Pravidla

Autorská citace #1
22.7.2019 09:57 - Demonica
Další skvělý překlad. Díky všem, co se na něm podíleli.
Autorská citace #2
22.7.2019 10:07 - ShadoWWW
Už loni se mě několik lidí ptalo, kdy tento překlad bude hotový. Je po něm sháňka a určitě nebude ležet ladem. Díky za něj!
Autorská citace #3
22.7.2019 10:27 - efram
Tady už člověk nestačí ani děkovat, jak rychle chrlíte překlady. :) Díky
Autorská citace #4
22.7.2019 11:43 - Ereden
Děkuju! Dlouho jsem se na něco takhle netěšil.
Autorská citace #5
22.7.2019 13:31 - Tarfill
Poklona a velké díky, pánové!
Autorská citace #6
22.7.2019 13:38 - exi
Kdyby někdo chtěl, tady přidávám pár věcí, co jsem našel na internetech. Alternativní průběh jednotlivých kapitol, náhodná setkání a rozpracované úkoly pro jednotlivé frakce. Odkaz.
Autorská citace #7
22.7.2019 13:40 - Mrakomrak
Nechť Vám bohové chaosu žehnají!!! Děkuji
Autorská citace #8
22.7.2019 13:56 - Borric
Také se připojím s díkem. Kdybych to teď nehrál jako hráč, jdu si to hned přečíst. :)
Autorská citace #9
22.7.2019 14:01 - ShadoWWW
Borric: Tak máš aspoň dárek pro vašeho PJ.
Autorská citace #10
22.7.2019 14:27 - Borric
ShadoWWW píše:
Tak máš aspoň dárek pro vašeho PJ.



Sniper umí anglicky velmi dobře a jede podle originálů. :)
Autorská citace #11
22.7.2019 14:39 - exi
Borric: Já teda taky, ale čeština je pro mě vždycky příjemnější, pokud si překlad udržuje nějakou kvalitu (o což se u svých překladů snažím), ale každý, ať se zařídí, jak mu to vyhovuje :)
Autorská citace #12
25.7.2019 12:43 - exi
První várka oprav zanesena.
Autorská citace #13
18.8.2019 09:00 - efram
Chtěl bych ještě jednou touto cestou poděkovat překladatelům za tento počin. Hraji Dračí loupež se skupinou čtyř hráček (10/10/12/věk se neuvádí:)) Řekl bych, že si to opravdu užívají. No přál bych vám vidět to zklamání a brblání, když jim Volo oznámil, že tak nějak nemá na jejich vyplacení, ale že jim dá restauraci. Jak byly znechucené tím jak hospoda vypadá a že ji každopádně musejí prodat. Všechno tohle znechucení nakonec převálcovalo naprosté davové šílenství kolem zprovoznění, zařizování, vaření, vybavení atd. Doporučuji, aby tvůrce dobrodružství vydal dodatek, modul, kde bude uvedeno bezpočet tabulek a ceníků různých bytových doplňků. Na tuhle část hry jsem nebyl připraven!

Nicméně jedna věc mne tak trochu, víc, zarazila a považuji ji za opravdu nepatřičnou, křečovita, prostě být tam vůbec nemusela. Navazuje na několikeré debaty i zda na kostce týkající se genderu/lgbt atd. Jde konkrétně o rámeček na straně 152 "Úžasní lidé", jeho poslední odstavec je do oči bijící propaganda, která podle mě do hry nepatří. Skoro mi přijde , že si tvůrci museli splnit určitou položku na seznamu. Jestli tohle má být osvěta tak s tím ať jdou do.....

citace:

Město je kromě toho útočištěm těch, kteří si sami definují, co znamená být muž a žena, těch, kteří přesahují pojetí pohlaví jako bohové, a těch, kteří naprosto předefinovali to, čím jsou. Jaká to odvaha! Nikdy mě neunaví se na to dívat. V Hlubině jsem viděl lidi, jejichž životy jsou magičtější než všechny zázraky, které mají na svědomí kouzla.
Autorská citace #14
18.8.2019 10:11 - Pan Bača
Efram: Zajímavé. Takže nejsem sám, když jsem při korekturách kroutil hlavou.
Autorská citace #15
18.8.2019 10:18 - exi
Uff, ještě teď se osypu, když to vidím.
Autorská citace #16
18.8.2019 10:20 - efram
prislo my to fakt násilné a do děje nepatřičné, to je fakt na úrovni indoktrinace mládeže a je to, podle mě, špatná cesta
Autorská citace #17
18.8.2019 10:28 - Log 1=0
Ty vole, tohle vadí i mě, a to je asi vážně co říct.
Kosmopolitní Hlubina není transfobní-OK
Volo to schvaluje-OK
Nesmyslné oslavné ódy-hnus a fialové trenky.
Autorská citace #18
18.8.2019 11:26 - sirien
Když to je těžký. Autoři to tam dali - je asi ok jim napsat že to je křečovitý, nepatřičný atp., nicméně zas mi nepřijde ok to z překladu vyřadit, protože to tam je a překlad má být překlad.

Případně se to dá řešit tak jako to udělal překladatel... Citadely, tuším že? Někde se to tu už zmiňovalo - dát tam prostě poznámku překladatele která se k věci vyjádří, klidně i kriticky.
Autorská citace #19
18.8.2019 11:37 - exi
Mám za to, že efram myslel, že je to nepatřičný od autorů a ex post vyřazování nenaznačoval. Z překladu jsem to záměrně nevyhazoval, i když mi to na chvíli problesklo hlavou. Ať si každý udělá názor na toho, kdo to tam protlačil, sám.
Autorská citace #20
18.8.2019 12:01 - ShadoWWW
Jo, v Evropě to celkově vzbudilo pohoršení. V USA ne.
Autorská citace #21
18.8.2019 12:11 - efram
sirien

Ani náznakem bych nešel cestou vyřazení z překladu. To bych si připadal, kdybych na to takto tlačil, hůř než ti co to tam dali.
Autorská citace #22
18.8.2019 12:24 - Xeth
Mně to tedy zase tak strašné nepřijde. Autoři jdou holt s dobou a vyvíjejí i prostředí. Hlubina je pro ně jednoduše něco jako Amsterodam. Za mne je to prostě poznámka pro ty hráče, kteří by to případně chtěli ve hře nějak zahrnout (ať už pozitivně či negativně) a to je celé. Nedramatizoval bych to.
Autorská citace #23
18.8.2019 12:26 - LokiB
Staré umělé pořádky se v Evropě drží zuby nehty ... ale ono se to časem podá :)
Autorská citace #24
18.8.2019 12:50 - Log 1=0
Xeth píše:
Autoři jdou holt s dobou a vyvíjejí i prostředí.

Myslím, že nejde ani tak o skutečnost, že ve FR existují trans-humanoidé nebo že Hlubina je qeer-friendly město (oboje dává smysl). Spíš o ty Volovy nadšené kecy. Kdyby bylo místo posledních dvou vět něco jako "Nikdy neopadne můj úžas nad rozmanitostí obyvatel tohoto města." tak proti tomu nemám ani fň.
Autorská citace #25
18.8.2019 12:51 - ShadoWWW
Efram píše:
Doporučuji, aby tvůrce dobrodružství vydal dodatek, modul, kde bude uvedeno bezpočet tabulek a ceníků různých bytových doplňků.

Ten dodatek vyšel na DMsGuild. Používala ho vedlejší skupina. Napsal jsem PM Wolfovi, aby to sem dal.
Autorská citace #26
18.8.2019 12:55 - sirien
efram: já určitě nechtěl ani naznačit, že bys vyřazení navrhoval. Adresoval sem to jako obecnej problém. Sám sem na něco podobnýho narazil při překladu Fate System Toolkit, kde je rámeček o "nevhodnosti" slova "rasa" (v kontextu elfů, trpaslíků atd. - tenhle rámeček)

Když sem se k tomu dostal tak mi to přišlo jako totální WTF. Zaprvé teze autorů, že je to slovo nepřesné, je víc než jen diskutabilní. Pokud máme půl-elfy a půl-orky (navíc dále plodné) atd, pak je křížení možné a tudíž je slovo "rasa" technicky správně (ok, pak by byla diskuse o dragonborns a o tom jak např DnD biologie s bohy a magií odpovídá té naší, ale prostě obecně vzato). Zadruhé ten rámeček je od pohledu fragment současné americké kultury co u nás nedává obsahově smysl. Chvíli sem přemýšlel co s tím a nakonec sem to nechal jak to je bez dalšího komentáře, ale to je tím že je ten rámeček spíš WTF? než co jinýho. Narazit tam na podobnej shit co je tohle, tak bych si asi dodatečný překladatelský komentář neodpustil.

S názorem že by se podobné věci měly vyřazovat sem se už setkal a i když nějaké argumenty mají určitou váhu (např to že překlad by měl obsahovat i kulturní překlopení a tady tohle u nás prostě nemá odpovídající kulturní rámec a je to komentář k Americké společnosti), tak s tím osobně nesouhlasím (mimo jiné protože i když je ten kontext u nás řádově jinde, tak tu hranici mezi US a kontinentální Evropou už nelze kreslit tak jasně jako kdysi; plus sem ideově stoupenec školy prosazující co největší věrnost překladu k originálu).
Autorská citace #27
18.8.2019 13:03 - efram
sirien

jistě, jen jsem chtěl upřesnit, že mne to vyřazení prostě ani nenapadlo.

Add. to co píše LoikB. Doufám, že jsem pochopil správně tvou poznámku. Za mě to není o tradičních pořádcích, ale o tom, že mládež má být vedené k toleranci, k obecné toleranci a vstřícnosti. Ten rámeček cílí jen určitý segment, je podbízivý a v zásadě takovéto kroky hodnotím jako poměrně násilné. Prostě to se musí, že...jinak.....nezískáme ty správné body.

Četl jsem ten modul několikrát a zbytek je naprosto ok. Ten rámeček prostě vyčnívá, nesmyslně.
Autorská citace #28
18.8.2019 13:31 - Log 1=0
sirien píše:
Zaprvé teze autorů, že je to slovo nepřesné, je víc než jen diskutabilní.

Ono je diskutabilní už samotná definice druhu. Přiznám se, že pocitově mi druh sedí na elfy a trpaslíky víc než rasa, ale chápu, že je zaužívaná. Objektivně to asi nepůjde rozhodnout, protože ten rozdíl se bude týkat detailů, které jsou často neznámé (neboť tvůrce nezajímaly), nebo hodně settingově specifické.
Autorská citace #29
18.8.2019 13:55 - efram
neměla by ta diskuse kolem ras být v duchu "cim se ono individum stalo" nez "cim ono idnividuum je"

Pokud takhle budeme pokračovat, jako civilizace, tak za chvilku budeme na úrovni, a teď záměrně přeháním, jestli ten či onen ma na xichte tři nebo dvě pihy (už to bude jina rasae, že)
Autorská citace #30
18.8.2019 14:15 - Log 1=0
efram píše:
Pokud takhle budeme pokračovat, jako civilizace, tak za chvilku budeme na úrovni, a teď záměrně přeháním, jestli ten či onen ma na xichte tři nebo dvě pihy (už to bude jina rasae, že)

Jako civilizace jsme snad už dávno došli k tomu, že je větší genetická variabilita v populacích než mezi nimi, a to, kolik ras máš, závisí spíše na tom, kolik a jakých parametrů nabereš do shlukové analýzy.
Autorská citace #31
18.8.2019 14:20 - Xeth
Log 1=0 píše:
Spíš o ty Volovy nadšené kecy.
Proč jsou pro tebe takovým problémem? Nějaký Volo je z toho nadšený, no a co? Tak je nějaký známý cestovatel unešený z toho, že jsou na nějakém místě lidé "podivíni." Je to psané stranou a poměrně nevýrazně, ne jako součást hlavního textu a je to jasně psané, jako jeho osobní cítění v té věci. Vážně netuším, kde v tom vidíš problém.
Autorská citace #32
18.8.2019 14:36 - Log 1=0
Protože jsou tak přepálené, že z nich opravdu cítím agitační snahu. Což je dost blbé, zvláště když text opravdu propaguje danou myšlenku. Působí to dost nepřirozeně a nevěrohodně.
Autorská citace #33
18.8.2019 14:54 - Xeth
Log 1=0 píše:
Protože jsou tak přepálené, že z nich opravdu cítím agitační snahu.
Hmm, OK. Díky za vysvětlení.
Mně to přijde celkem v pohodě, když vezmu v potaz, že je to něco poměrně dost šokujícího. Přece jenom pro to prostředí, kde nejsou žádná LGBT hnutí a podobně, poměrně dost radikální postoj. Proto mi ta reakce přijde celkem OK.
Autorská citace #34
18.8.2019 16:59 - LokiB
efram píše:
Za mě to není o tradičních pořádcích, ale o tom, že mládež má být vedené k toleranci, k obecné toleranci a vstřícnosti. Ten rámeček cílí jen určitý segment, je podbízivý a v zásadě takovéto kroky hodnotím jako poměrně násilné. Prostě to se musí, že...jinak.....nezískáme ty správné body.


popravdě jsem tvoji poznámku nepochopil :)
mládež má být vedena ... hmm, tak ono by se dalo zaseknout už na tomhle. kým by měla být vedena? proč by měla být vedena? ... ?

co myslíš tím, že rámeček cílí na jeden segment? segment čeho?
jakože v jednom rámečku se agituje jen za vstřícnost k lidem bez vyhraněného pohlaví? ono taky kolik bys toho do jednoho rámečku chtěl dát.
Autorská citace #35
18.8.2019 17:27 - malkav
LokiB: Zkusil bych se na to dívat v kontextu dnešní doby a toho, jaký je tlak na zrovnoprávnění toho či onoho. Za mě by asi stačilo vyjádřit obdiv nad různorodostí a svobodomyslností obecně. Dnes totiž aby se člověk bál otevřít sirky, aby na něj nevyskočila agitka za práva sexuálních "menšin" ...
Autorská citace #36
18.8.2019 17:48 - sirien
Xeth: problém je, že tu je příliš očividné, že tu nemluví Volo k fiktivnímu čtenáři ve Forgottenech, ale za Vola maskovaný reálný autor k Tobě jako reálné osobě. Což je nejen křečovitá agitka, ale ještě podsouvaná - dvě věci, který dost lidí nesnáší a reaguje na ně alergicky. O tom, že to rve reálné shity do oddechové fantasy co je pro mnohé... úniková? ('escapist') a může to tim ničit i dojem z FR i Vola ani nemluvě.

Předkládat lidem agitku je ošemetný a když to uděláš blbě, tak si tim vždycky naopak někoho odcizíš. (V tomhle třeba zajímavá case study mezi různými aktuálně zpolitizovanými seriály a původním Star trekem nebo současným Orville.)

EDIT:
Plus ono obecně mě to třeba leze krkem z principu, protože to politizuje věc, která by podle mě měla být apolitická, což ve výsledku dál polarizuje společnost místo toho, aby jí to nějak spojovalo. Rvát politiku a agitku na místa co nejsou z principu politická nebo určená veřejné společenské diskusi je prostě shit, bez ohledu na to jestli s obsahem osobně souhlasim, nebo ne.
/EDIT


Log: Pokud se elfové můžou křížit s lidma a mít půlelfy a půlelfové si spolu můžou dělat další půlelfátka, tak se rozhodně nebavíme o odlišném biologickém druhu.
Autorská citace #37
18.8.2019 17:53 - efram
LokiB píše:
roč by měla být vedena? ... ?


tohle nemyslíš vážně ne....?příklady táhnou, neznáš tohle heslo? To tzv. vedení by mělo být přirozené, v souladu s hodnotami společnosti atd atd. Budeme zase slovíčkařit a bazírovat na sebemenším výkladu? myslím, že je zřejmé jak jsem to myslel.
Autorská citace #38
18.8.2019 18:00 - LokiB
malkav: to je podle mě taková vlna ono to za deset, dvacet let či padesát zas přejde a bude se agitovat za něco jiného.

zrovna agitka za práva sexuálních menšin či odlišností mi nevadí. jsem libertarián a podle mě si každý v rámci své sexuality může dělat zcela co chce (pakliže ... bla bla ohledně dobrovolnosti a trestněprávnosti atd) a obecně není důvod aby cokoli v tomto směru někomu připadalo "divné" nebo "nepatřičné". Takže až budeme v situaci, kdy jakákoli sexualita nebude předmětem ať již urážek, ale ani pozdviženého obočí, pak i ta agitka vymizí. aspoň doufám :)
Odlišnost je stále v mnoha ohledech stigmatizována, což vyvolává podobné agitky, které zas vyvolávají protitlak, atd.

bohužel, agitka je někdy hloupá. zrovna v tomhle případě to je už trochu moc násilné, aspoň tedy na můj vkus. Ale nepohoršuje mě to, ani neuráží. Chápu ale, že (v tomto ohledu) konzervativnější lidé s tím asi mají problém.
Na druhou stranu, když se podaří na lidi hodně silně vysypat co možná nejsilnější a třeba i absurdní agitku, tak i ti nejkonzervativnější možná nakonec otupí ;)

efram píše:
To tzv. vedení by mělo být přirozené, v souladu s hodnotami společnosti


Mně tohle přijde jako žvásty (to si neber osobně). "přirozené vedení", "v souladu s hodnotami společnosti" ... to jsou takové floskule.

EDIT:
sirien píše:
Pokud se elfové můžou křížit s lidma a mít půlelfy a půlelfové si spolu můžou dělat další půlelfátka, tak se rozhodně nebavíme o odlišném biologickém druhu.


To je důsledek toho, že se v těhle hrách buď dost zásadně opomíjí naše lidské poznatky o genetice, nebo se mlčky předpokládá, že v daných světech fungují jinak.
DND je plné toho, že se "nějak" kříží různé živočišné druhy a neřeší se, že by nemohly mít kříženci další potomky.
Možná je to na začátku magicky, ale není to asi jediná možnost. Imho se bere, že to prostě funguje jinak, než zde na planetě Zemi, dle našich současných znalostí.
Autorská citace #39
18.8.2019 18:11 - malkav
LokiB: Já jsem taky v tomhle dost liberální, ale snažím se stát nohama na zemi a vnímat i nastavení společnosti kolem sebe.
A rozhodně nesouhlasím s tím hodně silným vysypáním co možná nejsilnější a třeba i absurdní agitky. Podle mě je to naopak cesta k zbytečnému vyhrocení situace. Už vůbec nevnímám jako dobrou manipulaci - tedy kladný a přátelský charakter podsouvající to správné myšlení tak křečovitou formou ... říká ti něco podprahové vnímání?

A ano, mé vnímání je určitě ovlivněno všudypřítomnou agitací, jak jsem už psal. Možná to bude právě efekt toho silně křičeného až absurdního agitování ;)
Autorská citace #40
18.8.2019 18:12 - Log 1=0
sirien píše:
V tomhle třeba zajímavá case study mezi různými aktuálně zpolitizovanými seriály a původním Star trekem nebo současným Orville.

O tomhle nejsem moc informován, jak to myslíš?
sirien píše:
Rvát politiku a agitku na místa co nejsou z principu politická

Tady bych byl možná trochu opatrnější. Ona křečovitá apolitičnost umí být stejně otravná jako křečovitá agitka.
sirien píše:
Pokud se elfové můžou křížit s lidma a mít půlelfy a půlelfové si spolu můžou dělat další půlelfátka, tak se rozhodně nebavíme o odlišném biologickém druhu.

To bych rozhodně neviděl tak jednoznačně.
https://web.natur.cuni.cz/~radkas/studenti-prace/Stikova_BC.pdf


Btw. když už tu řešíme tuhle půlelfí problematiku, existuje nějaký alespoň trochu používaný výraz pro křížence trpaslíka a elfa? Potřebuju to do povídky, a vzhledem k dalšímu kontextu bych raději něco "známého" než něco, co si sám vymyslím.
Autorská citace #41
18.8.2019 18:14 - malkav
Log 1=0: No je pravda, že se většinou řeší metarasy ve vztahu k člověku ... <jokeon> napadá mě "elfaslík" nebo "trpelf" <jokeoff>
Autorská citace #42
18.8.2019 18:26 - York
Log 1=0 píše:
tw. když už tu řešíme tuhle půlelfí problematiku, existuje nějaký alespoň trochu používaný výraz pro křížence trpaslíka a elfa? Potřebuju to do povídky, a vzhledem k dalšímu kontextu bych raději něco "známého" než něco, co si sám vymyslím.


Jestli si nechceš trpelfa vymyslet sám, tak já ti ho klidně vymyslím ;-)
Autorská citace #44
18.8.2019 18:31 - Aegnor
LokiB píše:
zrovna agitka za práva sexuálních menšin či odlišností mi nevadí.

Mně taky ne. Ale zrovna u toho citovaného odstavce trochu vnímám agitku za to, že sexuální odlišnosti a menšiny jsou lepší, než ten, řekněme, "všeobecně vnímaný standart." A to už mi docela vadí. Ale zas jsem nejspíš moc přecitlivělej, tak to tam není a ani být nemělo. :-)
Autorská citace #45
18.8.2019 18:34 - LokiB
Aegnor: hmm, tak já to tam nevidím. vidím tam ocenění "odvahy" těch, kteří s tím vylezli ven ... že by to byla adorace toho, že jsou lepší než ostatní, ne, to tam imo není
Autorská citace #46
18.8.2019 19:45 - Tarfill
Log 1=0 píše:
existuje nějaký alespoň trochu používaný výraz pro křížence trpaslíka a elfa?

Nevim jak v DnD, ale dal bych levou botu do ohně, že jsem někde na serveru dracidoupe.cz viděl tohoto křížence pojmenovaného jako "Trelf."
Jinak doufám, že další ptákoviny a křížení s elfama se konat nebude... aby z toho nebyly slátaniny... ;-)
Autorská citace #47
18.8.2019 20:38 - malkav
Tarfill: souhlas ... o krollech a hobitech raději ani neuvažovat!
Autorská citace #48
18.8.2019 21:08 - sirien
Loki: nebo proti sobě tou přílišnou násilností obrátíš spoustu lidí, co by jinak stáli na Tvé straně. Zejména, když jim začne připadat, že si ve jménu jednoho ideálu začal šlapat po všech ostatních.


Pokud v DnD funguje odlišná biologie, pak tam i termíny mohou nést jiný význam a v ten moment jsme zpátky u toho, že tvrzení o tom, že je ten termín nepřesný, nedává smysl. Fate ale není DnD limitovaný a třeba v prostředí typu Shadowrun (nebo z fatansy např. Shannara (s výjimkou elfů)) je slovo "rasa" velmi trefné.


Log: odpověděl sem Ti tady
Autorská citace #49
18.8.2019 21:34 - LokiB
sirien píše:
nebo proti sobě tou přílišnou násilností obrátíš spoustu lidí, co by jinak stáli na Tvé straně. Zejména, když jim začne připadat, že si ve jménu jednoho ideálu začal šlapat po všech ostatních.

nejsem si jistý, na co je to reakce.
hele, ale já nezastávám nějak silně potřebu agitky ... nechává mě celkem v klidu, v naprosté většině případů ji dokážu ignorovat, aniž by mi naskakovala žilka. což není v rozporu s tím, že je mnohdy hloupá, agresivní, kontraproduktivní atd., což je taky fakt.

a vadí mi když se zblázní pár lidí a začnou brojit proti někomu, kdo tu agitku nepoužije, nebo použije něco "nekorektního". z excitovaných, zapálených a agresivních lidí mám osypky bez ohledu na to, na které straně kteréhokoli konfliktu stojí.

jedna věc je použít agitku v rámečku a jiná věc je brojit proti pravidlům, která použijí slovo rasa v jiném významu, než se komukoli líbí.

tedy rozhodně nejsem proti používání pojmy "rasa" v RPG. naopak. jsem na něj zvyklý a sám ho používám.
beru to tak, že nadřazený pojem je "humanoidé" (tedy druh - humanoid) a rasa jsou lidé, elfové, goblini, atd. tak mi to pro RPG vyhovuje a nemám potřebu to měnit.
Autorská citace #50
18.8.2019 22:09 - Xeth
sirien píše:
...agitka...

Jasně, chápu. Mně to prostě jen nepřijde jako agitka. Ale chápu, že jsou na to někteří lidé citlivější (nebo já tolerantnější, chcěš-li). Proto mi to připadá jako taková bouře ve sklenici vody.
A možná jsem prostě jen otupělý z toho, jak neustále kde kdo vyskakuje kvůli jakékoliv pitomině jak čert z krabičky a hlasitě křičí na poplach. :)

AD půl-trpaslík/půl-elf: On ten termín asi bude i dost záležet na tom, jak je takový míšenec vnímán a v jakém prostředí.
Autorská citace #51
18.8.2019 23:00 - Lethrendis
Ohledně ras... mně se líbí pojetí Shadowrunu. Tam je to výslovně napsané tak, že všechny "metarasy" jsou pouze druhem rodu Homo. Takže třeba Homo sapiens robustus a je možné se množit napříč co hrdlo ráčí :) Jo a jsou i poddruhy, třeba Homo sapiens pulmilionis koroboru.

Přičemž ale existují i nelidští sapienti, jako třeba kentauři nebo nágy, tam si ale nevzpomínám, že by někdo zapsal klasifikaci :)
Autorská citace #52
19.8.2019 00:06 - Log 1=0
Lethrendis píše:
jsou pouze druhem rodu Homo. Takže třeba Homo sapiens robustus a je možné se množit napříč co hrdlo ráčí :)

Pak by měly být plemeny druhu homo sapiens (čemuž odpovídá i to latinské názvosloví). Různé druhy rodu homo by se množit moc neměly (dle Sirienovy definice vůbec, alespoň ne plodně).
Jako já chápu co chceš říct, ale nějak mě to bacilo mezi oči.
Autorská citace #53
19.8.2019 00:15 - sirien
V SR je to křížení složitější (resp. jednodušší), protože magie - křížení je možné, ale potomek křížení není míšenec, ale patří prostě k jedné nebo druhé rase. Šance na tu nebo onu stranu je u přitom u různých rasových kombinací různá (tuším že to je stupnice elf-trpaslík-člověk-troll-ork s tím že později uvedené mají větší šanci než dříve uvedené a čím větší je skok, tím víc se to posouvá ve prospěch těch nižších. Pozdějších. Pardon. Rozhodně nestranim nobil- elfům, teda, chci říct, samozřejmě. Pampeliškožroutům! Teda. Chápeš.)

Ale to bych kdyžtak pitval v nějakém Shadowrunovém tématu, je to takové... komplikované téma. Výbušné. Občas doslova. Pánové v bílých kuklách co tvrdí, že otázka černých a bílých už není na pořadu dne, bratře, s tím mohou a nemusí mít něco společného.
Autorská citace #54
19.8.2019 00:24 - LokiB
Log 1=0 píše:
Různé druhy rodu homo by se množit moc neměly (dle Sirienovy definice vůbec, alespoň ne plodně).


a přitom sapiens se s neandrtálcem zdá se celkem množil
Autorská citace #55
19.8.2019 00:27 - Log 1=0
Homo sapiens neandrtalensis je poddruh homo sapiens, ne jiný druh rodu homo.
Autorská citace #56
19.8.2019 00:29 - Lethrendis
Ad Log: Pokud vím, Homo je rod a podle základní taxonomie je pod rodem druh, ne? Nějak si to přesně nepamatuju. Rod, druh, poddruh?

Ale to je fuk. Prostě MY nejsme jako ONI :)
Autorská citace #57
19.8.2019 00:44 - LokiB
Log: jakože vědecká debata o tom, zda je neandrtálec samostatný druh rodu homo nebo poddruh homo sapiens, už byla ukončena? já už jsem ze školy dlouho, tak se přiznám, že aktuální vývoj nesleduju. a taxonomie nebyla nikdy mou silnou stránkou.

dobře dobře, je to už hodně OFF Topic, omlouvám se
Autorská citace #58
19.8.2019 07:46 - Wolf
efram píše:
Doporučuji, aby tvůrce dobrodružství vydal dodatek, modul, kde bude uvedeno bezpočet tabulek a ceníků různých bytových doplňků. Na tuhle část hry jsem nebyl připraven!

ShadoWWW píše:
Ten dodatek vyšel na DMsGuild. Používala ho vedlejší skupina. Napsal jsem PM Wolfovi, aby to sem dal.

Používali jsme tyto 2 moduly různě mixnuté mezi sebou:
Options for Trollskull Manor
Durnan's Guide to Tavernkeeping
Autorská citace #59
19.8.2019 08:01 - Log 1=0
LokiB:
Tak jsem se díval na wiki, a tam je to variantně. Ale až doteď jsem nikde neviděl, že by byl neandrtálec považován za samostatný druh. Takže konsensus asi nebude 100% ale je celkem jasné, která varianta má navrch.
Autorská citace #60
19.8.2019 09:16 - efram
Wolf

díky za materiál, ja to myslel spíš jako takovej vtípek. bylo perfektní pozorovat ten rozdílný přístup holek :)
Autorská citace #61
19.8.2019 10:33 - Merlin
Log 1=0 píše:
LokiB:
Tak jsem se díval na wiki, a tam je to variantně. Ale až doteď jsem nikde neviděl, že by byl neandrtálec považován za samostatný druh. Takže konsensus asi nebude 100% ale je celkem jasné, která varianta má navrch.


Já viděl už několik dokumentů, které to definovaly jako samozřejmost. Že vedle sebe žily dva samostatné druhy - homo sapiens a homo neandrtalis. A pářily se mezi sebou (velká část lidí si nese neandrtálský gen). Sry ooc
Autorská citace #62
19.8.2019 12:32 - MarkyParky
Merlin píše:
Že vedle sebe žily dva samostatné druhy - homo sapiens a homo neandrtalis. A pářily se mezi sebou.


Tohle je právě nesmysl :)

Když pomineme nějaké divoké výjímky jako jednobuněčné organismy, bezpohlavní rozmnožování nebo domestikovaná zvířata, kde se z hlediska historické taxonomie dějí děsná zvěrstva, ve kterých moderní biologie teprve úklízí, tak obecně se dá říct, že:

* Buďto se spolu pářili - a pak to nejsou samostatné druhy.
* Nebo to jsou samostatné druhy - ale pak se nemohly pářit.

Protože druh podle definice je: "soubor populací s jedinečným vývojovým původem a historií, tvořený navzájem si podobnými jedinci, kteří se mezi sebou mohou plodně křížit a jsou reprodukčně izolováni od jiných podobných skupin."


Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.
Autorská citace #63
19.8.2019 12:48 - Merlin
MarkyParky píše:
Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.


možný to je :). Nepamatuji si definice přesně :)
Autorská citace #64
19.8.2019 13:15 - LokiB
MarkyParky píše:
Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.


to říkej biologům, kteří se mezi sebou nemohou shodnout, zda je to druh či poddruh, i když důkazy páření jsou :)
Autorská citace #65
19.8.2019 15:36 - MarkyParky
LokiB:
Tak to už je ale problém biologů, že nedokáží dodržovat pravidla, která si sami nastaví :)

Ostatně neandrtálec není jediný příklad, AFAIR úplně stejný problém mají třeba u psa.

Z definice je to stejný druh jako vlk (mohou se pářit), ale z historických důvodů je označován jako jiný druh.
Autorská citace #66
19.8.2019 17:43 - LokiB
Marky: chápu, že tu wiki není populární zdroj, ale přesto budu citovat :)

Píše:
Neexistuje jednotná definice, která by jednoznačně určila, co je druh. Definic druhu existuje mnoho, protože závisejí na koncepci, kterou se autor definice řídí.


Tedy nevím, koho všeho zahrnuješ pod pojem biolog ... zdá se, že chceš dodržování pravidel po jiných, než je stanovili, a tito s nimi asi nesouhlasí.
A ačkoli není wiki rozhodujícím soudcem, trochu ukazuje na to, že představa konsenzu na tom, co definuje druh, není nijak absolutní
Autorská citace #67
11.9.2019 15:21 - exi
Hrajete to někdo? Jakýho padoucha jste si vybrali a proč? Mně zaujali Cassalanterovi. Jejich motivace mi přišly nejzajímavější, ne tolik černobílý.

A jak jste si poradili s modulární čtvrtou kapitolou? Jedete podle knížky, nebo to různě kombinujete? Narazil jsem na nějaký výtky týkající se railroadu...

Přijde mi, že je kolem tohohle překladu nějak mrtvo, tak se poptám :)
Autorská citace #68
11.9.2019 17:05 - efram
S ohledem na to, že mám specifickou družinu (3 holky od 10-13 let) a nesejdeme se k pravidelnému hraní (každá bydlí někde jinde v řádech 100km), nejsem zatím daleko. Padoucha jsme vybrali náhodně hodem kostkou. Vyšel nám Manšon v ročním období zima: Bylo to super popisovat zaváté a zmrzlé ulice města, když sedíte u moře :). Holky zatím ukončily druhou kapitolu. Čeká nás tedy třetí - Ohnivá koule.

Dobrodružství jedeme podle předlohy. nemám potřebu nic měnit. samozřejmě není to úplně na 100%. dobrodružství považuji za zdařilé, zábavné a nápadité.
Autorská citace #69
12.9.2019 08:12 - Zarahel
exi píše:
Hrajete to někdo? Jakýho padoucha jste si vybrali a proč?


U nás v DDM (Mariánské Lázně) proběhlo tento týden hlasování mezi všemi moduly (I mezi Adventurer League Seasons) a skupina si vybrala Waterdeep :) Trochu jsem jim modul a linku přibližoval a vypadali velmi nadšeně. (6 hráčů, 1=13 let, 2x 14 let, 3x 17let). Jsem na ně zvědavý.

Příručku i s nějakými mapami kupuji originální, ale váš překlad částečně využiji. Tak si ho při tom projdu. :)

Cassalanterovi. Kolem nich se nabízí tolik hezkých věcí. Ale svým způsobem... mrknout trochu hlouběji do fluffu kolem těch postav, najde se ledacos. Každý z těch charakterů má svou docela přitažlivou estetiku. (Pohrát si s charakterem Xanathara může být IMHO docela vděčná zábava).

Dám sem tam vědět jak si vedou :)

exi píše:
Narazil jsem na nějaký výtky týkající se railroadu...


Jakože je ta kampaň railroad, nebo, že je to vedeno jako railroad? Přiznám se, že jsem Waterdeep ještě neprošel celý.

Ona třeba Tyranny of Dragons season byla hodnocená (mi přišlo) jako rail a navíc nepříliš dobrý, ale v konečném důsledku to byl kopec srandy. S nějakou improvizací to vlastně bylo dost výživné, i když chápu, že někdo inklinuje k "as written"...

Buď jak buď, díky za překlad. Dám i vědět, kdybych něco dodatečně našel (překlepy, chybky).
Autorská citace #70
12.9.2019 09:02 - exi
Díky za reakce, pánové.

Zarahel píše:
Jakože je ta kampaň railroad, nebo, že je to vedeno jako railroad?

Myslím, že se to týkalo hlavně 4. kapitoly, která je vedená jako řetěz asi 8 setkání, čili je potřeba k nim hráče nějak "dokopat". Já to právě nehrál, tak nevím, do jaký míry se to potvrzuje.
Autorská citace #71
12.9.2019 09:20 - Log 1=0
Já to hrál a pak i četl, ale nevedl.
Dojem po přečtení byl taky dost WTF railroad.
Ale když jsem se nad tím zamyslel, tak vlastně ne.
Je to klasická série qestů s háčkem na další, kdy je nejpřirozenější vývoj, když postavy úspěšně splní qest a chytí se háčku.
Ale zároveň se ty další qesty dají nahodit i jinak, je tam dost inspirace/podkladů pro to, aby bylo co dělat, hra se nezasekla, a hráči měli dost velký impakt na dění. Takže nevadí, když hráči qest odmítnou/nesplní/minou háček.
Což se týká i té čtvrté kapitoly. Pokud ji chceš odehrát mermomoci celou, tak jo, musíš railroadovat. Ale když necháš hráče qest nesplnit, nebo splnit dříve, pořád půjde pokračovat.
Akorát to vyžaduje dost kreativního vypravěče, začátečníkovi bych to upřímně příliš nedoporučil.
Autorská citace #72
12.9.2019 09:36 - ShadoWWW
Jako jo, oproti třeba Ztracenému dolu, Hromu Bouřného krále nebo teď Drakovi z Ledového štítu je to znatelně víc railroadové a pokud milujete sandbox, pak bych vám mnohem víc doporučoval jedno z těch dobrodružství, nebo třeba i Tomb of Annihilation - než toto. Toto dobrodružství je ikonické jinými věcmi.
  • Že si PJ či skupina mohou vybrat z různých hlavních padouchů a každý z nich tomu dobrodružství dává jinou atmosféru.
  • Že jsou tam poprvé pěkně rozpracované frakce a dá se s nimi hodně vyhrát.
  • Každá čtvrť Hlubiny má jinou atmosféru a to město je fakt OBROVSKÉ, takže je pořád co zkoumat. (Ta mapa je největší mapou fantasy města, co jsem kdy viděl.
  • Postavy se setkají s ikonickými postavami Zapomenutých říší, o kterých budou slýchávat i v jiných ofiko kampaních.
  • Městská hlídka nejsou žádní žabaři a i díky místnímu zákoníku mají RESPEKT.
  • V hospodě v Zejícím portále jde potkat Matthew Mercera :)
Já jsem společně s hráči, co tenkrát perfektně role-playovali (nejlíp, co jsem kdy viděl) a nahazovali mi různé vlastní háčky, hodně improvizoval na těch frakcích a nelituji toho. Měli jsme ve skupině nováčka, co vůbec neznal DnD lore. Byl z rodiny, která měla v Hlubině stánky a byla členem nějaké obchodní gildy, co si říkala Xanatharova gilda, a zajišťovala stánkařům i jiným obchodníkům v hlubině ochranu přes mafiánskými Zentarimy. Ta postava byla taky členem té gildy, aby měla taky ochranu před Zentarimy. Tak se to aspoň zpočátku zdálo, než to postupně přestávalo být takto sluníčkové... :) Hráli jsme Jarní šílenství a o zvraty a zákulisní intriky tam nebylo nouze. Devátá kapitola mi přišla hodně bojová a ve stylu DnD 4E, což obecně moc nemusím, ale hráči a nakonec i já jsme si ji užili, protože do té doby se moc nebojovalo (to dobrodružství je postavené hlavně na sociálních interakcích). Od hráčů nejlepší RP, co jsem kdy zažil! Pokud jste z Brna a chcete si s tou skupinou zahrát, tak teď hrají v TeaVoli.
Autorská citace #73
12.9.2019 09:37 - ShadoWWW
Jinak největší sandboxové dobrodrustvi je určitě Hrom bouřného krále, kde je to ale tak šíleně rozlehlé, že i já se v tom občas trochu ztrácel.
Autorská citace #74
14.1.2020 17:49 - Chyba
Při úpravách na Nádherné zimě a srovnávání s tímto překladem jsme narazili na menší nesrovnalost týkající se jména (v originále) Ammalia Cassalanter. V Překladovém klíči je fonetický přepis Kasalanter, v dobrodružství v tabulce výslovnosti přechýlená podoba Cassalanterová a dál už jen původní, neskloňované Cassalanter.
Nechci do nikoho rýpat, jen vědět kterou podobu dát v Nádherné zimě.
Autorská citace #75
14.1.2020 18:00 - exi
Finální podoba byla Ammalie Cassalanter, zbytek je špatně a musí se opravit.
EDIT: V klíči teda Kasalanter nikde nevidím, v tabulce výslovnosti je to logicky napsaný foneticky, ale -ová opravím.
Autorská citace #76
14.1.2020 18:11 - Pan Bača
Cassalanter
Autorská citace #77
14.1.2020 19:05 - pedro3
Ahoj, není někde česká verze mapy Hlubiny, ve které by nebyly vyznačená místa týkající se dobrodružství, ale pouze ulice, základní orientační body ..... Děkuji.
Autorská citace #78
14.1.2020 19:20 - exi
Bohužel ne, bylo tím tolik práce, že na tohle už nezbyla stamina.
Autorská citace #79
14.1.2020 19:28 - pedro3
exi píše:
Bohužel ne, bylo tím tolik práce, že na tohle už nezbyla stamina.

I tak moc děkuji za skvělou práci, mapu jdu vyjet na plotru a od příštího týdne začínáme hrát.
Autorská citace #80
14.1.2020 21:20 - ShadoWWW
Mám ji přímo od Mikea Schleye. Dám odkaz tak za hoďku.
Autorská citace #81
14.1.2020 21:32 - sirien
ShadoWWW: českou verzi?
Autorská citace #82
14.1.2020 22:18 - ShadoWWW
Ach, to ne. Mám od něj ale tento - https://uloz.to/file/1sCQ8STkzHj5/waterdeep-jpg (rozlišení 5222 x 7016 pixelů).
Autorská citace #83
29.11.2020 00:28 - TheLacrot
Čau, se skupinou to teď hrajeme. Pocity z toho mám smíšené, ale v zásadě převažují klady, protože tohle město má svojí rozlehlostí a rozdílnými lokacemi už tak dost co nabídnout. Překladatelům mockrát děkuji za jejich skvělou práci, kterou si s tím dali. Naše GMko si tohle dílko velmi pochvaluje. Pousmáli jsme se nad ulicí "Wall Street", která není (určitě záměrně) přeložena.
Upozorním však na drobnost ohledně překlepu na mapě, kdy místo Úřadů (u velkého Trhu) je napsáno Chrám krásy, čímž tam jsou dva tyto chrámy hned vedle sebe.
Autorská citace #84
23.5.2021 19:36 - strucky
Pomůže mi prosím někdo pochopit, jak stáhnout poslední 1.10 verzi? Mám 1.01 a rád si udržuji věci up-to-date, ale z toho linku to na mě furt plive akorát nějaký osekaný pdfko, které mi jen radí, jak se tady mám přihlásit a pak si to budu moct stáhnout... :-D
Autorská citace #85
23.5.2021 20:03 - Xeth
Mně odkaz funguje dobře, stahuje se mi v1.10.
Autorská citace #86
23.5.2021 21:03 - strucky
Mě ten link na stažení vezme jenom na GDrive, kde to na mě plivne toto divný pdf. :-D


Ok teď jsem zjistil, že mi to dělá všude. Jako bych neměl přístup do "privátní" sekce na stažení překladů... Zkusil jsem nahodit jiný prohlížeč a už je to v pohodě, ale i tak... sakra.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15045118331909 secREMOTE_IP: 52.91.84.219