sebevraždu uprostřed komunity, tak je klid.

LOL, tahle interpretace DrDII mě nikdy nenapadla, to skoro abych za něj začal bejt vděčnej :D

Ebon Hand píše:
Není to výčitka vůči tobě. Jen mi občas přijde, že se tu hanění dračákystů dostalo na úroveň poslání a já vlastně nechápu proč.

Ve skutečnosti hráči DrD co potkávám třeba na GC bývají mnohem "lepší" (flexibilnější, otevřenější a o dost "chápavější" co do zaměření dané hry) než hromada hráčů z webové komunity.

A to nejen u "tradičních" her co "jen" běží na jiném systému, ale i (nebo dokonce zejména) u víc alternativních nebo specificky pojatých her.

Třeba co sem hrál ukázkovky Hunterů, tak skupina co na GC přijela hrát Mistrovství v DrD zahrála super huntery a snad jako jediná skupina hunter-nováčků mi jako vypravěči skutečně ve hře předvedli pořádnej teamwork (jakože s plánováním, prováděním riskantních akcí pod heslem "o tohle se postará kolega", rozdělováním úkolů a rolí atd.) Taky zrovna tenhle můj příběh jako vůbec jediní kdy úspěšně dokončili.

Podobně moje zkušensoti s Mage the Ascension jsou, že čím míň webovejch teoretiků kolem stolu, tím lepší hra, protože normální hráči (což na conech jsou často DrD hráči) prostě jdou hrát mágy a místo toho aby ten improvizační systém založený na vlastnoručně definovaných tradicích přehnaně přemýšleli a zkoušeli to analyzovat tak ho prostě vymyslej a odehrajou.

A o mejch zkušenostech s hraním Fate s hráčema co mají na webu plnou klávesnici řečí o hráčských pravomocech se tu radši ani nebudu veřejně vyjadřovat - zlatý dračákysti, s těma sem hrál jednou na GC i Fate vytočenej do doslova experimentální úrovně (všechno sem nechal na nich - doslova, jen sem střihal scény a sem tam trochu moderoval nápady) a byla to boží hra - půl hodiny jim trvalo pochopit, co po nich chci, a pak se už jen jelo stylem že sme z toho leželi pod stolem a byl to i super příběh a super RP a všechno. Zato... no, radši fakt nic.


Každopádně point is, že "dračákysta" IMO není (aspoň pro mě) ani tak odkaz k hranému systému, jako spíš k "dračákysmu" jako přístupu - což je tradičně uchycené slovo a asi by bylo lepší najít nějakou jinou alternativu - něco jako munchkin, jen ne munchkin :)
28.4.2016 16:00 - York
sirien píše:
Každopádně point is, že "dračákysta" IMO není (aspoň pro mě) ani tak odkaz k hranému systému, jako spíš k "dračákysmu" jako přístupu


Tak. Ještě by se tomu dalo říkat "midleschoolismus", tak buďte rádi za dračákysty ;-)
28.4.2016 17:37 - Sparkle
MarkyParky píše:
Tak ale Once upon a Time snad není o vytváření zajímavého příběhu, ne?

Fakt, že to generuje překombinované kraviny je součástí zábavy....


Ta hra je právě pitomá v tom, že na jednu stranu chceš generovat překombinovaný ujetý pohádky, protože to je ta sranda, na druhou stranu gamistická stránka hry (vyhrát tím, že se zbavíš všech karet na ruce) jde přesně proti tomu - čím kratší a jednodušší věty používáš, a čím menší rozkecávky děláš mezi slovy na kartičce, tím je menší šance, že povíš něco, co bude důvodem pro interrupt a ztrátu slova.

A to není jediná storygame co má tyhle problémy, Baron Prášil má taky bodovací mechaniku rozbitou. Oni se to tam snažej cpát, asi aby lidi měli pocit, že to je hra a ne jen kolaborativní vyprávění, ale ty mechaniky bejvaj prostě zlý.
28.4.2016 17:57 - MarkyParky
Sparkle píše:
čím kratší a jednodušší věty používáš, a čím menší rozkecávky děláš mezi slovy na kartičce, tím je menší šance, že povíš něco, co bude důvodem pro interrupt a ztrátu slova

Aha, jo...

... to máš pravdu.
1.5.2016 17:24 - Aegnor
Sparkle píše:
na druhou stranu gamistická stránka hry (vyhrát tím, že se zbavíš všech karet na ruce) jde přesně proti tomu

Proto při vysvětlování Once upon a Time říkám, že to není hra o výhře a že mechanismus výhry je tam pouze pro nějaké rozumné nestranné ukončení příběhu. Docela mi to fungovalo, mezi larpaři.
2.11.2016 21:32 - Pastýř
Tohle vlákno je vlastně jeden z důvodů jak jsem se dostal ke kostce.

Za prvé se dlouhodobě zajímám o vypravěčské techniky a styly. (Takové vlákno jsem tady sice ještě nenašel a budu ho asi muset založit, ale je tady pár dobrých článků.)

Za druhé hledám vhodnou hru/systém který bychom si mohli s kamarády zahrát.

Naše situace je trochu specifická, máme skupinu cca 10-ti kamarádů, kteří spolu kdysi hrávali Drd a Shadowrun. Dneš už jsme všichni tátové od rodin, ale bujná fantazie nám zůstala. Proto dvakrát do roka ukradneme svým rodinám víkend a odjedeme spolu hrát an tři dny to, čemu říkáme dračák.

Hra už je samozřejmě o něčem úplně jiném než před dvaceti lety. Většinou hrajeme cosi jako detektivku zasazenou domírně horového fantasy/středověkého světa. Něco jako Jméno růže, s trochou víc akce a kapkou magie.

Když jsem letos hledal inspiraci na netu, zjistil jsem že se svět RPG za tu dobu dost posunul a to zejména k vyprávění příběhů, což je mi sympatické. Rád bych tedy našel systém/hru, do které bych mohl naše hraní překlopit.

Má to několik háčků.
1) Pravidla nemůžou být moc rozsáhlé. Při naší četnosti hraní, se prostě nevyplatí investovat do učení tolik času, nehledě na to, že bychom se v nich ze stejného důvodu příliš neorientovali a věčným listováním v pravidlech bychom si jen zkazili zážitek ze hry.
2) Hra by měla být určitě v češtině. (angličtina pro mě znamená velké zdržení a neustálé dohady o správný výklad pojmů)
3) Moje představa je jednoduchá hra na pochopení i obsah, která znatelně víc zapojí hráčě do tvorby příběhu.

Zatím jsem zběžně prošel

D&D 5e (smekám před překladatelem)
+ Svatý grál všech hráčů co pařívali Drd. Předchůdce, inspirace.
- Tři příručky a každá přes 300 stránek, to není reálné.

Fate core
+ perfektně zpracované, bezva překlad, ideální zapojení hráčů do příběhu
- základní pravidla cca 300 stránek, odlišná herní mechanika na kterou bychom si déle zvykali. Pro nás nereálné.

Dakara
+ jednoduchá a krátká pravidla, Pro mě je to takové referenční RPG s který teď budu srovnávat všechny ostatní systémy.
- Jenom příručka na základní pravidla. Setting si zkonverguji, ale bez magie se naše světy neobejdou.

Fae
+ rozumná velikost pravidel, bezva možnosti zapojení hráčů
- přístupy my jdou trochu proti srsti, raději mám atributy nebo dovednosti. Zejména mi ale chybí zpracovaná pravidla pro magii.

Napadá Vás nějaký jiný, pro nás vhodný systém.

Díky
2.11.2016 22:16 - Mnauk
Pastýř příběhů píše:

Tak vase situace je stejna jak nase. Tohle jsem vyresil pred rokem a pul. Porad (asi deset let ;)) ze zkusime neco noveho ale niqkomu se nechtelo investovat cas do pravidel z tech duvodu co pises. No a s Dnd5e se vse v dobre obratilo :). z tech tri prirucek nepotrebujes ani jednu. Ja rozeslal basic pravidla. At si kazdy vybere a precte svoje oblibene povolani plus tech par pravidel na boj atd.. Ja precet proklety dul. A jeli jsme. Akorat na patecni noc jsem jim dal maly antre pribeh, kde jsme si pravidla otestovali a sli na druhou uroven...
Pravidla jsme resili jen v patek. V so/ne uz stylem: nevim tak ted to hrajem takhle do doby nez nekdo v pauze nezjisti ze je to jinak ... tak asi tak.
Psano z tlf. Nechce se mi to opravovat ... pic
2.11.2016 22:17 - Sparkle
My hrajem Fae plus rozšíření Fate Freeport. Tam je ta fantasy magie a atributy místo přístupů.
2.11.2016 22:30 - Šaman
Fate příručka sice má 300 stránek, ale základ je shrnutý na jednu oboustrannou A4. Ten zbytek stačí aby přečetl jeden - je tam spousta textu, která nepopisují technická pravidla (jako v DrD), ale vysvětlují principy toho systému. Takže popis, co je aspekt, může být samozřejmě věc mnoha stránek (nebo celovečerní diskuze), ale když už to jednou pochopíš, tak ty texty už nejsou vůbec potřeba. Při hraní příručku vůbec nepoužíváme, ta jen popisuje principy.

Celé je to vlastně jen o: aspekty, dovednosti, triky a body osudu. A čtyři akce, čtyři výsledky.
Ta rozsáhlá příručka je nutná nikoliv k popisu systému, ale k tomu, aby jsi z něho vytěžil co nejvíce.

Co v ní ale není je popis konrétního světa a nastavení pravidel (dovedností, triků) pro něj.
2.11.2016 22:51 - Aegnor
Pastýř příběhů píše:
D&D 5e (smekám před překladatelem)
+ Svatý grál všech hráčů co pařívali Drd. Předchůdce, inspirace.
- Tři příručky a každá přes 300 stránek, to není reálné.

Efektivně tě jako hráče z těch pravidel zajímá cca 20 stránek.
DMG jsem nikdy nečetl, ale taky obsahuje spoustu věcí, které nejsou potřeba, ShadoWWW by snad mohl dokázat vypíchnout, které části jsou důležité. Ale odhaduji to na max 100 stran.
MM je obrovskej seznam nestvůr, nic víc, nic míň. Má to 300 stránek, ale každá potvora má jednu až dvě stránky. Tzn. zase se dostáváš na nějakejch max 30 stránek (s hodně bojovým víkendem), z nichž většina jsou statistiky.

Pastýř příběhů píše:
Fate core
+ perfektně zpracované, bezva překlad, ideální zapojení hráčů do příběhu
- základní pravidla cca 300 stránek, odlišná herní mechanika na kterou bychom si déle zvykali. Pro nás nereálné.

Veškerá potřebná pravidla. Většina příručky je ve skutečnosti popis, jakým způsobem by se ten Fate dal hrát.
2.11.2016 23:43 - LokiB
Pastýř: já jsem svoje předsudky (protože to jsou zejména předsudky, reálná zkušenost chybí) k Fate rozebíral už ve svém vlákně (kde jsem žádal o radu, jaký systém by mi tu lidé poradili pro alternativní husitskou dobu, říznutou paranormálnem ... asi trochu méně detektivní, než u toho, cos psal ty, jinak ale obdobné).
Ti co Fate hrají a oblibují s tím ze zřejmých důvodů nesouhlasí a já se jim nedivím. lidem kolem mě připadají některé základní premisy toho systému, a obecně narativních her, dost cizí. Jako třeba základní věc: popište svoji postavu několika definujícími větami ... věřte nevěřte, tohle už na začátku je poměrně zásadní překážka. Typiocky na začátku o svojí postavě vlastně vůbec nic nevíme. je pro nás daleko snazší říc, že postava má tyto schopnosti a dovoednosti, nebo takové povolání, než se rozhodovat, jaké charakterové a jiné aspekty (ne nutně ve Fate významu) ji definují. Takových nás napadne sice třeba 50, ale žádný není "ten hlavní", všechny jsou více méně stejně podstatné. jak tedy vybrat ten, který bychom chtěli mít napsaný v deníku postavy jako určující? A přes to se těžko přechází.
Ovšem překlad je za hodně plusových bodů a i komunitu to má dobrou, aby člověk našel případně radu, když si s něčím neví rady.

Oslovil mě Cryptomancer svoji jednoduchostí. S tím, že mi tam nevyhovuje několik věcí (definovanost settingu a vynucená spirála osudu), které se dají snadno odstřihnout. Zbytek je strašně jednoduchý systém, se zajímavým potenciálem navíc pro lidi od počítačů, zejména pak počítačové bezpečnosti, kteří se s tím vyblbnou. Přijde mi to hratelný.
Český překlad se asi očekávat nedá.

DrD (doupě) jsme vlastně až do letoška hráli, ale do nové kampaně už by se mi s tím nechtělo :)
Čeština je v něm však nativní ;)

Místo toho jsme na jaře začali s 5E (výhodou je stará zkušenost s oDnD, ADND, 3.5 i PF) ... a ten pocit z toho je dobrý. Kdybych si vybíral z class-level systémů, tak 5E je první volbou. Jednoduché, známé, materiálně obsáhlé. Staré mechaniky zjednodušené. Odpadly stromy featů a potřeba jejich kombení, výběr skillů je také snadný. Povolání sama o sobě jsou trochu složitější, než bývala kdysi, ale ne nějak moc.
Co mi na 5E nesedí, je to dědictví magického systému, které si sebou nese. management zdrojů, odpočinky, velká svázanost toho, jak magie funguje (asi aby nedocházelo ke sporům), co přesně které kouzlo umí, a jsou to stovky a stovky kouzel ... to vše je trochu otravné.
Překlad je skvělý. Sice hraju radši podle originálu, protože česká názvosloví mi vadí a nemám je zažitá, ale pro člověka, který hledá něco českého, je to super.
A 3 příruček bych se fakt nebál. Já je sice četl, protože mě to baví číst, ale nikdo další ze skupiny ne. Většina nečetla ani všechno v PHB. Rasu, svoje povolání, základní mechaniky (featy, skilly, boj). Na předpřipravené backgroundy jsme kašlali a udělali si při hře svoje. A kdo kouzlí, tak kouzla. Inventář myslím taky četl málokdo.
Takže tuhle bariéru bych z vlastní zkušenosti přeskočil.

Dakara a podobné ... imho to může skvěle fungovat pro lidi, kteří si to napsali. Mají tam všechno tak, jak jim sedí ... mechaniky, postupy atd.

Někdo tu nedávno (v létě?) plánoval udělat rozhodovací strom pro výběr RPG v situacích, jaké přesně popisuješ ... ale mám pocit, že to nebylo dotaženo.
je to myslím ZDE
3.11.2016 00:13 - Vojtěch
Na tohle by byl zajímavý Shadows of Esteren, ale překlad není a pravděpodobně nebude. To samé AGE.
3.11.2016 00:16 - sirien
Pastýř: Pokud chceš něco v češtině, jednoduchého a pokud máte základ v pseudo-dračáku, tak nic neřeš a di si pro DnD 5e.

Fakt, že to má 3 příručky, ignoruj. Pravidla samotná mají asi 30 stránek a pak tam máš cca +4 stránky k přečtení potom, co si vybereš rasu a classu (spellcasteři si trochu zalistujou navíc).

DMG pokud už umíš vést hry nijak moc zas nepotřebuješ a třetí knížka - Monster Manual - je už fakt doslova jen doplněk.


Fate rozhodně nemá 300 stránek - sazba neni A4, ale B5, myslim že by to vyšlo na takovejch... 220, možná. Nicméně většina z toho jsou jen řečičky a omáčka o tom, jak ten systém používat. Všechna pravidla se vejdou na 8 stránek a najdeš je shrnutá tady. Ostatně, FAE jsou ta samá pravidla, jen s dost ořezanou omáčkou a i s tou co tam mají jsou na 50 B5 (cca 40 A4?).

Btw. přístupy ve FAE jsou modul, naprosto s klidem je lze nahradit dovednostmi. Viz... eee... tenhle článek a tahle krátká převodní příručka mezi Core a FAE, tzn. mezi dovednostmi a přístupy (tzn. i triky). A nic Ti nebrání použít místo přístupů i atributy, viz tady, dole "Freeport dovednosti".


Pokud Tě zajímaj detektivky / detektivně laděné příběhy, mrkni na Esoterrorists / Fear Itself / Trail of C'thulhu (začni odtud kdyžtak a můžeš mrknout i na tohle).


LokiB píše:
a obecně narativních her,

Čistě na okraj - Fate není ani tak narativní, jako spíš dramatický (narativní hry protěžují celistvý příběh a jeho konzistenci, dramatické se soustředí víc na vyznění okamžiku - zjednodušeně řečeno).

zbytek Ti odpovim tady.
3.11.2016 00:20 - York
LokiB píše:
Dakara a podobné ... imho to může skvěle fungovat pro lidi, kteří si to napsali. Mají tam všechno tak, jak jim sedí ... mechaniky, postupy atd.


Všechny RPG systémy vznikly tak, že si je někdo napsal. K těm úspěšnějším se pak přidalo víc lidí, kteří to zkoušeli, experimentovali s tím, nacházeli nedostatky a přicházeli s jejich řešením. Skoro bych řekl, že definičním rysem všech dobrých systémů není genialita autora a to, jak moc dobře to jemu fungovalo, ale ochota dalších lidí se na tom podílet.

K tomu, jak moc (mi) to super funguje: V něčem, jo, v něčem až tak úplně ne. Když se snažíš design někam posunout a jít směrem, kterej ještě není vyzkoušenej, tak je prakticky jisté, že to nebude hned fungovat úplně perfektně. Na druhou stranu ale žádnej systém nezačíná v dokonale vypilovaném stavu, to by pak nebylo potřeba vydávat další edice :)

edit: Na druhou stranu když mi hráč řekne, že si vyzkoušel Chuubo a nakonec se mu víc líbí Dakara, tak to docela potěší ;-) Ale to teda není jen o pravidlech ale celkově o stylu hry, což se skz příručku sděluje velice obtížně.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089232206344604 secREMOTE_IP: 44.200.196.114