Pravidla

ShadoWWW
22.8.2019 14:30
20.4.2020 15:02 - Log 1=0
Sirien:
Dole jsem myslel v rámci oné množiny formálních vymahatelů, pokud jsou součástí škály vyvrhelové, tak je opravdu někde uprostřed.

S tím, že udělat vědecký výzkum by bylo nejlépe, naprosto souhlasím, ale protože to není moc realizovatelné na mé a myslím že i tvé pozici, nevnímám to jako dobrý argument do diskuse.
20.4.2020 15:05 - sirien
Loki: ve skutečnosti tvrdim, že většina čtenářů nezná původní význam slova dráb přesně. A nijak nezapírám, že je toto nějaký můj osobní dojem. Zatím sem neviděl nic, co by mi to nějak vyvrátilo. (Ani Ty ses nezmoh na víc než silácké výkřiky jak to vidim špatně, ale argumentů máš fakt pomálu - kromě té stovky svých známých, co to určitě znají přesně. Ehm.)
20.4.2020 15:07 - sirien
Log: podobný výzkum je (s rozumnou validitou) realizovatelný snadno, zvlášť v dnešní době. Otázka je, jestli Ti to stojí za tu práci (sestavit tu anketu a pak jí naházet na různá random místa okolo...)

Jinak pohoda, můžeš klidně udělat výzkum ohledně toho kde je dráb na škále mezi 0=týpek kterýho si někdo bere k ruce jen jako hrubou sílu navíc a 10=místní zákonodárce/velitel vymahačů. Za mě bude intuitivně pořád někde uprostřed. A je to tak nezvnitřněný, že s klidem přežiju zařazení napříč škálou.
20.4.2020 15:10 - Jerson
sirien píše:
Spor je nicméně o to, že já tvrdim, že si čtenář "gumu s bičem" nepředstaví.

Myslel jsem, že citace odpovědí různých lidí tě přesvědčí, že ano - že nejvíc lidí si představí tupouna, který buď lidi nahání k práci, nebo je šikanuje kvůli daním. Ale zjevně to jako ukázka nestačilo, abys i nadále netvrdil, že ten termín většina lidí nezná.

Btewsirien píše:
většina lidí význam toho slova nezná a proto tento význam už v živém jazyce neexistuje a lze ho zaměnit rozhodně vážně myslim a stojim si za nim


Google o slovu Dráb píše:
Přibližný počet výsledků: 25 600 000

25 miliónů(!) výskytů.
Fakt si myslíš, že je to nepoužívané slovo, jehož význam málokdo zná?

sirien píše:
Ale můžeš si na to udělat průzkum - dej škálu 0 (vyobcovanej loser bez práva na cokoliv) a 10 (místní vladař - kníže / hrabě...) a nech lidi ať zařaděj drába. A šerifa. A rychtáře. Samozřejmě, aby to mělo smysl, tak je potřeba distribuovat do širší skupiny než "moji kamarádi" a mít n>100.

Challenge Accepted
20.4.2020 15:15 - Lethrendis
Sirien: Domnívám se, že docela podceňuješ většinu čtenářů. Můžu hovořit jen sám za sebe, ale pro mě je dráb synonymní s biřicem, pochopem, zkrátka ozbrojeným poskokem. A stejně tak se nedoložitelně domnívám, že podobně to bude mít většina lidí a i malý vzorek v téhle debatě to potvrzuje.

Ty rád šermuješ konfirmačním zkreslením, ale u sebe ho nevidíš. Protože jsi sám měl význam "drába" zafixovaný posunutě, předpokládáš, že to tak mají všichni.

Jinak souhlasím s Markusem z postu 163, tam to napsal dobře.
20.4.2020 15:18 - sirien
Jerson píše:
Myslel jsem, že citace odpovědí různých lidí tě přesvědčí, že ano

V tom případě si zjevně neměl pravdu když jsi tvrdil, že sis už všiml, že podobným argumentům nedávám moc váhu.

Zároveň v těch citacích zjevně spatřuju něco jiného, než Ty.

Jerson píše:
25 miliónů(!) výskytů.

Píše:
About 310,000 results (0.34 seconds)

Se mi tak zdá, že Tvůj google si vymejšlí 100x víc aby se Ti zalíbil. Možná bys měl zkusit Bing. Kterej...
Píše:
86.100 Results

toho radši najde rovnou třikrát míň.

Jerson píše:
Challenge Accepted

...když se nudíš.

Rozhodně to nepovažuju za směrodatný pokud to nedoprovodíš přehledem miinimálně první úrovně šíření (s dostatečnou rozmanitostí - hodit to sem, na RPG F a k sobě na FB fakt nestačí).
20.4.2020 15:21 - sirien
Jerson: ADD: plus samozřejmě abys to měl korektně úplně, tak pro tuhle diskusi není směrodatné jen to, kam to dotyční intuitivně zařadí, ale také to, v jakém rozsahu významů je to pro ně přijatelné.

Tj. spíš než "podle mě je dráb někde na 3" něco jako "za mě je ok za drába označit někoho mezi 2 a 5".
20.4.2020 15:27 - Šaman
Můj google dává dokonce 33M výsledků. A mezi prvními je kromě definive z Wiki a Ottova slovníku taky slovník křížovkářský. Významy: biřic, dozorce, pochop, poháněč, sluha, služebník, strážník, šerha (tohle slovo vidím poprvé, ale také je to nějaký biřic).
Křížovky interpretují slova relativně volně, ale ten výčet se skoro přesně shoduje s tím Jersonovým.
20.4.2020 15:30 - Jerson
Pro jednoduchost jsem zpracoval otázku ve formě dotazníku. Prosím vyplňte ho a šiřte dál.

Siriene, můžeš být v klidu, dal jsem to do skupin, ve kterých je přes 2000 lidí, takže naprosto nehrozí, že by šlo o okruh mých známých. Ostatně - můžeš ten odkaz sdílet i do svých kruhů :-)
20.4.2020 15:49 - LokiB
sirien píše:
kromě té stovky svých známých, co to určitě znají přesně


Né stovky, stovEK. A ano, je tomu tak. Všichni ho znají. Ale připouštím, že je to mojí sociální bublinou (což jsem psal od začátku).

K tomu bych ale dodal, že se snažíš na mě přenést vyvrácení tvého argumentu, místo toho, abys ho sám nějak podložil. A když ti Jerson to vyvrácení dodal, tak jsi k tomu taky nic moc neměl, jen ve stylu "to nehraje roli". Tak asi nečekáš, že s takovýmto tvým přístupem, budu cokoli jakkoli v této debatě podkládat výzkumy, na to ti neskočím :)

Tak se pochlap a předveď, čím svoji tezi "většina lidí původní význam slova dráb nezná přesně" doložíš. Zatím jsi chtěl doklady po druhých, ale sám žádné nedoložil :)
20.4.2020 16:13 - sirien
Jerson: to je přesně ta otázka, která neni moc reprezentativní k problému (protože viz výše ADD - otázka není nutně kam to intuitivně položim, ale v jakém rozsahu mi to nečiní intuitivně problém přijmout), takže to co z toho vypadne sice může být zajímavé (podle toho kolik lidí to vyplní), ale neni to moc validní.

LokiB píše:
když ti Jerson to vyvrácení dodal

Jerson doteď nedodal nic co by se mi zdálo být v rozporu s mnou tvrzeným. Tzn. i kdybych Jersonovo (přiznám se už trochu otravné) "zeptám se pár kamarádů okolo a budu s tím hrozně šermovat" bral vážně, tak v tom vidim spíš potvrzení toho, co řikám.


Jinak znovu zopakuju - já nikdy netvrdil, že bych měl něco víc než svůj vlastní dojem. Zároveň sem neviděl nic, co by mě přesvědčilo o opaku, takže si za tím dojmem budu v klidu dál stát, dokud něco takového nepřijde.

Že Tě můj osobní dojem irituje tím, že rozporuje ten Tvůj (ne/podložený úplně stejně) není můj problém.
20.4.2020 19:20 - ShadoWWW
Nechcete se přesunout do vlákna Překlad DnD 5e? Přece jen posledních pár desítek postů je tu dost off-topic.
22.4.2020 14:53 - mrkew
Máte nějaké dotazy ohledně tohoto dobrodružství?

Chtěli bychom udělat pak asi dvě recenze / návody. Uvidíme co z toho vypadne. Hráčskou obecnou za nás hráče co se nám líbilo nelíbilo atd co můžete očekávat od dobrodružství s co nejméně spoilery. A pak verze se spoilery pro DM, nějaké širší povídání atd.

Je něco co vás zajímá?
22.4.2020 16:20 - LokiB
sirien píše:
Zároveň sem neviděl nic, co by mě přesvědčilo o opaku, takže si za tím dojmem budu v klidu dál stát, dokud něco takového nepřijde.


Tenhle argument je v diskusích přeci jen trochu ... no, na pokrčení ramen.
Pochopitelně, když je člověk na té straně diskuse, kde si sám stanovuje, jestli se nechá, nebo nenechá přesvědčit, tak je to taková hra na mačkání švestek. Nic pro gentlemany :)

ShadoWWW: spor o překlad konkrétního termínu z daného dobrodružství není přeci offtopic, a už vůbec to nemá nic společného s obecným Překladem DnD 5E, tomu bych vlákno tímhle drobným vyjasňováním tedy fakt plevelit nechtěl :)
23.4.2020 09:21 - Jerson
Jen pro představu:
100 respondentů, 70 odpovědělo, výsledky (počítané z těch, kteří odpověděli) jsou myslím samovysvětlující.
76% si myslí, že Šerif má vyšší postavení než Dráb (24% si myslí, že výrazně vyšší), 16% je bere na stejné úrovni, 4% si myslí, že Dráb má vyšší postavení (i když to může být dané i tím, že jsem úmyslně dal tyhle možnosti jako první na výběr).

Přímo jsem to poslal pěti svým kamarádům, z toho od dvou mám odpověď, že se nevyskytnou ve stejném prostředí (ale jen u jednoho vím jistě, že tuhle možnost zvolil), zbytek jsou mně neznámí respondenti, FB, Discord, atd.

23.4.2020 09:29 - Tarfill
Mrkwo,
za recenzi pro DM budu rád. Sám jsem to dobrodružství plánoval nějak odehrát, ale začínám v tom vidět víc a víc nedostatků a tak si říkám, jestli to má vůbec cenu / na kolik úprav bych se musel připravit, aby to mělo šťávu.

Třeba příklad hned při čtení těch vývěsek - "Máme tu draka, ale támhle někde v mohyle je meč Drakomlat, kterej by na Draka určitě platil. A víte co, jestli ten meč najdete, tak si ho rovnou nechte..."
No co to kurva má být? Jestli se starosta potřebuje draka zbavit, tak přece nebude jen tak veřejně vypisovat polohu nějakýho super meče a nebude veřejně hlásat, že si ho každej může nechat, aniž by ho proti drakovi vytasil... no ne?
Kdybych měl tenhle úkol odehrát já, řekl bych to postavám tajně až po zásluhách, až bych jim začal věřit, apod.
Věřim, že takovýchhle podivností je tam víc a budu určitě rád, když mi napíšete jak jste to pořešili Vy nebo spíš Vaše dungeon máma a jak to na Vás působilo.

Recenze od někoho, kdo Draka z Ledového štítu sám odehrál, tedy určitě uvítám. Protože prosledovat těch dvacet čtyřhodinových online sessions skutečně nedávám... ;-)
23.4.2020 09:40 - exi
mrkew Mně by zajímalo, který z těch questů byly nejzajímavější, který naopak nejmíň, a jak by se případně daly ty zajímavý nějak nenásilně zapojit do Ztracenýho dolu (ať už jako hlavní, nebo vedlejší linka).
23.4.2020 10:27 - mrkew
Tarfill: tohle mě nenapadlo abych řekl pravdu. Bylo to na nástěnce a basta. Jasně mohl tam jít asi kdokoliv že, ale to naši skupinu v ty chvíli nenapadlo. Kampaň se točí hlavně kolem hrdinů a moc okolností neřeší no. Ale děkujeme za tip. Probereme.

exi: určitě.
23.4.2020 11:45 - sirien
Jerson: A jak sem Ti psal ještě než asi tu anketu udělal, takhle ty odpovědi o tom v jakém rozsahu je pro ně to slovo přijatelné neříkají vůbec nic. Škoda ankety.
23.4.2020 12:21 - Jerson
sirien píše:
Obdoba šerifa pro cz prostředí je "dráb".

Pan Bača píše:
Drába bych za obdobu šerifa neoznačil.. je to pohůnek, kterému právě ten šerif dává rozkazy.

sirien píše:
Dráb je v těhle významech jako anglický šerif úplně na pohodu

LokiB píše:
sirien: no, nemáš pravdu ... ten hlavní rozdíl mezi drábem a šerifem či rychtářem je ten, že drába vždycky někdo úkoluje, obecní dráb dostává rozkazy ... právě od šerifa nebo rychtáře, nebo jak tomu budeš říkat.

sirien píše:
No, spíš mám, protože moje pointa byla že přesně tenhle historicky pedantský rozdíl (navíc diskutabilní, úkolovaní byli i ti šerifové) většina lidí nezná a ani je nezajímá.


Ty se ptáš na věci, které zajímají tebe, způsobem, který považuješ za vhodný, a interpretuješ je tak jak chceš. Já to dělám stejně, přičemž jsem vyšel z výše zmíněné výměny názorů. Navíc si myslím, že chtít po lidech aby přiřadili názvu nějaká vágní čísla podle pocitu a ještě nějak stanovit přijatelný rozsah by přineslo mnohem méně výsledků, více rozplizlých, a ty bys mohl snadno argumentovat, že oba pojmy jsou zaměnitelné - přesně tak, jak jsi předvídal. Já dávám přednost jasnějším otázkám.

Pokud se ti tenhle průzkum nelíbí, udělej si vlastní.
Já říkám, že většina lidí, které by rozdíl mezi šerifem a drábem zajímal, mezi nimi rozdíl vidí, a to tak, že šerif je víc než dráb. Šerif je ten, který příkazy vydává, dráb je ten, který příkazy dostává. Přesně tak, jak tvrdil pan Bača a Loki.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082303047180176 secREMOTE_IP: 44.202.90.91