Pravidla

Autorská citace #21
18.8.2019 12:11 - efram
sirien

Ani náznakem bych nešel cestou vyřazení z překladu. To bych si připadal, kdybych na to takto tlačil, hůř než ti co to tam dali.
Autorská citace #22
18.8.2019 12:24 - Xeth
Mně to tedy zase tak strašné nepřijde. Autoři jdou holt s dobou a vyvíjejí i prostředí. Hlubina je pro ně jednoduše něco jako Amsterodam. Za mne je to prostě poznámka pro ty hráče, kteří by to případně chtěli ve hře nějak zahrnout (ať už pozitivně či negativně) a to je celé. Nedramatizoval bych to.
Autorská citace #23
18.8.2019 12:26 - LokiB
Staré umělé pořádky se v Evropě drží zuby nehty ... ale ono se to časem podá :)
Autorská citace #24
18.8.2019 12:50 - Log 1=0
Xeth píše:
Autoři jdou holt s dobou a vyvíjejí i prostředí.

Myslím, že nejde ani tak o skutečnost, že ve FR existují trans-humanoidé nebo že Hlubina je qeer-friendly město (oboje dává smysl). Spíš o ty Volovy nadšené kecy. Kdyby bylo místo posledních dvou vět něco jako "Nikdy neopadne můj úžas nad rozmanitostí obyvatel tohoto města." tak proti tomu nemám ani fň.
Autorská citace #25
18.8.2019 12:51 - ShadoWWW
Efram píše:
Doporučuji, aby tvůrce dobrodružství vydal dodatek, modul, kde bude uvedeno bezpočet tabulek a ceníků různých bytových doplňků.

Ten dodatek vyšel na DMsGuild. Používala ho vedlejší skupina. Napsal jsem PM Wolfovi, aby to sem dal.
Autorská citace #26
18.8.2019 12:55 - sirien
efram: já určitě nechtěl ani naznačit, že bys vyřazení navrhoval. Adresoval sem to jako obecnej problém. Sám sem na něco podobnýho narazil při překladu Fate System Toolkit, kde je rámeček o "nevhodnosti" slova "rasa" (v kontextu elfů, trpaslíků atd. - tenhle rámeček)

Když sem se k tomu dostal tak mi to přišlo jako totální WTF. Zaprvé teze autorů, že je to slovo nepřesné, je víc než jen diskutabilní. Pokud máme půl-elfy a půl-orky (navíc dále plodné) atd, pak je křížení možné a tudíž je slovo "rasa" technicky správně (ok, pak by byla diskuse o dragonborns a o tom jak např DnD biologie s bohy a magií odpovídá té naší, ale prostě obecně vzato). Zadruhé ten rámeček je od pohledu fragment současné americké kultury co u nás nedává obsahově smysl. Chvíli sem přemýšlel co s tím a nakonec sem to nechal jak to je bez dalšího komentáře, ale to je tím že je ten rámeček spíš WTF? než co jinýho. Narazit tam na podobnej shit co je tohle, tak bych si asi dodatečný překladatelský komentář neodpustil.

S názorem že by se podobné věci měly vyřazovat sem se už setkal a i když nějaké argumenty mají určitou váhu (např to že překlad by měl obsahovat i kulturní překlopení a tady tohle u nás prostě nemá odpovídající kulturní rámec a je to komentář k Americké společnosti), tak s tím osobně nesouhlasím (mimo jiné protože i když je ten kontext u nás řádově jinde, tak tu hranici mezi US a kontinentální Evropou už nelze kreslit tak jasně jako kdysi; plus sem ideově stoupenec školy prosazující co největší věrnost překladu k originálu).
Autorská citace #27
18.8.2019 13:03 - efram
sirien

jistě, jen jsem chtěl upřesnit, že mne to vyřazení prostě ani nenapadlo.

Add. to co píše LoikB. Doufám, že jsem pochopil správně tvou poznámku. Za mě to není o tradičních pořádcích, ale o tom, že mládež má být vedené k toleranci, k obecné toleranci a vstřícnosti. Ten rámeček cílí jen určitý segment, je podbízivý a v zásadě takovéto kroky hodnotím jako poměrně násilné. Prostě to se musí, že...jinak.....nezískáme ty správné body.

Četl jsem ten modul několikrát a zbytek je naprosto ok. Ten rámeček prostě vyčnívá, nesmyslně.
Autorská citace #28
18.8.2019 13:31 - Log 1=0
sirien píše:
Zaprvé teze autorů, že je to slovo nepřesné, je víc než jen diskutabilní.

Ono je diskutabilní už samotná definice druhu. Přiznám se, že pocitově mi druh sedí na elfy a trpaslíky víc než rasa, ale chápu, že je zaužívaná. Objektivně to asi nepůjde rozhodnout, protože ten rozdíl se bude týkat detailů, které jsou často neznámé (neboť tvůrce nezajímaly), nebo hodně settingově specifické.
Autorská citace #29
18.8.2019 13:55 - efram
neměla by ta diskuse kolem ras být v duchu "cim se ono individum stalo" nez "cim ono idnividuum je"

Pokud takhle budeme pokračovat, jako civilizace, tak za chvilku budeme na úrovni, a teď záměrně přeháním, jestli ten či onen ma na xichte tři nebo dvě pihy (už to bude jina rasae, že)
Autorská citace #30
18.8.2019 14:15 - Log 1=0
efram píše:
Pokud takhle budeme pokračovat, jako civilizace, tak za chvilku budeme na úrovni, a teď záměrně přeháním, jestli ten či onen ma na xichte tři nebo dvě pihy (už to bude jina rasae, že)

Jako civilizace jsme snad už dávno došli k tomu, že je větší genetická variabilita v populacích než mezi nimi, a to, kolik ras máš, závisí spíše na tom, kolik a jakých parametrů nabereš do shlukové analýzy.
Autorská citace #31
18.8.2019 14:20 - Xeth
Log 1=0 píše:
Spíš o ty Volovy nadšené kecy.
Proč jsou pro tebe takovým problémem? Nějaký Volo je z toho nadšený, no a co? Tak je nějaký známý cestovatel unešený z toho, že jsou na nějakém místě lidé "podivíni." Je to psané stranou a poměrně nevýrazně, ne jako součást hlavního textu a je to jasně psané, jako jeho osobní cítění v té věci. Vážně netuším, kde v tom vidíš problém.
Autorská citace #32
18.8.2019 14:36 - Log 1=0
Protože jsou tak přepálené, že z nich opravdu cítím agitační snahu. Což je dost blbé, zvláště když text opravdu propaguje danou myšlenku. Působí to dost nepřirozeně a nevěrohodně.
Autorská citace #33
18.8.2019 14:54 - Xeth
Log 1=0 píše:
Protože jsou tak přepálené, že z nich opravdu cítím agitační snahu.
Hmm, OK. Díky za vysvětlení.
Mně to přijde celkem v pohodě, když vezmu v potaz, že je to něco poměrně dost šokujícího. Přece jenom pro to prostředí, kde nejsou žádná LGBT hnutí a podobně, poměrně dost radikální postoj. Proto mi ta reakce přijde celkem OK.
Autorská citace #34
18.8.2019 16:59 - LokiB
efram píše:
Za mě to není o tradičních pořádcích, ale o tom, že mládež má být vedené k toleranci, k obecné toleranci a vstřícnosti. Ten rámeček cílí jen určitý segment, je podbízivý a v zásadě takovéto kroky hodnotím jako poměrně násilné. Prostě to se musí, že...jinak.....nezískáme ty správné body.


popravdě jsem tvoji poznámku nepochopil :)
mládež má být vedena ... hmm, tak ono by se dalo zaseknout už na tomhle. kým by měla být vedena? proč by měla být vedena? ... ?

co myslíš tím, že rámeček cílí na jeden segment? segment čeho?
jakože v jednom rámečku se agituje jen za vstřícnost k lidem bez vyhraněného pohlaví? ono taky kolik bys toho do jednoho rámečku chtěl dát.
Autorská citace #35
18.8.2019 17:27 - malkav
LokiB: Zkusil bych se na to dívat v kontextu dnešní doby a toho, jaký je tlak na zrovnoprávnění toho či onoho. Za mě by asi stačilo vyjádřit obdiv nad různorodostí a svobodomyslností obecně. Dnes totiž aby se člověk bál otevřít sirky, aby na něj nevyskočila agitka za práva sexuálních "menšin" ...
Autorská citace #36
18.8.2019 17:48 - sirien
Xeth: problém je, že tu je příliš očividné, že tu nemluví Volo k fiktivnímu čtenáři ve Forgottenech, ale za Vola maskovaný reálný autor k Tobě jako reálné osobě. Což je nejen křečovitá agitka, ale ještě podsouvaná - dvě věci, který dost lidí nesnáší a reaguje na ně alergicky. O tom, že to rve reálné shity do oddechové fantasy co je pro mnohé... úniková? ('escapist') a může to tim ničit i dojem z FR i Vola ani nemluvě.

Předkládat lidem agitku je ošemetný a když to uděláš blbě, tak si tim vždycky naopak někoho odcizíš. (V tomhle třeba zajímavá case study mezi různými aktuálně zpolitizovanými seriály a původním Star trekem nebo současným Orville.)

EDIT:
Plus ono obecně mě to třeba leze krkem z principu, protože to politizuje věc, která by podle mě měla být apolitická, což ve výsledku dál polarizuje společnost místo toho, aby jí to nějak spojovalo. Rvát politiku a agitku na místa co nejsou z principu politická nebo určená veřejné společenské diskusi je prostě shit, bez ohledu na to jestli s obsahem osobně souhlasim, nebo ne.
/EDIT


Log: Pokud se elfové můžou křížit s lidma a mít půlelfy a půlelfové si spolu můžou dělat další půlelfátka, tak se rozhodně nebavíme o odlišném biologickém druhu.
Autorská citace #37
18.8.2019 17:53 - efram
LokiB píše:
roč by měla být vedena? ... ?


tohle nemyslíš vážně ne....?příklady táhnou, neznáš tohle heslo? To tzv. vedení by mělo být přirozené, v souladu s hodnotami společnosti atd atd. Budeme zase slovíčkařit a bazírovat na sebemenším výkladu? myslím, že je zřejmé jak jsem to myslel.
Autorská citace #38
18.8.2019 18:00 - LokiB
malkav: to je podle mě taková vlna ono to za deset, dvacet let či padesát zas přejde a bude se agitovat za něco jiného.

zrovna agitka za práva sexuálních menšin či odlišností mi nevadí. jsem libertarián a podle mě si každý v rámci své sexuality může dělat zcela co chce (pakliže ... bla bla ohledně dobrovolnosti a trestněprávnosti atd) a obecně není důvod aby cokoli v tomto směru někomu připadalo "divné" nebo "nepatřičné". Takže až budeme v situaci, kdy jakákoli sexualita nebude předmětem ať již urážek, ale ani pozdviženého obočí, pak i ta agitka vymizí. aspoň doufám :)
Odlišnost je stále v mnoha ohledech stigmatizována, což vyvolává podobné agitky, které zas vyvolávají protitlak, atd.

bohužel, agitka je někdy hloupá. zrovna v tomhle případě to je už trochu moc násilné, aspoň tedy na můj vkus. Ale nepohoršuje mě to, ani neuráží. Chápu ale, že (v tomto ohledu) konzervativnější lidé s tím asi mají problém.
Na druhou stranu, když se podaří na lidi hodně silně vysypat co možná nejsilnější a třeba i absurdní agitku, tak i ti nejkonzervativnější možná nakonec otupí ;)

efram píše:
To tzv. vedení by mělo být přirozené, v souladu s hodnotami společnosti


Mně tohle přijde jako žvásty (to si neber osobně). "přirozené vedení", "v souladu s hodnotami společnosti" ... to jsou takové floskule.

EDIT:
sirien píše:
Pokud se elfové můžou křížit s lidma a mít půlelfy a půlelfové si spolu můžou dělat další půlelfátka, tak se rozhodně nebavíme o odlišném biologickém druhu.


To je důsledek toho, že se v těhle hrách buď dost zásadně opomíjí naše lidské poznatky o genetice, nebo se mlčky předpokládá, že v daných světech fungují jinak.
DND je plné toho, že se "nějak" kříží různé živočišné druhy a neřeší se, že by nemohly mít kříženci další potomky.
Možná je to na začátku magicky, ale není to asi jediná možnost. Imho se bere, že to prostě funguje jinak, než zde na planetě Zemi, dle našich současných znalostí.
Autorská citace #39
18.8.2019 18:11 - malkav
LokiB: Já jsem taky v tomhle dost liberální, ale snažím se stát nohama na zemi a vnímat i nastavení společnosti kolem sebe.
A rozhodně nesouhlasím s tím hodně silným vysypáním co možná nejsilnější a třeba i absurdní agitky. Podle mě je to naopak cesta k zbytečnému vyhrocení situace. Už vůbec nevnímám jako dobrou manipulaci - tedy kladný a přátelský charakter podsouvající to správné myšlení tak křečovitou formou ... říká ti něco podprahové vnímání?

A ano, mé vnímání je určitě ovlivněno všudypřítomnou agitací, jak jsem už psal. Možná to bude právě efekt toho silně křičeného až absurdního agitování ;)
Autorská citace #40
18.8.2019 18:12 - Log 1=0
sirien píše:
V tomhle třeba zajímavá case study mezi různými aktuálně zpolitizovanými seriály a původním Star trekem nebo současným Orville.

O tomhle nejsem moc informován, jak to myslíš?
sirien píše:
Rvát politiku a agitku na místa co nejsou z principu politická

Tady bych byl možná trochu opatrnější. Ona křečovitá apolitičnost umí být stejně otravná jako křečovitá agitka.
sirien píše:
Pokud se elfové můžou křížit s lidma a mít půlelfy a půlelfové si spolu můžou dělat další půlelfátka, tak se rozhodně nebavíme o odlišném biologickém druhu.

To bych rozhodně neviděl tak jednoznačně.
https://web.natur.cuni.cz/~radkas/studenti-prace/Stikova_BC.pdf


Btw. když už tu řešíme tuhle půlelfí problematiku, existuje nějaký alespoň trochu používaný výraz pro křížence trpaslíka a elfa? Potřebuju to do povídky, a vzhledem k dalšímu kontextu bych raději něco "známého" než něco, co si sám vymyslím.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085770130157471 secREMOTE_IP: 3.236.145.110