Pravidla

Autorská citace #41
18.8.2019 18:14 - malkav
Log 1=0: No je pravda, že se většinou řeší metarasy ve vztahu k člověku ... <jokeon> napadá mě "elfaslík" nebo "trpelf" <jokeoff>
Autorská citace #42
18.8.2019 18:26 - York
Log 1=0 píše:
tw. když už tu řešíme tuhle půlelfí problematiku, existuje nějaký alespoň trochu používaný výraz pro křížence trpaslíka a elfa? Potřebuju to do povídky, a vzhledem k dalšímu kontextu bych raději něco "známého" než něco, co si sám vymyslím.


Jestli si nechceš trpelfa vymyslet sám, tak já ti ho klidně vymyslím ;-)
Autorská citace #44
18.8.2019 18:31 - Aegnor
LokiB píše:
zrovna agitka za práva sexuálních menšin či odlišností mi nevadí.

Mně taky ne. Ale zrovna u toho citovaného odstavce trochu vnímám agitku za to, že sexuální odlišnosti a menšiny jsou lepší, než ten, řekněme, "všeobecně vnímaný standart." A to už mi docela vadí. Ale zas jsem nejspíš moc přecitlivělej, tak to tam není a ani být nemělo. :-)
Autorská citace #45
18.8.2019 18:34 - LokiB
Aegnor: hmm, tak já to tam nevidím. vidím tam ocenění "odvahy" těch, kteří s tím vylezli ven ... že by to byla adorace toho, že jsou lepší než ostatní, ne, to tam imo není
Autorská citace #46
18.8.2019 19:45 - Tarfill
Log 1=0 píše:
existuje nějaký alespoň trochu používaný výraz pro křížence trpaslíka a elfa?

Nevim jak v DnD, ale dal bych levou botu do ohně, že jsem někde na serveru dracidoupe.cz viděl tohoto křížence pojmenovaného jako "Trelf."
Jinak doufám, že další ptákoviny a křížení s elfama se konat nebude... aby z toho nebyly slátaniny... ;-)
Autorská citace #47
18.8.2019 20:38 - malkav
Tarfill: souhlas ... o krollech a hobitech raději ani neuvažovat!
Autorská citace #48
18.8.2019 21:08 - sirien
Loki: nebo proti sobě tou přílišnou násilností obrátíš spoustu lidí, co by jinak stáli na Tvé straně. Zejména, když jim začne připadat, že si ve jménu jednoho ideálu začal šlapat po všech ostatních.


Pokud v DnD funguje odlišná biologie, pak tam i termíny mohou nést jiný význam a v ten moment jsme zpátky u toho, že tvrzení o tom, že je ten termín nepřesný, nedává smysl. Fate ale není DnD limitovaný a třeba v prostředí typu Shadowrun (nebo z fatansy např. Shannara (s výjimkou elfů)) je slovo "rasa" velmi trefné.


Log: odpověděl sem Ti tady
Autorská citace #49
18.8.2019 21:34 - LokiB
sirien píše:
nebo proti sobě tou přílišnou násilností obrátíš spoustu lidí, co by jinak stáli na Tvé straně. Zejména, když jim začne připadat, že si ve jménu jednoho ideálu začal šlapat po všech ostatních.

nejsem si jistý, na co je to reakce.
hele, ale já nezastávám nějak silně potřebu agitky ... nechává mě celkem v klidu, v naprosté většině případů ji dokážu ignorovat, aniž by mi naskakovala žilka. což není v rozporu s tím, že je mnohdy hloupá, agresivní, kontraproduktivní atd., což je taky fakt.

a vadí mi když se zblázní pár lidí a začnou brojit proti někomu, kdo tu agitku nepoužije, nebo použije něco "nekorektního". z excitovaných, zapálených a agresivních lidí mám osypky bez ohledu na to, na které straně kteréhokoli konfliktu stojí.

jedna věc je použít agitku v rámečku a jiná věc je brojit proti pravidlům, která použijí slovo rasa v jiném významu, než se komukoli líbí.

tedy rozhodně nejsem proti používání pojmy "rasa" v RPG. naopak. jsem na něj zvyklý a sám ho používám.
beru to tak, že nadřazený pojem je "humanoidé" (tedy druh - humanoid) a rasa jsou lidé, elfové, goblini, atd. tak mi to pro RPG vyhovuje a nemám potřebu to měnit.
Autorská citace #50
18.8.2019 22:09 - Xeth
sirien píše:
...agitka...

Jasně, chápu. Mně to prostě jen nepřijde jako agitka. Ale chápu, že jsou na to někteří lidé citlivější (nebo já tolerantnější, chcěš-li). Proto mi to připadá jako taková bouře ve sklenici vody.
A možná jsem prostě jen otupělý z toho, jak neustále kde kdo vyskakuje kvůli jakékoliv pitomině jak čert z krabičky a hlasitě křičí na poplach. :)

AD půl-trpaslík/půl-elf: On ten termín asi bude i dost záležet na tom, jak je takový míšenec vnímán a v jakém prostředí.
Autorská citace #51
18.8.2019 23:00 - Lethrendis
Ohledně ras... mně se líbí pojetí Shadowrunu. Tam je to výslovně napsané tak, že všechny "metarasy" jsou pouze druhem rodu Homo. Takže třeba Homo sapiens robustus a je možné se množit napříč co hrdlo ráčí :) Jo a jsou i poddruhy, třeba Homo sapiens pulmilionis koroboru.

Přičemž ale existují i nelidští sapienti, jako třeba kentauři nebo nágy, tam si ale nevzpomínám, že by někdo zapsal klasifikaci :)
Autorská citace #52
19.8.2019 00:06 - Log 1=0
Lethrendis píše:
jsou pouze druhem rodu Homo. Takže třeba Homo sapiens robustus a je možné se množit napříč co hrdlo ráčí :)

Pak by měly být plemeny druhu homo sapiens (čemuž odpovídá i to latinské názvosloví). Různé druhy rodu homo by se množit moc neměly (dle Sirienovy definice vůbec, alespoň ne plodně).
Jako já chápu co chceš říct, ale nějak mě to bacilo mezi oči.
Autorská citace #53
19.8.2019 00:15 - sirien
V SR je to křížení složitější (resp. jednodušší), protože magie - křížení je možné, ale potomek křížení není míšenec, ale patří prostě k jedné nebo druhé rase. Šance na tu nebo onu stranu je u přitom u různých rasových kombinací různá (tuším že to je stupnice elf-trpaslík-člověk-troll-ork s tím že později uvedené mají větší šanci než dříve uvedené a čím větší je skok, tím víc se to posouvá ve prospěch těch nižších. Pozdějších. Pardon. Rozhodně nestranim nobil- elfům, teda, chci říct, samozřejmě. Pampeliškožroutům! Teda. Chápeš.)

Ale to bych kdyžtak pitval v nějakém Shadowrunovém tématu, je to takové... komplikované téma. Výbušné. Občas doslova. Pánové v bílých kuklách co tvrdí, že otázka černých a bílých už není na pořadu dne, bratře, s tím mohou a nemusí mít něco společného.
Autorská citace #54
19.8.2019 00:24 - LokiB
Log 1=0 píše:
Různé druhy rodu homo by se množit moc neměly (dle Sirienovy definice vůbec, alespoň ne plodně).


a přitom sapiens se s neandrtálcem zdá se celkem množil
Autorská citace #55
19.8.2019 00:27 - Log 1=0
Homo sapiens neandrtalensis je poddruh homo sapiens, ne jiný druh rodu homo.
Autorská citace #56
19.8.2019 00:29 - Lethrendis
Ad Log: Pokud vím, Homo je rod a podle základní taxonomie je pod rodem druh, ne? Nějak si to přesně nepamatuju. Rod, druh, poddruh?

Ale to je fuk. Prostě MY nejsme jako ONI :)
Autorská citace #57
19.8.2019 00:44 - LokiB
Log: jakože vědecká debata o tom, zda je neandrtálec samostatný druh rodu homo nebo poddruh homo sapiens, už byla ukončena? já už jsem ze školy dlouho, tak se přiznám, že aktuální vývoj nesleduju. a taxonomie nebyla nikdy mou silnou stránkou.

dobře dobře, je to už hodně OFF Topic, omlouvám se
Autorská citace #58
19.8.2019 07:46 - Wolf
efram píše:
Doporučuji, aby tvůrce dobrodružství vydal dodatek, modul, kde bude uvedeno bezpočet tabulek a ceníků různých bytových doplňků. Na tuhle část hry jsem nebyl připraven!

ShadoWWW píše:
Ten dodatek vyšel na DMsGuild. Používala ho vedlejší skupina. Napsal jsem PM Wolfovi, aby to sem dal.

Používali jsme tyto 2 moduly různě mixnuté mezi sebou:
Options for Trollskull Manor
Durnan's Guide to Tavernkeeping
Autorská citace #59
19.8.2019 08:01 - Log 1=0
LokiB:
Tak jsem se díval na wiki, a tam je to variantně. Ale až doteď jsem nikde neviděl, že by byl neandrtálec považován za samostatný druh. Takže konsensus asi nebude 100% ale je celkem jasné, která varianta má navrch.
Autorská citace #60
19.8.2019 09:16 - efram
Wolf

díky za materiál, ja to myslel spíš jako takovej vtípek. bylo perfektní pozorovat ten rozdílný přístup holek :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.064045906066895 secREMOTE_IP: 35.173.178.60