Pravidla

Maelik
3.3.2017 08:16
11.4.2017 13:14 - Maelik
Možné je všechno, ale s Censií se patlám už poměrně dlouho a fakt už bych se radši věnoval něčemu jinému. Navíc mám ten problém, že mě už fakt nenapadá jak to dál vylepšit, tedy kromě odstranění pár zapomenutých věcí, jako výše zmíněná louka.
11.4.2017 13:44 - Tarfill
Šak hej, ponech si energii na tvorbu jiných příběhů, třeba přímo pro Tvou družinu, nebo pro něco nového sem na kostku... ;-)
11.4.2017 22:51 - Maelik
Tak jsem odeslal finální verzi k uploadu. Nic moc se nezměnilo, jen text jsem ještě jednou prošel opravil nějaké ty hrubky a relikty přepisování, místo opakující se informace o možné nevěře (tak trochu taky relikt) jsem Eleonoře dal pár klepů o Leně a přihodil jednu ilustraci to je asi tak všechno.
12.4.2017 22:25 - Gurney
Nejnovější verze nahrána.
12.4.2017 22:46 - Log 1=0
Nevím, kde je chyba, jestli tady nebo u mě, ale mám pořád tu předposlední.
12.4.2017 23:44 - Maelik
Log1=0: Nevim, zkoušel jsi to otevřít? Páč název se nezměnil, což uznávám není nejlepší tah, ale už to tak nechme být. Otevři si to pdf, koukni na stranu 14. pokud tam na tebe jukne poměrně fešný rozpadlý zombík, je to ta nejnovější verze. Pokud je tam jen prázdné místo, je to skutečně ta předposlední.
13.4.2017 00:08 - Log 1=0
Děkuji za důvěru, ano, otevřel jsem to a díval jsem se na místa dle tvého komentáře opravená. Byla beze změny. Teď jsem zkontroloval zombíka. Taky tam není.
13.4.2017 00:41 - sirien
...a já vim, co s tim je :)
13.4.2017 01:43 - Gurney
? Zombíka mám (jen je to tedy strana 13).

asdfasdf píše:
...Páč název se nezměnil, což uznávám není nejlepší tah, ale už to tak nechme být.

Tak já u těch věcí co sem dávám vždycky prohlížím minimálně první stranu, takže pokud tam napíšeš například 2.1, tak je docela dobrá šance, že to dám i do názvu souboru (už máš v názvu i verzi).
13.4.2017 14:22 - Maelik
Děkuji. Příště se už pokusím nezapomenout na dopsání verze jak do názvu souboru, tak na titulní stránku.
27.6.2018 18:13 - sirien
nahrána nová verze (4.6)
21.6.2020 11:39 - Flaxik
Ahoj, včera jsem odehrál se svojí družinou a všichni byli nadšení. Jen jeden postřeh, který tuším už někdo dříve tady zmiňoval:
Je třeba si předem rozmyslet, pokud se hraje s družinou, kde má někdo kouzlo Zóna pravdy (u mě paladin), protože to může vést k rozluštění cobydup (v našem případě to paladina napadlo, až když měli skoro všechny výslechy za sebou, ale jinak by bylo asi potřeba nějak uklidit Lenu a Magdalenu, případně počítat s tím, že dobrodružství velmi rychle skončí).
Ale jinak chválím, je vždycky radost (i pro hráče, aspoň ty moje) hrát něco, kde je hack &slash jen zpestření a nikoliv hlavní náplň herního času, tj. více roleplaye, méně házení kostkami.
21.6.2020 16:36 - Maelik
Zóna pravdy je kouzlo 2. úrovně. Postavy na 1. úrovni, pro které je to zamýšlené, k němu nemají přístup. A pokud to řeší postavy, které k němu mají pravdu, dá se to řešit několika způsoby:

- zaprvé, postavy kouzlí. Ano, je to D&D, takže začít kouzlit je "jen" ekvivalentní vytáhnutí pistole. Ano, teoreticky by postava mohla říct, že v rámci výslechu bude používat kouzla zabraňující lhaní.. ale to může někomu vadit už jen z principu. Prostě na sebe nenechá sesílat kouzla, pokud se tomu může vyhnout. Koneckonců, je to jen slovo toho paladina, že to je neškodné kouzlo, které jen brání lhaní.

- každá ovlivněná postava si je vědoma toho, že nemůže lhát. Nicméně, fakt, že nemůže lhát, neznamená, že nemůže něco zamlčet, nebo říct pravdu v takové konstelaci, že to vede jiným směrem. Např. Lena může říct, že kdosi chtěl odkoupit ruiny jejího rodného domu, Ona nechtěla o prodeji ani slyšet, a nedlouho po této diskuzi její manžel byl zavražděn.. je to vše pravda? ano. Vyplývá z toho že zabila manžela? Ne nutně. Někdo z toho může vyvodit, že potencionální kupec se rozhodl zbavit se majitelů domu, když odmítli ruinu prodat..

jinak jsem rád, že se dobrodružství líbilo.
21.6.2020 17:01 - shari
Maelik píše:
Nicméně, fakt, že nemůže lhát, neznamená, že nemůže něco zamlčet, nebo říct pravdu v takové konstelaci, že to vede jiným směrem.

To samozřejmě může. Nicméně je dobré mít na paměti, že družinka může znát kombo: Zóna Pravdy -> dotaz -> Příkaz "odpověz".
A nebo stačí dotaz "Zabilas ho?" - když se bude vykrucovat, bude to téměř 100% brané jako přiznání.
21.6.2020 19:51 - Maelik
shari píše:
A nebo stačí dotaz "Zabilas ho?" - když se bude vykrucovat, bude to téměř 100% brané jako přiznání.


Well.. kouzlo říká, že "nemůže záměrně lhát", z čehož vyplývá, že ovlivněná osoba nemůže říct něco o čem ví, že je lež. Nicméně, dá se to vykládat i tak, že pokud to daná osoba za lež nepovažuje, potom kouzlo neudělá nic.

Pokud na toto přistoupíme, pak, Lena stále může s ledovým klidem odpovědět "ne". Například pomocí tohoto myšlenkového pochodu:
Ona ho nezabila, ne o nic víc než někoho zabije dýka, nebo provaz. Ve skutečnosti se zabil sám, tím, že trval na prodeji ruiny. Ona byla jen tím provazem.

shari píše:
To samozřejmě může. Nicméně je dobré mít na paměti, že družinka může znát kombo: Zóna Pravdy -> dotaz -> Příkaz "odpověz".


Zóna pravdy je jedna věc. Přímý mind-control je už rozhodně v oblasti černé magie a i kdyby díky tomu ¨vynutili přiznání... rozšíří se o nich zvěsti, že používají temnou magii, což dříve či později zaujme nějaký paladinký řád dedikovaný lovu všech těch, kdo propadli temné straně síly..er.. magie.
21.6.2020 20:16 - Maelik
Ale jinak, ano. Ten scénář se dá vyřešit za 5 minut in-game času, pokud jsou postavy na 3 a vyšší úrovni, a nijak se zvlášť neobtěžují morálkou.
21.6.2020 20:35 - shari
Maelik píše:
Ona ho nezabila, ne o nic víc než někoho zabije dýka, nebo provaz. Ve skutečnosti se zabil sám, tím, že trval na prodeji ruiny. Ona byla jen tím provazem.

Na to by musela být šílená, ne bezcitná, aby si to dokázala takhle sama před sebou racionalizovat. Ale jo, možnost to je.

Jinak souhlasím s tím, že obyvatelé by se nemuseli tvářit přívětivě, kdyby si nějací přivandrovalci začali jen tak sesílat kouzla při výslechu. Klidně starosta může říct, že kouzla se při výslechu nepoužívají, bo (jak jsi už zmínil) kdo ví, co to vlastně sesílají. Že takové zvyklosti existují, je ovšem dobré zmínit předem, než začnou hráči něco sesílat.

Já jsem to zmínila hlavně proto, že jedna moje skupinka tohle kombo použila. Už nevim kdy, ale nebyl to detektivní příběh, tak jsem to ani neřešila.
21.6.2020 21:49 - Maelik
Což o to, zone of truth se u výslechu určitě používá... ale ne takhle. Alespoň pokud bych měl hru vést já, tak každá mučírna a soudní síň, které mají oficiální status, byly "vysvěceny" rituálem, který z celé místnosti udělá permanentní zónu pravdy. Samozřejmě je kolem toho spousta formalit, musí to provést speciálně prověřený a vyškolený klerik boha spravedlnosti, musí tomu přihlížet tucet dalších kleriků různých bohů, kteří potvrdí, že ten první umístil jen toto kouzlo a žádné jiné, a podobně.

Nicméně jinak je užívání jakékoliv magie, která ovlivňuje mysl, či duši, zakázáno pod trestem smrti. Takže samotný fakt, že postavy, které jsou domnělými vyšetřovateli z města, nemohou podezdřelé vyslechnout "na služebně", a chtějí je vyslýchat pomocí magie na místě odhalí, že jsou jen random přivandrovalci.. což může a nemusí u některých osob snížit chuť ke spolupráci.


Ale ano, samozřejmě bych na to hráče upozornil předtím, než to udělá.
22.6.2020 00:14 - sirien
Maelik: vynechávání věcí a vyhýbání se přímým odpovědím bych jako hráč bral jako fair play. Prezentovaná "logika provazu" je, sorry, jebání do ucha a věc za kterou bych DMa toužil vzít DMG po hlavě. (Pokud by dotyčná nebyla jasně vykreslená jako naprostej šílenec popř. pokud by vraždu nespáchala pod vlivem něčí mind-control.)

Jinak kouzla pravdy jsou klasický problém Bene Gesseritského paradoxu - ano, Bene Gesseritky umí poznat, jestli někdo lže. Umíš ale Ty poznat, jestli lže posuzující Bene Gesseritka? To platí i pro různé zóny pravdy (skutečně Paladin něco seslal? Skutečně seslal přesně to, co říká, že seslal?)

Btw. jen tak na okraj - pokud bys měl ve světě zavedené standardní zóny pravdy atp., tak jsi právě zahájil závody ve zbrojení.
29.7.2020 13:48 - Jerson
Tohle dobrodružství bylo vydáno nově pro Dračí hlídku (pod číslem 021, nejde dát přímý odkaz)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088286161422729 secREMOTE_IP: 54.163.62.42