Pravidla

Morgenster
22.6.2017 13:07
Pravidla pro začátek
Zdravím,
před mnoha a mnoha lety jsem začínal hrát na pravidlech DrD 1.6. Poté jsem přešel na DrD+ a potom éra mého hraní skončila.
Teď se chci po letech zase k hraní vrátit, ale nemůžu se rozhodnout, která pravidla by mi a skupině vydržela na pár let a budou dostatečně kvalitní na to, aby se na nich odehrálo několik stovek hodin hraní.
Přemýšlím o DnD 5e, ale nemám s DnD žádné zkušenosti, takže bych se rád zeptal zkušených, jestli to je v dnešní době vhodná forma pravidel.

Z nostalgie bych se rád vrátil k DrD II, ale po pár recenzích se dvojky trochu bojím, pokud tu je někdo, kdo na dvojce hraje, budu rád za tipy a doporučení.

Díky moc za odpovědi
David
Autorská citace #1
22.6.2017 13:22 - Tarfill
Co se týče za mě (a jistě nebudu sám), DnD 5 je určitě vhodná forma pravidel.
Pokud znáš princip RPG her, pravidla DnD 5 Ti rychle přejdou do krve a navíc jsou v češtině, takže není co řešit... ;-)
Jinak záleží, jestli chceš lpět vyloženě na českých hrách, na konkrétním jazyku originálních pravidel, nebo dalších parametrech. Díky tomu, že jsou přeložená i pravidla Fate, můžeš otevřít bránu své fantazie skutečně dokořán...
Autorská citace #2
22.6.2017 13:29 - Galag
Otázka je, jaký styl hry preferuješ?
Já osobně sem si oblíbil DrD II pro jeho jednoduchost a RP zaměření...
Snažím se teď dát dokupy novou družinu, tak můžeš zkusit a uvidíš.

DnD 5 má taky co nabídnout, ale přijde mi až příliš systémový.
Autorská citace #3
22.6.2017 13:32 - Aegnor
Tak nejdůležitější je, co bys cca od hraní čekal.

Napadají mě tři varianty:

  1. Klasické class & level fantasy. V tomto případě bych šel do DnD 5e (moderní jednoduchý systém), případně pokud bys měl zájem o něco lehce složitějšího, tak můžeš kouknout na 13th Age.
  2. Pokud hledáš fantasy, na které si budeš muset dlouho zvykat (a když si na něj zvykneš, tak ti možná i může dávat zábavnou hru), tak můžeš zkusit to DrD II, ale to nedoporučuju. Rozhodně ne "z nostalgie", s původním DrD to nemá skoro nic společného.
  3. Nějaký univerzální systém, ve kterém můžeš odehrát cokoliv, třeba i to klasické fantasy. Tady je na výběr Fate, případně lehounce nahackovaný STs (nWoD) systém.
Ale kdybych to měl vzít opravdu stručně - koukni na DnD 5e.

A pokud jseš z Brna, tak doraž na Otevřené hraní DnD 5e, ať systém poznáš se zkušeným hráčem.
Autorská citace #4
22.6.2017 13:34 - Soldier76
Urcite doporucuju D&D 5e. Zatim nejlepsi pravidla, ktera jsem zkousel a zatim nevidim duvod ke zmene. Souboje jsou svizny. Pravidla jsou jednoducha, ale komplexni. Basic verze je zadarmo na netu. Knihy, ktere k tomu vychazi jsou hodne kvalitni. Utahne to cokoli od hardcore vybijeni podzemi po hru o truny.

Pokud by jsi se spis chtel zamerit na souboje a takticke orgie, je tu DnD 4 edice, kde se da v tomhle smeru vyradit, nejlepe s figurkami a mapami.

Pokud naopak vic vypraveci a hodne velke zapojeni hracu do hry pri vymysleni a ovlivnovani pribehu, tak 13th Age. Coz je takovy mix 4e a 3.5e (respektive Pathfinderu). Zni to divoce, ale ta kombinace je prekvapive funkcni a zabavna.

S 5e nemuzes udelat chybu. Ty dalsi dve varianty jsem uvedl pouze v pripade, ze by jsi mel celou skupinu hracu "vymlacovacu" nebo "vypravecu".
Autorská citace #5
22.6.2017 13:52 - sirien
Morgenster: Z toho co píšeš si dovolim tipnout, že hraješ poměrně tradiční fantasy hry a chcš u toho zůstat. V tom případě:

DnD 5e je sázka na jistotu. Elegantní moderní hra s jednoduchými a intuitivními pravidly, která se zaměřuje přesně na to, co nejspíš hledáš - ironicky pocitově podobná DrD 1.x (resp. hráči 1.x v ní podle reakcí o kterých víme mají poměrně familiární pocit systému, který dodává hru, kterou v podstatě znají - jen jednodušeji, lépe a s mnohem většími možnostmi). K dispozici máš kompletní překlad základních tří knih, Tolkienovského Adventures in Middle Earth, nějakých dobrodružství a dalších materiálů, do budoucna něco přibude a řešit kolik toho je k dispozici v angličtině asi nemá moc smysl, protože bysme se nedopočítali.


DrDII je pro Tebe nejspíš v podstatě nehratelná (resp. jsou hráči co si dvojku oblíbili, jenže to platí pro cokoliv a většině to prostě nevyhovuje) - absolutně odlišný styl a žánr hry s důrazem na úplně jiné pojetí postav v příběhu a zcela odlišným konceptem toho, kde má být ve hře např. taktika atp. Navíc současná (původní) verze pravidel je naprosto katastrofálně úděsná (můj názor - většina ostatních říká, že je jen hrozně špatná) a i když "revize" (ehm ehm druhá edice) pravidel vypadá zatím slibně, tak a) není nikde tesané do kamene, kdy vlastně vyjde a b) zatím není úplně jisté, jak dobrá vlastně nakonec skutečně bude.


Fate Core (4e) jsou v tomhle kontextu často skloňovaná pravidla, zejm. nejspíš od doby co sem přeložil jejich základní tři knihy, ale asi bych váhal s tím Ti je doporučit - sou to super pravidla a tvoří super hru, ale od DrD 1.x/+ jsou stylově citelně dál než to DnDčko a pokud nesáhneš po nějaké na nich založené fantasy hře tak potřebují trochu dopracování abys tam měl všechno co chceš (ta pravidla mají texty co Tě tím provedou a pomůžou Ti to vytvořit, ale pořád to je nenula práce). Na druhou stranu pokud bys chtěl zkusit něco jinýho co je víc orientované na tvorbu silných scén a příběhu, tak bych Ti Fate určitě doporučil o hodně víc, než DrDII - prozačátek když nic jinýho to je funkční systém, navíc se dá hra podle Fate pojmout hodně různými způsoby popř. se ta pravidla fakt snadno uzpůsobují.


Pak tu máš nějaké tradiční staré známé, ale spíš Tě zajímat nebudou... GURPS jsou už dost zastaralé a z dnešního pohledu zbytečně složité, různá Warhammer pravidla sou sice ok, ale spíš jen když chceš fakt hrát přímo Warhammer svět, nějaké odlehčené věci jako Tri Stat co bývaly v oblibě jsou zase ve skutečnosti až příliš minimalistické, Pathfinder je v podstatě DnD 3.75e a máš mnohem lepší jít rovnou na DnD 5e, Burning Wheel... jsou cool, ale hodně Tolkienovská a dost složitá (navíc nejsou 100% přeložená).

...13th Age by možná stály za zmíňku, ale nejsou přeložená - je to zajímavý systém co kombinuje hodně bojové/akční zaměření se silnými, ale relativně volně pojatými pravidly (a je to systém na který utekla většina dřívějších fanoušků DnD 4e)
Autorská citace #6
22.6.2017 14:04 - LokiB
Tradiční fantasy se dá hrát i v Savage World systému, který je také pravidlově celkem lehký (zejména magie je v základu nenáročná, což u některých jiných zmíněných systémů ne vždy platí). Boj je z mojí zkušenosti svižný, ale pro postavy celkem nebezpečný (teoreticky smrtící může být v podstatě každý úder, i když v praxi k tomu nedochází), což ne každému hráči vyhovuje.
Autorská citace #7
22.6.2017 14:33 - sirien
To možná spíš než Savage World bych zmínil spíš Dungeon World. Ale zase nevim jak moc se mi chce doporučit Apocalypse engine pravidla - sice sou jako dobrý, ale opět to je stylově docela daleko od toho jak vypadá původní zadání otázky.
Autorská citace #8
22.6.2017 14:40 - Tarfill
Ještě ani nevíme, jestli Morgenster má vůbec nějaký pozitivní vztah k angličtině... ;-)
Autorská citace #9
22.6.2017 15:00 - Vojtěch
Pokud by měl a chtěl se dostat blíž ke svým začátkům, tak je tu ještě možnost nějakého toho retroklonu, jako DCC, Black Hack atd.

Nebo minimalistického Kouzelm a Mečem, pokdu by AJ nevládl a nechtěl to zbytečně řešit.
Autorská citace #10
22.6.2017 15:05 - Soldier76
2 Vojtech: Predpokladam, ze vsichni doporucujou, co maji osobne vyzkouseny. Je to DCC dobry? Me to jednu dobu hrozne lakalo, protoze se mi strasne libily ilustrace, ale nezvladl jsem se tim prokousat.
Autorská citace #11
22.6.2017 15:42 - Morgenster
Všem děkuji za podnětné tipy. Stáhnul jsem si zatím příručky pro Dnd 5e, takže uvidím, jak mě to chytne, ale pokud by to systémem mělo připomínat starého DrDa, budu jedině rád.
Opravdu se v DnDčku nevyznám a tak se chci zeptat, jestli mi přiblížíte souboj a veškeré ty figurky, které ke hře prodávají. Respektive mě zajímá, jestli je v DnD nějaký speciální soubojový systém, který vyžaduje figurky jinak nechápu, že jich vydávají tolik.
Nám vždy stačili lego panáčci nebo jakékoliv figurky z jiných miniaturkových her.

Jinak jsem z Olomouce a angličtinu případně ovládám, ale myslím, že DnDčko bude to pravé. Každopádně se na DrDa II. asi podívám, prostě mi to nedá.
Autorská citace #12
22.6.2017 15:51 - Aegnor
Morgenster píše:
Opravdu se v DnDčku nevyznám a tak se chci zeptat, jestli mi přiblížíte souboj a veškeré ty figurky, které ke hře prodávají. Respektive mě zajímá, jestli je v DnD nějaký speciální soubojový systém, který vyžaduje figurky jinak nechápu, že jich vydávají tolik.
Nám vždy stačili lego panáčci nebo jakékoliv figurky z jiných miniaturkových her.

Figurky prodávají, protože je to pro ně výdělek a spousta lidí chce, když už má hezky namalovanou/vytištěnou mapu, mít i hezké figurky. Nic jiného v tom není.

DnD souboják používá mapu s čtvercovou sítí, na které potřebuješ udržet pozici všech účastníků souboje. Ale na to stačí kostky/lego paňáci. :-)
Autorská citace #13
22.6.2017 15:53 - sirien
Figurky neřeš, hra je vůbec nepotřebuje. Jen pravidla, kostky, tužku a papír, klasika.

Figurky sou historická věc, takové bonusové sběratelské hobby co jede paralelně. DnD 4e je vyžadovala, ale autoři 5e to vyhodnotili jako chybu a z 5e jejich nutnost úplně vyhodili.
Autorská citace #14
22.6.2017 15:57 - York
Morgenster píše:
Každopádně se na DrDa II. asi podívám, prostě mi to nedá.


Doporučuju před tím nakreslit ochranný kruh a třikrát po sobě odříkat tojici zaklínadel na odvracení zlých mocností. Jinak samozřejmě směle do toho ;-)
Autorská citace #15
22.6.2017 16:01 - Soldier76
Jestli ti bude chybet hrac, tak si v Olomouci rad zahraju :)))
Autorská citace #16
22.6.2017 16:11 - Galag
Figurky rád používám z vlastní vůle pro orientaci, páč nejčastější výmluva hráčů je "ale na mě nemůžeš útočit, přede mnou stojí XXX" a hráč XXX odpoví "ale já jsem šel celou cestu poslední"...
Autorská citace #17
22.6.2017 16:30 - sirien
Problém s DrD II je ten, že vypadá líp, než funguje. Na pohled to je zajímavá hra, jenže v momentě kdy jí zloději začne fakt hrát se rozbije. Což je ale trochu pozdě na to to zjistit...
Autorská citace #18
22.6.2017 16:36 - Dukolm
Tak třeba figurky pro DnD lze vyřešit jednoduše s tiskárnou a lepidlem
https://www.patreon.com/PrintableHeroes/posts
Autorská citace #19
22.6.2017 16:44 - Vojtěch
Soldier76 píše:
2 Vojtech: Predpokladam, ze vsichni doporucujou, co maji osobne vyzkouseny. Je to DCC dobry? Me to jednu dobu hrozne lakalo, protoze se mi strasne libily ilustrace, ale nezvladl jsem se tim prokousat.


Pokud bys chtěl a měl cestu do Prahy, tak můžu předvést, nicméně ta obří bichle je hlavně k použití jako referenční příručka a hromada random tabulek. Na první sezení ti stačí cca 10 stránek. DCC je hodně specifický masomlýnek, tedy žádná obsáhlá dramata, spíš na oddych, kdy hráči jsou spíš střelci, kterým nevadí, když jim pár postav skape (tradiční začátek jsou cca 3-4 vesničani pro každého s random vybaavením a vlastnostmi, tedy i následým povoláním). Podkud bys chtěl něco krotšího, tak Kouzlem a Mečem plně dostačuje, nebo třeba ten Black Hack, Tiny Dungeon, nebo Adventurers!
Autorská citace #20
22.6.2017 16:47 - Aegnor
Tak figurky jsou opravdu minimální problém.

Co jsem zatím viděl sám, že jde použít:

  • Sehnat si figurky pouze pro postavy a nepřátele řešit kostkama (dá se na tom luxusně trackovat, jak jsou jednotliví nepřátelé cca pomlácení)/nějakýma žetonama.
  • Gurney má hromadu tokenů na dámu/backgammon (cca tohle), na kterých má nalepené symbolické obrázky (štít, meč, luk ... ).
  • Když jsme hráli GURPSy a začali jsme používat mapu, tak měl GM vždycky jenom A4 s malejma hexama, tak jsme tu A4 plácli na kousek polystyrenu a jako figurky jsme používali takové ty barevné připínáčky na nástěnku (s označenou stranou, kam se postava dívá).
  • Jak píše dukolm, vytisknout papírové figurky jde taky.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09392786026001 secREMOTE_IP: 3.22.181.209