Pravidla

sirien
29.4.2020 13:57
Apocalypse World
Důležité odkazy:

Překlad AW a příslušná diskuse k překladu, překladový klíč
- online SRD překlad, jeho info článek a diskuse

Materiály ke stažení a jejich diskuse
Sirienovy AW hacky a další možná v diskusi

Diskuse o preskriptivnosti AW

Dungeon World částečný překlad a diskuse
diskuse k Dungeon Worldu a ostatním PbtA hrám

Ofiko Apocalypse fórum s Vincentem osobně

Významné posty:
- fungování zranění, plošných útoků a špinavosti #33 (přebíjení je špatně, viz 98)
- vysvětlení fungování přebíjení: 98 (ve 33 to je špatně)
- errrata / addendum k pancíři a průbojnosti: #69
Autorská citace #81
6.5.2020 14:55 - Aegnor
Hele, Jersone, AWčko není hra pro tebe.
Autorská citace #82
6.5.2020 14:57 - Jerson
Proč myslíš?
Autorská citace #83
6.5.2020 15:19 - sirien
Jerson: hej... přiznám se, že lehce mlátim hlavou o stůl (mám skleněnej stůl, takže jen pomyslně, ale o to víc). Doslovnost, se kterou k těm pravidlům přistupuješ, není to, jak se s těma pravidlama má zacházet.

V příručkách sou uvedený nějaký věci, co dávaj rychlej quick-start a navozujou styl. Nejsou myšlený jako uzavřenej výčet. Důvod, proč tam nejsou šílenější věci, je nejspíš ten, že a) takových je příliš mnoho a příliš různých, než aby se tam vešel nějakej reprezentativní výčet a b) to co tam je v základu je postapo settingově a esteticky "neutrální", což ty divnější věci už úplně být nemusí.

Podobně to s tim benzinem - ano, přesně tak. Estetika a coolness si žádají benzin, tak tam prostě je benzin. Pokud si estetika a coolness budou žádat baterky, tak tam budou baterky. Porotože rule of cool first, dovozovací logika k realitě second. Každá hra AW navíc tvoří efektivně vlastní setting odlišnej od ostatních (jiná apokalypsa, jinej maelström...), takže tu příručku fakt nemůže brát jako finální výčet.

Jerson píše:
dost divím, že bys takhle povolil obejít štítek "pomalá", který se podle pravidel obejít nedá - není tam žádná volba, která by ho odstraňovala

*BUM*.

tohle je jediný, co k tomu dokážu dodat

...stranou toho, že musim říct, že už chvíli mám dost podobnej názor co Aegnor a důvod je ten že mi přijde, že ten systém je založenej na žánru kterej stojí na estetice a mám dojem, že tu estetiku a její logiku naprosto míjíš a neustále tam hledáš jiný věci a jiný logiky.

Ale jako neřikám, že Ti to nakonec nemůže fungovat, s nějakou pro ostatní šílenou konstrukcí, kterou si kolem toho postavíš. Ostatně že Ti někdo úspěšně prodá Star Wars jako vzducholodě s dvouplošníkama takže pohoda sem původně taky nečekal, tak třeba se to PardGalenovi podaří i s AWčkem.
Autorská citace #84
6.5.2020 17:35 - MarkyParky
Jerson: Ač v mnohém jiném jsme se neshodli, zde plně Sirienovi za pravdu dávám.

Ta hra je fakt o stylizaci a rule-of-cool.
Autorská citace #85
6.5.2020 17:40 - Log 1=0
Pánové, my se tu bavíme o světě, kde mají motory a benzín, ale nemají mít baterie?
Čert vem coolness, co svíčky?
Autorská citace #86
6.5.2020 17:47 - LokiB
Log: co jako, nahazujou auto klikou. a svíčky pak při jízdě napájí alternátor ... na běh motoru baterii nepotřebuješ
Autorská citace #87
6.5.2020 18:58 - Jerson
Nikoliv.
Nejde o coolnes, ten mi vůbec nevadí. Jde k to, že Sirien mi napdsl, že volbou "automatická" zbraň nemůžu odstranit štítek "přebíjení", protože je jasně napsané, která volba jaký štítek odstraňuje, a že nezáleží na tom jaké stylizační vlastnosti má Borcova zbraň, ale jaké má štítky.

Plus ještě píše, jak má Borec stylizačně jiné zbraně než Magor, jak nemá mít automatické, a že to vlastně znamená zbraň a prostorovým působením. A že nemá ani žádný základ pro samopal, ale pro nějakou pomalou pistoli, brokovnici nebo pušku.
A když na tu myšlenku přistoupím a jen tak mezi řádky řeknu, že nevidím způsob jak udělat automatickou kuši, protože štítek "pomalá" se borcovými volbami nijak zrušit nedá, a že taková zbraň by fikčně spadla do kategorie hi-tech (což je štítek, který si borec přidat může - tím, že zbraň bude tlumená - tak zase Sirien otočí a pisey že jde o rule of cool a ne o vypsané štítky, které beru moc doslova.

Jinak řečeno si podle něj nemůžu udělat automatickou brokovnici, které reálně existují, ale automatickou kuši ano, i když reálně takové věc neexistuje.

Já tuhle argumentační logiku nechápu.

Nenapsal jsem ani slovo o tom, že v AW nebudou baterky, ale že akumulátory do vrtaček asi nebudou úplně běžná věc, když i takové věci jako skalpel nebo tlumič jsou považovány za hi-tech a nemá je mít každý.
Jinak hrát AW jsem chtěl já, Pardgalen mi nemusel nic "prodávat". Navíc mi sám navrhnul, abych všechny čtyři své volby klidně nacpal do jedné zbraně, i ze by štítek "automatická" zrušil štítek "přebíjecí", takže bych si mohl udělat fakt ultimátně silnou zbraň, nebo silnou a zároveň zajímavou, ale to nechci, protože bych chtěl hrát podle pravidel, jak byla zamýšlena.
Autorská citace #88
6.5.2020 19:09 - Aegnor
Jerson píše:
protože štítek "pomalá" se borcovými volbami nijak zrušit nedá

To je otázka. Jak to chápu já, tak štítek pomalá znamená dvě věci - přidává štítek přebíjecí a k tomu je potřeba tu zbraň prvně složit, než ji můžeš poprvé použít.
Volba poloautomatická ruší štítek přebíjecí. Pomalá poloautomatická kuše by právě měla nějaký externí zdroj energie, kterej máš zvlášť a musíš ho připojit, abys ji mohl použít.
Autorská citace #89
6.5.2020 19:31 - sirien
Jerson: To je dobře, že Ti coolness nevadí. A že tu logiku nechápeš vidim a... a myslim že sem se k tomu už plně vyjádřil v předchozim postu.

To co píšeš, že sem napsal, je to, co sem přesně nenapsal. (A "tlumená" nemusí znamenat hi-tech)


Jinak můžeš bejt v klidu, podle Vincenta si můžeš udělat 2 speciální střelný zbraně a klidně si je můžeš udělat i automatický (a jednou volbou jim tak dát +oblast -přebíjení). Popravdě si zjevně můžeš uděat úplně jaký chceš. (Začínám mít nějaká nepříjemná podezření ohledně některých pasáží a zdánlivě nenápadných poznámek v nich utroušených...)
Autorská citace #90
6.5.2020 19:44 - LokiB
Jerson píše:
ale automatickou kuši ano, i když reálně takové věc neexistuje.


To má několik rovin :)
Zaprvé ... automatická kuše existuje (nemyslím opakovací, ale i automatická). Není rozšířená, protože nemá dnes valné použití. Metoda připevnění nějakého motoru, který tu automatičnost zajistí, místo plynů z výstřelu u pušky či pistole, existuje. Dnes k ničemu, za 50 let v postapo ... ok, možná taky k ničemu, ale cool :)

Zadruhé ... mi přijde trochu nešťastný výrok Nejde o coolnes, ten mi vůbec nevadí. ... protože naznačuje, že ti sice coolnes nevadí, ale taky pro tebe není moc důlažitá (jen ti nevadí). Což dává munici těm názorům na tvůj přístup k AW

Zatřetí ... vždycky se snáze vyvrací to, co zrovna tvrdíš, i když ta vyvracecí argumentace nemusí být konzistentní s tím, jakými argumenty bylo vyvraceno to, co jsi tvrdil předtím. Tak to tu někdy chodí ;)
Autorská citace #91
6.5.2020 20:25 - Gurney
Jerson píše:
...bych chtěl hrát podle pravidel, jak byla zamýšlena

Pravidlům, jejich autorovi i Pardgalenovi je evidentně úplně jedno, jakou zbraň si z těch tagů sestavíš a jestli jí budeš říkat kuše, brokovnice nebo BFG 9000.
Autorská citace #92
6.5.2020 21:09 - Jerson
Jo, to jsem si už přečetl taky, že když chci badass zbraň, tak ji můžu mít. Tedy, nakonec jsem chtěl jen MP7, ale i ta je dost drsná.

Loki, abych se vyjádřil přesně - jsem pro coolnes, ale nesmí přesáhnout až do přepíčenosti. A vzhledem k tomu, že tahle kategorie u mě začíná zhruba tam, kde má řada jiných lidí vrchol coolnes, tak mám celkově hranici přijatelnosti o kus posunutou. Nicméně už jsem AW hrál a neměl jsem problém a žádným prvkem, který se ve hře objevil, a sám jsem se k cool stylizaci snažil přispět. Jen to bylo spíše na úrovni Mad Maxe než Kroniky Temna.

Siriene, pokud máš dojem, že Vincent nehodlá hráčům nic zakazovat a když něco chtějí tak to dostanou, protože MC má proti nim dost volnou ruku a dost příležitostí hrát tak tvrdé tahy, jak jen uzná za vhodné, tak mám stejný dojem.
Nicméně si myslím, že pravidla pro zbraně se projeví hlavně ve chvíli, kdy si budou poměřovat pindíky hráčské postavy, protože do toho MC nemá moc co mluvit a každá jednička zranění se tam bude počítat. I když zase není tak snadné postavu definitivně zabít, když má různé možnosti jak se "vrátit", ale to by zase mělo nějak odpovídat situaci ve fikci, takže... Je to stejně komplikované.
Autorská citace #93
6.5.2020 21:51 - sirien
Já z toho mám nějaké dojmy a až si je s Vincentem vyřikám (pokud bude té diskusi otevřený), tak tu z toho napíšu nějaké závěry, do tý doby to asi nemá smysl pitvat.
Autorská citace #94
7.5.2020 13:30 - Jerson
Počítá se Spasitelské vybavení jako tah, které si může jiný charakter vzít při zlepšování jako tah z jiné příručky? A je to včetně dodavatele?
Autorská citace #95
7.5.2020 13:39 - sirien
V zeslabené formě.

Viz magor: "Připravenej na neodvratný".

V této umenšené podobě to mimochodem kopíruje logiku braní nových gangů nebo držav u postav co tyto nemají v základu. Podle stejné logiky nejspíš následně v průběhu hry můžeš věc rozvinout nad její základ (tj. postupně si vytvořit možnost i pro větší zásoby - uvažuj že větší zásoby nereprezentují jen kvantitu, ale i rozmanitost a kvalitu, takže abys zvedl množstevní strop tak to může znamenat i nějaké učení se s novými věcmi popř. shánění speciálních nástrojů - zásoby jsou pak např. jejich náplně nebo spotřební součástky atp.)

Je to bez dodavatele, očividně. (Tj. obnova zásob standardně na tržišti za barter.) Nicméně jako další zlepšení si dodavatele můžeš vzít jako další tah z cizí příručky (přímo příslušný Spasitelský zlepšení). (Ano, jednotlivá zlepšení se z logiky věci počítají jako tahy, i když nejsou explicitně listované jako tahy, tzn. vztahuje se na ně možnost si je vzít pomocí "tahu z jiné příručky" - je to jen otázka formality zápisu, jinak de o totéž.)
Autorská citace #96
7.5.2020 14:05 - Shako
Jerson píše:
jsem pro coolnes, ale nesmí přesáhnout až do přepíčenosti.


Moje battlebabe byla jedna velká pí.. a myslím, že to k té postavě hodně sedlo (jak v settingu, tak v pravidlech).

Ale jinak myslím, že jsem opět na začátku té diskuze, kde jsem řešili, co hledáš nebo co ti na tom systému/rpg vadí.

Nějak se mi to pořád nedaří moc pochopit, ale mám pocit, že tam usilovně hledáš něco, co v AW není.

Pro mě ten systém funguje, protože jsem vždycky jsem chtěl hrát cool postavy, ale pravidla mě obvykle zařezala do nehratelné postavy. Ať už to bylo DrD/+ na začátku nebo i později DnD nebo gurps - všude byly některé cool komba pravidlově zcela nefunkční, takže místo generování cool scén to byly spíš faily...
AW dělá přesně to, co hledám - cool konceptům postav umožňuje dát dostatečně dobré atributy, takže mě nezařezává systém (proti NPC, ani vůči PC). Cool scény se pak generují snadno - ikdyž je to nakonec selhání, tak pořád zůstává dost dobré, protože se zrovna jen něco hrozivě pokazilo, ale kdyby to vyšlo... Zároveň hra jede dál - další cool moment možná čeká hned v další scéně. Přitom to tak nějak drží pohromadě (z části zásluhou pravidel, z části to má nějak držet pohromadě MC) - narozdíl od nějakých záměrně přepálených oneshotů, co jsem hrál v jiných systémech.

Pokud to chceš hrát s nějakým vyzněním, tak to nejspíš bude fungovat, ale tu realističnost si tam musíš dělat sám - ten systém ji imho nedělá, naopak ji dává do rukou MC.

Pokud jsou pro většinu hráčů v pohodě baterky, lasery atp., tak to tam být může - a nejspíš to bude high-tech. Pokud jako MC uděláš dohodu s hráči, že tam tydle věci nebudou, tak tam asi nebudou. Nejspíš to bude fungovat, ale v pravidlech tydle věci nehledej - ptej se hráčů, zda to takhle chtějí hrát.


K tomu scifi: Vcelku libovolný scifi/fantasy element jsme dokázali do hry dostat přes wierd resp. přes charaktery, které ho mají jako výchozí vlastnost nebo různá NPC, která s ním pracují. Od nemrtvých, vlkodlaků, mutanty přes teleporty, jiné světy až po baterie, lasery. :)
Autorská citace #97
7.5.2020 14:43 - Jerson
Shako píše:
Ale jinak myslím, že jsem opět na začátku té diskuze, kde jsem řešili, co hledáš nebo co ti na tom systému/rpg vadí.

To co mi na AW vadí nikdy nebylo předmětem této debaty, nikdy jsem to neřešil.

A pokud jde o vyznění hry, tak mí spoluhráči mají naopak spíše obavu, zda ta hra nevyzní moc civilně a obyčejně, a jakkkoliv vám to může přijít podivné, tak jsem zřejmě člen skupiny, který je nejvíc ochotný popustit uzdu fantasii :-) Tedy pokud nepočítám MC, protože Pardgalen už hrál v AW ledacos.

Takže určitá míra realističnosti je základ, ze kterého chtě nechtě (v mém případě chtě) musím vycházet, aby se pro ostatní hráče hra nezvrhla ve frašku bez hranic, což mi přijde, že nikdo z nich nechce. A osobně bych chtěl, aby hra byla cool - ale uvěřitelně cool. Jako Smrtonostná past, ale ne jako Avengers.

Osobně jsem měl dojem, že systém nebo spíše část jeho voleb je schopná sama o sobě styl udržet, ale podle toho jak se vyjadřuje Vincent tak pravidla nejspíše sloužit nemají (i když to ještě moc nerozváděl).
A ano, od pravidel obvykle požaduju, aby dokázala představivost hráčů (včetně nebo hlavně té mé) ukotvit a omezit, protože mě nebaví držet při hře sám sebe zpátky, chci být držen vnějšími podmínkami, abych mohl dělat věci, které jsou na hraně možného a hodně cool, ale přitom jsem věděl, že je to ta hranice - a ne že kdybych chtěl, tak může ulétnout až do vesmíru.

Jako chápu, že hodně hráčů nepotřebuje žádná omezení pro svou fantasii a ocení velkou míru volnosti, kterou AW nabízí, ale moje fantasie je prostě až moc velká a dokáže mě dotáhnout do oblastí, které se mě samotnému nelíbí.

A celkem mi přišlo, že s tímhle mentálním nastavením nejsem sám, myšleno ve svém hráčském okolí.
Autorská citace #98
7.5.2020 21:31 - sirien
so so so...


FINÁLNÍ UJASNĚNÍ OHLEDNĚ BORCOVEJCH SPECIÁLNÍCH ZBRANÍ (A ŠTÍTKŮ OBECNĚ)

Jerson: Jako hráč si skutečně můžeš vybrat mix dle libosti (2 střelný, 1 střelná + 1 chladná, 2 chladný - čistě Tvoje volba)

V základu si tyto musíš vytvořit volbou právě jednoho z uvedených základů a právě 2 dalšími volbami z uvedeného seznamu a to přesně tak, jak jsou napsány. To je to, co Ti pravidla garantují a na co máš jako hráč nárok.

Seznam základů i seznamy voleb je přitom nutno chápat sice závazně (zejména co do uvedených štítků a možností), ale zároveň nikoliv doslovně. Volba terminologie je výsledek znouzectnosti nutné volby - důležitý je efekt, ne název. Tj. např. "automatická (+oblast)" nemusí nutně znamenat, že zbraň je automatická - důležité je, že sejme celou oblast. To může znamenat kanonádu kulek, ale také to může znamenat výbuch. "Přejmenovat" štítek (např. z "automatická (+oblast)" na "výbušná (+oblast)" nebo z "poloautomatická (-přebíjecí)" na "krmená pásem (-přebíjecí)" je naprosto legit.

Popravdě jak Vincent poukázal, kombinace přebíjení+oblast je typická pro granátomety (tzn. lze takto vytvořit např. granátovou pistoli (3-zranění přebíjecí oblast), stejně jako pseudo-uzinu (3-zranění přebíjecí oblast) u níž zmáčknout spoušť znamená nutně propálit celej zásobník na všechny strany bez výjimky. Ta druhá volba se Tě, Jersone, samozřejmě jmenovitě netýká a ignoruj jí (to je přirozeně moje ujasnění, ne Vincentovo).

Seznam voleb u zbraní není "vyrovnaný" a ani takový být nemá. Ano, +1zranění skutečně je, co do výhodnosti, nejsilnější volba. Celá tahle mechanika (jak poznamenal už dřív Shako, btw., credit where it is due) není o tom kombit efektivní zbraň, ale vyrobit si cool a zajímavou zbraň. Pokud je síla to, co hráč chce, tak to má mít.

THAT BEING SAID

Celý ten seznam je částečně dost arbitrární. Vincent poznamenává, že pokud hráč přijde s představou nějaký svý cool vysněný zbraně co by chtěl, tak i když tato obsahuje jiný základ nebo jiné volby než ty co tam jsou uvedené - a i v případě, že "překračuje" možnosti a působí "silnější" - tak by neměl být problém, aby mu jí MC dovolil, hru jako takovou to nerozbije. (Nicméně dovolit to je na MC, není to žádná automatika.)

To, že tam není možnost automatické zbraně, byla estetická volba, nicméně byl to ten typ volby, kdy se Vincent ráno před kafem klonil k A, po kafi k B a večer před spanim k C - a další den to bylo totéž jen v jinym pořadí. Odtud také chybně dvojitý zápis onoho štítku.

Btw. u toho štítku má platit "automatická (+oblast)" tak jak to je uvedené v příručce, právě protože to tak je uvedené v příručce a hráč se o to opírá a o ničem jiném dost možná netuší, takže to musí platit tak jak to je. Makes sense.



Ohledně štítku PŘEBÍJECÍ

Tento štítek NENÍ mechanický. Jako takový nefunguje jako "protiváha" štítku "automatický" a jeho efekt NENASTÁVÁ automaticky po každém hodu s danou zbraní (jak jsem - naprosto chybně - tvrdil pár dnů zpátky, za což se omlouvám).

Jde o štítek který tu zbraň nějak charakterizuje. Může mu být učiněno zadost prostě jen tím, že hráč v rámci své akce popíše, že párkrát přebije. Nebo tím, že před akcí popíše jak si chystá munici tak aby jí měl co nejvíc poruce. Ten štítek může vstoupit do hry jako nevýhoda v důsledku nějakého selhání v hodu (když má MC udělat svůj tvrdý tah...) nebo v rámci tahu MC (když se nabídne nějaká příležitost a MC např. popisuje protiakci protistrany atp.), v kterýchžto případech to může vést k nutnosti dobíjet jednáním pod palbou (ale taky nemusí).

Apocalypse World - a tohle proběhlo btw., ale je to hrozně důležité - NEŘEŠÍ ekonomiku akcí, tj. štítek přebíjecí na tuto nemůže být (pevně) vázán.

Tj. i hodnota možnosti "-přebíjecí" je ve skutečnosti relativně malá. (A právě proto nejde o nich velkého, když se MC rozhodne dovolit hráči ten štítek zahodit "navíc" k nějaké jiné volbě)

Tohle by snad mělo vyjasnit i všechny ty otázky ohledně toho jaktože 6-ranný revolver má stejný štítek "přebíjecí" jako jednoranný granátomet atp.



huf. Doufám, že sem na nic nezapomněl.

Za zmatení se omlouvám - vzniklo tím, že nejdřív Vincent špatně přečet/pochopil mojí otázku a odpověděl na něco trochu jiného, než jsem se ptal (čehož jsem si nevšiml, ono to úplně nevypadalo...) a následně jsem jako bonus já pochopil špatně tuto jeho odpověď. Už jsme si to vyjasnili a najendou to všechno zas dává smysl :) (aspoň mě - pokud ne vám, tak se ptejte, zkusim to vyjasnit víc)
Autorská citace #99
8.5.2020 07:18 - Jerson
Ještě bych rád věděl - vzhledem k příkladům "nejsilnějších zbraní", které uvádí - zda jsou štítky zamýšlené jako sčítací, tedy že lze vzít +1 za třírannou dávku a další +1 za velkou zbraň, což dělá 4-harm pistole nebo 5-harm brokovnice, tedy zbraně na úrovni velkorážních kulometů.
A druhá věc, zda i normální zbraň se štítkem "autofire" po automatické střelbě stačí přebít tím, že si prostě popíšu nějakou manipulaci se zásobníkem, i když boj bude pokračovat, a nebo by střelec měl skutečně provádět akci "Do something Under fire", jak jsem (či jsme?) to chápali doteď.
Protože zjevně štítek "přebíjecí" je takový "slabý" a žádnou takovou akci nevyžaduje, nicméně u autofire to nabíjení zmíněno.

Nebo máš (či někdo jiný) dohe, že odpovědi z jeho výkladu vyplývají? Třeba podle toho jak se zrovna vyspal? :-)

Jo, a ještě jsem úplně nepostřehl, zda řešil problém síly zbraní v PvP boji, i když asi celjem jasně plně, že se nesnažil o nějakou číselnou nebo mechanickou vyváženost postav (byť plná různě výhodných počátečních sad hodnot by naznačovala opak.)
8.5.2020 08:24 - sirien
Jerson: ano, +1zranění jsou očividně kumulativní - pravidla je tak chápou a nikde se nepíše, že by nebyly. (Vincent neuvádí "nejsilnější" zbraně ale prostě silné zbraně.) Ale hej, klidně se ho di zeptat sám, účet tam máš.

Štítek automatická po použití žádá přebití, což je jakoby tam vzniknul "dočasný" štítek přebíjecí. Tzn ano, funguje to stejně (s tím, že popisně se po použití rovnou dostáváš do relevantní situace).

Btw k automatická mě ještě napadlo, že vzhledem k tomu že spíš nemá smysl pouštět celý zásobník naráz do jednoho člověka tak ten efekt střelby dávkou na jednotlivce se bere za už započítaný do způsobeného zranění. Použití toho štítku není o "přepnutí" z jednotlivých ran na dávky ale o tom že ty dávky začneš posílat fakt všude okolo.

O vyváženost se spíš nesnažil (velmi zjevně), ale obecně máš v AW je ta citlivost z mojí zkušenosti menší než na pohled vypadá. Např. 4-6 zranění vychází v praxi hodně podobné (gang má ničící sodu na první dobrou a na druhou masakr, postava ustojí první a druhá jí pošle do dying... Jasně, magor vydrží o 1 víc, I když ho ta druhá už taky dost bolí a hody s tím můžou trošku pohnout, ale...) Co chci říct je - ta nerovnováha tam je vepsaná už v základu a ty dílčí volby jí už moc víc nerozhodí (pokud to fakt nepřeženeš).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090955018997192 secREMOTE_IP: 54.221.43.155