Pravidla

Tarfill
18.4.2016 11:53
Autorská citace #1
18.4.2016 11:53 - ShadoWWW
Na zveřejnění tohoto dobrodružství jsem se hodně těšil. Vypadá pěkně a hlavně: (co vím, tak) jde o první publikované dobrodružství pro 5e od českého fanouška. :-)
Autorská citace #2
19.4.2016 07:57 - PetrH
Tak tohle je kapka. Výborný pocin
Autorská citace #3
19.4.2016 09:24 - Tarfill
Díky.

A mimochodem, pokud byste někdo sepsal nějakou konstruktivní kritiku nebo další pochvalu, budu určitě rád. ;-)
Autorská citace #4
3.6.2020 14:35 - sirien
Hm. 4 roky... tak dlouho sem se k tomuhle dostával, až sem to úplně zapomněl. Teď sem se k tomu teda dostal znovu, tak doufám, že si v brzké době najdu čas to pořádně projít - a případně dát i nějaký mega-zpožděný feedback. Zatím jsem si přečetl úvod a vypadá to dost zajímavě :)
Autorská citace #5
3.6.2020 15:59 - Tarfill
Sám jsem přemýšlel, jestli se mám nějak připomenout a snažit se o nějakou konstruktivní kritiku k tomuhle příběhu, protože rozumné zpětné vazby se mi nedostalo vlastně žádné.
Díky tedy siriene, žes tohle připomněl a vyřešil za mě.

Rád bych zároveň uvedl, že jsem tohle psal v době, kdy jsem se vlastně teprve čerstvě seznámil s pravidly D&D a je mi úplně jasné, že to nemá žádný extra design apod. Pokud bych viděl, že má smysl toto dobrodružství trochu oprášit a vylepšit (a pokud mi dodáte kvalitní feedback), rád to udělám...
Autorská citace #6
25.1.2021 16:14 - sirien
Ok, tenhle slib odkládám už fakt příliš dlouho. Píšu poznámky jak čtu.

Chápu, že doba se posouvá rychle a před 4 lety vypadaly věci jinak, ale - forma hraje absurdně velkou roli. Spousta lidí ztratí zájem v momentě, kdy uvidí Word. I jen tupej word->pdf export se vsadim že by zvýšil zájem publika o 100%, jakkoliv divně to zní.

Úvodní proslov - nic proti úvodu, ale úplně na začátku by měla bejt úderná tiráž: pro kolik hráčů, na jak dlouho, tematický tagy, úderná anotace, dost možná i shrnutí/průlet příběhem. Jako čtenář to otevřu a prostě chci vědět ihned co držim v ruce - Předmluva může následovat potom. Doba kdy se čtenář rozhodoval až po rozečtení jestli má nebo nemá zájem je nenávratně pryč.

Je fér předeslat že neznalost DnD může vést místy k jednoduššímu řešení než je očekávané, ale je to poněkud slabina - aby to projel někdo DnD znalý bych očekával jako minimum.

Předeslání struktury (kdy co hráčům sepne, proč tam mají i další cíle...) je super.

Vykat čtenáři v RPG je hnusný. Tykáme přinejhorším v množném, ideálně jednotném čísle.

Samhain jako reálný svátek v silně fantasy světě navíc inspirovaném maztikou mě hrozně ruší. Je to detail, ale rve mi to oči.

Ta forma zápisu kdy jsou nějaké věci řečeny, pak zdůvodněny a pak pokrčuje původní text je hrozně těžce čitelná a náročná na pozornost. (...jo to tiefling - tieflingové totiž také - takže tento tiefling...)

Morální černokněžník s Lovecraftiánským paktem... interesting. (Nebylo by zajímavější zvolit mu jiný Pakt?)

Z nějakého důvodu mám dojem že to je hrozně a úplně zbytečně rozžvaněný. Přečet sem 7 stránek, mám dojem že klíčový obsah by šel shrnout na 2 (i s předmluvou a úvodem te 3). Část textu je balast navíc okecávající klíčovou část odstavce, část jsou nějaké popisy a faktografie které by se mi osobně víc líbily zahozené do dodatků.

...půlstránková backstory k tomu jak se někde objevili dva ghůlové, která nemá herní relevanci a hráči jí ani nemohou zjistit, je přesně ten typ textu co je na zahození. "Dva muži zůstali při dávné nehodě uvězněni ve sklepě a okolnosti jejich bídné smrti jim dali povstat jako ghůlům" - tečka, dál. Ta předchozí faktografie k podnebí a bohům v té oblasti - dodatky...

Bodové seznamy stop a informací jsou v důsledku zmatečné - je dobré je roztřídit podle postav / lokací / okolností, jinak se v tom nedá pořádně orientovat nebo zpětně dohledávat. (Viz GUMSHOE scénáře, ty to mají udělané fakt krásně a sou myslim gold standard toho jak to má vypadat.)

Když se na 10. straně dočtu, že tam má být nějaká postava co má být spojená s nějakou PC, tak to je fakt pozdě - tohle musí být zahrnuté v úvodu sepsaném setupu.

Mít jeskyni banditů jako "pouze pracovní název" je neelegantní - může se tak menovat kvůli své historii, nebo jí prostě přejmenuj na Amenonovu nebo kultistickou jeskyni nebo tak něco. Zdůvodnění toho proč voda vtéká do země a pak zase ven je naprosto navíc a zbytečné.

to jak si plošně nahradil "dm" za "DM" má zábavné následky v prostředku některých slov.

Život lapající zrcadlo má být součást původního dokumentu, ne samostatně (teda, ideálně by to mělo být jedno PDF, ale tak...) Mám dojem, že v DnD je popsanej nějakej skoro stejnej předmět nebo podobně fungující kouzlo.
Autorská citace #7
25.1.2021 16:18 - sirien
Celkový dojem: není to špatný, koncepčně mi to přijde i zajímavý. Forma je hrozně "domácká" a aby to fungovalo pro ostatní, tak by to bylo potřeba přepsat znovu a strukturovaně (což by dost možná i dál zlepšilo celkový dojem)

Celou dobu sem vnímal hroznou disproporci mezi epizodičností a náhodností zápletky a úrovní postav proti záměru protivníka a rozmáchlosti jeho důvodů. S touhle úrovní protivníkovy snahy a motivace bych to hrál jako zásadní záměrnej quest na vyšších levelech - pro ty nižší levely bych se nebál ty sázky seseknout dolu. Zas ne úplně k zemi, ale myslim že by bylo úplně v pohodě kdyby šlo třeba "jen" o osud nějakého města nebo tak něco.
Autorská citace #8
25.1.2021 16:29 - Aegnor
OT:
sirien píše:
to jak si plošně nahradil "dm" za "DM" má zábavné následky v prostředku některých slov.

To mi připomnělo překlad GURPS 3e, kde autor hromadně nahradil "GM" a "gm" za "PJ", takže si pak člověk mohl vybrat nevýhodu "Sociální stiPJa". :-)
(Pro Tarfilla - zaškrtávátko "pouze celá slova" je právě k tomu, abys omylem nahrazoval věci uprostřed jiných slov.)
Autorská citace #9
25.1.2021 19:19 - Tarfill
No vida, tohle je feedback, kterej dá motivaci na revizi. Snad bude brzo.
Díky!
Autorská citace #10
25.1.2021 23:24 - Markus
sirien píše:
Chápu, že doba se posouvá rychle a před 4 lety vypadaly věci jinak, ale - forma hraje absurdně velkou roli. Spousta lidí ztratí zájem v momentě, kdy uvidí Word.


Jenom jdu kolem a chci říct, že když si vybírám, jaké dobrodružství budu recenzovat na svém blogu (pomalá frekvence, ale už tak jich bylo nějakých 18), tak Word automaticky zavírám. Totéž když je to zip s několik volně loženými soubory, mapy nejsou součástí dokumentu atd. Dokud budou existovat dobrodružství s úctyhodnou ucelenou sazbou, tak ty rozsypaná nebo ve Wordu nepřečtu, ani kdyby byla sebelepší. Pořád si radši přečtu nějaké hezké a přehledné PDF.
Autorská citace #11
26.1.2021 08:19 - Tarfill
Vylepšené PDF bude. Vzhledem k aktuální výši laťky, která byla nastavena u ostatních dobrodružství zde, to má smysl, obzvlášť když to sirien vlastně tolik nezhejtil... :-)
Autorská citace #12
3.2.2021 23:53 - sirien
Tarfil vyrobil novou upravenou verzi v hezkém PDF, tak sem dobrodružství refreshnul na main page.
Autorská citace #13
4.2.2021 03:27 - Naoki
vida jak pěkné to vypdá
Autorská citace #14
4.2.2021 12:17 - Necromancer
Četl jsem jen ten úvod a zaujalo mě to. Někdy si to přečtu celý.
Autorská citace #15
4.2.2021 13:15 - sirien
Tak to zkus tentokrát vydržet a odložit až na potom co si to zahraješ :)
Autorská citace #16
4.2.2021 14:46 - Necromancer
Teď jako ještě s kým. Vy už máte ten svůj vyrtuální výkend domluvený. A já sám si partu tak nějak narychlo neobstarám, navíc bych ctěl taky hrát, ne DMovat. Třeba ta Noc goblinů se ti prej povedla,rád bych zkusil hru z úst člena pentagramu.
Autorská citace #17
4.2.2021 15:15 - wlkeR
Přelétnul jsem to okem, abych zavraždil pár přebytečných minut. Krátký dojem je, že na oneshot je tam minimálně do začátku až moc expozice (tohle je svět, takhle probíhá vaše cesta, ...) a dělalo mi dost problémy se jen od oka vyznat ve struktuře - vím, že jedny nadpisy jsou zelený a druhý černý, ale jak jsou stejně velký, netuším, co je který úrovně.

Víc možná dodám, až/když se na to zvládnu kouknout podrobněji.
Autorská citace #18
4.2.2021 16:13 - Tarfill
Zelený nadpisy jsou větší než černý. ;-)
Ale jinak jo, nejsi první, kdo tuhle nepřehlednost nastínil, takže si píšu do plánu změn.

Jinak tohle nemá být typický oneshot. Kdysi to tam napsané možná někde bylo, ale nyní to schválně uvádím jako jednorázové dobrodružství, čímž je myšleno, že to lze prostě vzít a odehrát bez postupu po úrovních, vše je v jednom souboru připravené. Rozhodně to nejde odehrát v rámci jednoho pětihodinového sezení...

:Editováno:
Autorská citace #19
4.2.2021 17:38 - wlkeR
Hmm, aj tak mi přijde, že pro jednoúrovňovou záležitost je tam dost detailů. Plánuješ nějaký pokráčko?

Jináč s objemem informací jsem taky zápasil při psaní vlastního dobrodružství. Byl skvělý pocit, když jsem to během editování osekal na kost (teď teda zase přidávám, ale je to tím, že hlavní linka neměla dost silnou páteř, aby utáhla všechny vedlejší lokace). Člověk má pocit, že DM musí vyložit všechno do nejmenšího detailu, ale... Myslím, že nechat mu volný ruce je vlastně lepší.
Autorská citace #20
4.2.2021 18:51 - Tarfill
Jo wlkere,
v tomhle se nezavděčíš nikdy všem. Já taky samozřejmě bojoval s myšlenkou, kolik toho chci vlastně sdělit a napsat. Sám jsem třeba ten typ, který je za detaily vděčný, protože můžou leckdy potěšit a vždycky je můžu vynechat. Na druhou stranu jsou zase hráči (a z mé strany jsou to většinou už ti zkušení), kteří si rádi domyslí a upraví věci sami a zbytečnej text je otravuje. Já jsem hold vsadil na tu svojí krevní
skupinu.

Když bude hodně reakcí na jednu konkrétní připomínku nebo téma, tak to rád upravím. Pokud se ale ozve třeba jen pět lidí a každý k tomu řekne něco jiného, tak tomu asi energii věnovat nebudu.
Tohle je moje první zkušenost, vím, že mezery na zlepšení jsou, takže uvidíme.

U většiny ostatních zveřejněných dobrodružství se tady taky nějak diskutovalo a díky tomu se výsledný efekt vždy zlepšil, třeba se to vyvine i tady.

Pokračování jsem doteď neplánoval. Na druhou stranu, jak se znám, tohle nebude poslední dílo, které se pokusím vytvořit. Docela mě to baví... ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.07420015335083 secREMOTE_IP: 3.226.254.255