Pravidla

Autorská citace #1
13.8.2018 20:43 - sirien
Jen máloco potěší člověka tak moc, jako kompletní překlad 160 stránkové (A4) příručky dalšího RPGčka v (možná ne 100% identické, ale přesto věrné) grafice. Jedna z těch věcí je, když se ten překlad objeví jako takřka úplné překvapení :)

Zatím jsem to měl osobně čas jen prolistovat, ale musím říct, že Loki odved fakt hustej kus práce - čeština vypadá moc hezky (od oka sem si nevšim žádných chyb, naopak očividně poctivá interpunkce a další věci které já obvykle s oblibou hážu z okna... :D ), vizuálně to je jednoduché (originál neznám, tak neporovnám jestli to tak je i tam), s obrázky... fakt moc pěkná práce.

Doufám, že si to u nás najde i své publikum a Lokiho práci tak někdo ocení i v praxi :)
Autorská citace #2
13.8.2018 21:03 - Log 1=0
Vždycky jsem myslel, že LokiB je jen takový šťoura a rýpal.
Tímto bych se mu rád veřejně omluvil.
Dobrá práce.
Autorská citace #3
13.8.2018 22:26 - exi
Klobouček před každým, kdo se do něčeho takovýho pustí. Skvělá práce.
Autorská citace #4
13.8.2018 22:48 - Tarfill
Aááá, tady někdo rád překvapuje...
Loki, super počin, díky za to, rád si to přečtu...
Jen více takových... ;-)
Autorská citace #5
13.8.2018 23:54 - LokiB
Díky sirienovi, že mi dal možnost a pomohl mi to tu uvěřejnit.

V minulosti jsem tu Savage Worlds občas zmiňoval a zároveň jsem měl pocit, že to tu není moc rozšířený systém - přitom na úrovni obecného hraní patří mezi ty používanější - je pro něj podpora na roll20, na Fantasy Grounds, v programu Hero Lab i jinde. Existuje pro to fakt hodně officiálních i fanouškovských settingů a dalších materiálů.
Výhodou je, že se v tom dá hrát opravdu skoro všechno (nejen dá, ono se v tom i skoro všechno hraje ... od Cthulhuovských detektivek, přes Divoký Západ (normální i nemrtvý) a různé vojenské kampaně (normální i nemrtvé), až po hard scifi, hard fantasy, horror, superhrdiny, a tak dále, a tak dále.

Zároveň raději dopředu čtenáře varuji, že překlad vznikl původně jako takový domácí hec, že si kousek přeložím do texťáku, pak že tomu dám trochu formu, pak že přidám pár obrázků, pak jsem si teprve na všechno udělal styly, a pak až že to ve Wordu udělám "skoro jako originál", a pak že to tedy přeložím komplet, ne jen pár stránek :)
Celkem bláhová představa, ale zas to byla zábava. Z domácího hecu to tedy trochu přeteklo, ovšem původní účel "vlastní zábavy" zůstal.

I v mojí vlastní skupině mi spoluhráčí vyčítají, že jsem některé pojmy přeložil "blbě/hloupě" :)
Ono je to tak, že jsem je překládal, jak se mně osobně líbilo, a ne s tím, že bych měl v první řadě na paměti blaho jiných čtenářů (kterým to sednou nemusí). Tak jestli vám tam Břity nebo Statisté, Tajemné pozadí nebo cokoli dalšího přijde "fakt špatné", jsem s tím dopředu v této fázi smířený, ale rád zájemci zkusím vysvětlit, proč jsem takový či makový termín zvolil. Aktualizaci slibovat nebudu, ale ani ji nevyloučím.

Není to "google překlad" a zároveň nejsem překladatel. Dokonce ani nemám kór dobrou angličtinu :) Jsem fanoušek a snažil jsem se od kamarádů překladatelů pochytit pár zásad, které je na překladatelských kurzech učili, ale tak výsledek posuďte sami.
Jel jsem to natřikrát, nejprve hrubý, skoro až doslovný překlad, pak náprava nekonzistencí a nesmyslů a v třetím průchodu přeformulování některých částí, aby byly jednak srozumitelnější (ten originál mi v mnoha částech přijde použitým jazykem vysloveně odbytý :)) a druhak i "hezčeji česky".
Tam už mi trochu došel dech, takže ne všechno je ideálně dodělané.

Jestli to někomu poslouží k tomu, aby se se systémem seznámil a třeba si z něj i něco oblíbil, budu jen rád. Budu-li moci, případné dotazy zodpovím.

Hodně zábavy!
Autorská citace #6
14.8.2018 08:09 - Vojtěch
Tak to je ovšem velká paráda!
Autorská citace #7
14.8.2018 09:47 - Quentin



Nehodnotím kvalitu překladu, ještě jsem to pořádně nepročítal, a beztak budu dál hrát v angličtině, ale jsem dojatej, že existuje překlad mého nejoblíbenějšího "middleschoolu." Sám v tom mám momentálně rozehrané čtyři kampaně :D

(sdíleno všude možně)
Autorská citace #8
14.8.2018 11:17 - Merlin
paráda :)
Autorská citace #9
14.8.2018 16:09 - Jerson
Příručka vypadá dost dobře. Dokonce jsem se do ní začetl, abych následně zjistil, že to je ve stylu GURPS a velmi pravděpodobně to nikdy hrát nebudu, ale zpracování se mi líbí.
Autorská citace #10
14.8.2018 17:42 - Quentin
Jerson: Jop, jsou to takové funkčnější Gurpsy :D
Autorská citace #11
14.8.2018 22:55 - Jerson
To mě napadlo taky. Vypadají jednodušeji, ale kombinace schopností a výhod je už na ně moc složitá.
Autorská citace #12
14.8.2018 23:47 - LokiB
Lidé, zvyklí na DnD/PF s tím problémy nemívají. A i spoluhráč, který hrál převážně jen DrD se s tím zžil :)
jako není to pro každého, jako žádná systém. Mně se na tom líbí určitá jednoduchost vedení hry (oproti třeba DnD), to, že i zcela nová postava je vlastně ve svém oboru kompetentní (to oceňují zejména hráči), a když by člověk chtěl, tak je ten systém dost bohatý na to, aby se dalo jít do hlubších, složitějších a komplexnějších vod, ale není to vlastně vůbec nutné, pro ty, kteří hledají jen nějaký jednoduchý pravidlový rámec pro vyhodnocování základních herních situací.
Autorská citace #13
14.8.2018 23:59 - Jerson
Jednoduchý rámec hledám, ale SW mi tak nepřipadá, no. Ale před dvaceti lety bych ocenit hezké spojení figurkové deskovky a RPG, Warzona na to byla dost nešikovná.
Autorská citace #14
15.8.2018 00:22 - LokiB
My to hrajeme vlastně naprostou většinu času bez figurek a nijak to při (naší) hře nevadí.
Ale koho bavěj figurky, tak si v tom pěkně vyblbne.
Nesnažím se přesvědčovat, chápu, že to není pro každého, z různých důvodů. Jen můžu poskytnout svoje zkušenosti z pohledu GM i hráče.
Autorská citace #15
15.8.2018 15:44 - Gurney
Stihl jsme to jen tak rychle prolistovat, a je to výborný kus práce, zvlášť když jsou tam zapracovaná i errata. A zrovna Savage Worlds jsou hra, u které jsem moc rád, že se dočkala překladu.

Quentin píše:
...jsou to takové funkčnější Gurpsy :D

Tak nějak :D
Autorská citace #16
15.8.2018 18:05 - Malabar
Díky moc za překlad. Chtěl jsem v dohledné době vyzkoušet oneshot a toto mi ulehčí práci a hlavně to zpříjemní hráčům. Dobrá práce!
Autorská citace #17
16.8.2018 10:01 - Tarfill
Loki, mám dotaz:
Str. 18/161 z pdf, část Odvozené statistiky - Obranyschopnost, odstavec druhý.

Nechápu příklady:
Například hodnota dovednosti Boj k12+1 dává Obranyschopnost 8 (2 + polovina k12), zatímco při hodnotě k12+2 bude Obranyschopnost 9 (2 + polovina k12 + 2).

Je to fakt správně? Když mám součet dovednosti k12+2 jako 2+6+2, tak proč mám u k12+1 pouze 2+6? Nemělo by u toho prvního příkladu k12+1 být tedy 2+6+1=9 a u druhého k12+2 tedy 2+6+2=10?
Autorská citace #18
16.8.2018 10:48 - LokiB
viz text:
Píše:
V případě hodnot jako například k12+1 v dovednosti Boj, přičti i polovinu číselné úpravy, zaokrouhlenou dolů


číselnou úpravou zde je to +1, +2 atd.

První příklad:
Boj k12+1 ... výpočet je: 2 + 12/2 + 1/2 = 2 + 6 + 0 (kvůli zaokrouhlování dolů) = 8
Boj k12+2 ... výpočet je: 2 + 12/2 + 2/2 = 2 + 6 + 1 = 9

Zrovna tenhle příklad jsem měl původně doplněný, protože mnoho příkladů v pravidlech mi přijde špatných a nedostatečných ... ale nevešlo by se to bývalo na stránku stejně jako orginál :( tak jsem svoje vysvětlující doplnění vypustil
Autorská citace #19
16.8.2018 12:09 - Tarfill
Aha,
tak jsem to jen nepochopil. Nijak mi nedošlo, že se i ta jednička dělí na polovinu, přijde mi to opravdu matoucí.

Každopádně díky za vysvětlení. ;-)
Autorská citace #20
30.8.2018 21:11 - ShadoWWW
Souvisí to s překladem jen okrajově, ale v říjnu bude Kickstarter na novou edici.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080831050872803 secREMOTE_IP: 18.191.181.231